Ultrasone Tio Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Ultrasone' forumunda Baran tarafından 11 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

 1. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,407
  Alınan Beğeniler:
  3,673
  Uzun zaman önce yazdığım fakat düzenlemesini yapmadığım incelemeyi sonunda yayınlıyorum :) Kulaklığı bize dinlememiz için gönderen Ultrasone Türkiye distribütörü Compel firmasına teşekkürü borç bilirim. Kulaklık açılmamış olarak geldi ve kutuyu ilk açmanın mutluluğunu yaşadık. Ayrıca ellerindeki her kulaklığı demo olarak dinletmeleri de kararsız kalan kullanıcılar için son derece güzel bir uygulama.

  Biliyorsunuz ki Ultrasone kafaüstü kulaklık üreten bir firmaydı ancak kulakiçi sektörünün geliştiğini görmüş olmalılar ki iki model çıkartarak bu alanda bende varım dedi. Bunlardan biri sitemizde incelemesi olana IQ modeli diğeri ise şuanda incelemesini okuduğunuz Tio. Kulaklık ülkemizde havale ile 816 liraya alınabiliyor.

  Gelelim kulaklığa…

  Paket İçeriği:


  Kulaklık incelenmesi için yollanan IQ modelinin kutusunun yarısı boyutlarında. Büyük bir kutu denilmez fakat albenisi yüksek. Kutuyu açtığınızda bir kutu daha sizleri karşılıyor. Kulaklık bu kutunun içerisinde karşılıyor kullanıcıyı. Kulaklığın yanında malzeme kalitesi olarak oldukça iyi olan taşıma kutusu çıkıyor. Bu kutunun IQ modelinden çıkan taşıma kabına göre daha kullanışlı ve daha şık olduğunu söyleyebilirim.

  Uçlar IQ modeliyle aynı. 3 boy silikon uç ve 2 boy Comply seçenekleri mevcut. Kulaklığın yanında gelen silikon uçların çok işe yaradığını söyleyemem çünkü hiçbiri kulağıma uymadı. Westone uçları bu konuda derdime derman oldular. Compel’e gidip denemek isteyen arkadaşlar yanlarında Westone ucu bulundururlarsa iyi olur. Çünkü kulaklığın yanındaki uçlar olmamakla beraber Westone uçlar çok daha iyi performans veriyor. En azından biz deneyenlerde sonuç bu şekilde.

  Kutudan ayrıca uçak adaptörü ve çevirici çıkıyor. Genel anlamda yeterli bir paket içeriği olmakla beraber bu fiyat seviyesindeki kulaklıktan daha zengin bir içerik bekleyenler olabilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Malzeme Kalitesi ve Konfor:

  Kulaklığın kablosu ince yapıda. Sağlam bir yapısı var fakat kablonun değişmemesi haneye yazılan bir eksi. Doğrusu satıldığı fiyatları düşününce kablonun değişmemesi bende hayal kırıklığı yaşattı. Sonuçta insan istemeden de olsa kabloya zarar verebiliyor günlük yaşam içerisinde. Bu durumda da yardıma değiştirilebilir kablolar giriyor. Ayrıca ses rengine müdahale etme şansıda veriyor kablonun değiştirilebilir olması.

  Kulaklığın jack kısmı IQ modeli ile aynı. Şu ana kadar gördüğüm en güzel jack yapısına sahip :) Aynı zamanda oldukça sağlam olduğunu elinize aldığınızda anlıyorsunuz. Ultrasone firması oldukça iyi iş çıkartmış bu konuda.

  Kasaya gelecek olursam oldukça küçük bir yapıda. Sağlamlık hissi üst düzeyde ve sorun çıkartacak gibi durmuyor.

  İzolasyon konusunda şuana kadar dinlediğim en iyi kulaklıklardan diyebilirim. W4, SM3, IQ, B2, PFE, RE-262, RE-272 vb birçok kulaklıktan daha iyi bir yalıtıma sahip. Tabi bu yalıtımı Westone uçlarıyla aldığımı belirtmem lazım. Tio, tasarım olarak görmeye alışık olduğumuz kulaklıklardan farklı olmakla beraber gerçekten iyi tasarlanmış.

  Konfor olarak herhangi bir sıkıntısı yok. Doğru uçlarla birlikte gayet sorunsuz bir kullanım imkânı sunuyor.

  [​IMG] [​IMG]


  SES:

  Kulaklığı kendi uçlarıyla ilk denememde sıfıra yakın bas tepkisi almıştım. Üst frekanslar çok belirgindi fakat dağılıyordu. Ciddi bir hayal kırıklığı yaşamadım desem yalan olur. Sonra sağolsun Engin Westone uçlarını takınca ürün kendine geldi.

  Westone uçlarıyla beraber üst frekanslardaki dağılmalar ve miktar fazlalığı yerini daha kontrollü ve rahatsız edicilikten uzak bir sunuma bıraktı. Alt frekanslar ise kendi uçlarındakine göre çok daha belirgin hale geldi.

  Tiz:

  Sunum olarak diğer frekansların biraz önünde yer alıyorlar. Üstlere doğru çıktıkça herhangi bir kontrol kaybı olmuyor fakat genel yapı olarak sert frekanslara sahip bir kulaklık Tio. O yüzden üst frekanslarda dağıtma sorunu olmasa da karakterinden dolayı rahatsız edebilir kimi kullanıcıları.

  Tizlerinin sertliğinin beğenilip beğenilmemesi kişisel tercihlerle alakalı fakat bu sertlik çözünürlüğü biraz tırpanlıyor. Daha iyi olması gerekirdi bu fiyata satılan bir kulaklığın çözünürlüğü. Kulaklıkta genel anlamda yaşadığım sıkıntıyı tiz kısmında da yaşadım. Nasıl anlatsam bilemedim ama duyguyu tam yansıtamadığı oluyor. Örnek verecek olursam IQ’ya göre sorunsuz bir tiz sunumuna sahipken IQ içine çekiyor. Tio bu alanda eksik kalıyor. Kulaklık sahneyi önünüze oturtuyor ve orada çalıyor. Gerçi bu tiz sunumu sert olan kulaklıkların genel anlamda sorunu fakat fiyatı düşünüldüğünde daha iyi olabilirdi. Çözünürlüğün biraz eksik olması dışında tizlerde herhangi bir eksiklik-fazlalık yok. Sibilans sorununu hiç hissetmedim.

  Genel manada beğendim tizlerini. Çözünürlük dışında teorik olarak başarılı bir sunuma sahip. Şunu da belirteyim sert derken parlama-sivrilme gibi bir olaydan bahsetmiyorum. Böyle bir sorunu yok zaten. Örneğin bir ck10 çalarken tatlı bir tonlamada veriyor. Tio’nun tonlaması daha sert bir kulaklık. Bu yapıyı seven bir kişi gayet beğeneceği bir kaliteye sahip.

  Mid:


  Üst frekansların arkasından eşlik ediyor müziğe. Duygusal içten bir yapıya sahip değil. Daha çok soğuk yapıda. Ekipmanların önünde herhangi bir perde yok ve kaliteli şekilde veriyor enstrüman seslerini. Yavaşlık, dağılma , parlama gibi bir sorun yaşatmıyor. Yalnız sesi fazla yükselttiğinizde üflemeli ve telli çalgılar biraz kontrolden çıkabiliyor, fakat bu gereğinden fazla açtığınız zaman olan bir durum.

  Vokal ile arkadaki enstrümanlar arası boşluk hissi az diyebilirim. Vokallerde herhangi bir rahatsız etme duygusunu çok yaşamadım. Kayıt başarılı olduğu zaman başarılı bir şekilde sivrilmeden vermeyi başarıyor. Erkek vokalleri daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

  Genel anlamda önde veya geride şeklinde tanımlayamayacağım, dağılmayan, parlamayan ve biraz soğuk bir yapıda midlere sahip. Karakterini başarıyla sunuyor.

  Eksi olarak belirteceğim yönü ise çözünürlüğü daha iyi olabilirdi.

  Bas:

  Kendi uçlarıyla deneyen biri tahminimce bas diye bir tabir kullanamaz kulaklıkla ilgili çünkü yok :) Bu arada yok derken b2, ck10 gibi kulaklıklar yanında baslı kalıyor dersem herhalde demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır

  Westone uçlarıyla baslar kendine geliyor. Tabi ki aşırı bir bas yok yalnız tek armatürlü bir kulaklık için yeterli bir seviyede. Derinlere inme konusunda iyi işler çıkartıyor. Uzayan bir yapıdan çok vuran, tok bir yapıda baslar.

  Bas frekansların biraz önde olmasını seven kişileri memnun etmeyecektir. Müziği dinlerken şu noktada ki basları kaçırabiliyor diyebileceğiniz bir durum yaşanmıyor. Ancak dediğim gibi kesinlikle ön planda değil tiz ve mid seslerinin arkasından eşlik ediyor müziğe.

  Kulaklık yapay baslardan çok enstrüman baslarında daha başarılı. Yapay baslarda biraz soğuk kaldığı için müziğin içine çekemeyebiliyor ve miktar olarak az geliyor.

  Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

  Klasik kulaklıklardan biraz farklı bir sahne yapısına sahip. Çok geniş bir sahnesi yok kulaklığın. Diğer kulaklıklardan ayrılan noktası ise etrafınızı saran bir yapıda değil de tüm enstrümanların önünüze konumlandırıldığı bir yapıda. Hasan hoparlörcülerin hoşuna gider tarzında bir yorumda bulunmuştu. Tüm enstrümanlar önünüzde bir sahnede çalıyormuş hissini yaşatıyor. Enstrümanlar biraz yukarıdan çalıyormuş hissiyatı var. Bu durum kimi müzik tarzında hoşunuza gidebilir kimisinde gitmeyebilir. Tamamen kişisel zevk meselesi.

  Enstrüman ayrımı konusunda kulaklık başarılı denilebilir. Ekipman aralarındaki boşluk ve konumlandırması başarılı. Sahne derinlemesine çok geniş değil maalesef.

  [​IMG]

  Sonuç:

  Fiyatını düşünmeden yorum yapacak olursam kulaklık önde olan tiz sunumu ve görevlerini sorunsuz şekilde yerine getiren mid ve baslarıyla alan kişiyi memnun edecektir fakat fiyatını göz önüne aldığımızda maalesef verilen paranın karşılığını tam veremiyor. Benim kişisel zevkime göre ise sıkıntısı duyguyu tam yansıtamaması, karakterinden dolayı müziğin içine çekememesi. Bir saz çalarken çalanın duygusunu hissedemiyorsunuz. Müzik dinlemekten daha çok ses analizi yaptırıyor kulaklık. Bu tarzı sevenler içinse oldukça güzel görevini yerine getiriyor.

  Artıları:
  +İzolasyon
  +Dağılmayan ses yapısı

  Eksileri:
  -Değişmeyen kablo
  -Fiyat
  -Duygu eksikliği
   
 2. bLind

  bLind
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Nisan 2013
  Mesaj:
  360
  Alınan Beğeniler:
  230
  İnceleme için teşekkürler :worship
   
 3. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  Eline sağlık Baran, merak ettiğim tüm konulara da değinmişsin.
   
 4. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  93
  Eline sağlık Baran'cım. Fiyatı nedir bu kulaklığın?
   
 5. A Dying Wish

  A Dying Wish
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesaj:
  726
  Alınan Beğeniler:
  23
  İncelemelere ; ürün fiyatlarını eklemenin faydalı olacağını düşünüyorum..İnceleme için teşekkürler :)
   
 6. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  İnceleme güzel olmuş, teşekkürler. Bu marka hayal kırıklığı yaşatmaya ara vermiyor hiç. :deli
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  536
  Alınan Beğeniler:
  625
  Elime sağlık. Gayet açık, anlaşılır bir inceleme olmuş. Markanın 2 çok yüksek fiyatlı ürünü de kulakiçi kullanıcılarının çok fazla talebiyle karşılaşmadı bildiğim kadarıyla zaten.

  Edit: Mobilden yazı yazmak falan benim neyime ya, "elime sağlık" ne.
   
 8. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  :gulme
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,407
  Alınan Beğeniler:
  3,673
  Teşekkürler arkadaşlar, abiler. Fiyatı eklemeyi unutmuşum.

  Ülkemizde fiyatı 859 TL(havale ile 816 TL). Yurtdışında da bu fiyat seviyelerinde :)
   
 10. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  Yurtdışı ve yurtiçi fiyatlarının aynı olması çok güzel gerçekten. Sponsor arkadaşlar forumda tercih edilen markalarıda getirse böyle keşke. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. yam_tar

  yam_tar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Mart 2012
  Mesaj:
  142
  Alınan Beğeniler:
  10
  Teşekkürler,emeğinize sağlık.Kulaklarınız zeval görmesin. :) Compel'e de teşekkür edelim.Bu durumda Ultrasone,kulak içi kulaklık alanında istediğini alamadı ve istenileni veremedi galiba.
   
 12. chemist

  chemist
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Nisan 2011
  Mesaj:
  360
  Alınan Beğeniler:
  259
  Eline sağlık baran :eek:k
   
 13. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Eline sağlık Baran.Dinleyipte sesini unuttuğum nadir kulaklıklardandır kendisi.
   
  Collapse Signature Expand Signature