UMK: Havi b3 Pro I

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda Mair tarafından 10 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Sıradaki kulaklığımız şekil itibariyle göz dolduran ve ses olarak da üst segmentlere rahatça kafa tutan Havi b3 pro 1. Neden 1? Çünkü yorumlara göre diğer modellere kıyasla en iyi ses onda. Yoksa sürücü sayısı 2 her modelde.

Kablo ile başlamak istiyorum. Kabloları gizlemeye hiç uğraşmayan adamlar gördüğünüz gibi 4 tane kabloyu yan yana dizip Y ayrımına uzanan ve fazla hatıra özelliği yapmayan bir kablo oluşturmuş. Jak fotoda gördüğünüz gibi kırmızı siyah kombinasyonunu taşıyor. Jakın hemen üstünde bir logo kabartması var. Y ayrımıysa bu seride gördüğüm en güçlü Y ayrımı. Ayrımı çene altına getirebilen ufak parça mevcut ve kabartma olarak b3 yazıyor. Nozzle kısmı standart. Westone veya Shurelara uymayan tüm uçlar uyabilir.

Kulağa takım olaraksa hem düz hem de kulak üstünden döndürüp takılabiliyor. Ama en azından benim kulağımda izolasyon azalıyor kulak üstünden döndürüp takarken.
    Şu ana kadarki tek kusru da (bence) sürücülerin değişik şeklinde. Evet özellikle kulakta duruşunu sağlamlaştırırken veya çıkarırken büyük kolaylık sağlıyor bu şekil. Ama görünüş olarak hafif ofsayt gösteriyor. Hoş sokakta kafaüstü takabiliyoranız bunu hiç umursamazsınız ya :)

Ses konusuna gelince ilk olarak demeliyim ki sürülmesi hiç kolay değil! 32 ohm olarak görünse de impedans, gerçekte 132 imiş gibi davranıyor :) Ve üzgünüm ki dap seçiyor. Ipod Nano 7'de baştan aşağı crisp ve yorabilen bir sunum varken dx90'da ses gövde kazanıyor ve gain 1'de bu durumu yaşatmıyor. 2 ve 3'te daha fazla güç verirkense metalleşiyor sunum ve kanımca güzelliği azalıyor. Hız konusundaysa elimdeki hızlı parçalarda da sıkıntı yaşamadı. Sahne ise önceki kulaklığımız Ostry kc06 gibi geniş değil. Ama aşırı kapalı değil. Ferahlık olaraksa açık kafaüstüler 1 numaraysa bu da 3. sıraya oturabilir. Çünkü arkası kapalı olabilir ama hiçbir frekans öne çıkıp boğmuyor genel sesi veya sahneyi.

Tiz çözünürlüğü ile miktarı alıştığınızın bir tık üzerinde gelebilir. Çözünürlük yüksekliği netliğe katkı yapıyor. Miktarsa zaman zaman (parçadan parçaya) yorucu gelebilir. Midlere gelince burada yeni bir paragrafa geçeceğim.

Yıllardır dinlediğiniz parçalarda nano 7 gibi nispeten güçsüz bir dapta bile daha önce hiç duymadığınız müzikal ve vokale dair detaylar farkedince ne hissedersiniz? Aynen öyle işte :) Fiyatına göre son derece başarılı mid performansı ile hele biraz güçle beslenince zaten suratınızda olan sunumu birleşince sizi keyif sarhoşu edebilir. Başarılı mid performansı derken de netliği atlamak olmaz. Yine güçle beslenince araları iyice açılan enstrümanlar ve müzik çok karışık olmadıkça tek tek duyabileceğiniz vokaller burada.

Bas konusunda aynı yüksek çözünürlük devam ediyor. Evet baslar altlara çok inmiyor. Ancak eğer parçada bas varsa bas vererek işini yapıyor. Yüksek enstrüman ayrımı sayesinde o davul vuruşunun aslında beraberinde gelen zilden ayrı olduğunu duyabilirsiniz :) (benzeri ayrıma X5'te rastlamıştım) Trans müzikte derin değil ama derine inebilen baslar yine fazla derine inmeyen ritmi vururken altlarında esas melodinin devam ettiğini görebilirsiniz. Bir armatür bası gibi hızlı ve keskin olmasa da dinamik yapısının elverdiği en hızlı basları barındırıyor.

Özetle ses olarak bu fiyata böyle performans beni çok şaşırttı. Aşırı ve derin bas beklemeyenleri, müzikal zenginlik arayanları tam tatmin edecektir. Flat kulaklık arayanlara birebir. Ancak eklemeliyim ki en az 100 saat pişirmek şart. Şu anki 100den fazla saat pişirdiğim halinde bile tizlerlerde bir tık sertlik var. İleride kaybolacağını umuyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Mair, 10 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Temmuz 2014
    13 kişi bunu beğendi.
  2. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973
    mair teşekkürler forum'u "gülücüklü mesaj yollamak için kullananlara nispet" ciddi katkı yapıyorsun..eline kulağına sağlık..

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,518
  4. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    İncelemeniz için teşekkürler ellerinize sağlık.Bir şey soracaktım acaba kablo değiştirilebilir kablo mu?

5. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Yaşamayı da haketmiyorlar zaten, keşke ölseler mi ? :) Çoğu kişiyi zan altında bırakıp, katkı sağlanmadıkları yerde kalmaması gerektiğini düşündürebilirsin. Sağlanan katkılar ayrı bir konu.

Mahir abi eline sağlık

2 kişi bunu beğendi.
  6. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Öncelikle inceleme için teşekkürler.ses olarak sennheiser ie8'le kıyaslayabilirmisiniz acaba?

#6 jamesdean0701, 10 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Temmuz 2014
  7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Teşekkür ederim beyler :)
    @fosther evet o olsa gerek. Ancak makbul olanı bu versiyon.
    @refuserQ hayır değişmiyor.
    @jamesdean0701 Tabii. Ama IE8 hafızamda kaldığı için çok doğru olmayabilir, neyse. IE8 az daha geniş sahneli ve çok daha bol baslı. Ancak bu IE8'en daha soğuk ve müzikal ve detaylı. İkisi de aynı şekilde suratınızda çalıyor. Ergonomi-kullanım konusunda da IE8 dövüyor :)

8. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Mahir'i tutabilene aşkolsun demek daha doğru bir tabir.

9. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Elinize sağlık. Jaka bağlı 4 kablo görüyorum sanki. Acaba trrs ile bitirilse balanced olur mu?

2 kişi bunu beğendi.
  10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,518
  11. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Estafurullah :)

Bunu işin erbabları yanıtlasa daha doğru olur kanımca.

Alacağım son 3 kulaklıktan 1'i de oydu. Nedense son anda caydım ondan ve 2 başka kulaklık aldım. Gelsin incelerim onları da kısaca.
    Eğer armatür basına alışmışsan elektronik de dubstep de oluyor bununla. Bas konusunda belki miden titremiyor ama daha öne hiç farketmediklerini bu türlerde de farkediyorsun.

4 kişi bunu beğendi.
  12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eklemeliyim ki dinlediğiniz sisteme bir de amfi katarsanız, kayıt da iyiyse, çok daha üst segment kulaklıklara taş çıkarıyor.
    Pain of Salvation'u hiç böyle duymamıştım mesela :) Ki yıllardır sürüyle ayrı ve çok daha yüksek segment kulaklıklarla dinledim.

Evet adamlar bunu kazara üretmiş olmalı.

13. toser

toser
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    bu kulaklığı ostry kc06 ile karşılaştırabilecek var mı?

14. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Hafizamdan kiyaslarsam, havinin sahne zaten genis olan kc06dan az daha genisti ama mikro detaylara kadar inerdi havi. Ayrica surulmesi zordu, kc ise cok kolay.
    Hicbirisi bas odakli degildi ve cok sicak calmazdi.
    Kc06 ise tizlerde biraz daha basariliydi.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. toser

toser
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    teşekkürler

16. tmert0

tmert0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Merhabalar
    1 yıldır kullandığım sunrise sunrise xcape impressive edition kulaklığım yaklaşık 20 gün evvel bozuldu ve kulaklık arayışı başladı. Elektronik müzik dinliyorum dap olarak sansa fuze kullanıyorum. Siz her hangi bir kulaklıkta karar kıldınız mı acaba? Head fi de joker ile biraz konuşmam sonucu fiyat olarak HAVI B3 Dual Driver Pro 1 ön plana çıktı benim için ama bass versionu varsa onu denemek isterim açıkçası. Bir de bahsettiğiniz Fidue a63 var tabi onun hakkında da bilgi almak isterim. Teşekkürler.

17. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Sansa Fuze Havi için yetersiz gelebilir.Amfi ile dinlediğinizde performansı ortaya çıkıyor Havi'nin.

2 kişi bunu beğendi.
  18. tmert0

tmert0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Peki o fiyat aralığında neyi tavsiye edersiniz? Aynı kalitede.

19. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Az önce Havi B3 Pro 1 siparişi verdim.

Unutmadan söyleyeyim. Pro 2 de var. Bu model daha çok V şekilli, baslı, sürülme problemi yaşatmayan ve daha çok ortalama kullanıcılar için düşünülmüş. Pro 1'in amfi ile desteklenmesi halinde Pro 2'den daha başarılı olduğu söyleniyor.

2 kişi bunu beğendi.
  20. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    @Italoman Ben de Havi B3 Pro 1 aldım Ali abi. Gerçekten fiyatının çok çok üzerinde bir performansı var. Senin Qls ile çok güzel bir ikili olacaklardır.
    Anladığım kadarıyla QLS iyi bir amfi katına sahip, sürmekte sorun yaşamayacaktır. Ben de altları biraz daha belirginleşsin ve doku kazansın ve güce olan açlığını doyurmak için Fiio E12A ile kullanıyorum, çok başarılı oldu :) Yalnız fit konusunda dikkatli olman lazım izalasyonu çok zayıf. En iyi sonucu Sony hibrit uçlar ile alabilirsin ;)

2 kişi bunu beğendi.