Unique Melody Merlin İncelemesi...

'Unique Melody' forumunda java tarafından 1 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239

Evet sonunda re-fit süreci vs de bitti ve sorunsuz biçimde kullanmaya başladım... Dinamik sürücü de artık burn-in sürecini tamamlamıştır... İnceleme yazıma başlama vakti gelmişti... Bu işte profesyonelim diyemem, ama oldukça fazla cihaz ve kulaklık kullanmış (sahip olarak, geçici değil) olmamdan dolayı pek çok kişiye göre daha deneyimli olduğumu söyleyebilirim... 1992'den bu yana devam eden kaliteli müzik dinleme hastalığımda en azından bir konuda doyuma ulaştım... Sırada player olayı var, o ayrı tabi... :)

SATIN ALMA SÜRECİ

Öncelikle almak isteyebilecekler için en önemli tavsiyem iyi bir odyolog bulmaları... Zira benim gibi re-fit için gereksiz yere zaman ve para kaybetmeyin... İsmine güvenerek Bosphorus KBB'ye gittim kalıp aldırmak için ama maalesef sonuç iyi olmadı... Re-fit için ise Ümraniye'de yeni açılan bir odyoloji merkezinde Tonguç Bey'e gittim tavsiye üzerine ve sağolsun tam gerektiği gibi kalıp aldı ve sonuç sorunsuz oldu... Kalıp işinden sonra custom-iem.com'dan Stephen Guo'ya mail atmanız yeterli... Tüm süreç için maillerinize sabırla cevap veriyor ve sonuca sorunsuz ulaşıyorsunuz...

Akla gelebilecek sorular için; re-fit sürecinde sadece 35 USD kargo parası ödersiniz dedi Stephen ama benden kargo ücreti bile talep etmediler, 1 ay içinde re-fit süreci bitince kargo takip nosunu içeren mail aldım direk... Çok mutlu olduğumu belirtmeliyim... Ülkemizdeki servislerim ve firmaların nasıl muhteşem!! çalıştığı herkesin malumu iken bu sevindiriciydi...

KUTU İÇERİĞİ VE GENEL DÜŞÜNCE

Kulaklık resimlerde de görüldüğü üzere sade bir kutu içeriğiyle geliyor... Kutusu da yapay deri kaplı... O kadar paraya bu mu demek istiyor insan... :) Önemli olan kulaklık elbette... Kulaklık işçilik olarak çok iyi... Mükemmele çok yakın... Re-fitten önce biraz daha koyu renkli idi ama re-fit sonrası biraz daha açık renk olarak geldi ve memnun kaldım... Tam istediğim renk olmuştu artık... :)

Kutu içeriği altta resimde görüldüğü gibi çok hatta fazla sade... Ne bilim temizleme sıvısı vs olabilirdi mesela... Ama sadece çakma Beats taşıma çantası, garanti kartı (metal ve şık), temizleme fırçası, UM poster ve ürün katoloğu ve bir de kualklığın özelliklerini gösteren bir diyagram... Hepsi bu... :)

SES KALİTESİ - GİRİŞ

Ses için genel olarak aradığımı buldum diye başlamak istiyorum... İstediğim gibi mid ve tizler ve elbette muhteşem net, abartısız, zeytinyağı gibi hep üstte kalmayan, derin bass... Merlin kullanana kadar evrensel kulaklıklarla kendime eziyet etmişim diyebilirim... Daha iyisi var mıdır yada yapılır mı bilmem ama şimdiye kadar ki en iyisi bu...

Test için öncelikle belirtmeliyim standart UM kablo yerine resimlerde görülen "Silver sonic MKIII" - Beat Audio kablo kullandım... Kablonun incelemesini ve farkını ayrı bir inceleme de yazmayı düşünüyorum... Şu an sahip olduğum tek taşınabilir cihaz iPhone 4S'i kullandım... Ayrıca Fiio E11 de vardı onu da kullandım arada kıysalayarak dinledim... Tüm denemelerimde tüm ses geliştirici uygulamaları kapalı tuttum... Herşet flat... Kullandığım parçaların tamamı 870 - 1130 kbps arası ALAC formatında... Sadece "Crystal Castles - Celestica" 256 kbps ripli, maalesef daha yüksek kalite olarak bulamadım...

DENEYİM

Öncelikle denemelerime elektronik müzikle başladım ve ardından mola verdim... Zira dinlediğim parçalardan sonra kendime gelmem gerekiyordu... ;D Diğer tür müzikler için daha nötr bakabilmem gerekir diye düşündüm...

Jam&Spoon - I Pull My Gun Once.... Parça girişindeki bass tek kelimeyle muhteşem... woofer etkisi yaratıyor diyebilirim... Bu kadar güçlü ve kaliteli bass ses arasında vokalin ve gitarın seslerini net ve boğulmadan duymak gerçekten keyif verici... İlerledikçe gelen tizler çok güzel... Sonuna kadar giren tüm sesler birbirine hiç karışmadan ve kıvamında...

Tiësto - Bombage.... Girişte bass vurucu ve keskin... Uzatmıyor olması gereken gibi... İlk dinlediğim parçaya göre farklı bir bass ses ama aynı kalite... Tizler gene çok iyi... Eksik olarak hissettiğim birşey yok açıkça...

The Chemical Brother - Keep My Composure.... Daha önde olan elektronik sesler ve arkadaki bass uyumu güzel.. Tizler de doğru biçimde eşlik ediyor... Sibilance vs yok sesi açabildiğim kadar açtığımda bile bozulma yok.. Ama E11 ile seste sonu bulamam tabi... :)

Jam&Spoon - Warm Dead Dog.... 50. saniyede giriş yapan bass o kadar tatlı derin ve temiz ki anlatamam... Bu kadar derin bass yanında mid ve tiz pek çok sesi boğulmadan, karışmadan dinlemek çok güzel... Daha önce duymadığım sesler de varmış parçada... ;D

Skrillex - Scary Monsters And Nice Sprites (Dirtyphonics Remix).... Yumuşak, tırmalamayan, yormayan tizler ve vurucu basslar gayet güzel... İnsanı mest ediyor... İlerledikçe birbirine giren onca sese rağmen bozma sıkıcılık yok... Önceden bu tip parçalara bu kadar katlanamazdım... Nedeni bu kadar net olmaması ve enstruman ayrımının olmamasıymış sanırsam... Parçayı her seferinde sıkılmadan bitirebiliyorum artık...

Crystal Castles - Celestica.... Vokal gayet güzel... Ama bu parçayı seçmemin nedeni tizler... 256 kbps kalitede bile sibilance ve bozulma yok diyebilirim... Tizin iyice yoğunlaştığı anlardaki çok hafif garipleşme sanırım kayıt kalitesinden... Bu parça kayıpsız dinleme şansım olursa editlerim...

Kavinsky & Lovefoxxx - Nightcall.... Vokal sesini doğru dürüst dinleyebilmek güzel... :) Diğer seslerden birbirine üstün olan yok zaten... Bayan vokal de iyi hee..:)

Celine Dion - Pour Que Tu M'aimes Encore.... Bayan vokal için denemek için iyi bir ses bence... Bass çok hoş hafif geriden vuruyor... 1:30 dan itibaren artan müzik ve vokal uyumu güzel... Seste bozulma yada rahatsız edici bir şey yok...

Metallica - The Struggle Within.... Bass tiz tüm gitarlar muhteşem... Hiç sibilance yok, güzel... Bu parçayı hiç bu kadar güzel dinlememiştim...

Chris Isaak - Wicked Game.... Erkek vokallerden en beğendiklerimden... Parçada herşey yerli yerinde ve o kadar net ki... Vokalin sesi mest ediyor...

ENSTRUMAN AYRIMI ve SAHNE

Parçalarla ilgili deneyimlerimi yazarken belirttiğim gibi enstruman ayrımı çok çok iyi... Re-fit döneminde hariç bu kulaklığı 3 aya yakındır kullanımımda en ufak bir karışıklık hissetmedim bu konuda... Herşey net ve pürüzsüz... "Meğer ne kadar duymadığım ses varmış dinlediğim parçalarda" diyor insan...

Sahne konusunda söylenecek söz yok... Olabilecek en iyisi... Head-fi'deki incelemelerde de söylendiği gibi muazzam bir sahne mevcut... İnsan kendini konserde hissedebilir neredeyse... Bundan önce dinlediklerim içinde en iyisi sm3 bile bu konuda Merlin'e yetişemez... Bu konuda açık ara önde Merlin... Uzun yolculuklarda yada dinleme sürelerinde bile rahatsız olmuyor insan... Normalde mesela Ümraniye'den Kadıköy'e giderken yolun 3/4'ü tamamlandığında müzik beni yorar kapatmak zorunda kalırdım diğer kulaklıklarda... Ama Merlin ile rahatsız olmadan yolu tamamlayabiliyorum...

SONUÇ

Bir kulaklığa 2000 lira verilir mi diyenlere cevabım hep aynı... Eğer değecekse evet, siz hiç boş işlere (eğer benimkisi boş iş ise) para harcamıyor musunuz... :) Kesinlikle söyleyebilirim ki bu kulaklık parasını hak ediyor... İçim çok rahat düşünen ve alabilecekler kesinlikle bu tip bir kulaklık almalılar... Yolda giderken kimseyi duymadan müziğe odaklanabilmek güzel... Yazımı okuduğunuz için teşekkürler... Eksiklerim varsa söyleyin düzeltelim; sorular varsa sorun cevaplayayım... :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Öncelikle hayırlı olsun. Sonrasında ise çok faydalı bir başlık olmuş. Ellerine ve kulağına sağlık.

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,436
    Abi güzel bir inceleme olmuş.Ben de customların f/p olarak universallerden daha üst noktada olduğunu düşünüyorum.Tek sorunları satılması vs.Ben de bir soru sorucaktım:
    Resimde gördüğüm kadarıyla gömülü soket kullanılmış sizinkisinde,bu after market kablolarda herhangibi bir sıkıntı yaratmadı mı?
    Onun dışında benim bildiğim gömülü soketler pin kopma durmu için daha güvenli ama after market kablo için sıkıntılı diye biliyordum ama galiba onun içinde sıkıntı yok galiba.
    Bir de UM nin işçiliği gerçekten hoş olmuş.Tekrar hayırlı olsun.
    Renk olarak güzel seçim ,benimkisi de o renge yakın :coolsmiley:

4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Öncelikle kulaklığın tekrar hayırlı olsun, istediğin ses rengine ulaşabilmene de çok sevindim..
    Renk ve işçilik harika görünüyor..

İnceleme çok net olmuş, eline sağlık..
    ES5 mi, Miracle mı diye düşünürken birde Merlin kattın araya.. :)

Benim merak ettiğim konu izolasyon konusu.. Kulaklık hibrid yapıda olduğu için müzik kapalı iken sanırım dış sesler bir miktar duyuluyordur, bunun derecesini merak ettim..

Birde imkanın olursa kulaklığın karanlık ve açık karakterli cihazlara nasıl tepki verdiğini duymak isterdim..

Güle güle kullan..

5. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İnceleme için teşekkürler, pek ses karakteri konusunda yeterli bilgi edinemedim. En azından bir üst düzey universal ile karşılaştırma yapıp ona göre tanımlama yapsaydınız iyi olurdu. Mid,tizi,sahnesi,entrüman ayrımı nasıl kafamda şekillendiremedim.

6. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Recessed soketli aftermarket kablolar da yapabiliyoruz artık Tahsin ;) recessed giriş tercih etmek o yüzden flat'lere göre daha sağlıklı.

7. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Elinize sağlık.

8. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    @Tahsin

Öncelikle 2. el olayı beni pek ilgilendirmiyor bu konuda zira bunu alıyorsan 2. el olayının zor olduğunu kabul edeceksin baştan... Gerçi bu klasmanda diğerleri gibi her 6-7 ayda bir yeni ürün çıkmıyor malum... Benim için bundan daha iyi bir seçenek değiştirmek istesem de yok şu an... Belki JHAudio JH16Pro olabilir... İleride parayı bulursam bi şekilde onu da alırım değiş dokuş kullanırım.... :)

Soket olayına gelince UM soket bu şekilde gömülü oluyor... custom-iem.com'da sürekli seçenekler var... Stephen ile mesajlaşmalarım sonucu şu an aldığım Silversonic MKIII te karar kıldım... Hem şeklen mükemmel hemde fiyatına göre fark yarattı bence... Belki devasa değil, ama gümüş olması özellikle tizlerde performansını arttırdı...

@Sertuğ Abi

Sağolasın istediğim gibi oldu şükür, çocuklar gibi şenim doğrusu.. :) Yalıtım olayına değinmeyi unutmuşum incelemede değineceğim ama şimdi yazmak gerekirse bence gayet iyi... Şöyle anlatayım malum İstanbul'un Ikarus minibüsleri epey gürültülü çalışıyor... Şimdi müziği açana kadar dış sesleri gürültüden rahatsızlığı kesecek kadar azaltıyor... Eğer çok kısık seste yada oldukça yavaş bir parça dinlemiyorsam müzik sırasında dış sesler duyulmuyor... Ama Tiesto vs dinlerken top patlasa duymuyorum diyebiliriz... :) Hem de iPhone ses çıkışıyla yani...

@Azizim

Kıyaslama yazmayı da unutmuşum doğrusu... Malum tatil dolayısıyla evdeyim ve kızlar uyurken yazdım... Benim canavarlar inceleme falan yazdırmazlar yoksa.. :) Onu da ekleyeceğim geceye doğru... Kısaca aslında kıyaslama yapmak haksızlık diyebilirim... sm3 ten çok daha geniş açık ve net bir ses... Bass konusunda kıyasla sm3 te neredeyse hiç yokmuş gibi bahsedebilirim...

Herkese iyi dilekleri için teşekkürler..

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Elinize sağlık.

10. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    @Java
    oldukça yerinde bir konu başlatmışsınız, kendi adıma tebrik ederim. Bu custom iem'ler henüz kullanmayanlan için oldukça muallak bir konuydu. Sayenizde bir giriş olur, kullananlar da fikirlerini paylaşmalarını diliyorum.
    İncelmeniz ve dinlediğiniz müzik türleri dikkate alındığında UM Merlin'in neredeyse bir basshead kulaklığı olduğu ve daha ziyade trance ve türevleri, R&B, hiphop gibi müzik türleri için dahah uygun olduğu sonucuna varıyorum.
    Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

11. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Basshead bir kulaklık benim anladığım anlamda kesinlikle değil... Basshead deyince bass ağırlıklı gümbür gümbür bir ses demek bence, ki Merlin Bass ağırlıklı değil bass sesleri dinamik sürücüsü sayesinde çok iyi verebilen ve aynı zamanda bass ın mid ve tizleri örtmediği bir kulaklık... Zaten sadece bass ağırlıklı isteseydim AT CKS-90 muhteşem bu konuda... :)

12. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    805
    Tevfikcim, sadece okuduklarım ışığında yorum yaparsam Merlin'in bir basshead kulaklığı olduğunu bende düşünüyorum..
    Şöyle ki basshead kulaklığı deyince akla sadece bas veren ve bu basın diğer frekansları örttüğü bir kulaklık gelmemeli..

Eğer normal değerin üzerinde bas veriyorsa yada baslar dengeli olarak nitelenebilecek seviyeyi aşıyorsa o basshead kulaklığıdır bana göre..
    Tabi bu dediklerimi eleştiri anlamında alma, sadece "basshead" kavramı için kendi yorumumu yazmak istedim..

Ha Merlin senin ses beklentine cuk oturuyor mu, bence evet, bu yüzden kesinlikle doğru tercihi yaptın..

Bu arada bende Miracle için kesin kararımı verdim bugün..
    Bakalım hayırlısı artık, inşallah re-fit için geri göndermem gerekmez..

13. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Tam olarak okuduğumdan ben de bunu anlayınca sorma ihtiyacı hissettim.

SM3 deki bas benim ölçülerimde neredeyse fazla olduğunu düşününce çok garip bir orantı ortaya çıktı :eek:

14. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Edition 8 yada custom bir iem arasinda kalmiş fakat kullanim kolayligi yuzunden yuksek ihtimalle custom bir monitore yonelecek biriyim.incelemeniz iyi niyetle yazilmiş fakat pekte aydinlatici olmamiş gibi geldi bana.ozellikle alt frekanslar hakkindaki yorumlarinizi pek kafamda şekillendiremedim.ie 8 kullanicilarinin cogu altlarin ortalari ortmedigini duşunur,bence baya bir ortuyor.ornek vermek icin yazdim bu seviyede bir kulaklik elbette ie8 le kiyaslanmamali.anladigim kadariylaki dogru anlamamiş olma ihtimalim yuksek,kullanmayi duşundugum kaynaga gore bu monitorun gumuş kablolu versiyonu bana uygun olabilir.şu an icin en guclu 2 adaydan biri bu.inceleme icin teşekkurler.