Unique Melody TF18 İncelemesi

'Unique Melody' forumunda Azizim tarafından 27 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Customun kasası şeffaf ve nozzle kısımları sağ taraf kırmızı sol taraf ise mavi. Oldukça hoş bir kombinasyon oldu, Hasan'ın da önerisiyle uç kısımlarında bu renkleri yaptık ve çok güzel oldu. Diğer renkler can sıkıcı olduğu için bu şeffaf kasa daha hoş oluyor üstelik driverlar bağlantı kabloları vs. hoş bir görüntü oluşturuyor hem de üzerinde modlama yapılarak farklı renklere ve çizimlere müsait olmasını sağlıyor. Dış cepheyi silinebilir kolay çıkan farklı renklerle boyamak hatta el becerisi, üretici düşünme becerisi yüksek kullanıcılar (Hasan gibi :evil ) farklı çizimler,geometrik desenler yaparak custom üzerinde güzel bir çalışma yapabilir. Hatta sticker vs. ile customa marjinal bir hava katılabilir. ;D Tabi customun dış cephesi ne kadar geniş ise yapılacak işlemler,çalışmalar o kadar iyi olur.

Kablodan pek bahsetmeye gerek yok Westone vari sarmal bir kabloya sahip. Tabiki değiştirilebiliyor ve uzunluğu 50 inch yani bir inch 2.4 gibi ise 50' 1.20m. uzunluğa sahip diyebiliriz istenirse daha uzun bir kablo da sipariş verilebilir. Kabloda geliştirme çalışması yapılarak 300 dolarlara kadar çıkan seçeneklerle seste iyileştirme yapılabilir ama ne kadar iyileştirme olur ve ne kadar mantıklı orası ayrı. Tabi nüans fark için yüzlerce dolar ödenebiliyor. Kablonun customa bağlanan noktasında sert ve bükülebilir şefaf bir parça giydirmişler ve kulak kıvrımına göre şekil alabiliyor.

İşçilik ise gayet iyi, mükemmel kusursuz diyemem ama %90 civarı bir oran verebilirim boluncuklar vs yok. Driverleri kalıba yerleştirirken iç kısımda meydana getirmiş olduğu genişlemeler var. Ayrıca bu dirver bloklarını yapıştırıcı gibi bir madde ile de birleştirdikleri için (en azından ben öyle tahmin ediyorum) bu yapışkan madde kalıbın iç duvarına temas etmiş. Customun ses çıkışı ise iki yollu ve içi kısmı dış kısma göre daha yumuşak bir maddeden yapılmış ve yumuşak olduğu için çok hafif ufak bir bölgede aşınma belirtiler var.

İçerik olarak ise Dr. Dre çakması üzerinde UM baskısı olan (Allah'tan [size=12pt][size=10pt]b[/size][/size] harfi ile gelmedi) :p yuvarlak hatlı bir taşıma kılıfı, duvara asıp gururla bakabileceğimiz bir UM afişi ;D (Ön yüzünde bir vatandaşın konserde mi diyeyim bilemiyorum kulağındaki customla çekilmiş bir görüntüsü, arka yüzünde ise customun nasıl yerleştireleceği ve nasıl çıkarılacağı hakkında görsel bir sunum, bununla birlikte kullanım talimatı ve uyarıların yer aldığı maddelerle customu yapan mühendislerin imzaları) bulunmakta. Ayrıca frekans eğirisi ile içinde UM ürünlerinin ve teknik,frekans bilgilerinin yer aldığı UM kitapçığı ile gelmekte. Fedex ile 20 dolar ücreti ödenmiş şekilde ve bir kesici yardımı ile içinin açılıp ne var bunda böyle merakının belli olduğu bir paketle geldiğini söylemesem olmaz. Gerçi paket biraz çamurlu idi ama neyse. Duyduğuma göre Fedex firması paketlerle bazen basket atışı yapıyormuş. ;D Bir yerde şikayet edenler olmuştu, paketlerin yere hor bir şekilde atıldığı hakkında şikayetler okudum. Bu paketten bir de Shure taşıma kılıfı çıktı, ne alaka dedim bir bağlantı kuramadım ama galiba arada kaynamış. :cheesy:

Genel ses karakterinden de az da olsa bahsedersem ne çok basslı ne de tizleri yoğun soğuk analitik bir tarafı var. (Duyumum bu şekilde) Her türlü müziğe gidecek bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Ama basslar gümbür gümbür olsun diyenlere uymaz gerçi customlarda çok yoğun basslardan ziyade kaliteli ve doygun basslarla birlikte analitiğe ve ayrıntıya vurgu yapan ses karakterleri oluyor. Universallerdeki gibi aykırı uçlarda gezinmiyorlar, hepsinin kapasitesi belli bir seviyenin üzerinde.

Tizler kaliteli ve ziller çok temiz ve birbirine karışmadan duyulabiliyor. SM3'te biraz daha karmaşık ve kalitesi biraz daha düşüktü. Sibilance vs. yok yüksek seste bile çatlama vs. hissetmedim. SM3'te yüksek seste çatlamalar oluyordu. Hatta bir ara yüksek seste dinleyeyim dedim s,ç gibi harfler beni rahatsız etti.

Midler daha doğal ve gerçeğe daha yakın. Vokaller SM3'e göre daha yakın bir sunum yapıyor ve parçayı seslendirmede ağız suyunun çıkardığı şıpırtılar daha net duyuluyor. ;D Enstrümanlarda telli çalgılar daha kaliteli ve titreşimler daha net vurmalı çalgılar daha doygun ve SM3'te göre daha doğal ve gerçekçi. SM3'te ses sunumu malumunuz üzere yapaylık biraz fazla hakim. TF18'de yapay bir kaynaktan gelme hissi pek uyandırmıyor yine de çok doğal diyemem. Ama EX1000'in TF18'e göre daha doğal bir ses sunumuna sahip olduğunu düşünüyorum belki de dinamik driverlerin armatürlere göre daha doğal olduğunu düşündüğüm için olabilir. Veyahut kullanılan driver gerçekten doğal ses sunumu için biçilmiş kaftan da olabilir.

Basslar daha önce dediğim gibi çok yoğun değil ama olması gerektiği gibi doygun ve tok. Böyle dememin nedeni SM3 her ne kadar genel olarak birçok kullanıcıya (ben dahil) bass olarak yeterli gelse de HM-602 gibi açık karakterli ve ayrıntılı temiz ses veren bir cihazla dinledikten sonra TF18 bana yoğun, gümleyen bir bass vermedi. Gereksiz yere uzatmalar da yapmıyor. Hani booomy etkisi derler ya bu etkiyi veren basslar yok abartılı ve yoğun değil. Customda da olması gereken bu aslında. Çok yoğun olması diğer frekanslarda ezilmelere neden olabilir. SM3'e göre daha kaliteli basslara sahip olduğunu düşünüyorum. Aslında SM3'teki yapaylık kulaklığın ses karakterinde gerek mid,tiz gerekse basslarda kendisini biraz fazla hissettiriyor. Kısacası yapaylık SM3'ün karakterini değiştiren bir unsur olmuş tabiki olumsuz yönde. :) Bunu EX1000'i dinledikten sonra daha iyi anlıyorum.

Sahne ve enstrüman ayrımında ise asıl farkını burada çok ciddi hissettiriyor. Hani SM3'ün meşhur 3D hissi bunda 4 hatta belki de dinleme imkanı olsaydı başka bir dinleyici ''5D hissi veriyor yahu'' ;D bile diyebilirdi konumlandırma ise SM3 göre daha iyi. SM3'te ise biraz daha uzak bir sunum var. Enstrümanlar TF18'de daha rahat duyuluyor ve birbirine karışmıyor nereden geldiği daha net anlaşılıyor. Her ne kadar stüdyo müziği dinlesemde SM3'e ve diğer universallere göre konumlandırma çok daha iyi. Bazı parçalarda enstrüman ayrımı daha da çeşitleniyor ve memnuniyet daha da artıyor. Aslında bu customlarla enstrüman yoğunluğu fazla olan müzikler dinlemek daha uygun olur. Çünkü asıl gösterisini bu müziklerde daha çok meydana çıkarıyor.

SM3'ün de hakkını yememek lazım gerçekten sahne konumlandırması ve enstrüman ayrımı konusunda çok başarılı, bazı parçalarda demekki enstrüman ayrımı konusunda SM3 bana son durağı göstermiş ki TF18 fazlasını veremiyor. Bazılarında ise stüdyo müziği olmasına rağmen TF18 yüzümde bir tebessüm ve hoşnutluk bırakıyor ve kendi kendime ''acaba bu enstrüman çeşitliliği dinlediğim müzikte hangi kulaklıkla son bulacak'' diye düşünmeden edemiyorum. Onun için enstrümental müzikler ve açık havada organize edilen müzikler dinlediğim taktirde TF18'in başarısını daha iyi yansıtacağını düşündüm.

Kısacası verilen parayı sonuna kadar hak eden bir kulaklık. Universallere bile bazen 2. ele 600-700 tl veriyoruz, ki bu durum customlara verilen paranın sonuna kadar hak ettiğini gösteriyor. Gerçi customların 2. el piyasası içler acısı ama bu customlar bu fiyat aralığında bulunmaz cevherdir bana göre. Böyle bir custom bulursanız ve maddi durumunuz müsaitse acımayın, :evil gerçekten universallere verdiğiniz paraya hayıflanabilirsiniz. Customun eleştirilen en çok yanı elden çıkarma olsa da bunu doğru bulmuyorum. Ekstrem bir durum olur gerek sağlık gerek maddiyat vs. amenna ama aksini pek doğru bulmuyorum. Çünkü driver sayısını arttırarak seste çok daha ciddi iyileştirmeler yapabilirsiniz. Biraz külfetli oluyor ama ufak iyileştirmeler için bile tonla para dökülen bir hobinin tutsağı konumundayız.Gerçi kalıp nereye kadar alır orası ayrı konu ama bu taşınabilirliğe son noktayı ancak customla koyabiliriz. Başka yolu yok. ;D

Son olarak verilen UM kataloğundan bahsedecek olursam frekans eğrileri özellikle dikkatimi çekti. Frekans eğrilerinde Miracle'a ve Merlin'e çok benzerlik gösteriyor yani bu iki modelin eğrileri ile örtüşen çizgilere sahip. Yüksek frekansta TF18 daha sivri bir dağılıma sahipken Miracle'da iki modlu hafif dalgalı biraz daha az bir yüksek frekans eğrisine sahip. Diğer eğrilerde de ciddi pek fark yok. Bunu belki de Miracle'a göre bass karakterinin biraz daha etkin,yoğun olmasının yanında ayrıntıyı ve sahneyi başarılı sunan tizi ile de kaliteyi düşürmeyen bir yapıya sahip olmasından dolayı bu yargıya varabiliriz. (Gerçi Miracle dinlemedim ama malum TF serisi biraz bassa yatkın bir karakteri var. Belki de Miracle'daki basslar daha kaliteli olabilir) ;D Yani bass konusunda biraz daha Merlin'e kayıyor ama her ne kadar Miracle'a göre biraz daha basslı olduğunu tahmin etsem de tabiki Merlin kadar kaliteli basslara da sahip değil. Malum dinamik sürücünün olması bassların armatürlere göre daha kaliteli ve doygun çıkmasına neden olacak. Bass konusunda genellikle dinamikler armatürlere göre daha başarılı bir sunum yapıyor ve armatürlerde biraz yapaylık hakim oluyor. Sahnenin verdiği hissi ve enstrüman ayrımında ise armatürlüler genel anlamda dinamiklere göre daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Foto isterseniz elimde ne makine var ne de çekebileceğim tel mevcut. :-\

2. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İlk defa incelemeye yakın bir yazı yazdığım için yorumlamalarda ve ses karakterini tanımlamada yanlışlıklar eksiklikler olabilir bundan dolayı kendime açıkçası güvenemedim. Malum audio incelemeleri zor ve kişisel yanlılık ve duygular biraz fazla ön plana çıkabiliyor. Gerçi abartma yere göğe sığdırma gibi bir huyum yok ama bu incelemeleri yapmakta tereddüt etmekteyim. Nede olsa duyumlar algılamalar öznel oluyor. :-\

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Satım ilanı, Satım bölümünden, hakettiği yere İnceleme bölümüne taşınmıştır.

Collapse Signature Expand Signature
  4. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Kardeşim çok güzel bir inceleme olmuş kanımca. Ben şahsen içten içe merak ediyordum senin bu maceranın sonucunu. Bence kulaklığı da oldukça iyi bir fiyata elde ettin yekün olarak. İnceleme için de kulağına ve klavyene sağlık. Bir inceleme yapma hususunda bana da cesaret verdin.

5. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Çok iyi bir inceleme olmuş, elinize sağlık :eek:k

6. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkür ederim Özgür abi ve Oğuzhan Bey. :)