Universal IEM'i Custom'a çevirme.

'Kendin Yap (DIY)' forumunda Synthyss tarafından 11 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    296
    Hangi kulaklık için yapmayı düşünüyorsunuz hocam?

3. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Ben de inceledim ama ikinci linkteki adam yanlis bir uygulama yapmis bence ses yolu kulak deligine dogru olmali, direkt beyne yoneltmis. Bu malzemenin benzerini ulkede bulabiliriz bence.

4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    LG QuadBeat'e yapmayı düşünüyorum deneme amaçlı, sporda kullanmak için. @Priest

Acaba nerede bulabiliriz.. @prostheticwhim

5. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Model yapimi ve deniz araclarinin onariminda kullanilan karistirdiktan bir sure sonra sertlesen macunlar aklima geldi ilk ama onlari kulaga sokmak olmayabilir :) Eger zararsizsa bir siringaya doldurulup kulagin icine pamuk koyduktan sonra kulaga sikilabilir, dusununce evde denemek icin biraz tehlikeli geldi :bu

Tekrar lafi gecmisken belirteyim sporda kulaklik kullanimi oldukca zararli kulaga.

6. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
  7. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    3 kişi bunu beğendi.
  8. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Biraz daha zorlarsak saklı custom üreticisini bulabiliriz.

5 kişi bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Üstadlar merhaba;

Böyle diyince soru soracağım zannettiniz ama yanıldınız, açıklık getireceğim.
    İlk once TR deki yapılan kalıplar benim denk geldiğim pek iç açıcı olmuyor bunu zaten yaptırmadan once UM56 nın fotosunu götürtüp yaptırma önerimden anlayabilirsiniz. Bir çoğu bana göre olması gereken standartta değil, bu dediğim TR deki işitme sektörü için geçerli özellikle. Bir kaç tane işitme cihazı lab ı görmüş biri olarak yazıyorum. Zamanında westone 3 ve superfi5 pro için ve IE8 için yaptırdım. Daha fark westone nun istediği ölçü prosedürü ile bizimkilerin yaptığı ölçü alma prosedürü sırasında başlıyor. Kullanılan malzemeler muhtemelen kaliteli ancak hepsinin olması gereken uygun standartta kullanılmadığını gördüm, hatta eksik kullanıldığına da denk geldim. Bunu kalıpların ömürlerinden rahalıkla anlayabilrisiniz, internette ACS kulaklıkların mesela kabloları soyulacak kadar eskidiğinde dahi silikonda herhangibi bir yıpranma olmadığını görebilrisiniz. Ancak TR de işitmeciler silikonlar için max 6 ay ömür verirler. Yaptırın ancak dediğim gibi evladiyelik olacağını düşünmüyorum. Bu benim gördüğüm kadarıyla oluşan bir izlenimdir, uzun sure kullanabilen veya gerçekten kaliteli uluslar arası standatta iş yapan vardır ama ben denk gelmedim. Kullandığınız, mesela atıyorum yukarıda bahsedilen macun, o dediğinizin benzerini(emin değilim ama bizde gemi kaplaması firmasından aldık, gemi kaplama malzemesi idi.) bir termik santral arıtma sisteminde kireç sütü akan bir yerinde çözelti "scrubber" duvarlarını eritmesin diye sürüyorduk, kulağın içine sokmayı orada çalışan işçiler 2 şer saat dönüşümlü iş yapıyorlardı zehirlenme olmasın diye.

Diğer macundur vs. kulağa sokma ile ilgili görüşüme geleyim;
    O konuda benim bildiğim o malzemeler ile ilgili oldukça sıkı standartlar var, medical malzemeler ayrı bir kalitede üretiliyor. Kendi ölçü alma konusu ile ilgili olarak lisede bir defa bir de bir kaç yıl once kulağıma parça kaçırdım ve kendim çıkardım ama yaşadığım korkuyu bir de bana sorun. Baraj kurmadan macun sıkmak son derece tehlikeli bir şey bana göre. Bunlara ilave olarak kulak zarınız çıkışa yakın olabilir ve bu durumda baraj kurarken barajın zarınıza değmesi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Zarın yakın olup baraj kurmadan almaya kalktığınızı da hayal edemiyorum. Kulak zarınız uzak olduğunda bile eğer kulağınızda "kir"(kir değil aslında kulak yağı diye geçiyor, bir çeşit kulağın içindeki florayı dengede tutan sıvı) varsa baraj kurulumu veya macun sıkımı esnasında o kir ilerleyip zara bulaşabilir öncekiler kadar olmasa da o da keyifli bir deneyim olmayacaktır. Bu kadar anlattım ancak kalıp aldırmak zor değil, bana kalırsa böyle bir kit alacaksanız alın eli hassas bir yakınınıza güvenli ve control ettirerek aldırın, tahminim kir ve zara dikkat ettikleri takdirde bir çok işitmeciden de düzgün alacaklardır.(biraz fazla ürkek yaklaştıklarından) Çünkü denk geldiğim çoğu işimeci pata küte dalıryordu.

Bunlar dediğim gibi benim görüşlerim, herkesin kulağı kendinin buradan olacaklardan bir sorumluk Kabul etmiyorum ama dikkat edin.

Şu satılan universal to custom olayına geleyim son olarak. Bizim buradaki işitmecilerin kullandığı malzeme en kalitelisi olmasına ragmen 6 ay ömrü var. Silikon malzeme yanıltmasın çok çok sağlam bir malzeme şöyle ki eğer işleme gibi bir şeye kalkışırsanız bildiğiniz zımpara vs gibi bir şeyle aşındıramazsınız çok çok sağlam, kaldı ki konuştuğum işitmeciler o malzemenin işlenmesinin çok zor olduğunu söylüyorlardı. İşte kulak o sağlamlıktaki bir malzemeyi 6 ayda mefta edebilecek kadar kuvvetli bir salgıya sahip linkteki malzeme bana ona göre çok daha ilkel geliyor. Kuağınızın içinde parçalanması pek hoş bir şey olmaz. Hatta medikal bir uyumluluğu yoksa yapacağı alerji çok daha kötü olabilir. Biraz ağır oldu ama kafama yatan şeyler değil kısacası.

6 kişi bunu beğendi.
  10. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    @tsn141 Konuyu kitlemek için gelmişsin Tahsin abi :D

Keşke ülkede biraz gelişse şu işler :((

11. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
  12. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    ben direk firma ile iletişime geçiyorum. :) yarın custom yaptırdım diye başlık açarsam şaşırmayın...
    edit: firma ile iletişime geçtim yarın görüşmeye gidiyorum. anlaşırsak fit aldıracağım. ustaları ise haftaiçi çalışıyormuş, haftasonu işlem tamamlanamayacak.

sonuçları şu başlıktan devam ederek yazarım.
    http://www.techno-fi.net/forum/konu...klık-başlığı-yaptırın.9065/page-3#post-151984

#12 KaraSinek, 12 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Haziran 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  13. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Tahsin abinin dediği olay çok doğru kulağa bir baraj koymadan denememek lazım. Benim ölçü aldırdığım yerde bunu pamuk koyarak yapıyorlardı.