Upsampling

'Yazılımlar' forumunda 5kurt tarafından 3 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Bugün madem evde hapis kaldık, boş durmayıp size eski yazdığım bir yazıyı daha ekleyeyim.

Ama önce bir uyarı, yazdıklarım hiçbir bilimsel veriye dayanmadan sadece kulaklarımla duyduklarımdır. Birkaç arkadaşa dinlettiğim zaman kimi iyi, kimi kötü dedi. Yani müzik dinlemenin özü gibi tamamen subjektif bir olay, bakalım deneyen olursa bir fark hissediliyor mu?

Yaklaşık 300 civarında CD'yi 24bit/88.2kHz'e çevirdim. Sample rate'i 88.2 kullanmamın nedeni CD'lerin 44.1kHz sample rate'inin tam sayılı katı olması.

Yaklaşık %50'si orjinaline göre daha iyi oldu. Bazıları farketmedi, çok azı ise orjinalden kötü oldu.

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Düşük kaliteden, yükseğe çıkması pek mantıklı görünmüyor teorik olarak sanki. (Her ne kadar daha denemesem de)

Zaten benim DAC'ın üzerindeki upsampling'ten de birşey anladığım söylenemeyeceği için denesem de anlamlı olur mu bilmem.

Collapse Signature Expand Signature
  3. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    Paylaşım için teşekkürler.

Daha önce denemiştim.Upsampling'den geçen parçalar daha iyi çalıyor.Dediğiniz gibi bazı parçalarda farketmiyor ama kötüleşen albüm'e rastlamadım.

4. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Kalitesi Studio Masterlarla CD arası biryerlerde. Mantıken fark olmaması lazım ama benim kulaklarıma göre oluyor.

Bazı enstrümanlar ve vokaller öne geliyor. Tabii bu dosyaları işleyebilecek uygun bir DAC olmadan bir fark duymak zor..

M2Tech'le bu fark daha da barizleşti...

5. E2

E2
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Mantık ve matematiksel olarak saçma geliyor ama adını anmaya bile gerek olmayan ekipmanlar ile birlikte bile bir farklı geldi şahsen bana . Daha iyi olucak diye düşünmem sebebi ile ilk mesajda belirtildiği gibi placebo etkisi yaşamış olmamda ihtimaller arasında .

6. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    valla iyi uğraşmışsınız epey zaman almıştır...

7. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    saçma değil aslında ama gereksiz.biraz anlatayım.

olayı daha görselleştirmek için bir resim dosyasını ele alalım.herhangi bir programla interpolasyon yapıp büyükktüğünüzde bir şekilde geçişler yumuşarayarak ekstra pikseller etkilenir,neticede resim büyür.detayda artış pek olmaz.keza ses te böyledir.upsampling yaptığınız zaman saniyede olan örnek sayısını 44.1 den 88k ya çıkarıyorsunuz.bir miktar analogluk vermesi belki mümkün.

ama frekans ekseninden bakarsanız,örnekleme sırasında kaybolan harmonikleri geri getiremezsiniz.44.1k ile 22 khz üzeri sesleri örnekleyemezsiniz.

8. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    giden geri gelseydi :)))))))

9. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Zamana yayınca zor olmuyor. Zaten başlat düğmesine basınca gerisini kendi kendine hallediyor..

Dediğim gibi bilimsel açıklaması yok ama genellikle işe yarıyor. M2tech'in gelişinden beri fark bariz şekilde arttı. Onun için yazıyı naftalinlerinden çıkarıp bir daha yazayım dedim.. :)

10. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    bu yazdıklarınız nedense shm-cd leri getirdi aklıma.değişik bir plastik alaşıma yazılan data(polycarbonate) sanki daha kaliteli bir cd teknolojisiymiş gibi pazarlanıyordu.eskiden çok yaygındı(sadece japonya pazarı için üretilir).şimdi eskisi kadar popüler değil..data aynı data,ses aynı ses..neyse serbest çağrışım diyelim :) :)

11. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    audiophile olayında psikolojin etkisini gerçekten merak ediyorum(yanlış anlamayın bazı deneylerde değişen hiçbir veri yokken insanlar farklı sonuç aldığını zannedebilir). mantıken böyle bir olması pek olası değil sonuçta upsampling yaparken aralara geçiş datası yazacak algoritma olduğunu zannetmiyorum yazsa da orjinali gibi olmaz hatta daha kötü olabilir ya da upsampling yaparken 128 kbps lik mp3ü 320 kbpse yükselttiği gibi yapabilir. sonuçta elinde downsample edilmeden önceki verileri mevcut değil o boşlukları nereden dolduracak.

12. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Boş durmayıp denedim.

Normal parçaya göre enstrüman ayrımı ve sesin berraklığı arttı. Çok büyük bir fark olmadı ama hissedilebiliyor yine de.

13. EXcomZkko

EXcomZkko
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben de pozitif anlamda bir katkısı olduğunu düşünüyorum bu upsample olayının. Tabi bunu böyle tek tek işlemden geçirip kaydetmek yerine foobar'da bir plug-in vasıtasıyla, dinlerken gerçek zamanlı olarak upsample yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için birkaç tane upsample eklentisi bulunuyor. Sox, PPHS, Secret Rabbit Code, SSRC, ssrcX vs vs. Zamanında hemen hepsini denemiş ve aralarından SSRC resampler'la yoluma devam etmiştim. (4-5 yıldır kullanmaktayım) Tabi burada devam etme olayını açmak gerek; seste berraklık ve enstrüman ayrımı olarak pozitif bir fark oluştuğunu düşünmüştüm/hissetmiştim denebilir.

Yıllardır oturup tekrardan "bakayım seste fark var mı" diye zaman ayırmışlığım da yoktur hani. Ama denemeye değer.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Acikcasi bu soru uzun zamandir aklimdaydi. Baska bir yerde de cikinca denemek istedim. Asagida iki parcanin flac (24bit, 96Khz) ve mp3 (vbr, lame'in extreme opsiyonu ile kodlanmis) versiyonlari var:
    Is This Love
    Is This Love

Dosya boyutlari soyle:
    144M 01-Is This Love.flac
    6.7M 01-Is This Love.mp3

Parcalari karsilastirirken ilginc bir durum oldu: Bob Marley'in "Is this love" parcasinin girisindeki yansimalar FLAC dosyalarda cok daha derin ve seffaf gibi geldi bana. A-B denemesi yaptim. Dedim kesin oyle.

Sonra sadece bu sarkinin iki versiyonundan bir playlist yaptim. Bilgisayarda Player window'u, playlist kismi ekranin disinda kalip gorunmeyecek sekilde tasidim. Sonra birkac kez hizla "next" butonuna bastim. Ve sirayla sarkinin girisini dinleyip kaliteli olani secmeye calistim. Fark gittikce azaldi. Sonunda birini sectim. Ve MP3 cikti.

Meger basarili bir karsilastirma icin double blind test etmek gerekliymis, Placebo etkisini azaltmak icin. Yani biri sarkilarin hangisinin daha yuksek bitrate'li oldugunu bilmeden size dinletmesi lazim. Yoksa insan psikolojisi geregi kaliteli oldugunu bildigi parcada ister istemez olmayan seyleri duymaya basliyor.

Iki dosya arasinda henuz herhangi bir fark hissetmedim, ancak her parçanın her noktasını da incelemiş değilim. Bu konuda deneyimlerinizi merakla bekliyorum. Mesela, herhangi bir parçanın herhangi bir pasajında fark hissettiyseniz, yazarsanız sevinirim.

Hipotezim file format ve encoding'in abartıldığı, aslında düzgün bir encoding ile MP3'ten de hemen hemen aynı kalitede ve zevkle müzik dinlenebileceği. Ancak dosyalar arasında ciddi boyut farkı var. Biri diğerinden 10, 15 kat daha büyük. Sanki fark olmalı gibi düşünüyor insan.

Izlenimlerimizi paylasirsdaniz sevinirim..

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    İyi riplenmiş 320VBR'lerin seslerinin iyi olduğuna katılıyorum.

Fakat FLAC'lerdeki his, boşluk, hava ve nüans detayları iyi bir sistemde çok rahat şekilde hissediliyor. Bunun dışında birçok mp3 de zaten iyi kodlanmadığından, mp3'ten flac'e geçilince, kulaklık seviye atlıyor.

(Parçaları mp3'ten flac'e çevirmediğinizi varsayıyorum)

16. bkizil91

bkizil91
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kaynak, kaynak, kaynak. İkisinin arasındaki farkı sadece çok iyi bir kaynak belirler, bu bilgisyar olur veya dap olur. Ses kartınız onboard ise zaten performans farklarını duyamayabilirsiniz. Taşınabilir bir cihazda aynı testi yaptınız mı? Çıkan sonuç nedir? Bence ne olursa olsun hangi şartlar altında olursa olsun mp3 hiçbir zaman flac kadar iyi olamaz. Ha bu arada her cihazın codec çözme yeteneğide aynı olmayabiliyor.

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Kullandığınız bilgisayar ve kulaklığı bilmediğim için onlardan bağımsız yorumlayacağım.

Eğer bilgisayarınızın dac ı 24 bit i desteklemiyorsa büyük ihtimalle 16 bit e indirmiştir, bunuda yaparken ne kadar sağlıklı yapmıştır soru işareti.
    Ayrıca 24 bit flac kaydının orjinalliğinden de eminmisiniz?

Orta- üst segmentte player ve kulaklıklar olmadan yapılan A-B testlerinin pek sağlıklı sonuç vereceğini zannetmiyorum üstüne üstlük 24 bit ise.
    24 bit konusunda epey tecrübeli arkadaşlarımız var forumda ama 24 bit in er meydanının stereo sistemler olduğuna inanıyorum.

Üstelik burada yapılan 16 bit ve 24 bit karşılaştırması değil.
    Beyazla, krem rengi olan
    mp3 ve flac karşılaştırması ki ,
    insanın çok rahat anlaması gerekiyor.
    Bir yerlerde bir yanlışlık var.

18. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bendeki hoparlörler nötr'lük amacındaki stüdyo monitörlerinden ve diyebilirim ki flacta en başlardaki bas vuruşları daha sert ve mesela 00:18'deki I wanna love you! cümlesinde flacta az daha uzuyor ses.
    Daha ötesi ise zor. Çünkü hem daha iyi kulak ister, hem de daha nötr ekipmanlar ve kulaklık, hem de şu anki haliyle arada gece gündüz farkı yok.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,834
    Hakli sorular var, cevaplamaya calisayim:

MuttFTS, MP3 dosyasi, ffmpeg ve lame ile direk flac'tan kodlama.

bkizil91 ve Serhatsb, ekipman soyle: kulaklık (HD600), anfi (zxc marka, kendi uretimim :) dürüst olmak gerekirse PPA dizaynı, OPA637 ve 627 opamplar, Blackgate ve Wima kapasitorler, discrete diamond buffer'lar, ve milspec metal film rezistorler, lineer toroidal guc kaynagi, vs. oldukca kaliteli diyebilirim), DAC (Yulong D100 mk2) ve player (DeaDBeeF, bitperfect), OS Linux, Kernel 3.1.9.

Video cekmeye calistim:
    [youtube]

Görüldüğü gibi DAC şarkı frekansını doğru algılıyor.

Ancak flac'in kalitesi bastan ne kadar mukemmeldi, sahi midir, bilemiyorum. Acikcasi guvenilir bir flac upload ederseniz onu da encode edip deneyebiliriz, guzel olur.

20. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Geçen gün Serhat Abi'nin verdiği linkten legal ve güvenilir flac şarkılar download edip istediğiniz testi yapabilirsiniz.

http://www.linn.co.uk/christmas