Upsampling

'Yazılımlar' forumunda 5kurt tarafından 3 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,494
  Alınan Beğeniler:
  3,122
  Macbook olduğu için, kıvranıyorum...

  En azından şu şekilde çözdüm galiba: 24bit flac'ı önce 24 bit wav'a çeviriyorum. Daha sonra da 16 bit wav'a convert ediyorum. Ama bu işlem için hem macbook hem de win gerekiyor.

  Audirvana'da foobar'a benzer bir şey var mı acaba?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,165
  Alınan Beğeniler:
  2,252
  Xld'yi denedin mi Ateş. Rakibi yok bence.


  Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,494
  Alınan Beğeniler:
  3,122
  Denedim Umut.Zaten o olmasa iyice çıldıracaktım. Xld'de 24 bitleri (ayara rağmen) 16 bit wave cevirdiğimde(ne hikmetse hala 24 bit rate olarak gözüküyor) çalışmıyor. Xld'nin çevirdiklerini win'e alıp db power amp ile tekrardan wav'a çevirdiğimde qls okuyor. Enayilik hem qls'nin yazılımda hem de downsampling işinde, ama macbookta bir çözüm bulmam lazım. Tabii bütün bu sorunlar 24 bit için geçerli. Xld 16 bitleri sorunsuz çeviriyor.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  690
  Alınan Beğeniler:
  543
  Blind test ile ilgili birşey söylemek istiyorum. Bir defasında çok bilimsel olmasa da kör test yapmak istemiştik. 4 kişi aynı parçayı dinliyoruz. arada ki detayı kimse anlayamadı. Bir arkadaş fark şu noktada diye söyledi. Sonra tekrar dinledik. herkes ağız birliği ile evet orası farklı demişti. Kısacası çok güvenilir bişey değil bu kör test. Adam senin duyduğunu duymuyor. Sen söyledikten sonra fark ediyor. veya aaa evet öyle diye sallıyor :D

  Bunun haricinde bazen iyi bir sistemle bariz fark duyuorsun. bazen de olmuyor.

  Fark duyduğumda en çok sahne genişliği , reverb , seste gövde , detay ve doğallık oluyor. Mp3 lerin artık çevrilmesi ile ilgili mi bilemiyorum. seste bi metaliklik tenekelik oluyor.
   
 5. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Belkide ben o kadar da iyi duyan birisi değilim bilmiyorum ama blind testin sağlıklı sonuç vereceğini düşünemiyorum.
  Aradığımız farklar bariz değil, ancak belirli bir süre geçtikten sonra mikro düzeyde farklılıkları ayırd edebiliyoruz. Müzik hafızası oluşmadan farkları anlamak elbette mümkündür ama ben o kadar yetenekli değilim.

  Bariz farkları algılamak elbette kolay. Gözünüz kapalı kulaklarınız kapalı bile olsa misal bir Hd800 ile Hd600 ayırd edebiliriz. Makro düzeyde farklar günlük hayatta da karşılaştığımız ayırd ettiğimiz seslere benzediği için bu işte yetenekliyiz.

  Bu konuda verilebilecek en iyi örnek Grado'lar.
  Sr60, Sr80, Sr125, Sr225, Rs1 ve Rs2'yi blind test ile ayırabilecek babayiğit varsa ellerinden öpüyorum :)
  Oysa hepsi belirli düzeyde farklılıklar içeriyor ve deneme süreciyle birlikte farklar sivriliyor.

  Bence en önemli başka bir konu keskin duyu yeteneğimizin çabuk körelmesi.
  10 dakikalık bir karşılaştırmadan sonra bir müddet sonunda birçok sesin birbirine benzediğini kendi adıma söyleyebilirim.

  Ankara buluşmasında Eximus Dp1 diye Hegel Hd20'yi; vioelectric v800 diye Yulong da8'i dinledikten sonra eş zamanlı karşılaştırmalardan itinayla kaçmaya çalışıyorum.

  Dediğim gibi bu konuda çok yetenekli olmayabileceğimi baştan kabul ediyorum. Hepimizin özel yetenekleri olmadığını da düşünerek benim önerim,

  Aldığınız-denediğiniz ekipmanla birkaç gün ya da bir hafta geçirin, yoğunluklu olarak benzer albümler dinleyin ve önceki sistemle mümkün olduğunca az kritik edin. Yeni ekipmanın sesine alıştıktan sonra hep alıştığınız cihaza dönerek dinlemeye koyulun. Farklar kabak gibi kulağınıza akacak.

  Grado Sr125'ten Rs1'e geçtiğim ilk andaki şaşkınlığımı hatırlıyorum. Nasıl da benzer iki kulaklıktı. Hatta head-fi de de yazıp dalga konusu olmuştum ;D Birkaç hafta sonra Rs1'in nasıl üstün olduğunu kavrayabildim.

  Kısaca, blind test yapılır yapılmasına ama çoğu kez güvenilmez gelir. Özellikle mikro farkları kovalıyorsanız...
   
 6. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,189
  Alınan Beğeniler:
  88
  Bu arada kırpılmış bir müzik kaynağının daha büyük bir bant genişliğine aktarıldığında neden daha iyi ses verdiğini bilmiyorum.
  Ama müzik kaynağının kendisinden ziyade çözen programın, codecin ya da donanımın özelliklerinin bu farkı yaratması muhtemel.

  Misal spdif-usb çeviriciler ve dacların içindeki 44.1 khz'i çözen birim ile 192 khz çözen birim aynı değil, dolayısıyla ses karakterleri de tıpatıp aynı olmayabilir doğal olarak.
   
 7. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  690
  Alınan Beğeniler:
  543
  Aynı şarkıyı yüzlerce defa dinlemediysen kör testte farkı anlaman çok zor. Hele ki o parçanın kaydı stüdyosu kötü ise imkansız bişey.