usb adaptör ile iBasso dx100'ü şarj etmek

'iBasso' forumunda mehmettomas tarafından 1 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. mehmettomas

mehmettomas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Öncelikle herkese merhabalar. Bilindiği gibi iBasso dx100 12v 1500 mAh şarj cihazı ile şarj oluyor. Yani 5volt usb adaptör ile şarj olabilen cihazlar kervanından olmayıp 12v adaptörlere ihtiyaç duyuyor. Bende seyahat gereği yanıma dx100’ü aldım fakat müzik dinlemek istediğim zaman şarj adaptörünü yanıma almayı unuttuğumu fark ettim.

Nasıl bir şey yapabilirim diye düşündüm ve iBasso dx100’ün içindeki bataryanın 2 hücreli lityum polimer bataryadan oluştuğu aklıma geldi. Yani 2 X 4,2 volt’dan 8,4 volt olan bir lityumpolimer batarya mevcut. Telefonlarımızda olan bataryalar tek hücreli olup volt değeri tam dolumda 4.2 volt’a, batarya boş durumda yaklaşık 3 volt’a düşmekte ve bunu 5 volt olan bir adaptör şarj etmekte.

Bende nasıl bir şey yapabilirim diye düşünürken aklıma iki tane usb şarj adaptörünü seri bağlayarak şarj edebileceğim aklıma geldi. Resimdede görüldüğü gibi 1.adaptörden gelen kırmızı kabloyu 2.adaptörün siyah kablosu ile bağladıktan sonra açıkta kalan kırmızı ve siyah kabloyu dap’a yönlendirdim.
    5307 eklentisini görüntüle 5308 eklentisini görüntüle

Kullandığım adaptörler 5volt 2amp değere sahiptiler, dolayısıyla iki cihazdan toplam seri bağlama gerçekleştirdiğim için 10volt 2 amp değer elde ettim buda toplam 20w güce tekabül etmekte. Orijinal şarj adaptörü ise 12volt 1,5 amp olduğu için 18w güce tekabül etmekte.

5309 eklentisini görüntüle 5310 eklentisini görüntüle

Resimden de görüleceği üzere dap üzerindeki girişe yönlendirdiğim kabloların kısa devre yapmaması için soketi küçük bir kağıt ile ayırdıktan sonra kabloları adaptör girişine temas ettirdim.

5311 eklentisini görüntüle

Cihaz şu anda şarj olmakta, bilmiyorum cihaza herhangi bir zararı var mıdır fakat şarj seviye değeri yüzde 70'e çıkmış ve şu an beni müziksizlikten kurtarmış durumda. Zor durumda kalıp bu şekilde geçici çözüm ürettiğim için belki başka arkadaşlarında işine yarayabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim, herkese iyi günler.
    Unutmayalım arkadaşlar oluşabilecek herhangi bir hasardan kendiniz sorumlusuz..

11 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,768
    Bir zarar oluşacağını sanmıyorum pratik zekanızı tebrik ediyorum :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    263
    Türk yine pratik zekasını konuşturmuş :yourock

2 kişi bunu beğendi.
  4. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hocam merak ettim bu cihaz bilgisayardan şarj olmuyor mu ya da bilgisayara bağlama imkanınız da olmadığından mı denediniz? Şahsen bu tür bir şey denemek aklımın ucundan geçmezdi :) Belli ki sizin teknik bilginiz var biraz da olsa. Ama bu cihazların bataryalarına pek güvenmiyorum açıkçası elinizde kalmasın sonra cihaz :)

5. mehmettomas

mehmettomas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Merhabalar, piyasada bulunan çogu dap usb adaptor ile sarj olabilmekte, bu usbden sarj olabilen cihazlarin icinde tek hucreli pillerden bulunmakta ve normal telefonlari sarj ediyormuscasina sarj edilebilmekteler. Ama bu kervana iBasso dx100, hm801, paw gold gibi cihazlar dahil olmayip sarj olabilmeleri icin daha yuksek volt degerine sahip adaptore ihtiyac duymaktalar. Bildigim kadariyla hm801 9voltluk adaptore ihtiyac duyarken, dx100 ve paw gold gibi cihazlar 12 volt adaptore ihtiyac duymakta, dolayisi ile bu cihazlar normal bir usb adaptorden sarj olmamaktadirlar hocam

2 kişi bunu beğendi.
  6. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Anladım hocam. DX50 falan kullanmıştım ama böyle bir şey yaşamadığım için ilgincime gitti pil farkı yüzünden şarj olmaması acayip gerçekten. Güzel çözüm üretmişsiniz gerçekten tebrikler :)

7. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Vay arkadaş..:yourock

8. mehmettomas

mehmettomas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    iyi dilekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar, kesintisiz müziğe devam..

9. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    daha yüksek amperde bir şarj cihazı sorun değil de 12v yerine 10v giriş batarya sağlığı açısından uzun vadade iyi olmayacaktır diye biliyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  10. mehmettomas

mehmettomas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Bende katiliyorum hocam zaten yazimdada soyledigim gibi geçici bir cozum oldu o anligina, fakat soyle birseyde var tek hücre bataryalari eger biliyorsaniz ozellikle lityum pillerden bahsedecek olursak tek volt degerinde sarj edilmiyorlar, benim bildigim kadariyla 4 kademede sarj edilmekteler ve en yuksek tam doluma ulasmasi icin 4,2 volt gerilim verilmekte, buradan usb den gelen gerilimin oldugu gibi bataryayi sarj etmedigi dusuncesindeyim cunku usb den 5 volt gerilim gelmekte ve ttek hucreli pilin sarji icin gereken max gerilim 4,2 volt. Tam olarak aparatin ismini bilmiyorum ama 'regulator' mu tam bilmedigim icin bu aparat bu volt degerini bataryanin dolum oranina gore degistirmekte ( elektirik konusunda uzman arkadaslar gulmesin :) . Ben buradan yola cikarak iki hucreli olan daplarda min gerekenin 4,2 X 2 den 8,4 volt gerilim gerektigini dusunuyorum.. Yani 12 volt olan adaptor gerilimini bu aparat bataryanin dolum oranina gore max 8,4 volt olacak sekilde ayarladigi tahmininde bulunuyorum. Elbet bu aparatta belli miktarta enerji sarfiyatinda bulunacaktir, firmada en uygun 12 volt gereksinimi benimsemis ve kullanmis urununde. Denememde verdigim 10 voltluk gerilimde sarj etmeye yaradigini gormus oldum fakat soylediginiz gibi uzun vadede ne gibi sorun cikarir yada cikarirmi hic bir fikrim yok, belki bu aparatin calismasi icin yeterlidir bu gerilim ve min istegini karsiliyordur boylece bir sorun cikarmaz, yada uzun surede sorunda cikarabilir tamamen benim icin bir teori olarak kalmakta, sonuc olarak iki defa ihtiyactan dolayi tam dolum gerceklestirdim simdilik bir problem cikarmadi

11. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    lityum bataryaların şarj konusunda şakaya gelmeyen nesneler olduğunu note7 ile birlikte tüm dünya gördü. yaptım sorun olmadı dememek lazım.
    @tsn141 biliyorsundur sen. bi aydınlat bizi.

2 kişi bunu beğendi.
  12. xenitis

xenitis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Şarj devresi dap in içindedir. Adaptörün tek yaptığı DC gerilim sağlamaktır. O yüzden şarj devresinin kabul ettiği gerilim aralığı asilmadigi sürece bu tür çözümler sorun yaratmaz.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

13. mehmettomas

mehmettomas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Hocam sajlik konusunda hic bir seyin sakaya gelmeyecegini bende dusunuyorum her bir harekette cok dikkatli olunmali bu konuya sonuna kadar katiliyorum, benim bildigim note 7' de kullanilan pil teknolojisi dx100 deki gibi lityum polimer degil, note7de lityum iyon teknolojisi kullanilmakta, hatta sanirim yeni yapilan cogu telefondada bu teknoloji kullanilmakta. Kimseyi yanlis yonlendirmek istemem soylediklerimin kesin oldugunu soyleyemem tabi sonucta aklimizdan bildigimiz kadarini paylasiyoruz ve konusuyoruz heleki saglik aciisndan risk teskil etmesi en nihayetinde kotu sonuclar dogurabilecek olmasi kimsenin istemeyecegi bir olgudur. Yine piller konusunda ve pil teknolojisi konusunda kullanilan kimyasallardan tutun kullanilan teknolojiye kadar hemen her olgu pile guvenirliligi etkilemekte. Bu konuda lityum polimer piller, lityum iyon pillere gore daha kararli piller diye biliyorum, ama bu demek degilki patlamaz pildir, tabi iki her pil gibi bunlarinda patlama orani vardir. Bu arada note7 patlamalarinin sebebini samsung aciklamis, samsungun aciklamasina gore pil uretim surecinde anot ve katodun ( kucuk alana sikistirilmasindan dolayi) bataryanin kosesinde kisa devre olusturmasindan kaynaklandigini ve patlamalarin bundan gerceklestigini bildirmis. Zaten boyle bir hatali uretim oldugu taktirde pilin patlamamasi ici. bizim cihazi nasil sarj ettigimimizin bir onemi kalmamakta

14. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Hocam, iyi cesaret etmişsiniz. demek istediğim şu, iki tane havada 5 voltluk bir fark var, siz bunları bir birinden bağımsız almışsınız. Ancak o 5v ler aslında bir birine bağlı. pil gibi değil. bir biri ile ne olurdu bilemedim. Allahtan sıkıntı çıkmamış. Diğer olay da, 2A akım, az buz bir şey değil, biz bu devirde telefon dolduruyoruz ama aslına bakarsanız bir insanı öldürme raddesinde bir akım söz konusu, kısa devre anında yada başka türlü bir kaçakta tehlike olabilirmiş. Ha sorunuza gelince, cihaza bir şey yapması pek kafama yatmadı. işinizi gördüyseniz, patlayan çatlayan bir şey yoksa cihazı düşünmeyin. 2 adaptörün teorik olarak kesmediği bir aletten bahsediyoruz.

4 kişi bunu beğendi.
  15. xenitis

xenitis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    İnsanı akım değil gerilim öldürür hocam :) Dc adaptorlerle kimse ölmez merak etmeyin. Ayrıca adaptorlerin üzerindeki akım değeri maksimum verebileceği akimdir, bu adaptorler akım değil gerilim kaynağıdır. Cihaz ne kadar akım çekerse o kadar verir. İsterse üstünde 10A yazsin şarj edilen cihaz 20ma çekerse o kadar akım verir. Piller evet tehlikeli olabilirler dikkat etmekte fayda vardır ancak şarj kontrolü zaten şarj edilen cihazın içindedir. Kendi adaptörüyle şarj ederken de şarj devresi düzgün çalışmazsa pil patlayabilir. Burada yapılan iş basitçe iki Dc gerilimi üç uca eklemek olmuş.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

6 kişi bunu beğendi.