Usb Kablosu Ses Kalitesini Etkiler Mi?

'Kablo' forumunda melihgezer tarafından 29 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. melihgezer

melihgezer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    Yurt dışı sitelerde HI-FI usb cable adı altında 7 dolardan 50-100 dolarlara kadar fiyat skalasında kablolar satılmaktadır.Bazı yurt dışı forum sitelerinde bu kablonun çok fark yaratmayacağı söylendiğini gördüm.Sizin görüşleriniz nelerdir?Şuan kullanmakta olduğum dac,sıradan 5 liralık usb yazıcı kablosu ile bağlı.

6411 eklentisini görüntüle

Collapse Signature Expand Signature
  2. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Etkilemez. 1000 lşralık hdmi kablolarını alıp da görüntüyü iyileştirdiğini placebo etkisiyle hissedenler de var. Ama dijital aktarımda kablo etkilemez.

#2 Nazım, 29 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ekim 2017
  3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Usb kablosunun sese etkisi epey belirgin. "Usb dijital zaten"ciler damlar şimdi buraya ama usb protokolü data transferi tabanlı. Data transferini garanti etmekle beraber, sıralı paket transferini garantilemiyor. Haliyle kablo da, bu paketlerin taşındığı hat olarak etkili oluyor.

Usb kablosu yapmış ve farklı kabloları da karşılaştırmış birisi olarak kişisel tecrübem de farklar olduğunu doğrular nitelikte.

Sent from my fridge using Tapatalk

7 kişi bunu beğendi.
  4. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    :popcorn

18 kişi bunu beğendi.
  5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Analog kablolarda kablo kalitesi çok önemli ve sesi direk etkiliyor fakat dijital kablolarda, kablo kalitesi dış ortamdaki gürültüden etkilenmeyecek şekilde yeterli kalitede ise ve uçtan uca sinyal kayıp yaşanmıyorsa, sese etkisi olmaz. Uzunluk arttıkça sinyal kaybı olasılığı artıyor ama sinyal kaybı olmaması için ve gürültüden izole olması için 1000$ lık dijital kablo almanıza gerek yok. Fakat 5-10$ lık kalitesiz bir kablo da almayın. Oxygen-free copper vb iyi malzeme ile sinayali kayıpsız iletsin, bağlantı noktalarında iyi ve kayıpsız iletken(altın gibi) kullanılması, sinyal iletiminde icerdeki iletken kablolar arasında yeterince iyi yalıtım uygulanması, belirli bir empedans degerinde olması önemli. Ama bunlar bir arada çok pahalı bir dijital kablo oluşturmaz..

Gonderilen verinin sıralanması vs zaten yazılımsal olarak iletişim protokolü ile sağlanıyor. DAC, alıcı tarafta, bu çözülüyor. Ben kendi ses sistemimde wireworld Starlight 7 USB 2.0 kablo kullanıyorum. http://www.wireworldcable.com/hi-res-digital-audio-cables.html adresinde silver , platinium seklinde 1000$ a kadar çıkan modeller var. Ama Standart modeli ile 1000$ lık arasında ben sesin plasebo etkisi dışında değişeceğini düşünmüyorum. DAC'ınıza, kaynağınıza ve onun güç kaynağına harcayın ekstra paranızı..

Son olarak ne diyersek diyelim, analog kablolarda tartışma götürmez bir gerçek varken, dijital kablolarda bu tartışma devam ediyor. Bu arada digital kabloları karşılaştırıp blind testtte farkı hissettiğini söyleyen arkadaşlar aynı tipte dijital kabloları karşılaştırmıyorlar. AES/BU digital kablo ile USB karşılaştırıyorlar. Aynı tipte karşılaştırma yapıldığında, ilgili kablolar yukarıdaki bahsedilen özelliklerdeki gibi sinyalı kayıpsız ve gürültüsüz iletecek kadar iyiyse sorun olmaz.

DESIGN: Symmetricon – 90 Ohms
    SIGNAL CONDUCTORS: Qty: 4 Gauge: 24AWG | 0.2 sq. mm
    CONDUCTOR MATERIAL: Silver-clad Oxygen-Free Copper
    INSULATION: Composilex 2
    PLUG CONTACTS: 24K Gold-plated

#5 CongoFather, 29 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ekim 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  6. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,361
    Parazit oluşturacak kadar yalıtımsız ve uzun kablolarda data aktarımda sıkıntı çıkmaz ancak streaming gibi anlık işlemlerde ufak kayıpları protokol yoksayabilir bu da jitter denilen şeye yol açabilir. Ama o kadar leş bir kabloyu kimsenin kullanmayacağını düşünerek kablo etkilemez diyebiliyorum. Kaldı ki pek çok dacın da parazit önleyici üniteleri bulunuyor giriş kısımlarında.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Çok varsayımlarla yorum yapılıyor. Cümlelerdeki yüklemler bile bunu gösteriyor: Yok "yapabilirler", "olabilirler", "düşünerek demeler", başkalarının yaptığı testlerin geçerliğini sorgularken sunulan, gerçeğe dayanmayan kabuller...

Haydi böyle damara basarcasına giriş yapayım da kızışsın ortalıķ :)

Bu arada şunu söyleyeyim. Sırf usb kablosu karşılaştırmak için buluşmuşluğumuz var insanlarla. Kendim farklı şekillerde 3-4 Usb kablosu yaptım (birinin hikayesini buradaki DIY forumunda bulabilirsiniz) ve farklı fiyat kategorilerindeki ürünlerle farklı testler yaptık arkadaşlarla. Blind testler için de burada "farklı şeyler karşılaştırılıyor, o yüzden öyle" diye yorum yapılmasın lütfen. Herkesin testinde yanlarında mısınız? Nasıl böyle bir iddiada bulunabiliyorsunuz?

Neticede yorum yapan arkadaşlara sorayım: Hangi ekipmanlarla, hangi kabloları kendiniz karşılaştırdınız? Hiç gerçekten merak edip böyle bir teste yeltendiniz mi?

Bu arada kablo, bileşenlerinizden memnunsanız müdahale edeceğiniz yerdir. Yani iyi bir DAC ve amfiniz, iyi bir kulaklığınız varsa, kablo ile oynayın derim. Yoksa, önce başka zayıf noktalara müdahale edin. Ha, bu arada, kulaklık kablosunun usb kablosuna göre ve o kulaklık için, standart kabloya göre daha az etkilediğini de garip bir şekilde tecrübe ettim, ki aynı kulaklık kablosu başka kulaklıkta korkunç fark yaratıyordu. Haydi bakalım, buyurun buradan yakın... Ne oldu analog kablo?

Edit: Son paragraf eklendi

#7 artears, 29 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ekim 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Bu konu ile ilgili ben daha fazla cevap yazmayacagim. Goruslerimi bir kere paylastim.
    Sonu olmayan kimine gore etkisi oldugu soylenen, buyuk cogunluga gore dijital kablo belirli kalite standartlarini saglarsa fark etmeyen bir durum. Ben bendeki usb ile bir ust model silveri karsilastirdim ve fark goremedim.. Bu arada benim su an kullandigum model de 120$..

(Duzenleme) Son paragrafinizi anlamadim ama dac/amp katindan cikan analog sinyal tasiyan ses kablonuz kulakliginizin tipine gore saf bakir yada gumus karisimli olmasi bir kulakligi cok parlak yapabilirken diger karanlik bir kulakligi acabilir..Analog kablo secime gore pozitif yada negatif yonde etkiler.. Dijital kablo en iyi halde isini kayipsiz yapmistir daha fazla degil.. Kotu durumda ise sinyal kaybından dolayı ses detaylarinda da kayip olur.

#8 CongoFather, 30 Ekim 2017
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Siz de çok ucuz bir kablo kullanmıyorsunuz gerçi. Bir üst kablonun nasıl yapıldığını bilmiyorum, ama farklı fiyat kategorilerinde duyulacak farklar var. Bunlar artifaktların giderilmesi değil. İki kablo da jitter veya başka sorun göstermezken, ikisi de düşük buffer ile gayet rahat çalarken, seste gövde ve çözünürlük farkları oluyor. Bu arada farkları görmek için tüm bileşenlerin çözünürlüğünün yüksek olması lazım. Farkı size gösterecek ekipman yoksa, o ekipmanın sınırına dayandıysanız, fark falan görmezsiniz...

Düzeltme yaptığınız kısma gelince: Ben analog kablonun pozitif veya negatif etkilemesinden bahsetmedim. Pek fark olmamasından bahsettim. Çok ayrı şeyden bahsetmişsiniz. Sizin dediğiniz durumda pozitif veya negatif bir etki var, iyi ya da kötü, fark edilecek bir şey. Benim dediğim ise, başka bir kulaklıkta korkunç fark yaratan bir kablonun, diğer bir kulaklıkta pek bir etkisinin olmaması. Bu da, yukarıda bahsettiğim sınıra gelme hikayesi işte. Demek istediğim, hangi ekipmanın sınırlarındaysanız, ondan sonraki yukseltmelerde, ister dijital, ister analog, bir cacık göremiyorsunuz veya hissedemiyorsunuz. Bu, o kablonun ise yaramadığı anlamına gelmiyor, başka sistemde coşabilir aynı kablo. Neticede, sizin fark görmemeniz, fark olmadığı anlamına da gelmiyor işte... Başka bileşenleri yükseltme zamanı gelmiş demek ki...

Son olarak, dijital kablo konusunda bu mesajınızda yaptığınız ilk cümlelerden birine takıldım. "Büyük çoğunluğa göre standartlara uygun olduğunda fark etmeyen durum" hikayesi. Başka forumlarda da aynı muhabbetin içine girdim. Öncelikle, bu yorumları yapanlara "ne kadar test yaptın, neyi karşılaştırdın?" diye sorunca düzgün cevap veren, tecrübesinden bahsedene rastlamadım. Varsa gösterin. Ben IT'ciyim diyen oldu (bunu da niye derler anlamam, sen benim geçmişimi biliyor musun, veya IT sektöründe olman seni otorite mi yapar?), ama konu hakkında yaptıklarını söyleyen görmedim. Ayrıca bu yorumları yazanların büyük çoğunluk olduğunu nereden biliyorsunuz? Anket mi yaptınız? Belki ortalığı karıştırmak istemeyen, benim kadar manyak olmayan, evde oturup usb kablosunun keyfini süren daha büyük bir kitle vardır. Büyük çoğunluğun konu hakkında fikri yoktur tamam, zaten bu forumlara takılan, bunları merak eden kaç kişi var?

Neticede ben de konuyu tırmalamam daha fazla, herkes kendi bildiği ile mutlu olabilir. Ama merak ve sorgulama isteğinin daha fazla olduğu bir dünyada yaşamayı isterdim. Başkalarının söylediklerini kabul etmeyin hemen forumdaşlar. Buna ben de dahil olduğum için fırsatını bulun, testleri yapın, kendi kulağınızla duyun. Bunun için biraz açık görüşlü olmanız ve farklı tezlerin doğru olabileceğini kabul edip, olaya merakla yaklaşmanız lazım. Bu her şey için geçerli.

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Donanimda sinira dayanma olur.. Ozellikle analog tarafta ama digital tarafta degil.. Test ettigim kablolar( ki test etmedigimi ima etmissiniz) bahsedecegim ampli icin yeterli duzeyde.. 7000 euro civari fiyati olan Devialet200 ampli/dac ile test ediyorum. Bu digital yetenekleri cok kuvvetli olan bir ampli ve sinira dayandigimi dusunmuyorum.
    30000$ lik nordost Odin2 analog speaker kablosunu 5000$ lik ampli ile denerseniz detaylarindan faydalanamazsiniz ornegin.Bu kulakliklarda da gecerli.. Bu bilinen gerceklerden tekrar bahsetmedim.

Bu arada cok deneyimli bir yazilim mimariyim ama bunu belirtme geregi duymamistim siz bahsedinceye kadar. Ama bu ozellik bir kisinin o konuda otorite oldugu anlamina gelmiyor(aksine malzeme bilimi uzerine akademik calisma yapmis olanlar daha da derinlemesine bilgi sahibi olur) ve fikir paylasimina her zaman acik olmak gerekir. Ama bu her fikrin benimsenecegi anlamina gelmez. Bunun icin akademik dunyada bile ornegin her yapilan arastirmaya, yayınlanan papera(makale) itibar edilmez. Web siteleri ise bu yayınlarda referans kabul edilmez. IEEE vs gibi belirli iyi yerlerde yayinlanmis makaleler daha cok itibar gorur.. Bazen web siteleri dogru bilgi icin referans gosterildiginden onu da ek bilgi olarak belirtmek istedim.

#10 CongoFather, 30 Ekim 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Mesele sadece dijital veri meselesi değil. Windows bilgisayarın USB portu kadar kötü bir hi-fi(!) bağlantı daha yoktur herhalde. Geçen Sedef LaFigaro klonu ile fark ettiğim sorunu ilgili konuya yazmıştım: Mouse'ı kıpırdatınca artan parazit vardı.

Benzer şekilde Chord Hugo'yu, Sony Walkman'e, walkman portundan dijital bağladığımda aldığım ses ile windows pc'ye USB den bağladığımda aldığım ses arasında dağlar kadar fark var. PC çok daha kötü.

Bence kullanılan "özel" kablolar, dongle'lar vb hep bu "yazıcı, fare" portunu hi-fi müzik uyumlu bir porta çevirmek için kullanılıyor.

Keşke PC'den DAC'a, windows tarafından kurcalanmamış bir optik sinyal alabilmek mümkün olsaydı..

12. zagorino

zagorino
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    101
    Bence bu konuyu teknik olarak tartismak daha objektif olacaktir, cunku kimin ne duydugunu bilme gibi bir sansimiz yok.
    Benim okuduklarimdan anladigima gore burda onemli olan jitter yani (periyodik olarak gonderilen bir sinyalin referans clock degerinden sapmasi) audio kalitesini olumsuz etkileyebiliyor.
    Bunu Naim Audio'nun asagidaki linkteki makalesinden detayli olarak grafiklerle gorebiliyoruz.
    https://www.naimaudio.com/sites/def...files/dac-v1_asynchronous-usb_mwp_jan13_0.pdf
    Bir ikinci mesele de onemli olan kullandigimiz DAC'in asyncronous USB modunda calismasi, bu da kritik bu noktada. (ki bir cok modern DAC boyle calisiyor su an diye biliyorum)
    Cunku bu sayede kaynak cihazin (PC,Mac) internal clock'unu degil DAC icerisindeki clock'u kullanmis oluyoruz.
    Bu da verinin bize bilgisayardan push edilmeyip, DAC tarafindan pull edilmesini sagliyor.
    Dolayisiyla kontrol DAC tarafina gectigi icin de jitter elimine edilmis ve mumkun mertebe azaltilmis oluyor.
    Kendi kullandigim DAC'in data sheet'ine de goz attim. (Meridian Explorer 2)
    https://www.meridian-audio.com/media/7598/explorer2-datasheet.pdf
    Orda ada aynen su cumle var :
    Explorer² is completely asynchronous – it does not rely on the computer’s clock for timing, but uses precision on-board low-jitter crystal oscillators for the base sample rates, developed from those used in Meridian’s premium home entertainment systems. These eliminate all USB interface jitter.
    Yani jitter'i elimine etmek icin DAC icerisinde kristal osilatorler kullanildigindan bahsedilmis. (Bu da guzel, istedigimiz de buydu.)
    Ama anladigim kadariyla asynchronous USB unidirectional yani tek tarafli calisiyor (Yanlis biliyorsam duzeltin) bu konuda biraz UDP'ye benzetebiliriz aslinda.
    Yani TCP'deki gibi su paket yolda kayboldu tekrar yolla gibi bir sey yok diye anladim.
    Burda USB ile veri transferinde bir acik var gibi gorunse de cok kotu bir kablo olmadikca sanki paket kaybi olmuyor gibi dusunuyorum cunku eger boyle olsaydi USB uzerinden data transferlerinde corrupted data tasimis olurduk ki bu cok nadir basima geliyor.

Sozun ozu : Cok kalitesiz bir kablo kullanmiyorsak ses kalitesine etkisinin minimal oldugunu dusunuyorum su an, eger teknik olarak bu fikri tersine cevirebilecek biri olursa da ogrenmis oluruz.

En nihayetinde bu tartisma cok su goturuyor ve cesitli mecralarda sayfalarca tartisma var.
    Ben nacizane bugune kadar okuduklarimdan anladiklarimi yazdim.
    Isin teknik boyutu konusunda aydinlatabilecek yada duzeltebilecek ustatlar varsa konu daha da aydinlanir diye dusunuyorum.
    Ama objecktif yaklasimla gidilirse bu tartisma sonsuza kadar surer gider cunku dedigim gibi kimin ne duydugunu bilmiyoruz.

5 kişi bunu beğendi.
  13. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Evet.. Bunun icin ornegin kaynak tarafinda ucuz switch mode power supply yerine, linear power supply ve ic devre eleman ve kablolamalarinin gozden gecirilmesine kadar modlama yapiliyor. Mac mini de, ornegin, benzer modifikasyonu yapan siteler var (http://www.mojo-audio.com/mac-mini-packages/ )

Kaynak ve amfide iyi bir guc kaynagi ve guc kablosu fark yaratiyor.

#13 CongoFather, 30 Ekim 2017
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Deneyimli yazılım mimarı olarak sizi tebrik ederim. Bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisansı, kimya mühendisliğinde de doktorası olan birisi olarak referans, akademik dünya, makale vs. hakkında da yeterince bilgim var, sağolun.

Herkes istediğine inansın, özgürsünüz. Bu arada test etmediğinizi ima etmedim, bunu siz dediniz. Siz kendiniz kendi kablonuz ve bir üst kablo arasında fark görmeyip konu ile daha fazla uğraşmadığınızı beyan ettiniz.

Ayrıca, bir fikre katılmayabilirsiniz, ama bunun sebebi falanca yerde öyle iddia ediliyor diye olmamalı. O iddia dediğiniz gibi bilimsel bir çalışma ise ne ala, değilse de zekno-fü sitesindeki forumdan Celal abi öyle iddia etti diye katılmıyorsanız, o düzgün bir yaklaşım olmaz.

Ben bana da güvenmeyin, ama fikir olarak açık olun, fark yaratabileceğine inanın ve test edin diyorum. Ben ettim diyorum. Kendi tecrübem bu yönde diyorum. Buraya yazan kişiler içinde, sizin iki kabloyu birbiri ile karşılaştırmanizdan başka, test edip yorum yazan kişi çıkmadı. Herkes şöyle düşünüyorum, böyle inanıyorum diyor. Bu yaklaşım yanlış bence. Ama tabii ki herkes, her şeye inanmakta özgür.

Benden hakikaten bu kadar artık. Konu benim için bitmiştir. Zaten benim için yine cevabı açık bir soruydu. Ben kaşındım ama. Eşeklik işte...

15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Ayni seyleri tekrar yazmissiniz. Ben de web sitelerini forumlari referans vermenin ne kadar yanlis olabileceginden bahsettim. Falanca yerde soyle denildigi icin diyerek te referans ta gostermedim. Kullandigim kablo ve ayni firmanin daha ust duzey diger kablolarinin(ki ben farka inanmiyorum) linkini paylastim..
    Aksine Ben sizin icin soyledim aslinda.. denedim kulagim farkli oldugunu soyledi seklinde yaklasimdan(celal abi hakkaten duydu yaww yaklasimindan farksiz benim icin) ziyade bilimsel bir yazi daha mantikli olur. Subjektif deneyimleri paylasip bende boyle sende soyle demenin pek bir anlami yok.

Egitim duzeyi yaristirmanin pek faydasi olacagini gormuyorum. Benim de background um ve cv im doludur. Bahsettiginiz egitim duzeyi ve basari derecesi fazlasi ile var ama ona girmek cocukca ve yersiz. Yazarken bile utanc verici.. Merak ederseniz ozelden de paylasabilirim..

Neyse bu konuyu ben de gereksiz uzatmak istemiyorum.. Dac tarafindaki usb sinyal isleme surecini ve diger konulari insanlar okuyup kendi kararlarini kendileri verebilir.

#15 CongoFather, 30 Ekim 2017
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Konu uzamış, kafalar karışabilir ama ben bu konunun ilk mesajında soruyu soran kişi olsam şuna dikkat ederim: Bunu diyen kişi 120 dolarlık kablo kullanıyor:

Daha söze gerek var mı?

3 kişi bunu beğendi.
  17. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Evet ilgili markanin giris seviyesindeki kablolardan bu kablo.. 800-1000 dolar arasi platinium modeli hicbir zaman almazdim. Bir kac yuz bin dolarlik ses sistemimde olsa 120$lik bu usb den daha fazlasi olmazdi bende.. Ama bir kac yuzbin dolarlik sistemde ses kablolarini, guc kablolarini da yukari cikarmaktan cekinmezdim. Umarim bu konuda netlesmisizdir. Izledigim yol digital icin "asgari kaliteyi sagla daha fazlasina gerek yok" .. Analog tarafta sistemle orantili olarak yukselt.. Herkes kendi istedigi yontem ile ilerlemekte ozgurdur.

Bu arada bu tutar sistemimde kullandigim analog ve guc kablolarin fiyatinin yaninda onemsiz kaliyor.. Yani butcenize gore bagil/relative olarak bakmanizda fayda var. 6 li Elektrik prizi ve esas onu duvara baglayan guc kablosu icin odenen tutar bunun birkac kati..

18. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Geçmişinizi merak etmiyorum @CongoFather. Konuyu siz açıp, makaleler vs. den bahsederek siz ahkam kestiniz. Ayrıca çoğunluk böyle söylüyor diyen de sizsiniz. Bu arada beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor cv niz. Utanç verici, çocukça ve yersiz dediğiniz konuyu siz açmasaydınız daha iyi olurdu. Ben millet bundan bahsediyor, anlamıyorum niye yapıyorlar dedim, gittiniz bir sonraki mesajda aynı şeyi yaptınız. Şimdi de utanç verici ama özelden sidik yarıştıralım diyorsunuz...

Ben şunu diyorum forumdaki arkadaşlara, önceki mesajda da dedim: Benden de şüpheye düşün, tamam. Ama ben kişisel tecrübemi yazdım. Hayır o öyle değil diye itiraz etmeden önce en azından bu farkın olabileceği fikrine açık olun ve test edin... ben tekrar soruyorum: Negatif yorum yapanların kaçının bu konuda ilk elden tecrübesi var? piyasada pozitif etkisi var diyen herkes karşılaştırma yapmış durumda, ama negatif yorum yapanların % kaçı test yaptı? Ben buna karşıyım işte...

valla yoruldum ve sıkıldım artık. inanmak istemeyenler printer kablosu kullanmaya devam etsin lütfen...

2 kişi bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    :eek:k

20. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Beyefendi ben kimseyle ozelden genelden sidik yaristirmadim.. Bunlari yersiz ve yanlis bulurum. Her neyse siz de deneyiminizi paylasmissiniz ben de detayli ornek verek paylastim. Negatif tarafta degil, asgari gerekli kalite yeterlidir tarafindayim.. Bununla birlikte analog ve digitalde sistemimle orantili olarak izledigim yontemi de belirttim. Herkes icin faydali olmasi dilegiyle.

2 kişi bunu beğendi.