Usb Kablosu Ses Kalitesini Etkiler Mi?

'Kablo' forumunda melihgezer tarafından 29 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Audioquest'ten memnunsanız belki daha üst modellerine bakabilirsiniz.

Daha önceden DH Labs'ın deluxe optik kablosunu kullandım ama benim sistemde basları çok ön plana almıştı. Şu an Transparent High Performance TosLink kablo kullanıyorum . DH Labs deluxe'e göre daha dengeli çalıyor. Audioquest Vodka, Wireworld supernova 7 ile DH Lbs glass master'ı da denemek istemiştim ama bir türlü fırsatım olmadı. Bunları da inceleyebilirsiniz.

2. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    430
    Forest 49, cinnamon 99, black 149 cad 75cm için. Biri gümüş biri bakır alaşım falan diyordu ancak bahsedildiği gibi dijital bir dosyayı naklettiği için bir önemi olacağını ben de düşünmüyordum yorumlarini okuyana kadar. Buradakiler deneyimlidir bir sorayim dedim o yüzden. Emin de değilim yine :D

Collapse Signature Expand Signature
    #42 theoldman, 26 Nisan 2019
    Son düzenleme: 26 Nisan 2019
  3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Analiysis plus optik tavsiye ederim.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Optik kabloda fark n'elür acep?

5. Hasenn

Hasenn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    Fark yaratıyor tabiki de. Ben en ekonomik olan QED’nin USB kablosunu kullanıyorum sonuç çok iyi. Daha pahalı kabloları da denedim ancak QED’nin f/p oranı çok tatminkar. Fazlası bütçeyi bozuyoro kadar..

theoldman bunu beğendi.
  6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Arkadaşlar biraz daha detay.

7. Hasenn

Hasenn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    QED QE-6900 performance USB A-B graphite kablo 1 metre. Forumaudio da satılıyor...

8. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    430
    bahsettiğinize gore en ucuz olan forest modelini alsam cinnmon ile pek fark duymayacağım , doğru mu anlıyorum?

9. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Kalan bileşenler nedir?

10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Analog ses kablolarına(speaker/headphone kablosu ve analog interconnectler) bütçenizi daha fazla ayırın(dijitale göre). Digital kablolardan da sisteminize göre usb yada network kablosu optik kabloya göre daha fazla ayrılabilecek kalemdir. Benim sistemimde network kablosu daha önemli ve usb'e göre daha iyi sonuç verdiğinden usb kabloyu Wireworld Starlight 7 ile sınırladım. Güç kablosu da en az analog kablolar kadar önemli. Analog kablolar ve güç kablolarında connectorleri özel seçebilirsiniz. Fiyatın önemli bir kısmını connectorler oluşturur aslında.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Nisan 2019 ---
    Biraz daha ileri giderseniz, Kablolar dışında kullandığınız streamer, DAC/Ampli'ler için switch-mode güç kaynağı yerine Linear güç kaynağı çözümlerine bütçe ayırabilirsiniz.. USB sinyalini iyileştirmek (jitter) için MUTEC MC-3+ gibi reclocking ve sinyal dönüştürücü(usb to spdif vs.) sistemlere bütçe ayrılabilir. Tabi bunların hepsi masaüstü ve stereo ev sistemleri için sisteminizin maliyeti belirli bir seviyenin üzerinde ise anlamlı oluyor.

coolblue ve theoldman bunu beğendi.
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Archimago sitesinde yazılımsal olarak simule edilmiş jitter örnekleri var. Gördüğüm duyabildiğim kadarıyla jitter çok ta büyük bir etken değil gibi. Güncel seviye dac lar jitter ı yeterince elimine edebiliyor. Yine de daima soru işaretleri..

12. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    347
    Dijital veri için neden kablo bu kadar önemli osun ki. Suonçta kablonunun bir ucunu bilgisayara diğerinide bir depolama kaynağına bağlayarak bir dosyayı md5 testine soksak ve bu testi milyarlarca kablo ilede yapsak bile kablo arızalı olmadığı müddetçe tüm testlerde md5 led aynı çıkar ve buda dijital kabloda veri kaybı olmadığını gösterir. Eğer kablolarda veri taşırken veri kaybı yaşasaydık yıllarca kullandığımız bakır hatlardan indirdiğimiz ne bileyim .iso dosyaları yada müzik dosyaları ciddi kayıp yaşardı.

13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Her şeyi kayıpla yorumlayamayız. Şu an almanız gereken nefesi 30sn gecikmeli alsanız yaşam konforunuz nasıl olurdu. Yani zamanlama da önemli. Ayrıca dijital dediğiniz bilgiler de fiziksel bir kablo içinde ete kemiğe bürünmüş olarak yani elektriksel olarak yol alıyor. Birçok etkilere maruz kalmalarını ben garipsemiyorum.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Lineer güç kaynağı, güç kablosuna harcanacak paranın çoook önünde bir gereksinim bence.

Zaten hifi iddiasında olan bir cihazın lineer yerine switching güç kaynağı kullanması, üretimde ucuza kaçtığının ifadesi. Böyle bir cihaza çok kaliteli bir güç kablosu almak, eşeğe altın semer takmak gibi bir şey.

Ki lineer güç kaynağı da öyle pahalı bir şey değil. Güç kaynağı kendinden olan kalburüstü Çinli DAC'ler (Zero mesela) bile toroidal transformatörlü lineer güç kaynakları kullanıyorlar. Bu cihazlar $150 seviyesinde. Bu seviyede dahi olmayan bir cihaza alınacak kaliteli güç kablosu fiyatı nedir?

Diyeceğim o ki:

Kablo olayını biraz da biz körüklüyoruz. Ses kalitesi artsın istiyoruz, ancak elde değiştirebileceğimiz opsiyon olarak sadece kablolar görünüyor, ve kablolara orantısız miktarlar harcayabiliyoruz. Amfimizin içinde ses kalitesini etkileyen o kadar çok parça var ki.

Tabi dikkatli olmak lazım, hiç bir noktada kötü kablo kullanmamak lazım. Ancak, kulaklık ve hoparlöre giden analog kabloyu istisna edecek olursak, kaliteli ve yeterli kablo çok da pahalı bir şey değil. Kaliteli ve hesaplı USB, güç, dijital ve optik kablolar mevcut. Bu noktada lükse gitmek için cihazların binlerce $ olması gerekli. Rezevr kapasitörlerinde ucuza kaçmış bir amfiye pahali güç kablosu eklemek, kel başa şimşir tarak oluyor biraz.

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Lineer güç kaynağı da her cihaza birşey katar diyemeyiz. Ama diğer noktalarda haklısınız

zxc bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    DA convertor kısmı için bilemiyorum, ancak cihazın içinde analog ses yükseltiliyorsa lazım, ki gördüğüm çoğu DAC'nin RCA çıkışı için preamfisi veya kulaklık çıkışı için amfisi mevcut.

17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Kablo en son oynanacak şey bence. Her bileşenden memnunsunuzdur, kaliteyi biraz daha arttırayım derseniz, oynarsınız kablolarla. İlk müdahale edilecek yer sisteminizdeki zayıf halkalardır. Sistem uyumlu ise, sisteme daha fazla para harcamam diyorsanız, işte o zaman kablolara bakarsınız.

Kablolar fark ediyor, usb de ediyor, rca de, güç kablosu da. Bazen bu farklar fiyata değmiyor, bazen gelen fark istediğiniz yönde olmuyor. Ben pahalı bir güç kablosu yerine iyi bir bilgisayar kablosu takıp daha iyi sonuç aldığımı bilirim.

Konu özelinde usb kablosu fark etmez diye konuşanlar, 0-1'ciler, md5'cılar falan var. Tekrar girmem muhabbete, inanmayan test yapsın. Burada tecrübe paylaşıyorsunuz, cevap "niye fark olsun ki, bence olmaz" oluyor. "Denedin mi?" Diye soruyorsunuz, yine aynı cevap geliyor. Ama md5 falan tamamen yanlış bir yorum, zira müzik dinlemek bulk transfer değil, sıralı paketler gidiyor. Usb protokolü sıralı paket transferine uygun değil. Bulk transferde işe yarayan kontrol bunda işe yaramaz. Ses farklılıklarına gelince, yok girmem bir daha o topa.

Sent from my fridge using Tapatalk

zodiac_tauruss, Mikrobiyolog ve coolblue bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,052
    Evet, USB uzerinden audio streaming yapildiginda hata kontrolu yokmus. O yuzden eli yuzu duzgun bir kablo kullanmakta fayda var. "Eli yuzu duzgun"den kastim, yapisi yeterli, yalitimi saglam bir kablo, odyofil kesime hitap eden luks bir kablo degil tabii ki.

19. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Sistemin değerine göre kullanmak lazim. Ama iyi bir linear power supply li bir streamer iyi bir DAC /ampli ile kullanildiginda fark yaratabiliyor. Ben de su anki sistemimde Devialet 220 pro(dac/amp) yu mac mini audirvana plus ile switch kullanarak ic ag uzerinden besliyorum(Nas ta switch uzerinden aga bagli). SSD Mac Mini/Audirvana Plus yerine linear power supply li, roon ready, iyi bir streamer çözümünün(headless, fanless kasa kullanilan linux audio isletim sistemli nuc, auralic aries g1, lps li auralic aries mini gibi) benim konfigurasyon için biraz daha fark yaratabilecegini biliyorum. Güç kablosunun yarattığını ise kullandığım kablolar ile direk deneyimliyorum. Sizin de dediginiz gibi sistem daha detayli hale gelip büyüdükçe bu tip upgradeler anlamli olabiliyor.

20. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    430