V-moda Crossfade LP Taşınabilir Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'V-Moda' forumunda hitmachine16 tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhaba arkadaşlar :)

Ne zamandır kendi kendime diyordum kafaüstü işine girsem diye. Ama hep bir şekilde vazgeçiyordum, ya parayı denkleştiremiyordum ya da iem alıyordum :) En sonunda da karar verdim, baktım V-moda ilk kafaüstü kulaklığını çıkarmış, birkaç kulakiçi modelini dinlemiştim hepsi de fiyat/performans yönünden iyi kulaklıklardı. Bunda da pişman olmayacağımı düşündüm, incelemelere kulak asmadım verdim siparişi. 1 haftadır dinliyorum artık kulaklık hakkında bir şeyler yazmanın zamanı geldi :)

[size=12pt]Satın Alma[/size]

Kulaklığı ebayden 128headphones'dan aldım. Kargo 1 haftada geldi USPS Express ile. Büyük, hava baloncuklu zarfta yollanıyor diğer kulaklıkları yolladığı gibi.

[size=12pt]Kutu içeriği ve Malzeme Kalitesi[/size]

Kutusunu gördüğünüz zaman içinden kaliteli bir şey çıkacağını tahmin edebiliyorsunuz. Kutusu oldukça şık ve Monster'da olduğu gibi sert ve kalın mukavva kullanmışlar, üstüne oturmadıkça her hangi bir şey olmaz :) Kutuyu açmak için kırmızı bir kurdeleyi kesmek gerekiyor. Kapağını açınca da kulaklığın çantası karşılıyor bizi ve çantasının içinde kulaklık tabi.

Kutu içeriğini saymak gerekirse; V-moda Crossfade LP Phantom Chrome kulaklık(1. sırada olan), exoskeleton taşıma çantası, 2 adet değiştirilebilir kablo, 1/4” dönüştürücü, çantaya takılan taşımak için kullanılan klips, temizleme bezi, V-moda vip kartı ve kitapçık. Kablolardan 90 cm olanı iphone/ipod uyumlu sadece. Kablo üzerinde ses açma-kapama, şarkı değiştirme-çağrı yanıtlama özelliklerini kullanmak için 3 tuş ve mikrofon bulunuyor. Diğer kablo ise Yaklaşık 173 cm uzunluğunda onun herhangi bir fonksiyonu yok.

Malzeme kalitesine gelicek olursak, V-moda bu konuda iyi iş çıkarmış diyebilirim. Öncelikle çok kaliteli taşıma çantası var. Çok sağlam bir malzemeden yapılmış, dışı da deri gibi yumuşak bir malzemeyle kaplı. İçindeki kırmızı renkli kısımlar da kadife gibi bir malzeme sanırım. Kulaklığın kablosu baya kalın ve naylondan yapılan ipliklerle kaplanmış, deseni adeta yılan derisini andırıyor. Kolay kolay bir şey olmaz kabloya. Jackın kulaklığa bağlandığı yer de gayet sağlam. O da kolay kolay çıkmaz.

Kulakğın tasarımında sıklıkla altıgenlere rastlıyoruz. Sürücüleri de altıgen kasanın içine koymuşlar. Bence çok şık. Padler deri kaplı ve çok yumuşak. Kulaklığı uzun süre rahatsızlık çekmeden kullanabiliyoruz. Kulağı da iyi sarıyor, tamamen içine alıyor kulağı. Ama kulağı büyük olanlar bu konuda sıkıntı yaşayabilir çünkü çok büyük değil padler.

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

[size=12pt]Ses kalitesi[/size]

[size=10pt]Bas[/size]

Kulaklığın en iyi olduğu yerden başlayayım dedim. V-moda'nın bu kulaklığı da diğerleri gibi bas ağırlıklı yapıda. Ama vibe'da olduğu gibi perdeleme yok. Sıcak ve eğlenceli sesi var. Kulaklık gelmeden önce sony xb300'deki gibi ses bekliyordum sadece bastan ibaret. O kadar da değil de abartıyorum biraz burada :) Neyse, öyle değilmiş.

Baslar subwoofer gibi vuruyor adeta. Armatür sürücülerdeki gibi(SA6 ve SM3'den bahsediyorum) pıt pıt diye vuran bas yok. Baslar derinden geliyor ve vurduktan sonra uzuyor körüklü gibi. Gayet gerçekçi geldi bana. Bu konuda sıkıntı yok. Ses karakteri biraz da Monster Turbine'e benziyor perdesizlik sonusunda. Turbine'de de çok sağlam bas vardı ama diğer frekansları fazla perdelemiyordu. Crossfade bu konuda turbine'den biraz daha iyi. Genel ses kalitesi olarak daha başarılı.

[size=10pt]Tiz[/size]

Kulaklığın tizleri basların altında ezilmiyor. Bazen basların önüne geçiyor hatta. Bu da rock ve metal türlerini dinlenebilir kılıyor(?). Tizler detaylı sayılır ama SA6'daki kadar detay yok. Bunu da doğal karşılamak lazım, biri armatür biri dinamik sürücü çünkü.

[size=10pt]Mid[/size]

Midler, Crossfade'in en kötü yanı bana göre. Basların arkasında kalıyor çoğunlukla ve takip etmesi zor. Bu yüzden direk rock, metal vs. türlerine önermiyorum. Yukarıdaki soru işaretini o yüzden koydum :) Estrüman ayrımı fena değil. Enstrümental müzik dinleyen biri bu kulaklık yerine Grado'ya yönelse daha iyi olur :) Enstrümanları konumlandırmada da SA6 veya SM3 kadar iyi değil.

[size=10pt]Sahne[/size]

Kulaklığın sahnesi ilk dinlediğinizde ''Oha!'' dedirtmiyor :) Yazılacak fazla bir şey yok aslında. Bu konuda da fena değil kapalı tipte bir kulaklığa göre. SA6 ve SM3 arası bir sahne var. Daha önce pek kafaüstü geçmişim olmadığı için iemle kıyaslıyorum malesef. Ama şöyle söyleyeyim; SM3 sahne konusunda 10 üzerinden 10 alırsa, Crossfade de 7.5-8 gibi bir şey alır.

Teknik özellikler:

* Frequency Response: 5 Hz - 30 kHz
    * Impedance: 32 Ohms
    * Speaker Driver: patent pending 50mm Dual-Diaphragm High-Definition Driver
    * Cables: Kevlar® reinforced, 69” stereo audio cable and 36” remote/mic cable
    * Plug: 45 degree, 24k gold-plated 3.5 mm (1/8") stereo plug
    * Adapter: 3.5mm (1/8") to ¼” adapter included
    * Weight: 280g
    * Warranty: One-year V-MODA premier warranty and Replay Replacement Program – 50% off lifetime replacement guarantee

[size=12pt]Ses Kalitesi Sonuç[/size]

Yukarıdaki yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi bu kulaklığı ne istediğinizi bilerek alın. Pop, rap, r&b ve benzeri bas ağırlıklı müzikleri dinleyenler için çok iyi bir seçenek. Diğer, enstrüman ağırlıklı müzikler için de dinlenebilir diyorum sadece. Yani bunların yanında arada dinleyenler için.

Kulaklığı beslemesi kolay. Ben Ipod Touch 4G ile çok rahat besleyebiliyorum. Amfi ihtiyacı yok. Tabi amfiyle performansı belki daha iyi olur.

Şunu da belirteyim 130-150 TL arası olan fiyatını hakediyor bence. Head-fi'de Joker incelemede baya kötülemiş bu kulaklığı ve 6.25 puan vermiş ses kalitesine. Sonra yine aynı incelemede Akg K430 7 puan almış. İki kulaklığı da dinledim. Bence k430, 7 alıyorsa Crossfade en az 7.5 almalıdır. Neden derseniz, K430'un sesi çok kuru geldi bana. Neredeyse bas yok, earbud kulaklıklar gibi. Ama joker tiz sevdiği için daha çok beğenmiş olabilir K430'u neyse saygı duyarım.

Bu arada, bu benim ilk incelemem. Arada hatalar ya da yazmayı unuttuğum şeyler olabilir. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

#1 hitmachine16, 12 Mart 2011
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Eline sağlık güzel inceleme :)

3. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Yeni forumun ilk incelemesi hayırlı olsun.Benim de merak ettiğim bir kulaklık idi ama ses karakteri istediğim gibi değilmiş.Beğendim incelemeyi de teşekkürler Sinan.Kızları çekebilecek bir kulaklık yapmışlar helal olsun V-Moda'ya.

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,583
    Mükemmel bir inceleme eline sağlık.

5 Hz - 30 kHz

frekans aralığına bakarsak dt770 ile eş gözüküyor en alt frekanslara da inebiliyor yani,ben bu sıralar kulaklıkların frekans aralıklarını çok kafama taktım :kafa:

5. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Eline saglik Sinan. Foruma canlilik getirdin gercekten:) Bende v-moda sever biri olarak merak ediyodum bu kulakligi, tahminlerim az cok cikmis gibi:) . Sormak istedigim midleri nasildir ? Asiri bi kuruluk yada sogukluk var midir ? Tesekkurler tekrardan:)

6. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    617
    Hep vasat şeklinde incelemeler okuyunca bu farklı geldi , iyi geldi.
    Eline sağlık

7. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Teşekkür ederim.

Teşekkürler Ahmet. Dışarıda kullanmadığım için pek bilmiyorum kızları çekebilecek mi ama cidden dizaynı benim hoşuma gitti ;D

Teşekkürler Oğulcan. Ben frekans aralığına dikkat etmiyorum pek. Sadece bazen ohm değerine bakıyorum çok yüksek mi diye. Bazen philips'in 20 Tl'lik dandik kulaklığı ne bileyim westone'un bir modelinden iyi olabiliyor frekans aralığı bakımından :)

8. Splash

Splash
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Eline sağlık birkaç gün içerisinde ben yapmayı düşünüyordum ama gerek kalmadı ;D

9. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Midler, klasik v-moda midleri. V-moda sever birini pişman etmez :) Aslında onlar da kendi hallerinde iyiler. Vokaller temiz geliyor. Sadece çok fazla enstrüman olan parçalarda karışma oluyor o da bazen. İncelemede biraz acımasız davrandım galiba :) Midlerde kuruluk yok o kadar. Metallica dinlerken de keyif veriyor baya. Baslar geri planda kalıyor bu sefer de. Pop dinlerken mevcut olan bas-tiz uyumu metallica dinlerken tiz-mid uyumuna dönüşüyor(SM3'ün farklı karakterlere bürünebilmesi gibi). Bilmem anlatabildim mi.

Zaten bu kulaklığı dinleyen fazla eleştirmez tarzına uyuyorsa eğer. Çünkü parasının karşılığı bir ses veriyor. Bana kargo dahil ~ 130 TL'ye mal oldu.

Teşekkür ederim :)

10. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Teşekkürler. Ben de 3 gün önce yazmaya başladım. Üşendiğimdem anca şimdi bitirebildim ;D

11. Splash

Splash
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Ben de Nero rengini aldım senin renk de güzelmiş :) Ben de ekleyeyim benimkinin fotoğrafını. Gerçi gece çekildi ama olsun idare eder yine de.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,583
    Bir de bizim kulaklıkların tipine bak ya :kafa: :gulme

13. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

eline sağlık, forumumuzdaki diğer incelemeler gibi güzel bir diğer inceleme.
    ikiniz de güle güle kullanın ;)
    boyutlara bakınca, taşınabilirlik açısından biraz sıkıntılı gibi gözüktü bana ama görünüş olarak hoş yapmışlar bence.

14. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Boyutu biraz büyük, hd228 ve k430 gibi kulaklıklardan büyük ama dt770 kadar da büyük değil. Taşınabilirlik sıkıntılı evet. Kablosunu çıkarmadan da çantasına girmiyor. Ama ben evde kullandığım için sorun etmedim. Dışarıda SA6 yetiyor.

15. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Eline sağlık Sinan,çok özenli ve değerli bir inceleme olmuş.

16. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Beyler eğer biz çıkmazsak kafaüstülerle dışarıya emin olun kimse cesaret edemez.Zamanında sarı sennheiser padleri portaproya takıp öyle dolaşıyordum yani o hallere bile düştüm.O kadar olmasa da bence kafaüstülerle çıkmak taşınabilirlik sorun değilse çekinilmemesi gereken birşey.

Ayrıca Samet sen de görüşlerini aynı konu altından değerlendirebilirsin bir sorun olmaz onu da okuruz.

17. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Müzik dinlerken kullandığım ekipmanla dışarıda nasıl gözüktüğüm umurumda bile değil.Çanak anten bağlamak zorunda bile kalsam kafama,kimseyi takmam.Benim hissettiklerimi hissetseler o müziği dinlerken,kimbilir neler yaparlar.

18. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Özgür abi görüşlerin için teşekkürler.

Kafaüstü kulaklığın görünümünden çok taşınması sıkıntı yaratıyor bende. Okula çantasız gidiyorum genelde. Bir tane defterle kalem alıyorum sadece. Kulaklık bana yük oluyor haliyle. Bir de nereye koyacaksın onu. Boynunda dursa hoca laf atar, sıraya koysan düşme tehlikesi var. Var da var yani :) Iem olduğunda direk at cebe o kadar. Evde dinlerken izolasyon da dert olmadığı için kafaüstü daha iyi. Hem sürekli kulağın içine bir şey sokuşturmaktan daha sağlıklı bir çözüm oluyor.

19. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık, güzel inceleme. :)

20. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

Ellerine sağlık ayrıntılı ve güzel bir inceleme olmuş. Merak ettiğim bir kulaklıktı.

Buarada millet bana cks70 kullanırken bile uzaylı gözüyle bakıyordu bunu takarsam ne derler Allah bilir :cheesy: