V-Moda Crossfade M-80 İncelemesi(HD-25/Sm3 Karşılaştırmalı)

'V-Moda' forumunda Blackmar3 tarafından 12 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Blackmar3

Blackmar3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Merhaba arkadaşlar ilk incelemem V-Moda Crossfade M-80 ile karşınızdayım.

Bu incelemede referanslarım daha önce kullanmış olduğum SM3 ve HD-25 olacak.Bu kulaklıklarla karşılaştırarak daha açıklayıcı olmaya çalışacağım.

İncelemede flat ayarlarda kayıpsız waw parçalarla Sony X1051 kullandım.
    Kulaklık 40 saat kadar Burn-in oldu.

Teknik özellikler:

What's included: Crossfade M-80, exoskeleton case, carabiner, 52" Kevlar reinforced 3-button remote + mic cable,
    52" Kevlar reinforced 1-button remote + mic cable, instant six-star support code
    Type: On-Ear Supra-aural
    Drivers: 40mm Dual-Diaphragm High-Fidelity Drivers (patent pending)
    Frequency Response: 5 - 30,000 Hz
    Sensitivity: 105 dB @ 1kHz 1mW
    Impedance: 28.5Ω
    Plug: 45 degree, 24k gold-plated 3.5 mm (1/8") stereo
    Weight: 200g (headphone only)

Kutu İçeriği: Kutudan şık bir taşıma çantası içinde kulaklığımız ve 2 ayrı kablo(Siyah ve Kırmızı-Siyah) çıkıyor.

Malzeme Kalitesi: Kulaklığın malzeme kalitesi gayet başarılı genel olarak metal malzeme kullanılmış yanlızca kabini çevreleyen kısım sert plastik.
    Bu konuda Hd-25 ten geride olmadığından emin olabilirsiniz. Hatta belki bir adım öndedir. Sonuç olarak iki kulaklıkta insana güven veriyor.
    Kullanılan kablo Vibe'danda bildiğimiz ipliksi tip kablo ama tabiyki gayet üst seviyede kaliteli bir malzemesi var.

Konfor ve İzolasyon: Bu kulaklıkğın kabini çok küçük bu yüzden oturma problemi yaşanabiliyor. Oturma probleminden kastım oturtmak zaman alabiliyor
    yerine oturtunca bir problem kalmıyor ama güzel ayarlamak lazım. Güzelce oturttuktan sonra gayet konforlu bir hal alıyor izolasyonuda idare eder bir
    seviyeye geliyor ama yinede bi Hd-25 kadar başarılı değil.

Ses:

Genel Ses Kalitesi ve Karakteri: Kulaklık dt1350 Hd-25 seviyesinde bir ses kalitesinde tanıtılıyor bende buna katılıyorum. dt1350 yi denemedim ama
    Hd-25 le yakın bir ses kalitesi var frekanslara göre değerlendirdiğimde ayrıntılara gireceğim.
    Ses karakterine gelirsek bu kulaklık sıcak, parlak,coşkulu ve hacimli seslerden oluşan bir ses karakterine sahip.Bu konuda Hd-25 ten tamamen ayrılıyor.Böyle olması kullanıcılar
    için bu ses kalitesinde zevklere göre güzel bir alternatif sunuyor. Midleri biraz önde ve parlak, basslar diğer frekanslara göre biraz arkada ve vurup geçen tipten.
    Tizlerde parlak fakat sbilance gibi problemler yok, yine baslar gibi arkada. Detay konusunda yeterli seviyede fakat parlak ve sıcak bir sesi olduğundan
    bazen çok küçük kayıplar yaşanabiliyor. Bu konuda Hd-25 daha başarılıydı.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı: Kulaklığın hem derinlemesine hemde enine gayet geniş ve ferah bir sahnesi var belki bu konuda Hd-25 ten bir adım önde olabilir.
    Sesler belli bir mesafeden coşkulu bir şekilde geliyor ve birbirlerini engellemiyorlar yanlızca bazen üst midler fazla parlayıp diğer sesleri örtebliyor.

Bass: Bu konuda gerçekten iyi iş çıkarmışlar. Doğal ve hissedilir şekilde dolgun baslara sahip. Hiç bir boğukluk hissi yok, gayet kontrollü, uzama dağılma yapmıyor. Enstrüman seslerini
    çok doğru biçimde sunuyor neyin ne olduğu hangi frekansta olduğu çok belli. Bu konuda Hd-25 ten iyi olduğunu söyleyebilirim. Bass şiddeti ise normal seviyede ne az nede çok
    Hd-25 le aynı diyebilirim.

Mid: Midler diğer frekanslara göre biraz önde ve parlak. Gayet başarılı diyebilirim. Sm3 ten sonra en çok hoşuma giden midleri sunuyor. Üst midlerde bazen fazla parlamalar
    olabiliyor özellikle tiz sesli bayan vokal sesleri çok ön plana çıkabiliyor.Ayrıca bu parlak tizlerin bazı türlere uygun olmadığını düşünüyorum. Tabi bu zevk meselesi.
    Bu konuya da aşağıda değineceğim.

Tiz: Tizler gayet perdesiz ve detaylı. Rahatsız edici bir yönü yok. Enstrüman ağırlıklı müziklerde çok güzel bir performans sergiliyor. Bu konuda Hd-25 le benzer performans veriyor
    fakat karakteristik olarak daha eğlenceli ve tatmin edici geldi bana.

Türlere Göre İzlenimlerim(Bu kısım göreceli bir kısım ama eklemek istedim):

Pop,R&B,Rap,Trance türlerinde çok beğendim hayli keyifle dinliyorum. Rahatlıkla tavsiye edebilirim.
    Alternatif Rock içinde tavsiye edebileceğim bir kulaklık. Gitar seslerini çok beğendim.
    Symphonic,Power rock/metal gibi türlerde pek beğenmedim daha yumuşak midlerle belki soğuk sesli kulaklıklarla daha güzel olabileceğini düşünüyorum. Hd-25 bu alanda tercih edilebilir.
    Klasik ve enstrümental müzkte şaşırtıcı şekilde beğendim aynı şekilde bu tür içinde tavsiye edebilirim.

Extra olarak ekliyebileceğim;
    Kulaklığı sürmek çok kolay amfisiz rahatça kullanılabilir.
    Yüksek sesle dinlenebiliyor, Çok fazla bozulma olmuyor.
    Kayıt kalitesinin etkisi yüksek. Arşivde iyileştirmeler yapmak isteyebilirsiniz.
    Amazon.com dan Türkiyeye gönderim yapıyorlar. Oradan temin edebilirsiniz.

Bir tablo ile özetlersek;

Hd-25 M-80 Sm3

Malzeme Kalitesi : 10 10 6
    Konfor : 8 7 7
    İzolasyon : 9 7 9
    Bass : 8 10 7
    Tizz : 9 9 9
    Mid : 8 9 10
    Enst.Ayrımı : 10 9 9
    Detay : 10 9 9
    Sahne : 9 9.5 9.5

Umarım yararlı bir inceleme olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıcakla..

#1 Blackmar3, 12 Ocak 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,668
    Elinize sağlık.. Kulaklık hakkında tatmin edici seviyede bilgi sunan bir inceleme olmuş..

3. Blackmar3

Blackmar3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Teşekkür ederim... elimden geldiğince yorumlamaya çalıştım kulaklığı.

4. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Kulağına sağlık Melih, güzel bir inceleme olmuş. Aslında şu finallerden sonra bi' el koysam fena olmaz sankim :evl :laugh:

5. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    92
    Zevkle okudum, elinize sağlık...Bir de V80 in bu endüstriyel/alien tasarımı güzel düşünmüşler...Değişik renkleri, böyle kontrastlı olanları çok dikkat çekici olur...

6. Blackmar3

Blackmar3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    @cique
    Teşekkür ederim. Katılıyorum kulaklığa çok güzel şekiller verilebiliyor. Çok güzel modifiye yapanlarda var.

@Siyah Nur
    Sağol Ayhan abi. Kulaklığın bi el koyulasılığı var hakikaten. :naughty

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Inceleme yeterli olmus, tesekkurler. Ama haliyle bir takim eksiklikler var ve ilerideki incelemelerde duzelecegi umulur. En basta bir iemin de kiyasa girmesi bizim hep soyledigimiz elmayla armut meselesini aklima getirdi. Cunki iem haliyle boyleyken kafaustunun de bir takim dogal artilari var.

Ondan baska bunun sonradan takilabilen istedigin renk/tasarimda metal plakalari var. Kutudan indirim kuponu da cikiyor. Onlar sinirsiz bir ozellestirme sagliyor. Bu guzel bir ozellik.

Kulakligin sahnesini ferah yapan da kupalarin arkasindaki delikler. Bu haliyle %100 kapali bir kulaklik degil ve o delikleri de kapatinca ses hic hos olmuyordu.

Bir de sunu diyecegim; zamaninda ben de bunu almistim. Hatta fotolarini cekmis incelemeye hazirlaniyordum. Ama sonra k518'e gore bile bir bas perdesi(herseyi kaplayan bir bas) oldugunu fark edince sogudum ve kutuya kaldirip sattim. Arkadas biraz daha benzer ses imzalarindaki(k518-Sony v55-Aiaiai Tma1 ve Ultrasone Hfi580 ilk aklima gelenler) kulakliklari denesin tekrar konusalim :)

Collapse Signature Expand Signature
  8. Blackmar3

Blackmar3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    @Mair
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.

İemi ses ile ilgili kıyaslamalarımda kullanmadım. Bende bir iemle kafaüstünün karşılaştırılmasından yana değilim lakin forumdaki incelemelerden gördüğüm kadarıyla kullanılmıştı ve yararlı olduğu konusunda güzel yorumlar yapılmıştı. Bende bu yüzden tabloya ekledim.

Ses ile ilgili demek istediğinizi anladım ama ben bu durumu bir bass perdesi şeklinde değilde hafif koyu sesli bir kulaklık olarak yorumlamıştım. Sm3 tede bir nebze vardı bu durum. Hatta öncesinde Dba-02 ve Pfe kullandığım için bariz bir şekilde farketmiştim. Yanlız Hd-25 in dengeli sesli bir kulaklık olduğunu düşünürsek M-80 ' inde çok koyu bir sesi olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca eksiklerimi tamamladığınız içinde ayrıyetten teşekkür ediyorum. Bir sonraki incelememde(olursa) dikkat edeceğim bu hususlara.

9. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Elinize sağlık. Gayet yeterli bir inceleme olmuş ancak bana göre kulaklık incelemelerinin en az 80 saatlik bir burn-inden sonra yapılmasının daha sağlıklı ve doğru sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

10. Blackmar3

Blackmar3
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Teşekkür ederim Özkan bey.

Burn-in konusunda haklısınız. Kulaklık güzel bir f/p ürünü olup pek tanınmadığı için biraz aceleci oldum sanırım :). Burn-in den sonra bazı değişiklikler yapabilirim.