V-Sonic R07 Kulakiçi Kulaklık incelemesi (aka GR07)

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda MuttFTS tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Uzun süredir kulaklık incelemesi yapmadığımı farkettim ve internet üzerinde pek bilgi bulunmadığından sitemizde olmasını istediğim incelemelerden bir tanesini yazmaya karar verdim. V-sonic R07.

R07, V-sonic markasının deyim yerindeyse amiral gemisi olan kulaklığı. Bazı kaynaklarda GR07 veya Walkaudio GR07 olarak da geçebiliyor. V-sonic bu kulaklığı çıkaracağını 2008 yılında duyurmuştu fakat uzun ARGE çalışmaların sonucunda birkaç ay önce piyasaya sürebildiler.

Kulaklık bildiğim kadarı ile şu an Çin piyasası dışında satışta değil. O yüzden temin etmek pek kolay değil dünya üzerinde. Türkiye'de forum üyemiz thetrooper00'dan temin edilebilir, bu sebeple bizim için gayet kolay. Ben de kendisinden temin ettim. Fiyatı 280TL. (Yurtdışında da bildiğim kadarı ile 150$ civarı olması lazım)

Kutu ve kutu içeriği

Kulaklık fiyatına yakışır bir şekilde sert kartondan üretilmiş kutu içerisinde, kadife kaplı bir malzemenin içerisinde geliyor.

Kutu içeriği olarak; üç boy silikon uç, iki boy çift katmanlı silikon uç, bir çift Shure olive benzeri sünger uç, ear guide ve çanta ile geliyor. Kutu içeriği olarak gerekebilecek herşey bulunuyor. Tek eksi yön olarak silikonların biraz sert olduğunu söyleyebilirim.

Malzeme kalitesi

Malzeme kalitesi konusunda Çin malı olduğu için ön yargılarınız olabilir fakat V-sonic bu ön yargıları kırma konusunda çok başarılı bir firma.

Kulaklık kasa olarak plastikten üretilmiş ve yeterli kalitede. Kırılacak, çatlayacak gibi durmuyor. Kablosu kalın ve dayanıklı, L jack ve Y şekline sahip.

Aynı zamanda kablosu diğer kulaklıklar gibi bakır değil tamamen gümüşten üretilmiş, bu konuda bir ilk yapmışlar. Bu gümüşün iyi yanı ses iletimini olabildiğince temiz yapması. Kötü yanı ise kablonun bakır kadar ehli olmaması. Bu yüzden earguide'ları kullanmanız gerekebiliyor.

Gene bir yenilik olarak, metal olan ızgarası çıkarılıp temizlenebilir şekilde üretilmiş. Kargaburun gibi birşey yardımı ile ızgarayı çıkarabiliyorsunuz. Hoşuma gitmedi değil.

Firmanın söylediğine göre çok katmanlı bir sürücü üretmişler değişik bir teknoloji ile. Görmediğim için birşey diyemeyeceğim bu konuda.

Konfor ve izolasyon

Kulaklık üstten getirilerek takılmak üzere ayarlanmış. Yanında gelen çeşitli uçlar sayesinde bir şekilde oturmasının yanında V-sonic nozzle'ı da hareketli yapmış. Nozzle aynı bir joystick gibi her tarafa oynayabiliyor, bu da bu kulaklığın - muhtemelen - herkese problemsiz olarak rahat şekilde oturmasını sağlıyor.

Bu kadar yenilikten sonra 2 yıllık ARGE sürecinde ne yaptıklarını az çok anlayabiliyoruz.

İzolasyon konusunda ortalamada diyebilirim. Ne CX serisi kadar az, ne de double flange'li bir IEM kadar çok izolasyonu var diyebilirim. İkisinin ortasında ve yeterli.

Ses kalitesi

Herkesin merak ettiği kısım. En başta çok meraklılar için özetlemem gerekirse, klasik V-sonic karakteri: Rahat, dingin, dinlendirici. Hafif mid ağırlıklı, basların ve tizlerin mid'e eşlik ettiği, biraz mellow (tatlı, yumuşak, canayakın, sıcak) çalan bir kulaklık.

Hikaye ise şöyle; daha hiç dinlememişken, bu Çin malı kulaklıktan pek bir umudum olmasa da, thetrooper00 CK90Pro ile birlikte denemem için gönderdi. Ben hikayenin başındaki kafa yapısıyla 2 gün boyunca CK90Pro'yu deneyip dururken, R07'e hiç elimi sürmedim. Artık denemem gerektiği düşüncesi kafamda bir yerde olgunlaştıktan sonra kulağıma R07'yi taktım ve takış o takış. O gece kulaklığı dinlemek için uykumu erteledim diyebilirim. Bu benim ilk izlenimimdir. (Sonra da kendinden bir tane satın aldım)

Sesine gelirsek, karakter olarak yukarıda bahsettiğim gibi mid ağırlıklı fakat midleri biraz uzak gibi sunumu olan güzel sahneli, detaylı bir kulaklık diyebilirim. Bu kulaklığın en sevdiğim kısmı ise - benim düşüncem - rahat dinlenebilmesi. Dinlerken kesinlikle hiçbir ses size batmıyor, rahatsız etmiyor.

Hiçbir müzikte boğuk veya sivri kalmıyor. Frekans yükseklikleri olarak sıralarsak Mid>Bas>=Tiz diyebilirim.

Ayrıntılara gelecek olursak;

Bas;
    Ortalama ayarda bir yüksekliğe sahip. Belki bazıları için düşük kalabilir ama müziği engellemeyecek, eşlik edecek şekilde yüksekliğe konumlandırılmış. Bası amfimin boost ayarı ile arttırdığımda ise hiçbir distorsiyona girmediğinden EQ severler istedikleri ayara getirebilirler, kulaklık teknik olarak kaldırabiliyor.

Çözünürlük olarak baya iyi diyebilirim. Yapayları pek sevmese de, doğal basları çalmayı sevdiğini söyleyebilirim. Sert değil yumuşak baslara sahip olduğundan da duyduğunuz kulağı dolduran baslardan zevk alıyorsunuz. (Özellikle davullarda)(Kafama kafama vursun diyenler lütfen uzak dursun)

Mid;
    Şimdi midler önde diğer seslerden dedim fakat aslında dinlerken o kadar önde hissettirmiyor. Sebebi sahne. (Sahne kısmında açıklayacağım) Ben son zamanlarda nedense midleri önde kulaklıklara sardım ve bunların genel olarak özellikleri enstrümanda iyi iş yapmaları, vokallerin hissinin daha rahat hissedilebilmesi. R07'de gene bu durum bir nevi hissedilebiliyor diyebilirim.

Mid kalitesi olarak da kulaklık gayet yeterli. Enstrümanların tınıları, dinamik sürücü olmasının da etkisi ile, güzel. Özellikle telli çalgılarda çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Gitar ve kemanlardaki sesin uzama veya uzamamasını çok güzel yansıtabiliyor. Üflemelilerde gayet iyi fakat - muhtemelen pasparlak HE5'ten sonra bana öyle geliyor - sanki biraz daha parlak olması gerekiyor gibi. Birçok kişiye muhtemelen doğru gelecektir.

Tiz;
    Yukarılarda biryerde dediğim gibi, R07 rahatsız etmeyen bir kulaklık. Bunun da sebeplerinden bir tanesi parlak olmayışı. Tizler, mid ve basların peşinden fakat gölgesinde kalmadan müziğe dahil oluyor. Bunu müzikte daha çok çıss yerine tıss gibi duyuyorsunuz diye tasvir edebilirim. Ama aslında biraz irdeleyince bu kısmı, bu durumun gene yukarıda bahsettiğim sahne ile ilgisi olduğunu farkedebiliyorsunuz. Genelde ziller sahnenin arka kısmında kaldığından mid ve basın arkasından geliyor. Yani hani gavurların bir deyişi var ya "sparkle" diye, onu biraz hissetmiyorsunuz diyebilirim.

Genelde son dönemde armatürlülerin iyice tiz konusunu ele alması ile dinamiklerin tizlerini pek beğenmemeye başladık. Bu kulaklığın tizlerini çözünürlük olarak iyi/yeterli buluyorum fakat dinamik olması sebebi ile yavaşlığından biraz kaybediyor. (Bana göre - gene HE5 etkisi) Uzama ve yankı konusunda güzel.

Sahne;
    Bu sahne işi sanırım incelemelerde en sakat kısım. Kime sorsan sahne işini farklı bir şekilde algılıyor veya düşünüyor. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Sunum olarak, direk yüzünüze söylenir şekilde değil de, ses sanki biraz daha uzaktan geliyormuş gibi düşünebilirsiniz. Salonda 1-2. sıra gibi mesela. Midlerin önde olmasına rağmen, pek önde hissedilmemesinin sebebi de bu sunum aslında. Bir yandan da bu sunumu - R07'nin ses karakteri ile birlikte - hoparlörsel diye tanımlasam sanırım yanlış olmaz.

Bu sunum şeklinin sonucu olarak da sahne fazlası ile iyi diyebilirim. Hem derinlik olarak hem de genişlik olarak başarılı 3 boyutlu bir sahnesi var. Özellikle senfonilerde süper iş görüyor.

Enstrüman ayırımı ve mikro detaylar;
    Enstrüman ayrımı da genel olarak zaten sahnenin sonucu olduğundan, özellikle fiyatına göre gayet iyi. Enstrümanların yoğun olduğu müziklerde bile birçoğu seçilebiliyor ve takip edilebiliyor. Bu sebeple de küçük detaylar, arkadan gelen eklentiler, yankılar rahatça duyulabiliyor.

Amfi tepkisi;
    Kulaklık 50 ohm olduğundan taşınabilir cihazlarda sesi biraz daha açmak gerekebiliyor. Sürülmesinde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ama gel gelelim kulaklık amfiyi seviyor. Gücü verdiğimiz zaman sahne, bunun etkisi ile enstrüman ayrımı ve çözünürlük hissi artıyor. Ben ellerinde amfi olanlara amfili kullanmalarını tavsiye ederim.

Ses konusunu toparlamak gerekirse; öncelikle zaten bu fiyatlarda ve bu ses renginde kulaklık bildiğim kadarı ile pek yok. O yüzden dengeli, rahatlatıcı bir dinleme deneyimi istiyorsanız bence listenize ilk sıralardan girebilir. Beni ses konusunda tatmin etti diyebilirim sonuç olarak.

Sonuç

Head-fide ClieOS'un da yaptığı incelemede yazdığı gibi fiyat/performans olarak çok başarılı bir kulaklık. Doğru dürüst kötü yönü bile var diyemem. Dengeli bir "müzik" dinlemek isteyenler için çok çok güzel bir seçenek diyebilirim.

Beni tanıyanlar için de kısa ve öz şunu yazabilirim, denedikten sonra satın aldığım çok az kulaklıktan biri :) Eğer aradığınız bu ses rengi ise kesinlikle öneririm.

Teknik özellikler

Drivers: 11mm CCAW high dynamic transducer with multi-layers bio-cellulose diaphragm
    Rated Impedance: 50Ω +/- 10%
    Sensitivity: ≥105dB (@ 500Hz)
    Frequency Response: 7Hz—30,000Hz
    Distortion: <0.2% @ 105dB (20&#956;pa)
    Channel Imbalance: <1dB (@ 500Hz) / &#8804;1.5dB (@ 20Hz&#65374;12.5KHz)
    Input: 10mW
    Max. Input: 50mW
    Stereo Plug: 3.5mm 8&#956; 24K Gold Plated
    Cable: 1.30M Silver Cable

Test sistemi: Tamamen kayıpsız müzikler ile iRiver H120 line out çıkışı kullanılarak Headstage Arrow ile yapılmıştır.

Fotoğraflar (Alıntıdır)

[​IMG][​IMG]

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  2. madmaxzek

madmaxzek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Hocam gayet iyi bir inceleme olmuş, sanırım ilk okuyan da benim :) Bu arada kulaklığın karakteri anlattığınız kadarıyla çok hoşuma gitti ; sıcak, tatlı ve dinlendirici ; en güzeli de hiçbir frekansın sivrilik yapmaması ya da sönük kalmaması....
    İnceleme için ellerinize ve kulağınıza sağlık....

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,494
    Harika bir inceleme eline sağlık abi,sanırım bana hitap etmıyor bu kulaklık :b

4. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    güzel inceleme olmuş hasan.yanlız bi kaç kulaklıkla karşılaştırma yaparsn belki tam oturabilir insnların kafasında :eek:k.
    mesela bir sm3 ile arasında ne gibi farklar var.dinledigin diger kulaklıkları da işin içine katabilirmisin.
    hangi uçlarla daha iyi verim aldın birde?

5. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Hasan eline sağlık. İncelemeden alıntı yaparak ''Hem derinlik olarak hem de genişlik olarak başarılı 3 boyutlu bir sahnesi var'' bende küçük kardeşi R04 var arkadaşlarla dinlerken onlar dan da aynı ses 3 boyutlu ve temiz yorumu almıştım... Sende incelemende yer verince :wink güzel bi kulaklık :eek:k

6. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

Elina sağlık, güzel bir inceleme. Merak ettiğim ve "alayım mı acaba?" dediğim bir kulaklıktı. Merakım gitti, ben de rahatladım ;D

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Uçlar konusunda; bana gri renkli olan Shure'a benzeyenler oturduğu ve rahat olduğu için onlarla kullanıyorum. Herkesin kulak yapısı ve rahatsızlığa dayanma eşiği farklı olduğundan, uç seçimi muhtemelen kişiden kişiye değişecektir.

Karşılaştırma konusunda ise; bu seviyede benzer kulaklık olmadığından karşılaştırmadım. 150$lık kulaklığı da gidip SM3le karşılaştırmanın işin aslı pek bir mantığı yok. - ki gene karakterleri farklı - Kısa ve öz olarak şunu söyleyebilirim, elimdeki kulaklıklardan sonra birşey kaçırdığımı hissetmeyerek ve rahatsız olmadan dinleyebiliyorum. Üst düzey IEMlere göre tek farkının ayrıntıların daha açık olarak hissedilmemesi diyebilirim.

8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,127
    Gayet keyifli bir inceleme olmuş.Özellikle dengeli ve soft ses veren kulaklık arayışında olanlar için güzel bir alternatif olacağa benzer.Eline kulağına sağlık ve iyi günlerde kullan Hasan.

9. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Eline sağlık, yine harika bir inceleme olmuş. UM Mage'den sonra dinleyebildiğine göre kötü bir kulaklık olmadığı belli. Ayrıca hayırlı olsun kulaklığın :)

10. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Supersin Hasan. :eek:k

Biraz anladigim kadariyla sanki hd600 hissini yasatiyo gibi ne diyosun Hasan bu konuda. Boyleyse almalik kesinlikle, tabi benim icin :)

Aslinda kucuk kardeside hd600 e benziyodu midleriyle, ozellikle soft yada pop rock gibi parcalarda cidden hic yorulmadan dinletmesi muthisdi.

Bu modelde yine ayni genleri tasiyosa ki incelemenden yine mid agirlikli olarak bahsetmissin, sanirim arsive girmeli ;D

11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Eline sağlık.
    Bende dinlemiş biri olarak tamamen katıldığımı söylemeliyim.Yanlız benim bunda - diyebileceğim herhalde tek yer nozzle ın kulaktayken oynaması oldu.Yani yerleştirirken oynaması uygun ayarı bulduktan sonra hoşuma gitmedi.Onun dışında bu çinlileri tebrik etmek gerekiyor. Böyle sağlamlık hissini nadir yaşadım.

12. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    591
    Güzelmiş , tam benlik gibi duruyo aslında.Ama maceraya atılasım yok , pfe beni bekler :b
    Eline sağlık inceleme için :)

13. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Çok güzel bir inceleme,elinize sağlık. :eek:k

Ben genelde belirli bir seviyeden sonra ses rengine çok fazla bakmayanlardanım.Onun yerine genel anlamda ses kalitesi mühimdir benim için ve bu kulaklığı da müthiş bir zevkle dinleyebileceğime nedense eminim açıkçası. :wink

Ayrıca mid ağırlıklı kulaklıklar iyidir,kaliteli bir equalizer desteği ile yeri geldiğinde tiz,yeri geldiğinde bas ağırlıklı bir ses alabilirim.İşte bu durum bu tarz kulaklıkları diğerlerine nazaran daha da çok sevmemi sağlıyor. :eek:k Ayrıca bu durum bu tarz kulaklıkların daha çok insana hitap edecek kulaklıklar olmasını da sağlayabilir.Equalizer kullanma şartı var tabii ama olsun. :)

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Tizleri sanki HD600e göre biraz daha az mı bilemiyorum ama küçük kardeşleri ile özellikle R04 ile bayağı benzer diyebilirim ses karakteri için. Onun daha gelişmiş versiyonu.

Ayrıca güzel cümleler için herkese teşekkür ederim. :)

15. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Dba-02'ye gayet güzel bir alternatif, hatta çok ciddi bir rakip. İsteyip Fischer Audio'ya ulaşamayanlar için de thetrooper00'ın lojistik desteğiyle daha bir alınası kulaklık. :)

16. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    812
    İnceleme güzel olmuş, teşekkürler Hasan..
    Sesini bir duymak isterdim.. Anladın sen onu.. :cheesy:

17. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Harika bir inceleme olmuş. Gerçekten de es geçilmemesi gereken, özel bir kulaklık.

Ben de izlenimlerimi ekleyeyim (Kişisel deneyimlerimi aktarmaya çalıştım, umarım bir hata yapmamışımdır);

Phonak PFE'nin soğuk ve analitik sesini başlarda sevmeme rağmen, zamanla beni rahatsız etmeye başlayınca Vsonic R07'ye geçmeye karar verdim. (Takas için Hasan'a tekrar teşekkür ederim :) )

Bundan önce kullandığım dikkate değer tek kulaklık PFE olduğundan pek bir karşılaştırma yapamıyorum. Ama R07 ve PFE'nin ses renklerini aylar üzerinden karşılaştırmak isterim aslında. Bu açıdan PFE için Şubat dersek, R07 bildiğin Temmuz :laugh:

Benim için en çok öne çıkan yönü ses rengi. Hasan ses rengini tam anlamıyla tanımlamış aslında, aynen dediği gibi "mellow (tatlı, yumuşak, canayakın, sıcak)" bir kulaklık bu. Sesini ilk duyduğumda çok beğendiğimi söyleyebilirim. Dinlemeye devam ettikçe özellikle dinlendiriciliği ve müzikal bir kulaklık oluşu ile kendini daha da bir sevdiriyor. Enstrümanlara tepkisi gayet güzel. Ayrıca sağlam, konfor ve izolasyonunda herhangi bir eksiklik ya da sıkıntı yok.

Basları olması gereken bir seviyede, benim için yeterli. Dengeli kulaklıkları seven dinleyicilerin memnun kalacağını düşünüyorum baslardan. Midler R07'nin en sevdiğim yönü diyebilirim, kaliteli ve güzel konumlandırılmış. Tizler diğer seslere nazaran PFE'den sonra biraz eksik hissettirebiliyor ama alışınca kulaklığın hiçbir sesi kaçırmadığını, yeterli ve dengeli bir şekilde verdiğini farkediyorsunuz. ( Zillerin sesini R07 ile daha bir sevdiğimi de eklemek isterim. PFE'de biraz kontrolsüz gibiydi ve patlıyorlardı adeta ama R07'de kontrollü ve anlaşılır bir biçimde duydum ben zilleri.)

Sahnesinin de çok iyi olduğunu söylemeliyim. Detayları birbirine karışmadan rahatlıkla duyabiliyorsunuz.

Amfi kullanımı bir fark yaratıyor (Gerçi Fiio E5 kullanıyorum :) ). Ben PFE'yi amfisiz kullanmayı daha çok seviyordum, E5 sanki seslerde biraz, nasıl desem "belirsizlik" yaratıyor gibiydi. Ama R07'de amfinin kesinlikle olumlu bir etkisi var ve seslerde belirsizlik ya da bozulmaya rastlamıyorsunuz.

Bu kulaklığın en sevdiğim yönü hiçbir sesin sizi rahatsız etmemesi ve dinlendiriciliği. Uzun süre müzik dinleyebiliyorum bu sayede, benim için önemli. (PFE bir süre sonra yoruyordu beni.)

Aynı zamanda hiçbir seste ciddi bir eksiklik ya da canımı sıkan bir şey yok. Bununla beraber kendine has ses rengi de özellikle dinlediğim şarkıya uyum sağladığı zaman güzel bir etki uyandırıyor.

Kısacası, sevdim bu kulaklığı :)

18. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    251
    Arkadaşlar konuyu birazcık hortlatmış olacam ama, bende düşüncelerimi yazmak istedim mazur görün.
    Kulaklığı geçen hafta ömer beyden aldım. Beylikdüzünden, taa mecidiyeköye gittim :) kulağıma ilk taktığımda hissettiğim şey çok rahat bişekilde oturması oldu, çok konforlu ve hafif. Sansa fuzeye bağladığımda R04 ten okadarda farklı olmadığını düşündüm, ama çok gürültülü biyerdi. Evde sessiz bir yerde dinleyince gerçekten ince detayları, hiç duymadığım veya çok az bi çözünürlükte duyduğum ayrıntıları bu kulaklığın verdiğini hissettim.

Kesinlikle bass ağırlıklı değil, ama geride kalmıyor olması gerektiği kadar.

Midlerine zaten diyecek yok, ki zaten mid ağırlıklı bu markanın kulaklıkları.

Tizlerin çözünürlüğü birazcık az gibi ama kesinlikle hiç bişeyi kaçırmıyor. İncelemede denildiği gibi, çıss gibi değilde tıss gibi :) birde farkettiğim bişey tizler arka taraftan geliyomuş hissini veriyor. Tizlerin diğer seslerden farklı bi konumda duyulması çok güzel.

Bundan
    önce pek kaile alınacak bi kulaklığım olmadı ama, engüzel sesi bukulaklıkla duydum.

Bir diğer özelliği sahnesi, sahnenin geniş olduğunu ben fuzeyle bile anladım :) bazen beslemede sıkıntı yaşıyorum ama 'bazen'. Empedansı yüksek ben amfi isterim diye bağırıyor :) buyönü ilede bana masraf açtı
    Yani demem oki acaba diyen arkadaşlar varsa kesinlikle denesin derim. Düşük bütçe için sıkıntı ama değiyor bence. Yazın para sıkıntısı çekeceğimi bile bile aldım :)

19. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    251
    Bu arada küçük kardeşi R04 var elimde, yeni almıştım. Buraya ilan açamadım ilgilenen olursa diye yazdım, umarım sıkıntı olmaz :)

20. LittleFish

LittleFish
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    harika bir inceleme elinize sağlık, ambient , elektronic ve indie rock için uygun bir kulaklık mı sizce? birde kulağın üstünden değilde klasik iem tarzında kullanmak mümkün mü ? kasasının ağırlığı ne kadar klasik olrk taksak düşme yapabilir mi ? bir de niye hiç asimetrik model yok :kafa: