Ve karşınızda FiiO Q5

'Haberler' forumunda tenniscoach57 tarafından 29 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. tenniscoach57

tenniscoach57
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    11 kişi bunu beğendi.
  2. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    194
    Belki yeri burası değil ama dikkatimi çekti, çift DAC kullanmanın mantığı nedir tam olarak?

3. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    647
    Bluetooth aptx desteği falan baya iyi duruyor

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  4. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,908
    bakalım ak4490'ı fiio sesine nasıl çevirecekler:)

2 kişi bunu beğendi.
  5. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Sorun bakalım hd650 yi besleyebiliyor mu :)

6 kişi bunu beğendi.
  6. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    194
    Haşa :p

4 kişi bunu beğendi.
  7. tenniscoach57

tenniscoach57
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Bu da Aiexpress deki en ucuz fiyatı
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Ocak 2018, İlk mesaj zamanı 30 Ocak 2018 ---
    Arkadaşlar amfisi değişebiliyor biliyorsunuz .fiio nun güçlü amfi modülleri var. HD650 değil 600 ohm luk kulaklıkları bile besleyebilirler. Kaldı ki beraber gelen AM3A modülünün balanced çıkışı çok güçlü HD650 yi çok rahat besler 93mw 300 ohm da

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    HD650 yi beslemek yetmez doyurmak lazım :D Bakalım beslemek için verdiğiniz yemeği beğenecek mi.

4 kişi bunu beğendi.
  9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    Ekransız X7 gibi duruyor.

2 kişi bunu beğendi.
  10. BenjiMG

BenjiMG
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Her yeni urunle daha iyiye gidiyor Fiio

11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,340
    Arkadaşlar çok özür dileyerek yapıyorum bu yorumu.
    HD 650 high-end bir kulaklık değildir tamam ama onu şuanki alt-orta seviye FiiO ürünleriyle yanyana yazmak kulaklığa haksızlıktır.Kullandığım ne kadar FiiO varsa hep bir şeyleri eksikti.

FiiO kalitesinin nereye kadar ulaştığını bilmeden yazıyorum ama mesela bahsi geçen üründe tahmin ediyorum ki özellikle DAC katı ile bu kalibrede olmayacak.

2 kişi bunu beğendi.
  12. tenniscoach57

tenniscoach57
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Hocam bu dediğinize katılmak mümkün değil. Eğer HD650 bir hi end kulaklık değilse en 2000 dolar ödememiz lazım demektir bir hi end kulaklığa. Siz ne dinliyorsunuz merak ettim. HD650 yi beğenmediğinize göre SHANGRİ LA mı ? yoksa Orpheus mu ? Sizde biliyorsunuz ki hi end kulaklık 300-400 dolardan başlıyor ama neredeyse sonsuza kadar gidiyor. Ama HD650 fiyatının çok üstünde bir değere sahip bir kulaklıktır. vede kesinlikle bir hi end kulaklıktır. Bence demeyeceğim çünkü benim gibi düşünen milyonlarca kullanıcı var.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Ocak 2018, İlk mesaj zamanı 31 Ocak 2018 ---
    Fiio konusuna gelince tabii ki son çıkan modellerini dinlemediğimiz için bir yorum ben de yapamayacağım ama kullandığı malzemelere bakınca büyük bir aşama kat etmiş gibi görünüyor. Paradan kaçmamışlar.Onlara da haksızlık etmeyelim.

2 kişi bunu beğendi.
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,340
    Düşüncenize saygı duyuyorum.HD 650 yi çok beğendigim bilinir.Sadece high-end tabirinden aynı şeyi anlamıyoruz. :))

4 kişi bunu beğendi.
  14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    HD650 belki eskiden High End olarak lanse edilebilirdi ama şu anda High End olarak gösterilebileceğini zannetmiyorum. 300-400 dolar seviyeleri bırakın High End'i orta seviye bile görülmüyor artık.

İstemesek de market bu seviyeye gitmiş durumda.

2 kişi bunu beğendi.
  15. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,291
    HD650'nin satış fiyatı 300-400 dolar değil de 3000-4000 dolar olsaydı high end mi diyecektik ? Kulaklığın yada diğer cihazların fiyatı yükselince mi high end oluyor, yoksa ses kalitesine göre mi ?

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    HD650 fiyat olarak high end değil amenna, ses olarak ta high end olarak görülüp görülmemesi yine kişisel bir tercih gibi duruyor. Sonuçta HD650 nin ses karakterini tercih etmeyen bir kişi için high end i bırakın tercih edilebilir bile olmayabilir. Bir başkası ise üst seviye teknik başarımı daha yüksek yeni kulaklıklar olduğunu (fiyattan bağımsız) kabul etse bile HD650 nin kendine ait bir tadının olduğunu, kendine ait bir dağın zirvesinde durduğunu da düşünebilir. (Ben de çömez bir HD6XX sahibi olarak böyle düşünüyorum)

Ancak sanırım şurası kesin ki halen günümüz high end DAC / AMP ları'na eşlik edebilecek (sadece yüksek ohm değeriyle izah edilebilir bir durum da değil bu), yeni kaynaklarla yeni tatlar verebilecek özel bir kulaklık..

17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    Bakın yine forumda hep gördüğüm bir hata yapılıyor burada. Bir kulaklığın High End olup olmaması kişinin kulaklığı beğenip beğenmemesi ile alakalı bir durum değil. Benim için HD650'nin ses karakteri tam tamına bana uygun olan karakter ancak artık High End bir kulaklık değil. Bu yorumu yapmak zor değil benim için. High End'i kişisel tercih belirlemiyor. Seste karakterden bağımsız ele alınması gereken teknik yeterlilikler bir kulaklığın nerede konumlanacağını belirleyecektir.

Hayır, fiyatıyla ilgisi yok bunun. HD650'nin artık High End olmamasının sebebi daha iyi ses veren pek çok kulaklığın artık pazarda yer alması. Kendi fiyatı için hala en tercih edilecek kulaklıklardan bir tanesi olduğu rahatlıkla söylenebilir ama bu da High End olduğu manasına gelmez.

18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hocam yani teknik ölçülebilir bazı özellikler bir ekipmanı high end yapar demek istiyorsunuz sanırım. Bu arada yanlış düşünüyorsunuz ben kendi tezimi savunacağım modunda yazmıyorum yazacaklarımı, aydınlatırsanız gerçekten memnun olurum.

Önceki mesajınızda HD650 nin eskiden High End olarak lanse edilebileceğini şu anda olmadığını söylüyorsunuz.

Bu sürede ses dünyasında HD650 nin artık teknik olarak yapamadığı hangi yenilikler eklendi? Geçmişte High End olarak lanse edilebilecekken neden artık değil?

Örneğin bir yerde 20 Hz - 40 Khz aralığına sahip olmayan kulaklıkların Hi-Fi olarak adlandırılamayacağını okumuştum. Ancak bir çok insana göre ise bu bir pazarlama stratejisinden öteye geçmeyen bir konu. 20 Khz nin üstünü balon olarak görüyor bir çok kişi de (insan kulağının sınırları sebebiyle malum). Bu durumda Hi-Fi ın tanımını ölçülebilir bir değere indirgeme kararını kim veriyor? Aynı şekilde bir ekipmanın High End olup olmadığına hangi ölçülebilir veriyle karar veriyoruz ve bu tanımlamayı yapanlar kim?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Ocak 2018, İlk mesaj zamanı 31 Ocak 2018 ---
    Bu arada Q5 konusunu HD650 ye evrimleştirdik :D Yöneticiler uygun görürse bu başlıkla ilgili olmayan mesajlar HD650 ile ilgili yine anasayfada olan başlığa taşıyabilirler ne dersiniz?

3 kişi bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,203
    Teknik konulardan kastım frekans ölçümleri vs. değil, çözünürlük, ayrım, arka plan, sahne vb. konular. Bunları matematiksel olarak ölçecek bir metot elbette yok ancak burada da kulaklarımız devreye giriyor.

Ses dünyasında yenilik yapılması değil mesele, üstte saydığım teknik üstünlükleri daha iyi veren kulaklıkların piyasaya çıkması. Artık High End olmamasının sebebi bu. En başta Sennheiser'ın kendi ürünleri arasında daha üstün HD800S gibi kulaklıkları mevcut. Planar veya elektrostatiklere girmeye gerek yok sanırım. Audeze EL8O bile HD650'den daha iyiyken, ve EL8O HiFi dünyasında yüzüne artık bakılmayan bir kulaklıkken HD650'ye High End demek bana göre doğru değil.

Ölçümler ve grafikler vb. şeyler hakim olmadığım konular. Frekans grafikleri, harmonic disstortion gibi şeyler üzerinden ne kadar yorum yapılabilir bilmiyorum ama ben kulaklarımla duyduklarım dışındaki bilgileri çok önemsemiyorum.

20. tenniscoach57

tenniscoach57
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Hocam rica etsem hi end kulaklığı bana tarif eder misiniz ? önce ben kendime göre tarif edeyim. ben bir kulaklığı beğenmişsem bundan daha iyi bir kulaklık almak için en az 1000 dolar harcamam gerekiyorsa, ve o 1000 dolarlık kulaklığı aldığımda aralarında sadece ve sadece %20 gibi bir fark görebileceksem.Hemde o ses farkını alabilmem için sürekli en yüksek kalite müzik dinlemem gerekiyorsa,yada ben istediğim sesi buldum bundan daha iyi bir kulaklığa para harcamama gerek yok diyebiliyor sam bu kulaklıklar Hİ-END kulaklıklardır. yani benim için son nokta. Hİ-END in anlamı budur. yani son nokta. tabii bu çok parası olan için son nokta yoktur. Nasıl olsa param var sürekli daha yeni çıkan kulaklıkları alır belki bu daha iyidir diye.