Vestel Radyo Yardım

'Diğer Ekipman' forumunda Tromick tarafından 24 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Elimde 1992'den kalma Vestel'in Kasetçalar var.

Yıllanmış olmasından ötürü oksitlenme vardı sanırım , tuşlarla oynadıkça seslerde git-gel/hışırtı problemleri mevcuttu. Manevi değeri olmasından ötürü servise vermek istemedim. Bende ikinci el yeni bir tane almaya karar verdim.

Üstteki resim temsili idi bu arada. Elimdekinin kozmetiği çok yer değiştirmesinden vs. ötürü kötü denilebilir.
    İnternette letgo'dan aldığım ikinci el:

Gelen üründe de tuşlarla oynadığımda benimkisinden de fazla olan git-gel/hışırtı problemleri vardı. Vestel yetkili serviste 40 TL karşılığında oksitlenme/genel temizlik yapıldı.

Ürünü servisten aldığımda daha öncesinde kontrol etmediğimden sesin elimdeki eski olanla arasında aşırı farklılık olduğunu farkettim. Bu radyoyu temiz bir tane alma sebebim 100 liraya satılan hoparlörlere göre sadece tiz değil sub-bassları da verebilecek kapasite de oluşuydu.Bahsettiğim problemi videoya çektim.

İlk radyo elimdeki 92'den kalma olan, ikincisi yeni gelen. (Bassları duyabilmeniz için bassları veren ses sistemi veya kulaklık ile dinlemeniz gerek...

İlk radyo Örnek #2:

İkincisi Örnek #2:

Radyo stickerlarındaki farklılıklar:

Elimdeki radyonun sticker'ında köşede bir şey yazmazken gelen üründe şöyle bir sayılar var:

[​IMG][​IMG]

Kaset mekanizmasındaki ses farkı ve direction ledlerindeki yönlerde farklılık: Sebebi kaset lastiklerinin ömrünün dolması veya çok kullanılmasından ötürüymüş. Yıllardır elimde olan çok kullanılmıştı.

Bu kaset oynatma sesinin elimizdeki eski olanın zamanında çok kullanılmasından ötürü olduğunu düşünüyorum. O ışıkları da kaset deneyip bakmadığım için son takılan kasetin yönüyle mi alakalı mı bilmiyorum.

Şimdi aklımda bir kaç seçenek var.
    1-Seri üretimlerde içindeki donanımlar değiştirilmiş.
    2-Elimdeki yıllarca kullanıldığından ve yeni gelen temiz/az kullanılmış olmasından ötürü benimkisi açılmış , güçlü ses verirken yeni gelen güçsüz ses veriyor ve bas refleksleri benimkisi kadar açılmamış. (Burn-in olayına inanıyorum çünkü elimdeki yıllanmış Sony MDR-1R ile Mediamarkt'a teşhirde satılan kulaklığı bir çok kişi ile karşılaştırdım. Benimkisi daha ayrıntılı, daha açık ses veriyordu.)

Not: Burn-in açıklamasına gelince, bir çok teknolojik alet yaşlanmadan direk bozulurken ses cihazları aynı bizler gibi kullandıkça değişiyor ve yaşlanıyor. Dikkat ederseniz çoğu kullanılmış ses sistemi, ilk hâlindeki temiz ve pürüzsüz sesi veremiyor.

AYLAR SONRA GELEN EDİT: Hoparlörleri farklı çıktı.

#1 Tromick, 24 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 2 Ocak 2020
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    "Burn in" yeni cihazların maksimum potansiyeline ulaşması için gerekli kullanım süresi. Eski cihazlarda burn in değil de yıpranma söz konusu.
    Malum elektronik cihazlar şarap gibi yıllanmıyor, araba gibi yıpranıyor, elektrolitik kapasitörlerden başlamak üzere...

Kaliteli bir ürünse bakım yapılıp değiştirilebilir ancak bu tip kasetçalarlar dayanıklılık ve ses kalitesinden ziyade pratik ve ekonomik olması için dizayn edildiğinden makul olmaz muhtemelen.

3. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Hocam cevap için teşekkürler, not kısmında yazdığım gibi çoğu eski ses sistemi, ilk hâlindeki temiz ve pürüzsüz sesi veremiyor. Bu kısımda size katılıyorum fakat sorun için bir fikir belirtmemişsiniz.

Ses konusuna gelince, sesi subwoofer'ı 10W + Z906 gibi bir şey diyebiliriz. Bana göre bir çok bilgisayar hoparlöründen ve referans olmayan studio hoparlörlerinden çok daha iyi. Eski olanın subbassları vermesi , yeninin vermemesi şüpheli ve üzücü bir durum. Az ve çok kullanılmış iki cihazın bu kadar farkından mı artık bilemiyorum.

Eski Arçelik-Vestel-Beko ses kartları konusunda aşırı iyi üretim yapıyorlardı. (Geri kalan aletlerde dahil.) Şuan bu radyonun içini söküp 30W bir Sony taksam inanılmaz bir ses alırım. Örnek veriyorum evde boyutunu yanlış hatırlamıyorsam 82" Arçelik TV var 2000'den kalma... Öyle bir işçilik var ki, ses kartından ötürü içindeki basit bir TV hoparlör'ü... Fakat ayar çekildiği zaman sub-bassları müziğin önüne geçmeyecek bir şekilde , ancak eski ses sistemlerindeki alınacak tatlı ve güçlü bass karakteri ile çalıyor. Eski ses sistemlerindeki sevdiğim şey '94 ve öncesinde kayıt yapılmış Pop, R&B müziklerindeki gibi arka planda karanlık ve kapalı bir ses karakterine sahip olması. Ziller, tokluk, sesin gerçekliği her şey doğru profil içinde... İmkanım olsa Z906 almak gerçekten isterim... Geri kalan ses sistemlerinin sesi EDM için üretilmiş düşük profit ürünler gibi geliyor bana. Parlak tizler, basslarda plastik gibi bir yapı, midler yapay gibi geliyor...

#3 Tromick, 25 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 25 Ağustos 2019
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Acikcasi sorunuzu net anlamadim. Ancak anlasam da cevaplamam zor. Tek kasa icinde bir suru elektronik devre var. Cihaz eski. High end bir urun olsa hakkinda bilgi olurdu ama degil malesef. Kim bilir nerededir sorun?

Eski bazi cihazlarin sesleri begeniliyor. Sansui AU717 ve AU919 mesela. Bu cihazlara internet uzerinden restorasyon hizmeti veren profesyoneller var. Ebay de kitapcikli restorasyon kiti bile satiliyor. Ancak dedigim gibi, cihaz kirk yasinda olmasina ragmen $200'a boyle bir kit alip restore edecek kalitede oldugu icin bu kadar ilgi ve kaynak mevcut:

Ses kalitesi gunumuzun standartlarinda vasat ustu olsa bile, bu tip kasetcalar gibi urunlerin on yillarca dayanacak sekilde dizayn edildiklerini zannetmiyorum. Macera seviyorsaniz iki cihazi da acip karsilastirarak inceleyip sorunu tespit etmeye calisabilirsiniz belki.

Nazım bunu beğendi.
  5. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Hangi ürünün ses kalitesini eleştirdiğinizi belirtmediğiniz için anlamadım. Ürünün dayanıklılığı ve yıllarca kullanımı kişiden kişiye, üretimden marka politikasına kadar değişen durum, konumuzla alakası nedir onu da anlamadım. Sorunum, yeni aldığım az kullanılmış müzik setindekinin ses farkını ve özellikle basslarındaki problemi göstermekti. 2014 model telefonla çekeceğimden duyulması için high pass filter ve bass odaklı bir ekolayzır uyguladım, videolar da dediğim kriterler içinde dinlenirse çok net duyuluyor diye düşünüyorum. Problemin neyden kaynaklanabileceğine dair içimdeki şüpheleri madde madde de yazdım. Ancak kendi uğraşlarım haricinde bir tane yararlı bir bilgi elde edemedim şuana kadar. :) Yardımcı olmaya çalıştınız, uğraşlarınız için teşekkür ederim.

#5 Tromick, 25 Ağustos 2019
    Son düzenleme: 25 Ağustos 2019
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Anladım. 1-2 videoyu dinlemeye çalıştım ancak telefonda çok bir şey anlamadım.

Eğer bass az çıkıyorsa, muhtemelen bir arıza veya yıpranma söz konusudur. Ancak nedir tahmin etmek zor.

Dayanıklılık dizayn ve parça kalitesi ile de ilgili. Mesela "hifi cihazların ses yolu üzerinde elektrolitik kapasitor görmezsiniz kolay kolay. Ancak kompak ve ekonomik dizaynlar eli mahkum kullanırlar. Yapıları gereği elektrolitik kapasitörlerin değerleri zamanla kayar. Ses yolu üzerindeyseler direk sesi etkilerler" gibi...

Dediğim gibi 30 senelik cihazlar için burn in söz konusu olamaz. Ancak yıpranma tabii ki söz konusu.

7. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Çok haklısınız, seri üretimden ötürü veya aldığım kişi içindeki hoparlörleri değiştirmiş olabilir mi ihtimallerini gidermek için ikisini de açacağım, eğer aynı çıkarlarsa geriye elektronik kompartımanları ve değer kaybı kalıyor. Tekrardan çok teşekkürler.

8. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    @zxc'nin dediği gibi sorun büyük olasılıkla kondansatörlerin eskimesi.
    Kondansatörlerin en önemli görevi, anlık yüksek güç verebilmek. Yani parçanın bass/sub-bass bölümlerinde hoparlörü süren devreleri beslemek. Zamanla bu arkadaşların içerisinde bulunan sıvı uçuyor, akıyor ve hem kapasiteleri azalıyor hem de dirençleri yükseliyor. Eskidikçe yeterli gücü sağlayamıyor ve hışırtı/distorsiyon oluşuyor.

Radyoyu açıp, şişmiş ve akmış kondansatörleri değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

9. Tromick

Tromick
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Şişmiş veya akmış yoktu fakat giriş çıkış bölüm aralarında değer kaybı varsa teker teker ölçüp değiştirmeyi deneyeceğim hocam. Yardımlarınız için teşekkür ederim.