Video edit-Kurgu için bilgisayar

'Konu Dışı' forumunda Jane Delawney tarafından 15 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
    Herkese merhabalar 1 yıldır kısa filmlerle ve senaristlikle uğraşıyorum ve bu sene film tasarımı bölümüne girmemle işi ciddileştirmemin iyi olucağını düşündüm ve bunun için kurgu ve video editten hiç anlamayan biri olarak tavsiye istiyorum

Bütcem 3000 tl

Herkes imac veya macbook öneriyor. Benim ömrüm masaüstünde geçtiğinden dolayı masaüstü taraftarıyım.

galiba windows ta bu işler biraz daha zormuş. 3.400 liraya bir imac alabilirim. Kimisi de o paraya neler toplanır falan diyor bu yüzden kararsız kaldım

Oyun için herhangi bir + özelliğe gerek yok ultra grafik manyağı değilim mac alırsamda oyun aramam mesela

Neyse fazla uzatmayayım. Bu arada samsung 27 inch bir ekranım ,beyaz bir klavyem(2003) ve beyaz toplu bir mause um var :) . Ekran kalitesi önemliymiş değişebilir bunu yan kasa olarak kullanabilirim.

max 3k önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

2. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
  3. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    #4 DefinitioN, 31 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ağustos 2015
  5. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    İşlemcisi güzel de GTX745 ile hiç bir şey yapılmaz ki. Video edit programları grafik işlemcisi kullanıyor.

4690K ve GTX960'lı bir PC'nin 3000TL civarına geliyor olması lazım.
    Evet, inventus'dan 3100TL tuttu şu; (fazladan yazılanları silmeye zamanım yoktu, anlaşılır herhalde)

MSI Z97A GAMING 6 INTEL Z97, DDR3, LGA1150, SATA6Gb/s, M2, USB3.1, D-SUB, DVI, HDMI ATX Anakart

690,86TL

199,99USD+KDV

adet INTEL Core i5-4690K 3.50GHz, 6MB L3, çift kanal DDR3, 22nm, LGA1150 İşlemci

849,75TL

245,99USD+KDV

adet CORSAIR CML8GX3M2A1600C9 VENGEANCE LP DDR3-1600Mhz CL9 8GB (2x4GB) DUAL (9-9-9-24) 1.5V Bellek

Ürün tedarik edilemiyor
    adet WESTERNDIGITAL WD10EZEX Caviar Blue 1TB 7200rpm 64MB SATA 6.0Gb/s Dahili sabitdisk

191,35TL

55,39USD+KDV

adet GIGABYTE GV-N960G1 GAMING-2GD GTX960, 2GB/128bit GDDR5, 2xDVI, HDMI, 3xDisplayPort Ekran kartı

873,93TL

252,99USD+KDV

adet CORSAIR CC-9011051-WW SPEC-02 Red LED Carbide Serisi USB3.0 Güç kaynaksız Kasa

255,59TL

73,99USD+KDV

adet CORSAIR CP-9020098-EU VS Serisi VS650 650W 80+ Güç kaynağı

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  6. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Konu sizin için önemliyse donanımhaber'de başlık açmanızı tavsiye ederim. Eminim çok daha doğru yönlendirmeler ve geri dönüşler alırsınız.

Ben zamanında Edius ve Final Cut kullanırken 8GB Ram, Quad Core E8600 işlemci, Ati 4670 ile kullanıyordum gayet rahat kaldırıyordu. Çok piyasaya hakim değilim ama 3 bin liraya gayet i7 işlemci,16 ya da 32gb belleğe sahip bir makine çıkarabilirsiniz sanırım.

7. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Dolar çok arttı. Ben bu yıl başında dolar 2.20 gibiyken 4500TL'ye PC topladım, şu an 5000-5200TL falan yapıyor aynı parçalar. i7 ve 16-32GB Ram 3bin liraya çok ve gereksiz olur. Özellikle i7 olan 4790 ve 4770'in stok soğutucu ile 100 derecelere vurduğunu göz önüne alınca bütçe çok yukarı çıkar.
    Donanımhaberin %90'ı hiç bir şeyden anlamayan bebeler ile dolu, kalan %10'luk kesimin de pek sesi çıkmıyor o çığırtkan bebeler arasında. O parayla sıfır olarak yapılabilecek en dengeli, kaliteli ve uzun ömürlü sistemi yukarı yazdım. Oraya sormak tam tersine kafa karıştırır.
    Biri çıkar der ki "Corsair'i ne yapacaksın al Everest PSU, sonra kasayı da Casper al. Anakart da bir işe yaramıyor, 50TL'lik bir şey al. Sonra Ekran kartı önemli 980 al. İşlemci de i3 alırsın." Sonra bu mantıklı gözükür. Çünkü ilk bakışta öyle, yani pahalı kasa ve PSU'yu ne yapacaksınız ki sonuçta? Ama uzun vadeli olarak öyle olmuyor. Kasa ve PSU uzun vadede çok önemli. PSU bir güç dalgalanmasıyla sistemin çöp olmasını engellerken, iyi bir kasa tozdan ve darbeden korur, ama bunu donanımhaber bebelerine anlatmaya çalışınca linç ediyorlar işte.
    Sormak istiyorsanız sorun yine ama önerileri pek ciddiye almayın derim ben.

2 kişi bunu beğendi.
  8. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @Aras Evet dolar gerçekten yılın özellikle ikinci yarsında ciddi bir yükselişe geçti.
    Gerekli/gereksizine bir şey diyemem ama dediğim gibi şu an ki İ5'lerden bile daha az performans gösteren bir işlemci ve ram ile bahsettiğim programlarda rahatsızlık verici kasılma olmadan çalışabiliyordum. Örneklememin sebebi de; şu an ki teknoloji ile o paraya yeterli performansı verebilecek bir sistem kurabilmesi.

Donanımhaber'in kullanıcı profilini az çok tahmin ediyorum zaten bende üyeyim ancak, bu tür soruların cevabını orada çok daha spesifik yorumlar ve dönüşler ile alabileceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi fanboy profiline yatkın kişilerin yargı kararı gibi yorumları gelecektir ama bunun yanında bir çok tavsiye alıp/toplayıp daha iyi eliminasyon yapabilir diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Yapılmaz diye bir şey yok tabi i5'den az performans gösteren işlemci ile. Ablamı örnek vereyim. Kendisi yan dal olarak sinema yaptı. Birkaç kısa film falan çektiler. Onda tam modelini hatırlayamadığım bir i3 ve GTX600 serisinden Asus'un iyi bir ekran kartı vardı. 10 dakikalık film. Filmin her sahnesinde arkada yeşil perde var. i3 işlemcili PC ile 30 saat gibi bir sürede anca 2 dakikalık bir kısmı yapabildiler. Diyor ki "tek sahnede işlem yapıyorum işlemesi, uygulaması 1 saat sürüyor." Bu bahsettiğim kesip yapıştırma işlemi değil, yeşil perdenin başka bir video ile doldurulması.
    Sonra 3770K ve GTX770'li bir PC bulup onda geri kalanı tek gecede bitirdiler.

Donanımhaber konusunda ön yargılarım var. Bilemiyorum, gerçekten bilgili insanlar da olduğu halde ben pek "cahil ama konuşan" tip insanlara dayanamadığımdan sevemiyorum. Orada konu açıp tartışmak da olabilir tabi ama herkesin dediğine atlamamak en doğrusu.

edit: Kısaca kurulur sistem mutlaka ama bunu dengeli kurmak en önemlisi. PC'deki zayıf bir halka her şeyi öldürebilir.

2 kişi bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,246
    15 sene önce çulsuz doktora öğrencisiyken o zamanlar çok değerli olan $75'cığızıma kıyıp aldığım Lian Li kasayı halen kullanmaktayım. İki kez içini tümden değiştirdim.

Hatta yine on küsür sene önce yanlış hatırlamıyorsam tanesini 20$ civarına aldığım Papst fanlar da halen babalar gibi sessiz ve etkili çalışmakta, ki bilgisayarı kapatmam, 7 gün 24 saat çalışır.

Psikopat Almanlar 80mm kasa fanina "off center" çelik çabuk sokup otomobil tekerleği gibi balans yapmışlar ya :D

11. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    629
    Genel kullanım için Intel işlemcileri tavsiye etsem de oyun oynama odaklı almayacaksanız Amd'nin kağıt üstünde 8 fiziksel çekirdekli işlemcileri bütçe dostu olduğu kadar çok çekirdek performansı odaklı video editleme ve render almada fark hissettirmeyecektir. Intel'in Haswell işlemcileri (4770k-4790k) genel olarak tek çekirdek performansın öne çıktığı oyunlarda ve spesifik uygulamalarda öne çıkacaktır.

Intel'in de Haswell serisinde fiziksel çekirdekleri kopyalayarak 8 çekirdekle video editlemeye olanak sağlayan hyper-threadin teknolojisi var. Stock soğutucuyla yine bunu kullanmak pek mantıklı değil. Çekirdek sıcaklıkları 93 celciusu aştıkça işlemci degradationu oluşmaya başlıyor.

Renderlarda hardware acceleration için gpu kullanımında çok abartı modeller almaya ihtiyaç yok. Aşağıdaki benchmarkları karşılaştırıp orta karar, mantıklı bir karar verilebilir.

http://www.anandtech.com/bench/GPU14/846

Diğer kalemler için herhangi bir tavsiyede bulunmayacağım, zaten yukarıda arkadaşlar bulunmuşlar. Sadece; overclock yapmayı düşünüyorsanız (ki 4770k, 4790k alacaksanız yapmalısınız) ek masraf olarak işlemci soğutucusu maliyetiniz ortaya çıkacaktır. Stock soğutucu gerekli voltaj değerlerini ve bunun sonucu ortaya çıkacak ısıyla başa çıkamayacaktır. Ayrıca overclock yaparken düşük frekanslı ram kullanımının işlemcide daha yüksek frekanslara çıkmadaki faydası birçok kez ispatlanmıştır. Bunları da göz önünde bulundurmak gerekir.

Son olarak yazıdaki iğrenç Türkçe için kusura bakmayın. Kısıtlı bir zamanda yazdım.

2 kişi bunu beğendi.