Violectric V200 Masaüstu Amfi İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda Baran tarafından 10 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,596
    Bu yazıda Violectric V200 amfisi hakkındaki düşüncelerimi okuyacaksınız.

Head-fi’da kafaüstü kulaklık, dac veya masaüstü amfi bölümlerinde dolaşan herkes tahminimce Violectric firmasına denk gelmiştir. Hifiman, Sennheiser, Audeze gibi büyük markaların birçok iddialı ürününe sahip olan insanlardan bazıları firmanın ürünlerini kullanıyorlar. Burada da en çok satan ve beğenilen ürünün V200 isimli firmanın en üst seviye amfisi olduğunu düşünüyorum.

Firmanın ürünleri ile ilgili olarak uzun süre bir heves bekledik birileri alır ve deneriz diye fakat kimse almayınca merakımıza yenik düştük ve V200 kulaklık amfisi ile V800 dac’ını aldık. Amfi ile beraber dac'ı almamızın sebebi birbirlerini mükemmel şekilde tamamladıkları şeklindeki yorumlar ve benim dac’lara daha fazla meraklı olmam. V800'ü birkaç zaman önce sitemizin kaliteli inceleme uzmanlarından Cihan abi incelemişti. İnceleme için tıklayınız.

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=8366.0

Bu ikilinin fiyatı her bütçeye hitap edecek cinsten değil maalesef. Özellikle de şuanki döviz fiyatları ile. V200’ü kendi sitesinden 714 Euro’ya, Thomman sitesinden 684 Euro’ya temin etmek mümkün. Thomman sitesinde müşteri isteklerini ne kadar karşılıyorlar bilmiyorum yalnız. Bu ikiliyi Hasan, Engin ve ben para güçlerimizi birleştirerek aldık. Buradan kredi kartını veren(limiti sağolsun) Engin’in ablasına saygılarımı sunarım. Zira üçümüzün kart limitlerini toplasak yetmiyordu :)

Gelelim Violectric firmasını tanıtmaya. Bu kısımda Cihan abiden kopya çekeceğim.

Violectric, Almanya’da Lake People isimli stüdyo ekipmanları üreten firmanın bir kolu. Violectric markası altında daha çok head-fi’a yönelik ürünler üretiyorlar. Firma birçok rakibi gibi Çin’de değil kendi ülkelerinde üretmeyi tercih ediyor ürünlerini. Ürünlerinde kendi tasarladıkları ve ürettirdikleri malzemeleri de kullanabiliyorlar. Aşağıda yazdığım ses potu buna örnektir.

Firmanın stüdyo ekipmanları üretmesi ses açısından bu üründe sizi yanıltmasın. V800 isimli daclarında stüdyo imzası olsa da V200 amfisi pek öyle değil.

Malzeme Kalitesi ve Özellikleri:

Ele ilk aldığınız zaman diyeceğiniz cümle "Alman oldukları nasılda belli arkadaş" olacaktır tahminimce. Bizde böyle oldu en azından. Gerçekten yapım kalitesi olarak oldukça kaliteli ve özenilen bir kasaya sahip V200. Kesimleri, görünüşü, yapısıyla ilgili fiyatını da düşündüğünüz zaman oldukça iyi bana göre. V800’ün önündeki ışıklar görünüşünü biraz bozsa da V200 de güç ışığı dışında herhangi bir ışık olmadığı için gerçekten güzel gözüküyor.

Amfinin arka yüzeyinde "balanced" ve "unbalanced" olmak üzere iki giriş bulunuyor. Bu, dac’ınızın hangi çıkışı daha iyi ise onu kullanmanıza imkan tanıyacağı için faydalı bir özellik bana göre. Arka yüzde dört adet pre-gain ayarı bulunuyor. Bu ayarlarla birlikte kullanıcıya güç konusunda birçok seçenek sunuluyor. Pre-gain ayarından kısaca bahsetmek gerekirse: bu ayarlar sayesinde amfinin kulaklığa ne kadar güç göndereceğini siz beliyorsunuz. Bu ayarlardaki seçenekler sayesinde 50 ohm’luk bir planar sürücü ile 300 ohm’luk dinamik sürücülü kulaklığa vereceğiniz gücü siz ayarlamış oluyorsunuz.

Kullanılan girişler için Neutrik markasını tercih etmiş Almanlar, oldukça kaliteli bir izlenim bırakıyor insanın üzerinde. Arka yüzeyden anlatabileceklerim bu kadar. Ön yüzeyinde ise iki adet unbalanced kulaklık çıkışı yerleştirilmiş. Bu şekilde sisteme aynı anda iki kulaklık takılabiliyor. Ben oldukça seviyorum bu özelliğini. Hem aynı anda iki kişinin müzik dinlemesini sağlıyor hem de birden fazla kulaklığı burn in etme fırsatı veriyor. Keşke balanced kulaklık çıkışı da koysalarmış bu bölüme :)

Ön yüzde bir de ses potu var. Bu pot özel bir ilgiyi hak ediyor bana göre. Döndürdüğüm zaman Almanlara saygım biraz daha artıyor. Oldukça kaliteli bir hissiyatı var. Araştırdığınız zaman bu potu Lake People firmasının tasarlayıp Alps firmasına özel olarak ürettirdiğini görüyorsunuz.

Ses İmzası:

Gelelim biz son kullanıcıları ilgilendiren ana konuya:

Amfimiz biraz koyu-sıcak bir sunuma sahip. Tabi bu yorumu yapınca hemen perdeli, boğuk gibi bir şeyler oluşmasın kafanızda. Arka planı oldukça karanlık-sessiz bir amfi ve tizler alanda diğer frekanslara göre biraz gerideler. Bu durumdan kaynaklı bir koyuluk, kiminin tabirine göre organiklik, analogluk var. Ben bu yapısının V800 ile uyumlu olması için yapıldığını veya V800’ün bu sebeple biraz daha açık yapıda tasarlandığını düşünüyorum. Head-fi’da birçok kere okumuşluğu vardır herhalde, firmaların dac’ları ve amfileri birlikte oldukça iyi performans verirler diye. Alman yapımı bu iki ürün bu cümlenin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Birbirlerini oldukça iyi tamamlıyorlar. Neyse gelelim kendi ses karakterine:

Bass:

Bass’lardan başlayacak olursam gerçekten detaylı ve kendini hissettiren bir yapıda. Miktar olarak mid'lerle aynı düzeyde belki biraz daha geride fakat tizlerin önünde yer alıyor. Alanı boğma, diğer frekansları örtme gibi bir sıkıntı yaşatmıyor. Kendi içinde ayırdığınız zaman üst bass’lar(midbass) biraz daha önde yer alıyor. Alt bass’lar konusunda da oldukça başarılı. Gerektiği yerde oldukça derinlere inmeyi başarıyor.

Amfi bir solid-state amfi olsa da ses imzasıyla biraz lambalı havasını hatırlatıyor. Bu fiyatlardaki lambalı amfilere göre hızı ile rakipleri arasından sıyrılacaktır çünkü oldukça hızlı ve çözünürlüklü. Bass departmanında tonlamalardaki değişikliği bu hızı sayesinde gayet iyi yansıtmayı başarıyor.

Sonuç olarak gerçekten iyi bir kalite ve sunum yakalamışlar. Gerek çözünürlüğü gerekse hızı ve sıkılığı ile birçok kullanıcıyı özellikle doğru bir kulaklıkla eşleştiğinde memnun edecektir diye düşünüyorum. Aşırı bass bekleyenler veya analitik ses imzasını sevenleri hayal kırıklığına uğratacaktır belirteyim.

Mid:

Orta frekanslarda amfi farklılık yaratıyor, genel solid-state amfilere göre. Doğal bir yapıda diyemem ancak çok renkli veya yanlış da diyemem. Alman firma burada bana göre gerçekten çok iyi bir ayar çekmiş. Lambalı amfi izlenimi daha çok bu frekanslardan kaynaklanıyor bence.

Konumlandırma olarak diğer frekansların çok az önünde yer alıyor. Buda ses bir miktar gövde katıyor. Hd800 ile çok sevilmesinin en önemli sebebi de ses yapısını bozmayan bu gövde ve sıcaklık olsa gerek. Mid’leri kendi içinde ayıracak olursam midbass ve orta frekanslar üst mid’lere göre biraz daha önde yer alır.

Çözünürlük olarak oldukça iyi işler çıkartıyor. Mutlaka daha iyileri vardır çünkü görece renkli bir sunuma sahip ancak denge o kadar iyi ayarlanmış ki insanın hoşuna gidiyor. Akıcı, yormayan bir karakterde detaylı bir sunumun kulağıma gelmesi mutlu ediyor beni.

Tiz:

Üst frekanslara ayrı önem veren, aşırı bir detay bekleyen veya parlak bir yapıdan hoşlananlar amfiyi beğenmeyeceklerdir. Vermesi gereken detayı oldukça iyi bir şekilde veriyor fakat amfide roll-off denilen yapı bir miktar mevcut.

Tiz frekanslarında sessiz arka planın içinden verdiği detaylar oldukça hoşuma gidiyor. Ne yoruyor ne bir eksiklik hissettiriyor. Çözünürlük olarak da gayet başarılı. Yumuşak bir sunumu var. Üstlerdeki roll-off dışında oldukça başarılı buluyorum amfinin bu frekanslardaki başarısını.

Tizleri fazla kapalı olan kulaklıklarla uyumsuz olacaktır. Bunun dışında dediğim gibi özel bir tiz düşkünlüğü olmayanları memnun edecektir.

Sahne:

Sahneye gelecek olursam amfi biraz burada bağladığınız ekipmana göre tepki veriyor. Dac’ınızın sahnesi oldukça geniş ise oldukça geniş, değilse çok geniş değil. Sessiz arka planı içerisinde enstrümanları gayet iyi yerleştiriyor ve aralarına yeterince boşluk koyuyor. Belki daha geniş sahnesi olan cihazlar bulunur fiyat aralığında fakat net bir üstünlük kuramazlar diye düşünüyorum. Çok geniş olmayan bir sahnede “imaging” denilen olayı oldukça başarılı yapıyor. Burada çok fazla eleştirilebilecek veya çok iyi denilebilecek bir yapısı yok enstrüman konumlandırmasındaki başarısı dışında.

Birkaç kulaklıkla ilgili uyumunu yazmak istiyorum.

Sennheiser HD800:

Uyumunu en çok beğendim kulaklık Hd800. Denemelerim sonucu en çok -6 db gain ayarını beğendim.

Kulaklıkla beraber gerçekten iyi bir uyuma sahipler. HD800’ün birçok insana gövdesiz gelen yapısına perde getirmeden gövde eklemeyi başarıyor. Arka planı oldukça sessiz ve detaylı bir ikili oluyorlar. Yurtdışında birçok kişinin neden V200-HD800 ikilisini tercih ettiğini anlıyorsunuz. HD800’ün insanları rahatsız ettiği birçok noktayı sönümlüyor V200. İşin açıkçası HD800’ü olup bütçesi daha üst ürünlere yetmeyen insanlara rahatlıkla önerebilirim. Bu kısımda Tanık arkadaşımızdan daha detaylı bir izlenim bekliyorum.

Hifiman HE-500:

Uyumunu beğendiğim ikinci kulaklık :) He-500’ün karakteri ve güç konusu forumda yeterince konuşuldu zaten. İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5323.0

He-500’ü tam besleyemediğiniz zaman kulaklık performansını çok gösteremiyor. İşte burada V200 gücünü oldukça iyi ortaya çıkarıyor. Bu güç sayesinde He-500 kendi karakterini ortaya koyuyor. Zaten bence karakterleri biraz birbirine beziyor ve son derece uyumlu oluyorlar. He-500 kaliteli hoparlör amfileri ile performansı daha da artan bir kulaklık fakat böyle bir imkânı olmayanlar için V200 oldukça iyi ve kaliteli bir seçenek.

Audeze LCD3:

Uyumsuz olacağını hiç düşünmemiştim. Sonuçta aynı karakterde olan Hifiman kulaklıklarıyla son derece uyumlu, kendi markasının alt modeli olan LCD-2 ile en çok önerilen amfilerin başında geliyordu. İşin açıkçası araştırmaya bile gerek görmemiştim. Ancak sonuç beklediğim gibi çıkmadı ve uyuşmadılar. V200 He-500, HD800, HD-600/650 konusunda en ufak bir yavaşlık yaşatmamışken (hatta oldukça hızlı) Lcd-3 ile oldukça yavaş kaldı. Enstrümanlar biraz yapışık geliyor ve enstrüman ayrımı olması gerektiği gibi değil. V800 dac ikilisi bir araya geldiğinde kendini toparlıyor fakat örneğin Hegel HD-20 gibi daha yavaş olan dac’larla sonuçlar olumsuz oldu. Güç konusunda amfinin en ufak sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum. Bir kan uyuşmazlığı var  V200-Lcd3 ikilisini düşünecek olanlara tavsiyem öncelikle düşünmesinler, inat edenler ise hızlı bir dac tercih etsinler. Bu sisteme HD-20 gibi bir dac bağlarsanız tahminimce sisteme verdiğiniz parayı sorgularsınız.

Sennheiser HD600/650:

Kaç kişi bu fiyatlardaki bir amfi ile bu kulaklıkları kullanır bilmiyorum ama ben severek HD600’ümü kullanıyorum :) Sistem ilk geldiğinde V800-V200-HD600 üçlüsüyle denemeler yaptım ve ilk takışta HD600’ümü tanıyamadım desem yeridir yani. Oldukça hızlı, sahnesi geniş, enstrüman ayrımı iyi bir kulaklık olmuştu. Tabii ki bu yazı sizi yanıltmasın, dediklerimin hepsi Hd600’ün kendi sınırları dahilinde. Yani bu sistem Hd600’ü alıp LCD-2 filan yapmıyor. Önceki dinlediğim haline göre oldukça pozitif yönde gelişmeler oldu sadece. Bu yüzden bu seriden kulaklığı olup ileride Hifiman HE-500, Sennheiser HD800, Audeze LCD-2 almayı düşünenlere tavsiye edebilirim. Hem sistemlerine yatırım yapmış olurlar hem de geleceğe yatırım.

#1 Baran, 10 Mart 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    4 kişi bunu beğendi.
  2. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Vioelectric V200 ile tanışmamız ankrada oldu. kısa bir süre dinlemiş olsam da aklımda kesin bir yargının oluşmadığını söyleyebilirim. Sonrasında Lcd3 ile birlikte konuğum oldular.
    Amfiyi zana deux ve black pearl ile karşılaştırma imkanını buldum.

İlk göze çarpan tıpkı dac kardeşinde olduğu gibi stüdyovari bir tasarım anlayışının olduğu denilebilir. Malzeme kalitesine yapılacak pek bir eleştiri yok.
    Amfinin birçok kulaklığı verimli şekilde sürmek için iki kanal için de ayrı ayrı ayarlanabilen gain ayarı mevcut. Teknik özelliklerini değerlendirirken yapacağım en büyük eleştiri gerçek balanced girişinin olmaması, dijital olarak dengeli hale getirmesi. Gerçek balanced giriş için ayrı bir kapasitör çifti ve benim de bilgimi epey aşan teknik değişiklik-eklemeler yapmak gerekiyor. Bu anlamda çok gerekli görmemiş de olabilirler.

Genel ses karakteri “stüdyo” ekipmanlarına pek benzemiyor. Basları kontrollü, alt midleri biraz renkli, tizleri lineer ve kontrollü olarak değerlendirebilirim. Sahne sunumu özellikle alt seslere doğru fazladan bir derinlik varmiyor. Tiz tepkileri lineer dedim ama sıcak tonda olduğunu da ekleyeyim. Amfiyi Lcd3 ile dinlerken pek beğenemedim. Daha önce de belirttiğim gibi sahne genişliğini yitiriyor, sesler karışıp sivrilmeye başlıyor. Lcd2 ile böyle bir sorunun olmaması ilginç tabi.

V200 gerçek performansını tahmin edileceği gibi Hd800 ile veriyor. Neden bu kadar övgü aldığını anlamak hiç de zor değil gerçekten. Hd800 ile dinlerken herhangi bir kapalılık hissi yaratmadan ya da kontrolsüzlüğe yer vermeden müziğe bir parça renk katarak üst midlerdeki hassasiyeti gayet güzel dengeliyor. Baslar renkli ama kontrollü de aynı zamanda.
    Alt midlerin konumu belirtmeye çalıştığım gibi biraz yakın. Hatta bas seslerin de biraz önünde denilebilir. Ancak genel ses sunumu Hd800’ün çok gövdeli olmayan sunumu ile gayet güzel gidiyor.

Enstrüman ayrımı da gayet başarılı. Lcd3 ile gözlenen o deneyim, Hd800, Hd600 ve Lcd2 ile gözlenmiyor. Zana Deux ile karşılaştırıldığında daha sakin bir sunumu olduğu söylenebilir. Özellikle ilk dinlediğim zaman beni ilk etkileyen bu olmuştu. Ancak detaylı karşılaştırmalarda Zana Deux’un daha şeffaf ve yüksek çözünürlüklü bir sunumu olduğunu söylemeliyim. 3 Boyut hissini de daha iyi veriyor. Buna karşılık V200 daha hızlı bir amfi. Özellikle daha üst seviye ekiplanlarla kıyaslanınca bir parça transparanlık olsa tam olurmuş diyor insan. Ancak fiyatına göre en verimli Hd800 amfisi şüphe yok ki.

Black pearl ile sunumları biraz farklı. V200 sesi duyururken kaynağın karakterinin yanına kendi özelliklerini de ekliyor. Yani ses karakteri Black Pearl’e göre biraz daha baskın. Black Pearl ise tam nötr olarak niteleyebileceğim ses tonu tamamen Dacın karakterine bağlı bir amfi.Özellikle batarya ile kullanıldığı için son derece sakin bir sunumu var. Buna karşılık V200 daha gövdeli denilebilir. Hız konusunda eşit oy kullanıyorum. V200’ün midlerindeki sıcaklık ve gövdeyi daha çok beğendim. Black Pearl’ün ise transparanlığı bence daha iyi.

Özetle violectric v200 fiyatına göre iyi işler başaran, Hd800 ile çok iyi uyumu olan bir amfi. Belki çok kapalı kulaklıklarla uzun vadede biraz sıkıcı olabilir. Ya da çok üst seviye bir dac kullanıyorsanız transparanlığı biraz sırıtabilir. Onun dışında ses karakterine söylenecek pek bir şey yok.

2 kişi bunu beğendi.
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ellerinize sağlık arkadaşlar :)

Ben de dinlediğimde tonlamasını oldukça beğenmiştim. İmkanı olanların edinmesi, en azından denemesi gereken bir alet.

Collapse Signature Expand Signature
  4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Elinize saglik, akilda soru isareti birakmamissiniz.

5. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Elinize sağlık, ağzımın suyu akarak okudum valla. Hasan'dan yorum alsaydık biraz da?

6. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    863
    Baran eline sağlık. Dinleyebilmek nasip olur umarım ilerde hepimize ^-^

Ayrıca Tanık Bey sizinde elinize sağlık.

7. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Elinize sağlık arkadaşlar, ben çok kısa bir süre kullandığım için yorumlayamacağım ama benim için çalmasa da olur dediğim aletlerdendir kendisi :love:

8. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Elinize sağlık çok doyurucu bir inceleme olmuş.

9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,596
    Öncelikle incelemeye düşünceleriyle değer katan Tanık(witness) arkadaşımıza teşekkür ederim.

Teşeküür ederim Ateş abi.

Teşekkürler. Hasandan yorum alıp ne yapacaksınız. Ben yazmışım ötesi mi var ;D

Teşekkür ederim Koray abi. Belki dinlersin belli mi olur :wink

Teşekkürler :)

Teşekkürler Umut Bey

Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Doğru tabi :worship
    Hani V200 - LCD3 kombosu var ya, ondan şeettiydim :testere

11. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Elinize sağlık Baran bey,

Akıcı,açıklayıcı,resmettirilebilir bir incelme olmuş. Okurken iki çıkışın birini satın alıp kabloyla bizim eve çekesim geldi tabii anlık.Diğer türlü satın alma işi hiç gelmedi o da biliyor tabii.

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Benden çok sistemi Baran dinlediği için onun yorumları daha doğru olur zaten.

Tanık'ın da yazdığı gibi LCD3 ile V200ü pek beğenemedik. Daha doğrusu beğendik ama bir wow efekti olmadı. Uyumsuzlukları göze çarpıyordu.

Bunun yanında V200 ile HD600 ve HD650 çok iyi iş yapıyorlardı. HD600 ve 650'yi çok ayrı bir boyuta taşıdı, bugüne kadar çok sistemle denedim HD serisini, hiç bu kadar sahneli ve imagingli hissetmemiştim.

13. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Eline sağlık Baran. Alet cezbedici gerçekten.

14. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Bu güzel inceleme için teşekkürler.

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Elinize sağlık ikinizin de.Güzel olmuş.

16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Sizin ve tüm arkadaşlarımızın eline , kulağına sağlık.

Benim gibi göçebe dinleyicilere sabit ekipmanlar uzak olsada, bu ekipmanlar üzerindeki heyecan ve heveslerinizi okumak benim gibi birçok üyeyide, hobidaş olarak mutlu ediyordur.

Cari açığı, dış borçla sübvanse ederek, likitite darboğazını aşma fikri, kime aitti?
    Diye, sormayacağım....

Gerek hobi gerekse forum için büyük fedakarlık.

Bekârlığın tadını çıkartın , sonrasında ne kararnameleriniz veto yiyecek...

17. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Ne doğru laf :)

18. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Evet :) Hi-Fi sistem kutularına kalktı diyeyim, gerisini siz düşünün... :)

19. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Ellerinize sağlık, muhteşem inceleme olmuş :)

20. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Çok faydalı bir inceleme olmuş ellerinize sağlık
    Bu ampliyi bende kullanıyorum ve de hd800 ile olan kısmına aynen imzamı atıyorum

[​IMG]http://tapatalk.imageshack.com

[IMG]http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/06/33d66ccc1d96c06caf588b96d53243ba.jpg

#20 hifi, 6 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ekim 2014