@VirtuFortuna Berkhan`in Banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda Baran tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Bir şeylerden kaçtığım yok. Forum kuralları çok açık. Bu kurallar, yöneticilere geniş bir takdir hakkı tanımış. "X veya Y yapabilir" diyor. O cümledeki veya'nın anlamı, ikisinden birini dilediğince seçip uygulayabilir, demek.

Sizinle hemfikir olduğumuz nokta, size karşı yapılan uygulamanın demokratik ve hakkaniyetli bir uygulama olmadığı. Ancak ben şu ana kadar üyesi olduğum hiçbir forum mecrasının "demokratik ve hakkaniyetli" olma iddiası taşıdığını görmedim. Sonuçta bu tür mecralar, birtakım kişi veya kişilerin şahsi mülkleridir (tıpkı sizin yeni kurduğunuz mecra gibi) ve bu mecralarda da şu altın kural geçerlidir: Altını olan, kuralı koyar.

Altını olan, yani forumu kuran kişiler, beğenelim-beğenmeyelim böyle bir kural koymuşlar. Bu kuralı beğenip beğenmemek ayrı şey, bu kurala uyulmadığı için getirilen yaptırıma karşı çıkmak bambaşka bir şey. Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi, beğenmediğiniz ve değiştirme imkanınızın da olmadığı böyle kurallara karşı verilebilecek tek anlamlı tepki, o mecrayı terketmek olabilir. Gerisi abesle iştigaldir.

2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Siz benim ne sebepli banlandığımı biliyor musunuz? Çünkü konudan haberdar değilsiniz gibi.

Collapse Signature Expand Signature
    Plak_love bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    "Söylediğim şeyin o olmadığını siz de biliyorsunuz. Ama amacınız başka." deyip artniyet atfedip, bir amaca imada bulunmussunuz... Peki neymis amacim? Acik acik yazin da hep beraber ogrenelim.

Sizi ne gordum, ne de sizle konustum. Tamamen forumda yazdiklarinizdan taniyorum. Aynisi forumda yonetici yetkisi olan herkes icin de gecerli. Oyleyse kime, ne sebeple artniyet besleyebilirim?

Acikcasi ben sizin artniyetli oldugunuzu dusunmuyorum. Belli ki hakli oldugunuzdan cok emin oldugunuz icin bu kadar israrcisiniz. Farkindaysaniz ben de oyleyim. Bu noktada diyebileceginiz tek sey yanlis dusundugum. Otesine gecip niyet okuma, asilsiz artniyet atfetme, daha once yaptiginiz gibi ayiplama ya da azarlamada bulundugunuz anda zaten tepki aldiginiz davranislar icine girmis oluyorsunuz. Cunku bunlari yapmaya hakkiniz yok.

Onun disinda tekrara dusmeden soyleyecek bir sey yok. Kendinizin yanlis bir sey yapmadigini, sucun baskalarinda oldugunda israrcisiniz. Olaylara bu kadar miyop bakinca da baskalarindan hesap sorabiliyorsunuz. Sahsen hayretle izliyorum. Kolay gelsin. Isiniz zor.

#43 zxc, 28 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 28 Temmuz 2020
    Nazım bunu beğendi.
  4. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Selam herkese,

• Konuyu takip ettiğim kadarıyla belirtilen görüşlerin pek çoğu belirten kişinin kendi bakış açısından doğru gibi görünüyor. Ben de kısaca görüşümü belirtmek isterim. Virtufortuna'nın sert ve azarlar üslubu ile cevapladığı bir kaç mesajım olmuştu benim de. Ama yönetime şikayet etmek yada kendisine özelden mesaj yazmak gereği duymadım. Her ikisi de yapılabilirdi, neden birini diğerinin yerine yaptın demekte mantıksız olur diye düşünüyorum. @najaz'ın belirttiği bilginin de mantıklı olduğunu düşünüyorum yani burası bir forum, yöneticileri ve sahipler var ve bazı kuralları olması doğaldır. O dönemde insiyatiflerini @Virtufortua yı uzaklaştırmak olarak kullanmışlar (karar doğrudur yada yanlıştır diyemem). Ama işi özünde her ne kadar forumun paydaşları yönetimsel manada söz hakkına sahip olmasa dahi yönetimin aldığı hatalı ve hatta yanlı olabilecek konularda hesap sorabilmeli ve gerekirse de topluca tepki verebilmelidir. Kablo sahteciliği konusunda da yönetimin zamanında hızlı karar alamadığını o mesaj altında paylaşılanlar sonucu düşünüyorum. Ama gene aynı konuya geliyorum; forum yöneticilerinin de burada hobi amaçlı bulundukları ve hayatlarını başka işlerle kazandıklarından dolayı tam zamanlı olarak forumdaki sorun ve konulara müdahale etmelerinin de çok çok zor olacağını düşünüyorum. Ben forum üyelerinden kimseyi şahsen tanımıyorum ama aynı hobi-tutkuda olduğum kişiler ile ortak zeminde bulunmak , fikir alış verişi yapabilmek inanın yeterli oluyor benim için. Araya pandemi dönemi girmese idi ve forum buluşmaları yapılabilseydi eminim çok kaliteli , seviyeli arkadaşlıklar ve dostluklar kurabileceğim sizlerle tanışabileceğimi de düşünüyorum. Yani özünde pek çoğumuzun iyi niyetli kişiler olduğumuzu üyelik süresince iletişime geçtiğim yada okuduğum iletilerden çıkarabilirim.
    • Forum içerisinde mesajlarında birisinin neden link verememesi gerekli onu da anlamış değilim. Yasa dışı yada insanları aşağılayacak özellikte bir link olmadığı sürece neden paylaşılmasın (belki forum kuralları bunu da yasaklıyor olabilir, emin değilim)?.
    • Virtufortuna nın belirttiği argüman olan, "bana neden özelden ulaşıp rahatsız olunan durum belirtilmedi" konusuna da benim cevabım bazı arkadaşların cevapları ile benzer olacaktır. Neden sizinle özelden iletişime geçsin kişiler, size herkese açık mesaj üzerinde üslup yada sert tavrınızı belirtmiş iseler birde özelden neden mesaj yazsınlar? Bu kadar kişi bir şekilde rahatsız olmuş ve bu başlık altında da tekrar belirtiyorlar ama nedense hala kabullenmiyorsunuz durumu diye görüyorum. Üslubu düzeltmek, durumu kabul etmek istemeye bilirsiniz de ama bu şekilde bir yere varılamaz diye düşünüyorum.
    • Ama sert üslup sebebiyle forumdan uzaklaştırma kararı bence gereksiz ve sert bir karar diyebilirim, mesajlarda hakaret yada küfür etme durumu yokken.
    • Yeni bir oluşum içerisindesiniz anladığım kadarıyla, tebrik ederim, umarım başarılı olursunuz ve en önemlisi insanlara faydalı bir platform olur.
    Herkese selamlar, iyi günler. Yanlış yazdığım yada hatalı bir nokta varsa da şimdiden özür dilerim.

zxc bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Bu arada aciklamak isterim ki @VirtuFortuna ozel mesajina bana hesap sorarak basladi. Sonrasinda acik acik "ne kadar ayıp" yazdigi mesaji okuyup "Ben sizi ayıplamadım ki orada" yazdi, akabinde de "Cevap yazmayın. Zaten foruma yazmışsınız. Hiç şaşırtmadınız." diyerek tek tarafli iletisimi kopardi.

Bu durumda kendisinin attigi ozel mesaj, "konuyu aramızda çözmek icin bir ilk adim" mi, yoksa insanlarin fikirlerini belirtmelerini engelleme gayreti mi emin degilim. Cunku koydugu kurala gore kendisi basliga yazabiliyor, ama biz yazamiyoruz... Cok samimi bulmadigimi belirtmek isterim.

Bir de "forum uzerinden kisisel ifade" kullanmadan, kendisinin banlanmasi hakkinda acilmis bir basliga nasil yorumda bulunabilir insanlar? Mumkun mu bu? Hem "Neden banlandim" sorusunu soruyorsunuz, hem de "forum uzerinden kisisel ifade" kullanmayin... E buyrun o zaman, herkes sussun, siz istediginizi yazin.

Edit. Isterse aramizda gecen ozel mesajlarin tumunu gosterebilir.

#45 zxc, 29 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 29 Temmuz 2020
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Fikirlerinizi seviyeli bir biçimde ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Aynı şekilde iyi dilekleriniz için de.

Fakat bana özel mesaj gönderilmesi konusunda bahsettiklerimin doğru anlaşılmadığını görüyorum. Benim buradaki eleştirim üyelerden çok yönetime yöneliktir. 2. sayfada bu konuyu açıkladığım ve Head Fi örnekleriyle bahsettiğim gibi, yönetimin eğer üslup sorunu görüyorlarsa bana bir uyarı yapması lazım gelirdi. Head Fi daha önceki bir olayda bana böyle yaklaştı. Bu, varsa herhangi bir sorun, konuyu çok kısa sürede ve büyümeden çözecek bir yaklaşımdır.

Kendileri çok uzun zamandır böyle bir sorun olduğunu iddia ediyorlar. Ben de haklı olarak diyorum ki, bu kadar önemli bir meselede benimle tek bir kelime konuşmadı yönetim. Diyeceksiniz ki "konuşmak zorunda değiller, Head Fi gibi yapmak zorunda değiller". Evet değiller, fakat bunu aylarca/yıllarca yapmayıp, sonra da uydurulmuş başka bir sebeple uzaklaştırma vermeleri, bunu yaparken beni zan altında bırakmaları, zan altında bırakırken de konunun yer aldığı başlıkları tamamen silerek hikayenin herkesçe görülmesine engel olmalarını nasıl açıklayalım? Bakın yukarda @najaz olayın nasıl olduğunu bile bilmediği için tamamen forum kuralları üzerinden benimle tartışıyor, ama olaydan haberi yok. Çünkü nasıl gerçekleştiğini bilmiyor.

Üstüne üstlük, yöneticiler bu konu açıldığından beri "kendisi üslup sebebiyle uzaklaştırıldı" diyor. Şu soruya halen cevap verilmiyor: Sebep buysa, uzaklaştırılma sebebine neden alakasız bir şey yazıldı? Neresinden baksanız elinizde kalıyor.

Şimdi anlaşılmayan bir nokta da şu arkadaşlar; siz sanıyorsunuz ki insanların benimle tek sorunu forumun üslup kuralları, bendeki sert mesaj yazma şekli vs. gibi konular. Hayır arkadaşlar, mesele üslup değil. Ben zaten "benimle kişisel sorunu olan" diye ifade ediyorum. Bu forumda direkt olarak benimle şahıs olarak alıp veremediği olanlar var. Sorsanız bunu reddeceklerdir elbette, veya konunun etrafından dolanacaklardır.

Ben size şunu net şekilde ifade edeyim: Benim 4-5 sene evvel attığım bazı mesajlar daha bile sertti. Fakat bununla alakalı 2015'te gelen bir uyarı dışında hiçbir zaman problem yaşanmadı. Ne zaman ki uluslararası bir sitede yazarlık yapmaya başladım, yazdığım ve yaptığım her şeye yaklaşım 180 derece değişti. Bu ne anlama geliyor yorumu size bırakıyorum.

Ama ben de diyorum ki, benimle şahıs olarak problemi olan varsa bana ulaşabilirdi ama içlerinde bana karşı biriktirdikleri bazı şeylerle hareket ettikleri için kamplaştılar. Yani siz konuyu tamamen forum kuralları, yazım tarzı üzerinden konuşuyorsunuz ama durum öyle değil.

Bakın sizi örnek vereyim. Evet sizin yaşadığınız sıkıntı tamamen yazım tarzı odaklı bir konu. Yani benimle kişisel bir probleminiz yok. Siz size yazdığım 1-2 cevaptan rahatsızlık duydunuz değil mi? Bunu da zaten ifade etmiştiniz. Bizim daha sonra sizinle zaten tavsiye bağlamında özel yazışmamız da oldu. Ben "bana ulaşsalardı" derken sizi kast etmiyorum mesela. Çünkü sizin derdiniz kişisel değil, yazım tarzı üzerine. Yani siz zaten forumda o başlık içerisinde rahatsızlığınızı belirtmiştiniz. Bunun için illa özel mesaj atmanıza gerek yok zaten, ben bunu söylemiyorum. Kast ettiğim şey bu değil. Zaten siz mertçe kendinizi ifade edip yazım tarzımı eleştirdiniz. Ama herkes sizin gibi değil.

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Şahsi yorumum şöyle: Kendi içinizde iyice kıymete bindiniz, insanlardan kendinizi daha üstün görmeye başladınız, ve diğer üyelere karşı daha rahat ve keyfi yazmaya başladınız. Çünkü zaten foruma ciddi katkınız vardı, ve sizin hakkınızda çok rahat hüküm veremezlerdi.

Ancak durumun vehameti artınca "E yeter artık" deyip gerekeni yaptılar, ve siz hala bunu kaldırabilmiş değilsiniz, ki kendiniz forum benzeri bir yapı oluşturduğunuz halde gelip burada dil döküyorsunuz...

Bu arada foruma sizden önce üye oldum. Zannettiğinizin aksine ifadeleriniz son zamanlarda sertleşti... Belli ki ifadelerinizin muhatabınızı nasıl hissettirdiği konusunda ciddi bir empati eksikliği söz konusu, ki halen "ben kimseye saygısızlık yapmadım" yazabiliyorsunuz.

Yaptigim yorumlarin sizi rahatsiz ettiginin farkindayim. Ancak bakin cok degil, bir sene once Canjam izlenimlerinizi paylastiginiz baslikta sizin icin yazdigim yorum:
    Ve siz banlandiktan sonra baska bir uyenin "Su foruma en çok katkısı dokunan adamı banlamislar, saka gibi." yorumu uzerine ayni baslik altinda yaptigim yorum:
    Bu yorumlar size artniyetli, arkasindan insanlari cekistiren birinin yorumlari gibi mi gorunuyor?

Diyecegim o ki, begenmediginiz yorumlari otomatik olarak "artniyetli" olarak siniflandiracak olduktan sonra, soru sormanizin mantigi nedir?

#47 zxc, 29 Temmuz 2020
    najaz, Nazım ve synweap bunu beğendi.
  8. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,366
    Forumdan banlanan herkese bu şekilde hesaplaşma hakkı verilecek mi gelecekte? Değilse buna sahip olmak için ne yapmak gerekli ve buradaki nahoş sohbet nereye kadar uzayacak merak içerisindeyim

Xexec, refuserQ, Engin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Açıkçası @VirtuFortuna yerinde olsam hiç böyle bir başlık açılmasına müsaade etmezdim... Açılsa bile değil katılmak, rica minnet kapatılmasını sağlardım...

Bir şeyi biz yazınca doğru olmuyor ki? Herkesin kendi doğrusu var.

Dolayısıyla "Tavizsiz şekilde doğruları yazmak" değil sorun. Sorun, insanları kendi doğrularına ikna edebilmekte. Ve aynı konu hakkında tavizsiz yazılan diğer doğruları da kaldırabilmekte... Kimse düşüncesini, yanlış olduğunu bilerek düşünmüyor sonuçta...

10. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Merhaba arkadaşlar.

Bu ilginç tartışmayı okudum. Ve birkaç şeyi belirtme ihtiyacı duydum.
    Öncelikle site yönetimine karşı daha hakkaniyetli davranılması gerektiği düşüncesindeyim.

İlk olarak şunu vurgulamak lazım ; kendileri bu siteyi "idare etmek" gibi bir memuriyete sahip olmamalarına rağmen, tahminen hayatlarındaki pek çok koşuşturmaca arasında zaman ayırarak bu vazifeyi "de" üstleniyorlar ve bu, içerisinde bir nevi idealizm de içeren tercih, yaptıkları şeyi daha kıymetli kılıyor.

Yani ben kendi adıma konuşayım, kalkıp da örneğin bana karşı sergiledikleri ve hatalı bulduğum bir tavır sonucu ben yine de onlara karşı suçlayan veya hesap soran bir lisan kullanma hakkını kendimde göreceğimden şüpheliyim.

Tahminen, Techno-Fi'ın uzun mazisi içerisinde bazı eksiklikleri, hataları, belki tutarsızlıkları veya adaletsizlikleri olmuştur kuşkusuz - insanlık hali - lakin öte yandan forumu bir okuru ve bir yazarı / katkı sunanı olarak takip ettiğim uzun yıllar içerisinde kendilerinin birçok konuda anlayışlı, prensipli ve makul tavırlarına şahit oldum. Ve iletişime açık olmaları ; özellikle memleket insanının genel zayıf karnı olan diyalog kurma ve özeleştiri yapma gibi erdemler sergilemeleri de kanımca Techno-fi'ı özel kılan sebeplerden bir tanesi.

İkinci olarak, bu tartışmanın "kısır" olduğu yönündeki yazılanlara katılsam da, bir yandan da ülkedeki zaten ufak odyofil kitle arasında manasız bir kamplaşmanın eşiğinden dönülür ; kabileciliğe sarılmış gereksiz kayırmalar, kamplaşmalar, "broculuklar" oluşmaz ümidiyle yazmaktan kendimi alıkoyamadım.
    Zira bu anlayış, arkadaş / yakın / eş dost diye, tanıdığımızın başkasına karşı hatalarını hoş görme refleksi, büyük ölçekte hepimizin şikayet ettiği - ve yapmaktan da kendini alıkoy(a)madığı - torpilciliğe yol açıyor. (Keza Boğaç T. vakası)
    Bundan - bize karşı yapıldığı zaman - sürekli şikayet ederken, kendimizi bunun aynısını yapmaktan alıkoy(a)mıyoruz.
    Bu da eşitlikçi bir adalete ulaşılmasını imkansızlaştırıyor.

Bu tartışmada açıkçası Berkhan'ın - halihazırda yaptığını söylediği - özeleştiriyi biraz daha genelleştirmesi gerektiği kanısındayım.

Kendisini kişiselde / dışarda tanımayanlar için belirteyim, gayet rahat, hoş sohbet, makul bir insan.

Fakat forumlarda zaman zaman bir kısmınızın şahit olduğu şekilde sert, ofansif hatta zaman zaman üsttenci bir dil kullanabiliyor. Bu malumumuz.

Açıklamasında yazdıklarını ve yoğunlaştığı noktaları pek kuvvetli bulamadım.
    Genel kural olarak agresyon yaratan ve bundan etkilenen kişi arasında "(öz)eleştiri getirme sorumluluğu" agresyon yaratan kişidedir ; bundan etkilenende değil. Etkilenen, buna maruz kalan kişi zaten kendisine yönelen sert dilden dolayı bir rahatsızlık yaşamış, bir de faili ikna etmeye mi uğraşacak?
    Bu durumda failin "niye beni uyarmadın" deme hakkı yoktur.

Yakın gündemden ilham alan benzer bir örnekten yola çıkalım.
    Diyelim ki bir kadın kocasından psikolojik şiddet görüyor. Bunu sizinle paylaşıyor. Siz kalkıp kadının kocasını bu konuda ikaz etmek yerine kadına, onun maruz kaldığı psikolojik şiddeti değersizleştirircesine "niye ona bunu neden yaptığını sormadın" derseniz "victim blaming" denen mağdur suçlayıcılığı hatasına düşmüş olursunuz.

Velhasıl, biz yetişkinlerin dünyasında kimse kimseyi ikaz etmek durumunda değil.
    Ama kendimize çekidüzen vermek durumundayız,, bir "haktan" veya "adaletten" bahsedeceksek eğer.
    Ki daha önce Berkhan kendi belirttiği de üzere bazı tartışmalar ile beraber uzaklaştırma ile karşı karşıya da kalmış ; bu durumun üzerine malumun ilanına, yönetimden birinin çıkıp da kendisine "üslup" diye bir uyarı mesajı atmasına gerek olduğunu düşünmüyorum.

On beş yaşında bir genç dışardan kendini yeterince iyi görememekle alakalı olarak böyle bir şey iddia edebilir belki, lakin bu konuda daha önce farklı mecralarda ikaz edilmiş bir yetişkinin bu konuda tecahül-i arife yatması samimi değil.

Berkhan'ın yazdıklarında bir miktar sorunlu bulduğum bir diğer nokta da tartışmaya yaklaşım.
    Örneğin, yıllardır uygulamaya çalıştığım bir prensip olarak, bir tartışmaya girdiğimde kendime "karşımdaki insan makul gerekçeler sunulduğunda ikna olmaya hazır mı" sorusunu sorarım.
    Ve buna mukabil verdiğim cevaba göre tartışmaya zaman ayırırım. Zira karşımda nuh diyip peygamber demeyen bir tavır görmeme rağmen tartışmaya devam etmem hem kendim hem karşımdaki için zaman kaybı olacaktır.

Henüz adını bilmediğim @zxc ile Berkhan'ın konuşmasında biraz buna rastladığımı düşünüyorum. Tartışmanın seyrine göre haksız olduğuna dair ikna olabileceği izlenimi veren bir tarafın tersine Berkhan'ın yazdıklarından alt metin olarak "ben sizinle tartışmıyorum, neden haklı olduğumu anlatıyorum" yaklaşımını sezmek pek zor değil.

Yönetimde olmayıp, foruma Berkhan kadar katkı sunan kaç kişi vardır - veya var mıdır - bilmiyorum cidden ; lakin bu sebeple ekstra özel muamele beklemenin etik bir suistimal içereceğinin kendisi de farkındadır ve böyle bir şey de beklemiyordur diye ümit ediyorum.

#50 mavi, 29 Temmuz 2020
    Xexec, Mikrobiyolog, synweap ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  11. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    401
    Gerekli şeylerin ne olduğunu anlamak için geriye dönük berkhan’ın mesajları okunup bu foruma katkısına bakılabilir. Uzaklaştırılmasında bir tuhaflık olduğu defalarca yazıldı. Yönetim mesajlarında kendileri de asıl sebep şuydu gibi tuhaf bir açıklama getirerek tasdikledi. Üzerine yasağı kaldırarak söz hakkı tanıdı. Durum bu kadar basit. Gerçekten tartışmasız, bariz bir hatası olsaydı ne bu başlık olurdu, ne yönetim o kadar zaman sonra asıl gönderilme sebebi şuydu ( ki o bile net değil) gibi garabet bir açıklamada bulunurdu. Sert yazdı, üslubu bozuk gibi ucu açık şeyler etrafında dönüyor konu. Rasyonel bir temeli olmayınca böyle uzadıkça uzuyor. Bunun oluru şu olmalı. Üslupta rahatsız edici bir durum mu var? Forumun bir kuralı olmalı. 2 şikayet alırsa incelenir gerekli görülürse uyarılır, 3 kere aynı sebepten uyarılırsa uzaklaştırılır. Böyle analitik temelli bir değerlendirme olmayınca keyfi hareket edilmese bile keyfi edilmiş gibi bir ortam oluyor. Yönetim açısından bir mesai bu. Bunu yapmak zor. Yapılacak şekilde bir moderasyon oluşturulabilir. Eminim bu işleri takip edecek zamanı olan arkadaşlarımız vardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,131
    Yarın bayram arefesi, tüm forum ve Berkhan karşılıklı helalleşsin konu kapansın herkes artık kendi yoluna gitsin bence.

İnşallah bu camiada forum ve kariyer olarak arkadaşlarıyla beraber çok iyi yerlere gelirler ve bizi gururlandırırlar.

Boynuz her daim kulağı geçmeli.

Yolunuz açık olsun...
    Eyvallah...

refuserQ ve Nazım bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Acikcasi oyle oldugunun farkindaydim. Lakin forumda kendisini taniyan insanlarin aksine, ismi bile bilinmeyen biri olarak, hemen hemen herkesin aklindan gecen ancak yakindan taniyan cogu insanin soylemek istemeyecegi seyleri acik acik yazmak istedim. Cunku belli ki zamaninda soylenmemis sozlerin, alinmamis tepkilerin sonucu bu yazilanlar. Bir yetiskin olarak kimseden benzer ifadeler duymayacak olsa da, bu yaklasimini surdurdugu muddetce negatif sonuclarini deneyimlemeye devam edecektir. Hobiye ciddi faydasi olabilecegini ispatlamis bir arkadas olarak tutumunu degistirmesinin, kendisi de dahil herkesi memnun edecegi kesin.

#53 zxc, 30 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 30 Temmuz 2020
    Nazım bunu beğendi.
  14. superman150

superman150
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba. Ben de görüşlerimi paylaşmak istiyorum ve uzaklaştırmanın pek haklı olmadığı düşünüyorum. Haklı olup olmadığından ziyade uzaklaştırmanın yönteminde bir sorun olduğu kesin. Şöyle ki:

- Bir üslup tartışması süregelmekte. Herkesin kendine özgü bir yazım ve üslup tarzı vardır. Hakaret ve forum kurallarına aykırı içerik olmadığı müddetçe herkesin istediği şekilde yazabilmesi hakkı olduğunu düşünüyorum. Ve eğer Berkhan birtakım mesajlarındaki üslubundan dolayı banlandıysa bu mesajlar tam olarak nelerdir ? @VirtuFortuna 'nın tüm mesajları herkesin erişimine açık. Sorun oluşturduğu ve banlanmasına yol açan mesajların alıntılanıp buraya dökülüp "işte bu mesajlarından dolayı banlandı" denerek bu konunun netleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. "Şöyle pis bir üslup kullandı" gibi ifadeler diyor herkes o zaman hangi mesajlarında böyle yaptığı belirtilmeli.

- Daha önemli olan nokta şu, eğer banlanma sebebi üslupsa neden uzaklaştırılma gerekçesi olarak "ücretli platformların reklamı yapmak" yazıyor ? Berkhan böyle bir şey yapmadığı halde böyle bir gerekçeyle banlanması iftira ve itibarsızlaştırma değilse nedir ? Madem üslup yüzünden banlandı, mesela şöyle denilemez miydi : "VirtuFortuna isimli üye diğer üyelere karşı sürekli hakaret edip, saygısız ve terbiyesiz bir üslup kullandığı için forumdan uzaklaştırılmıştır" . Böyle denseydi uzaklaştırmanın haklılığı belki yine tartışılırdı ama en azından usul yönünden doğru yapılmış olunurdu. Bir de uzaklaştırmanın asıl sebebinin farklı olduğunun kabul edilmesine rağmen bu metnin düzeltilmemesi de düşündürücüdür. Neden uzaklaştırma gerekçesi hala alakasız ve doğru olmayan bir husus olarak gözükmektedir ?

- Bu başlıktaki ilk mesajda yazan İngilizce-Türkçe çeviri olayı ise tüm argümanlar arasından en zayıf olanı. Berkhan'ın Headfonia'da yazdığı incelemelerden bazılarını Türkçe'ye çevirmemiş olması bir ban gerekçesi olarak yazılmış. Öncelikle bir incelemeyi Türkçe'ye çevirmek kolay değildir, tüm ses betimlemelerin en baştan tasarlanması ve yazılması gerekir. Ve Berkhan Türkçe olarak da çok sayıda inceleme paylaşmıştır. Aramayla kolayca bulunabilir, bazıları:
    http://www.techno-fi.net/threads/sennheiser-hd660-s-İncelemesi.12058/
    http://www.techno-fi.net/threads/earsonics-s-em6-v2-İncelemesi.11787/
    http://www.techno-fi.net/threads/jerry-harvey-audio-rosie-İzlenimleri.10020/
    http://www.techno-fi.net/threads/mr-speakers-ether-c-İzlenimleri.9718/
    Kendisi Türkçe olarak da sayısız inceleme, içerik ve yorum paylaşmıştır. Ne Türkçe ne de İngilizce bir tane bile inceleme paylaşmamış kişilerin Berkhan'ı bu gerekçeyle eleştirmesi mantıksızdır.

Uzaklaştırmaya kesin olarak haklı-haksız demeyeceğim ama açıklığa kavuşturulması gereken noktalar olduğu kesin.

15. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,366
    Ragnaros sen misin

16. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    gereksiz yere uzamadı mı bu konu artık? hayır bir yere de bağlandığı yok bağlanacağa da benzemiyor,uzadıkça uzuyor sadece.

refuserQ, fortress34, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. superman150

superman150
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    "Bu konu kapansın, herkes kendine yoluna gitsin, bu mevzu daha uzamasın" gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını düşüyorum. Bu banlanma olayının netleştirilmesi hem banlanan üye, hem yönetim hem de forumdaki herkes için önem taşıyor. Her forum üyesi şunları düşünerek empati yapmalı: Bu bir şekilde banlanan kişi kendisi de olabilirdi ya da adalet terazisi bozulursa ileride de kendi de böyle garip bir şekilde forumdan uzaklaştırılabilir.

Bu arada ban haksız demiyorum, belki de tamamen haklı sebepleri vardır. Ancak şu ana kadar öne sürülen gerekçeler tatmin edici değil. Önceki mesajımda daha detaylıca açıkladığım şu iki nokta aydınlatılmalı.

- Berkhan'ın üslup nedeniyle banlanmasının sebebi olan mesaj(lar) hangileridir ? Tüm mesajları duruyor hiçbiri silinmedi.
    - Eğer banlanma sebebi üslupsa neden hala uzaklaştırılma gerekçesi olarak "maddi çıkar elde etmek için ücretli platformların reklamı yapmak" yazıyor ? (Eğer gerçekten parayla erişilen bir platformun reklamını yaptıysa bunu lütfen belirtin). Ban olayından tamamen bağımsız olarak, bu birisine işlemediği bir suç için iftira atmak demek değil midir ? Her forum üyesi yine empati yapmalı, hakkınızda "dolandırıcılık nedeniyle banlanmıştır" , " terör örgütü propagandası nedeniyle uzaklaştırılmıştır" tarzı bir metin yazılsa ne düşünürsünüz ? Birini banlamak nihai olarak yönetimin taktiridir ama gerekçesi neyse açıkça belirtilir ve banlanır, böyle uydurma ve üyenin kişiliğini karalayıcı bir sebepe gerek var mı?

18. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Foruma üye olur olmaz Berkhan Bey'in banlanma sebepleri ile bu kadar yakından ilgilenmeniz ve konunun kapanmaması, tam tersine üzerine gidilip netleştirilmesi konusundaki isteğiniz bana ilginç geldi. Siz de mi uzun zamandır forumu üye olmadan dışarıdan takip eden ancak bu konuyu görünce üyelik açıp fikirlerini belirtmek isteyen bir kişisiniz? Bu aralar bu şablonla kayıt olan baya üyemiz oldu da ondan soruyorum. Konuya da baya hakim görünüyorsunuz.

refuserQ, mavi, Chaturanga ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,917
    Arkadaşımız sonuçta bir süper kahraman konuya hakim olmak için üye olmasına gerek yok.

Ragnaros'tan, Superman'e geniş bir spektrum var karşımızda. Sonra hangi kahramana uzanacak bu yolculuk merak içindeyiz.

Ben The Mask veya The Grinch öneriyorum. Her konuya yeşillik olabilme yetisi ancak yeşil kahramanlara mahsus olabilir..

barocka, fortress34, delgren ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    gerekli açıklama yapıldı zaten, konu 3 sayfa uzatılacak bir konu değil, bir şekilde bağlanıp sonuçlandırılması gerekir ama bu gidişle daha da artacak sayfa sayısı..

#60 Makale_Helvetia, 30 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 30 Temmuz 2020