@VirtuFortuna Berkhan`in Banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda Baran tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Niye?

Ben aramızda geçen bir tane örneğini verdim. Açık açık "ne kadar ayıp" yazdığı mesajı okuyup "Ben sizi ayıplamadım ki orada" yazdı.

Bir tanesini bile üstlenmediği halde on tane daha örneğini bulsak ne değişecek?

#61 zxc, 30 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 30 Temmuz 2020
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Artı Berkhan'ın kendisini ifade edebilmesi, diğer üyelere ulaşabilmesi ve aralarındaki sıkıntıları giderebilmesi için engeli kaldırıldı ve oda bu imkanı kullandı.

Başka ne olması bekleniyor? Banlanması hatalı ise, bunun gereği banın kaldırılması ve foruma devam etmesi değil midir? Ancak Berkhan foruma artık devam etmeyeceğini belirtti. Oda kendi tercihidir.

Dediğiniz gibi konunun bir yere varacağı zaten yok.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    312
    evet..iş artık beni beğenmiyor musunuz'a geldi..sonlandırılması en doğru karar olur. madem farklı bir platformda devam edecek kendisi..

delgren ve Nazım bunu beğendi.
  4. superman150

superman150
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Varsa bulup gösterin lütfen. @VirtuFortuna 'nın mesajlarını inceledim - tüm mesajları duruyor herkes bakabilir. Bazen sert bir üslup kullanmış ama genellikle yanlış bilgi verip ısrarla yanlışı savunmaya devam eden üyelere karşı. Berkhan'ın hangi mesajları forum kurallarını ihlal etmiştir ve banlanmasına yol açmıştır ? Üslup da üslup diyenlerin somut örnek bulup "ahanda bunu dedi" diye gösterememesi düşündürücü. Buyrun alıntılayın Berkhan'ın bozuk üsluplu mesajlarını.

Bir de şunu tekrar vurgulamak istiyorum. Neden hala Berkhan'ın uzaklaştırma gerekçesi "ücretli platformların reklamını yapmak " olarak gösteriliyor. Yahu Berkhan ücretli bir platformun reklamını yaptı mı ? Ban olayından tamamen bağımsız olarak bu bir iftira değilse nedir ? Bir üye banlanacaksa da gerekçesi neyse yazılır ve banlanır. Berkhan'ın itibarını işlemediği bir suçla kirletmeye çalışmanın amacı nedir ? Bakın bu banın haklı olup olmamasıyla tamamen alakasız !
    http://www.techno-fi.net/threads/uzaklaştırılanlar-hakkında-bilgilendirme-başlığı.3636/page-4?_params=Array

#64 superman150, 30 Temmuz 2020
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    :D

Chaturanga bunu beğendi.
  6. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    o_O

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Gerçekten cevapları merak ettiğiniz varsayımı ile yazıyorum. Yazdıklarım olaydan benim anladığımdır.

Üslup konusunda; üslup hakaret gibi daha açık gösterilebilir birşey değil. Yani işte şu mesajda 0.15, şurada da 0.23, bunları toplarsak şu eder demesi epey zor birşey. Üslubunuzun sert olduğunu düşündüğünüz noktalar var ya, onları kendiniz bulabilirsiniz sanırım. Burada iki nokta var, 'ısrarla yanlışı savunmaya devam eden üyelere karşı sertleşmek' konusunda. Öncelikle 'doğru' çoğu zaman çok da kolay bilinen birşey değil. Bilinse bile başka birini ikna etmek 'güç üzerinden' (sesini yükseltmek veya üslubunu sertleştirmek) yapılabilecek birşey değil. Olasılıkla olay tam tersi ile sonuçlanır. Ben 'zorlama ile' ikna olanı görmedim. Belli bir şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz (fazla zorlarsanız), ama düşüncelerinin değişmesini sağlayamazsınız.

Reklam konusu. Siz ücretli bir platformu kullanmak üzere, orada bir anket açıp burada ondan bahsettiniz ve linkini koydunuz değil mi? Yani olayı ücretli bir platforma kaydırma girişimi ve buradakileri bundan haberdar etme (ve fikrini sorma) girişimi. Reklam nedir? Bir ürün veya hizmeti övme veya insanları haberdar etme. Head-fi'da "bu uygun değil" dendiğinde kabul ediyorsanız, burada da etmelisiniz. Sadece orada direkt banlanmamış ama uyarılmış. Suç aynı, ceza farklı. Suç yok değil yani. "Böyle birşey yok" diyemezsiniz, bu suça bu ceza ağır diyebilirsiniz.

Bence bu cevapları kendiniz de verebilirsiniz. Eğer kendinizi karşı tarafın yerine de koyarak 'kendi kendinizle tartışırsanız'. Ben severim. Ama insanlar kendilerini güçsüzleştireceğini düşündüğünden bunu yapmayı sevmezler, aynı noktada kalmayı daha güçlendirici bulurlar. Oysa olay güç üzerinden dönmez. Öyle olsa en güçlü olan, en haklı olan olurdu.

Eğer cevapları kendiniz bulursanız, bu kadar açıklama beklemenize de gerek kalmaz. Zaten en çok açıklama isteyenler, genelde benzer durumda karşılarındakilerine 'o kadar da' açıklama sunmayanlardır genelde. Umarım sizin forumunuzda bu kadar açıklama sunmaya hevesli olursunuz bu tip durumlarda.

Benim düşüncem; ne kendinize, ne de başkalarına o kadar acımasız olmayın 'doğruluk/kesinlik adına'. Hayat ilerledikçe (bunu 'yaş almak' bağlamında almayın, deneyim/bilgelik kazanmak olarak düşünün), insanın kesinlikleri erimeye başlar.

En basit bir örnek, önceki yazınızda kim olduğunuzu belli ettiğiniz hatayı, ben samimiyet olarak yorumlamayı seçiyorum. Öyle hissetmesem, oturup bu yazıyı yazmaya çalışmazdım olasılıkla. Yani 'aşırı kasıp, 10 kez yazdığını okuyup, hata yapmamak için aşırı çaba sarfetseydiniz' bu hatayı yapmamak mümkündü tabii. O zaman daha profesyonel ama daha az gerçek/samimi olacaktınız. Ben bu halinizi daha çok sevdim. O kadar kasmaya gerek yok.

Hani usul üzerinden reddedilen davalar vardır ya, bana saçma gelir hep. Öz önemlidir çünkü, usul ikincildir. İnsanlar o kadar kasmışlardır ki, usulü birinci sıraya koymayı bile başarmışlardır.

Veya kağıdına itiraz eden, herşeyin ıcığını cıcığını soran öğrenci tipi. Hoca sonunda ona der ki; "sınav sonrası kağıdınla bu kadar ilgileneceğine, sınav öncesi dersle bu kadar ilgilenseydin keşke. İyi bir not alırdın, çabanın da bir anlamı olurdu".

Bunlar benim net/kesin cevaplarım mı? Hayır, sadece birtakım düşünceler. İçimdeki taraflardan birinin düşünceleri. Ama herkes birşeyler bulabilir belki kendine uyan.

fortress34, Xexec ve Nazım bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Kendisi hiç saygısızlık yapmadığı iddiasında. Bu başlıkta kendi yaptığı saygısızlığı ve hadsızlığı çok açık net yazıp link verdim. Kendisi bana özel mesajında, açık net yazmış olduğu şeyi reddetti. Sonra da kendi başlattığı iletişimi tek taraflı sonlandırdı. Bunu yazdim. Isterse aramızdaki iletişimi paylaşabileceğini de söyledim. Gık çıkmadı kendisinden. Kendiniz ortalıkta olan şeyin hesabını vermekten kaçarken ne hakla başkasından hesap sorabilirsiniz? Kim ciddiye alır sizi?

#68 zxc, 30 Temmuz 2020
  9. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    180
    O halde şimdi şöyle diyebiliyor muyuz?

Berkhan = ragnaros = superman150

Bir sonraki rumuz da batman404 falan olsun bari; hiç olmazsa avatarını değiştirmesine gerek kalmaz.

10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Ragnaros'un o olduğunu sanmıyorum.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Ama @VirtuFortuna'nın moral üstünlüğü derin bir sessizlikle dahi olsa kabullenilmedi daha. Kendisi "büyüklük bende kalsın" dese bile süperkahramanlar bu inanılmaz haksızlığın peşini bırakmayacaktır ;)

fortress34 ve Nazım bunu beğendi.
  12. superman150

superman150
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Orada bir dil (klavye) sürçmesi oldu yanlışlıkla birinci şahıs kullandım. Berkhan yan hesap açıp oradan yazarak kendini desteklemeye çalışacak kadar ucuzlaşmaz buradan yürümeyelim lütfen. Ben bir arkadaşıyım ve onu savunuyorum. Onun avukatı mısın bırak o savunsun diyen olabilir, bu başlıkta onu savunan ve onu eleştiren kişiler var ben de onu savunanların saflarına katıldım. Kendisi de cevap yazacak boş zamanı olunca.

Israrla vurguladığım noktalara cevap verilmiyor, verilemiyor, verilmek istenmiyor.
    Berkhan'ın üslubuna yönelik sayısız eleştiri var ama somut örnek yok. Çağrımı tekrarlıyorum, kendisinin hiçbir mesajı silinmemiştir hepsi duruyor. Forumdan banlanmasını gerektirecek mesela 10 tane mesajını bulup alıntılayın. Çok zor olmasa gerek.

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Ragnaros ve Superman aynı şahıs bence ama Berkhan olmadığıda bence muhakkak.

Bence Berkhan'ı savunmasa sanki daha iyi eder. Çünkü yazdıkları bir yere varmıyor, "dönecez dönecez aynı yere gelecez" modunda sonsuza gidiyor.. Hiçbir cevabı aramıyor sadece soruyor da soruyor..

14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Forumdan üslup yüzünden banlanmadınız ki. Kararda öyle birşey yazmıyor.

'Sonradan' üslup sorunu da olduğu belirtildi, başka şeyler de.

Bu şeylerin hiçbiri veya birkaçı banlanmanıza yeterli olmayabilir. Ben bunu bir 'ağırlık' olarak görüyorum. Yani 'yeteri kadar ağırlıkta' sebep oluştu mu?

Normalde foruma katkı koymanız da etki etmemeli, tümüyle kurallar üzerinden giderseniz. Ama eder. Bence etmeli de. Çünkü kurallar insanlar için var, insanlar kurallar için değil. Yani herşey kurallara dökülemez (bunu yakın hissettiğini koruma/kollama olarak görmeyin, sadece 'her olay kendine özeldir, ve mevcut kurallar o olayı hassas olarak tartmak için genellikle fazla kabadır')

Hadi onu geçelim. Farzedin ki yanlıştı ban kararı. Veya yanlış ifade edildi. Veya tam olarak karşılayan kural/kural seti yok.

Bu niye bu o kadar önemli olsun ki. Ya karar yanlıştır, o zaman "ben haklı olduğumu biliyorsam niye takayım" dersiniz.
    Veya karar doğrudur ya da bir oranda doğrudur, o zaman da "ben haklılık oranımı biliyorum" dersiniz.

Ama "Haksızlık oranımı da biliyorum" diyebiliyor musunuz? Asıl insanı geliştiren şey o.

Yani karardaki veya ifade edilişindeki yanlışlık oranı, 'sizdeki toplamdaki hata oranına' göre çok mu fazla?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Temmuz 2020 ---
    Zaten haklılık/haksızlık kurallardan doğmaz ki.

Farzedin ki, sizin yaptığınız şeyi ban sebebi olarak anlatan tam bir kural var. O zaman "ha evet bu kural var, o zaman tamam" mı demek gerekecekti.

Bazan şey derler "yasalarda bu durum yok, yasayı yapın ve uygulamaya koyun. O zamana kadar birşey yapılamaz"

İşte 'usül özün önüne geçiyor' dediğim şey bu. Kurallarda/yasalarda bir durumun olması onu hakkaniyetli yapmıyor, veya olmaması da 'uygulanamaz' kılmamalı. Çünkü bunların hepsi akıldan ve adaletten çıkar/doğar. Şimdiye kadar yasalarda yerini almamış olması benim suçum değil. Yapsaydınız. Haklı olan haklıdır. Yani yasalar/kurallar üzerinden hak aranmaz aslında, akıl/eşitlik/denge/adalet üzerinden aranabilir, yasalar da oradan çıkar. O zaman kuralları değil, ana kaynağı dinleyelim.

Yani kurallarda ne olduğunun hatta bir kural seti olup olmamasının, bir çerçeve çizmek dışında pek de önemi yok.
    Veya size neden banlandığınız bilgisi olarak neyin verildiğinin.
    Bunlar olayın özünü değiştirmez, sadece biçimi/usulü değiştirir.

Tabii bunları banlanma haklıydı/haksızdı bağlamında bir yönlenmeyi savunmak için yazmıyorum.
    Sadece haklılık ile kurallar (ya da ifade edilişi) arasındaki bağların aslında düşündüğümüzden zayıf olduğunu söylemek istedim.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Veriliyor verilmesine de, görmeye niyetli göz olmadiktan sonra görmek ne mumkun? :)

Olay iyice parodiye döndü. :)

#75 zxc, 30 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 31 Temmuz 2020
  16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Bütün düşünceler yönlüdür ve yargı içerir zaten.

Yani yargı ve yargılama her düşüncemizde mevcuttur. Sadece bunu daha 'kabul edilebilir' şekilde sunmayı becermeye çalışırız, bazan de pat diye söyleriz.
    Hangisi daha istenir birşey, emin değilim. Düşünce değişmiyor pek, ifade tarzı değişiyor.

Ya da bazan arka planındaki düşünce esnektir (o kadar sert değildir) ve ağzımızdan kaçar.
    Bazan de düşünce çok katıdır, ama onu dile getiren öyle bir işler ki, çok esnek sanırsın.

O kadar büyütülecek birşey değil bence.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Temmuz 2020 ---
    Bu arada video süper komikmiş.

Bir noktaya kadar ciddi ciddi izledim diyebilirim.
    Herhalde ikinci inkardan sonra koptum.

17. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    405
    Muhabbet de komik bir hal aldı. Şu başlığın altına birinin bilmem kaç yıldır yurtdışında yaşadığı ve bu bütün dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü biz mağaradakilere bildirdiği mesajlar giriliyor. Arkadaşlar bu yurtdışı muhabbetleri 80-90’ın gurbetçi muhabbeti. “Dedin-demedin” de gündelik kavgaların seyridir. Burası bir forum bir moderasyonu var. Tam olarak da böyle konular için var. Yazılanlar da silinmedi duruyor.
    Bu konuda üyelerden üslup hatalarını bulup buraya alıntılarını beklemek yerine yönetim geçmişte aldığı kararı temize çeksin. Ücretli site reklamından dolayı değil üslup hataları ve şikayetler vardı dedi yönetim. Bunun arkasında dursun.
    Yönetimin yapması gereken bu şikayetleri ve üslup hatalarını berkhan’a özel mesajla bildirip sonra da uzaklaştırmak. Bu üslup hatalarının uzaklaştırmaya yeter olduğunu da uzaklaştırma bildirimine yazmak gerekir. Eğer şu an yönetim yine aynı görüştüyse tabi.

Zamanında yapılması gereken buydu. Lütfen bugün bunu yapın. En azından bir yanlıştan dönülür. Sonra Berkhan isterse bu başlık altına o mesajları kendisi ya da 3. şahıslar aracılığı ile bildirebilir. Bu iş yoksa meşhur Doğu perinçek’li , Birand’ın 32. Gün videosu gibi yaptın yapmadım tandanslı gidiyor.
    Berkhan’ı bilmem ama ben yönetimin biz bu adamın tarzını sevmedik. Bir şekilde gıcık olduk gönderiyoruz yazmasını daha samimi ve gerçekçi buluyorum. Ücretli site olayı kimilerine göre bardağı taşıran son damla ama bana sorarsanız ucuz bir bahane oldu. Hatalar düzeltilebilir. Bir şeyin sonu aynı bile olsa yolu doğru olan olsun taraftarıyım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

superman150 ve CongoFather bunu beğendi.
  18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Merhaba,

Öncelikle herkesin bayramını kutlarım. Güzel ve eğlenceli bir sabah oluyor benim için. Başlık altında yazılanlar komedi olmuş.

---

@zxc Hayatınızda başka herhangi bir şey için bu kadar azmettiniz mi gerçekten meraklar içerisindeyim.

Bu başlık altında; kendiniz çalıp kendiniz oynamanızı, olan biten her şeyi kendinizce manipüle ederek, kesip biçerek ve insanları sırf benim hakkımda olumsuz düşünsünler diye etkilemeye çalışarak, hayatınızı bu misyona adamış olmanız da açıkçası takdire şayan. Fakat enerjinizi boşa harcıyorsunuz. Kafanızda tasvir ettiğiniz şeytani ve kötü insan değilim ben. Bence bundan kurtulun ve rahatlayın. Bu haliniz çok üzücü geliyor bana. Tanışabiliyor olsaydık güzel olurdu, tüm önyargılarınız yıkılırdı ama isminiz cisminiz hiçbir zaman bilinmediği için bu da imkansız görünüyor.

Başlıkta son yazılıp çizilenler güzel ve yaratıcı denemeler. Gerçekten hırsınız, azminiz ve amatör manipülasyon çabalarınız bir cevabı hak ediyor diye düşünüyorum.

Fakat maalesef bu denemeler çok yetersiz kalmış. Hesabım yönetimce açıldığından beri, günlerdir saatlerinizi harcayıp profilimi didik didik etmenize rağmen elinizdeki tek şey; yarısı kesilen ve böylece anlamı tamamen manipülasyona uğratılmaya çalışılan bir cümle (ayıplama olarak yutturmaya çalıştığınız cümleden bahsediyorum). Ona en son geleceğim.

Bu arada bu yeni peydah olan fake hesabın ismi daha yaratıcı seçilebilirmiş bence. Profilimdeki logoya istinaden seçilmiş sanırım bu sefer. Yalnız bu kişiler her kimse bizi çok güldürdünüz hakkınızı vereyim. Hayatımıza renk katıyorsunuz.

Çok güzel bir uğraşmış bu. Fake hesap aç, oradan benmişim gibi yaz, (yazım tarzı tam bana benzememiş, oraya biraz daha çalışılması lazım), sonra araya “yanlışlıkla“ yazılmış süsü verilen birinci tekil şahıs cümlesi koy, sonra diğerleri bu cümleye atlasın. “Yahu ben ücretli bir platformun reklamını yaptım mı ?” cümlesini başka birisi alıntılayınca, alıntıların mesaj düzenlense de değişmediğini bildiğinden, tekrar hesaba gir, cümleyi alelacele düzelt. Böylece telaşa kapıldığım izlenimi yarat. Fake hesaptan da bir mesaj daha atarak “klavye sürçmesi olmuş” de, iyice Berkhan’mış süsü vermeye çalış.

İnanılmaz bir çaba bu. Bir sonraki hesabın ismi de Aquaman42 olarak seçilebilir.

Şu forumda böyle çabalar ekipman alışverişine, buluşmalara, izlenimlere ve incelemelere ayrılsaydı ne kadar güzel bir ortam olurdu değil mi? Ama onlara gelince çalışmayan eller, başlık benim hakkımda olunca ağır roman döşüyor.

Hesabım zaten açıkken ve kendimi kendi hesabımdan rahatça ifade edebiliyorken, ve avatarımda Batman sembolü varken, kabak gibi “superman” isimli bir yan hesap açacak kadar zeka yoksunu olduğuma gerçekten inandı mı şimdi bazı arkadaşlar? Yani bu gerçekten yaşandı öyle mi? Bence bu işin bir vaka olarak incelenmesi gerekir.

Tabi bu vaziyet, üstüne vazife olmayan ve şu foruma doğru dürüst bir şey katmayan, hatta son 1-2 yılda doğru dürüst girmemiş insanların bu başlığa üşüşmeleri, “samimi değil, bilmemezliğe yatıyor” gibi ifadeler kullanmaları bize bazı şeyler anlatıyor diye düşünüyorum.

Kimin samimi olmadığını, kimlerin yüze karşı gülüp arkadan neler konuştuğunu, kimin “tecahül-i arife yattığını” ben çok çok iyi biliyorum merak edilmesin.

--

Şimdi gelelim @zxc beyefendinin iddialarına. Kendisi demiş ki:

--

Yani diyor ki biz senin arkandan burada -olumsuz- bir şey yazmadık, seni çekiştirmedik. Bir bakalım o halde şöyle göz ucuyla:

Burada güzel bir ima yapılmış. Demek istiyor ki “katkı yaptığı için uzaklaştırılmadı tabi ki, başka şeyler yaptı”. İroni şu ki, mesajının başında “arkadaş cevap hakkını kullanamaz o yüzden negatif yazmayacağım” demesine rağmen, ima yapmadan da geri duramamış. Hiçbir şey yazma işte o zaman? Olmuyor mu? Olmuyor tabi, illa yazacak hakkımda ucundan kıyısından bir şey ima edecek içi rahat edecek.

--

Gelelim şuna:

Bu arkadaş yönetici. Durup dururken hakkımda yazdığı şey bu. Yorumsuz.

--

Kendisine Amerikalı esrarengiz kişinin cevabı:

Yönetici de beğenmiş güzel güzel eğlenmişler. Bununla bitmiyor tabi.

--

Boğaç olaylarına gelelim:
    Varan 1

--

Varan 2

--

Hesabım açık değilken yazılanlar bu şekilde. Sonuç olarak “seni çekiştirmedik” iddiası doğru değil.

--

Daha sonrasında bu başlıkta yazılanlara bir gelelim. Kendisi bana "densizlik, haysiyetsizlik" gibi kelimeler savuruyor ya hani. Bakalım:

Bana karşı kullandığı "Bu aşağılık kompleksi kaynaklı bir sorun" ifadesi bir kere son haftalarda şurada savunduğu her şeyi çürütecek bir ifade. Veya, "çıkar ilişkisi içerisinde olmadığı insanlara karşı üslubu farklı" tarzında bir cümle kurarak, çıkar söz konusu olunca politik davrandığımı ima etmesi sanırım bir üslup sorunu olarak görülmüyor? Beni hiç tanımazken bu ifadeleri kullanmak sizi rahatsız etmiyor mu? Ben şu an biriyle alakalı bu ifadeleri kullansam ne dersiniz?

--

Kısacası:

Evet yaptığınız saygısızlıklar dizisi almış başını gidiyorken (muhtemelen devam da edeceksiniz), ikili iletişime mahal çok şey var. Bu arada hakkımda söylediği “farklı insanlara yapılan saygısızlıklar” ifadesi de gerçek değil. Böyle bir şey yok.

--

Şimdi gelelim şuradaki komediye:

--

Hesap sorduğumu iddia ettiği özel mesaj:

Burada hesap sorma gibi bir şey görebilen var mı? Özel mesajı paylaştın diye şikayet edecek şimdi, ama açık açık insanları yanıltmaya çalışması sebebiyle bunu koymak durumundayım.

--

Sonuç olarak:

Çok doğru demiş.

--

Asıl manipülasyona en son gelelim şimdi:

Kendisi alttaki linkte yer alan mesajımda kendisini “ayıpladığımı” iddia ediyor. Bunu yaparken de seçtiği bir cümlenin başını silerek, sadece son kısmını alıntılıyor.

http://www.techno-fi.net/threads/10...klık-tavsiye-başlığı.11841/page-8#post-225016

Kullandığım cümle şu: “Sony size ne yapmışsa bugüne kadar tutturmuşsunuz yok Class D dememiş S-Master demiş, yok Hi Res demiş ne kadar ayıp. Baydı artık.”

Kendisinin alıntısı ise şu şekilde: “ne kadar ayıp. Baydı artık.”

Benim söylediğim şey, kendisinin sürekli Sony firmasını bana göre yersiz olan sebeplerle ayıplama yoluna gitmesiydi. Yani “ne kadar ayıp” ifadesi kendisine atfettiğim, markayı sürekli ayıplama yoluna gitmesine yönelik bir ifade. Kendisini kişi olarak ayıplama değil.

Yani cümle şu: "tutturmuşsunuz yok 'Class D dememiş S-Master demiş,' yok 'Hi Res demiş ne kadar ayıp'."

Bunu zaten normal okuyan herkes anlar ama kendisinin bana alerjisi olduğundan, ta geçen sene yazılan bu mesajı yanlış anlamak suretiyle boş yere alınmış, ve 1 yıl sonra halen bunu öne sürüp, kullandığım cümleyi kesip biçerek hakkımda algı yaratma peşinde.

Yani sonuç olarak, kendisini orada ayıpladığım falan yok. Kendisinin tereddüt etmeden alıntı yaparak ifşa ettiği özel mesajda da dediğim gibi; “Ben sizi ayıplamadım ki orada.

Tabi kendisinin hakkımda yazıp çizdikleri ayıplanabilir. Zaten yazdıklarının hedefi ben değil de başkası olsaydı @zxc burada pek hoş karşılanmazdı, fakat bana sallayınca sıkıntı olmuyor. Çünkü yineliyorum, problemler kişisel nefret boyutunda. Dolayısıyla argümanla tartışmayla çözülecek mevzular değil.

Şimdi kendisi bu mesajı da kesip biçecek, olmayan sebeplerden hakaret ettiğimi ilan edecek ve velhasıl burada kendi çalıp oynamaya devam edecek. Lakin kendisi istediği kadar algı kasabilir. Bu sadece benden kişisel olarak nefret edenleri, içten içe bana karşı kin besleyenleri eğlendirir.

Kimin dürüst olduğu, kimin iki yüzlü olmadığı, kimin mert olduğu son haftalarda tek tek açığa çıkıyor. Tek tek öğreniyorum. Çok keyifli.

--

Bu başlık açılırken yönetimle ortak hedefimiz tüm konuların açıklığa kavuşması, kırgınlık varsa tatlıya bağlanmasıydı. Bunun için pek çok insana özel mesaj da gönderdim. Bazılarıyla problemleri çözdüm, bazılarıyla çözemedim, ama gerçekten çabaladım arkadaşlar. Neden çabaladın derseniz, iyi niyetimden.

Ama herkes iyi niyetli değil, bazen bunu unutuyorum. Dolayısıyla bu başlık hedefe hiçbir zaman ulaşamayacak gibi görünüyor. Çünkü kişisel nefret duygusunu argümanla, tartışmayla, iletişimin herhangi bir metoduyla aşabileceğimizi sanmıyorum.

Başlık maalesef kısır döngüye girdi. İsteyen istediğini yazabilir. Geçmişte yüzüme gülenler istedikleri gibi eteklerindekileri dökebilirler, zaten döküyorlar da. Problem değil. Ben sadece üzgünüm. Öfkeli değilim. Şurada şu ülkede hobiye gönül veren bir avuç insan var ve ben hobi devam etsin diye elimden geleni yapıyorum. Burada yapamadım, farklı farklı öne sürülen ve çelişkili sebeplerle yapmam istenmedi veya uygun görülmedi her ne ise, buna karşın kendim bir çaba içine girdim ve arkadaşlarımın da emeğiyle bir şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz, planlarımız var. Ama insanların meraklı olduğu şey burada bilgi, ekipman ve sohbet paylaşmaktan çok bu tip olaylarla ilgilenmek.

Ne yazık değil mi? Forumun son 1 yılında adam akıllı herkesin girip yazdığı 2 başlık var. Bir tanesi bu, diğeri de Boğaç başlığı. İnceleme yok, paylaşım yok, kısacası hobi yok, ama başka her şey var. Üzücü, ne diyeyim. Ben kendimi her şekilde savunurum, tartışmadan kaçmam, bundan çekinmem. Çünkü adımın üstüne çamur atılıyor. Ben hepsine cevap veririm. Fakat burası kaybediyor. Hobi kaybediyor.

Bence herkes şapkasını önüne koymalı. Ben de koyacağım. Koyuyorum da. Ama siz bana çamur atacaksanız o şapka başa tekrar takılır. Benim adım sanım belli ve o ad da durup dururken oluşmadı. Benim emeğim var, harcadığım saatler/günler var. Öyle kolay değil.

--

Tüm dürüst ve içi-dışı bir arkadaşların bayramını bir kez daha kutluyorum.

#78 VirtuFortuna, 31 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 31 Temmuz 2020
  19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Sadece birşeyi daha söyleme isteği duydum.

Ben VirtuFortuna'nın da Zxc'nin de 'temelde' olaya kişisel baktığını düşünmüyorum. Ama zaman zaman kişiselleşmeye yaklaşan durumlar oldu mu, oldu gibi.

Ama VirtuFortuna'nın vurgu yaptığı gibi, gerçek hayatta tanışsalar belki de arkadaş olacaklardı. Ya da olaylar dizisi, çok ufak farklarla biraz farklı olsaydı.

Anlatmak istediğim şey kişiselleşmenin nasıl başladığı ve nasıl beslendiği. Birisi birşey yazar ve öbürü şüphe eder "acaba kişisel mi yazıyor" diye.
    Bu merak tohumu olayın başıdır. Ve bu merakı duyduğunuz sürece iş kişisel olmasa da, kişiselleşmeye başlayacağının işaretidir.
    "Kişisel mi?" diye düşünmek çok kolaydır, kendini tersine ikna etmek ise zordur. Ve ancak ender durumlarda başarılabilir.
    "Belki de kişisel değil, veya kişisel ise bile ben kişisel almayacağım" demek zor bir iştir. İşte ancak bu tutum, durumu sönümleme şansına sahiptir.

Tersi durumda olayı bir çeşit kan davasına benzetiyorum ben. Olay 1 kayıpla başlar ve 20 kayıpla bile bitmez, çünkü sürekli büyür.
    Her tek tek adım haklı da görülebilir, toplam bütün adımlar yersiz ve saçma da görülebilir. Çünkü kaybı büyüten bu tutumdur.

Şu an birbirinize 'yeni' gözlerle bakabilmenin ne kadar zor olduğunu düşünün.
    Çok ufak farklarla olaylar farklı gelişseydi, bu hiç de zor olmazdı.
    Bunu yapmak mümkün mü, yapabilir miyiz?
    Bir kere böyle düşünmeye başladıktan sonra geri dönmek mümkün müdür?

Veya biz insanlar bu döngüyü daha ne kadar sürdüreceğiz, türlü çeşit olayda.

Serhat bunu beğendi.
  20. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    210
    Sen Abdülhamiti savundun!!

Eheueheh şaka bir yana, forumda ne kadar şahsına münhasır insanlar var. Kendilerini ifade ediş biçimleri, olaylara yaklaşımları, olgunlukları, tartışma üslupları vs gerçekten taktire şayan.

Forumu güzel ve kaliteli kılan şey forumda açılan inceleme başlıklarından ziyade bu insanların varlıkları. Bir yemeğin salçası az olursa tadı kaçar, tuzu az olursa tadı kaçar veyahut çok olursa.

Bence ortada çok güzel bir portre var. Ben o yüzden her birinize iyi ki varsınız demek istiyorum.

Şöyle bir konunun varlığı dahi kolay kolay görülebilecek bir şey değil.

Hepinize kavurma tadında bayramlar.))