@VirtuFortuna Berkhan`in Banlanmasi

'Genel Tartışma' forumunda Baran tarafından 24 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Yanlış biliyorsunuz. Herhangi bir şahsa da sokak ortasında hakaret edebilirsiniz. Tehdit içermediği müddetçe, fiziksel temas olmadığı müddetçe polis müdahele etmez. En azından burada öyle. Araştırırsanız bunun doğru olduğunu görürsünüz. Ne keyfe göre yorumlama, ne çarpıtma, ne de bir tezat söz konusu değil. Trump örneğini vermemin tek nedeni, değil sıradan bir insan, başkan için bile geçerli olduğunu belirtmek içindi.

Şahsen Berkhan'ı tanımıyorum. Tanıyınca çok farklı olabilir. Açıkçası bir insanın internetteki tutumu ile şahsi tavırları arasında ciddi fark olabileceğine daha önce şahit oldum. Ancak @zxc olarak @VirtuFortuna ile forum ortamında muhatabım. Ve kendisinin forumdaki tutumu iddia ettiğiniz gibi hiç de olumlu değil. Bunu kaç kişi yazdı. Tekrar etmek abes.

Israrla şahsıma odaklanmanızı da anlamıyorum. İsmimin Osman ya da Ahmet olması neyi değiştirir? Konu ben miyim? İkide bir fırlayıp, yancılık yapıp, sonra yazdığını da silip yok olan ne idüğü belirsiz bir "süper kahraman" değilim. Senelerdir bu forumda yazıyorum. İkinci hesabım hiç olmadı. 2005'ten beri yine @zxc olarak Headfi'da yazıyorum.

Burası forum ve internet ortamı. Karşılıklı oturup, birbirimizi görüp, konuşarak değil, internet üzerinden yazarak iletişim kuruyoruz. Berkan gerçek dünyada sempatik bir "atarlı oğlan" olabilir. Ancak @VirtuFortuna bu ortamda zaman zaman gayet itici ve problemli olabilen, ve olmuş olan bir karakter. Niye atıldım sorusunu forum ortamında soruyorsa insanlar doğal olarak fikirlerini belirteceklerdir.

#101 zxc, 2 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 2 Ağustos 2020
    synweap, fortress34 ve Nazım bunu beğendi.
  2. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    401
    Dünya bulunduğunuz yarıçaptan çok daha fazlası. Siz bu kafayla çıkın caddelere sokaklara marketlere önünüze gelene küfür edin. Hakaret edin. Ne de olsa serbest. Ama asıl tartışma konumuz olan üsluptan dolayı forumdan adam gönderilmesi meşru. Yani hakaret edebiliyoruz ama üslubumuz bozuk olursa forumdan atılıyoruz.

Sizinle tartışmak bir zevkti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  3. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    Bir alanda “iyi olmak” istemenin sevmenin dışında çok farklı sebepleri de olabilir, ego, onaylanma isteği, rekabet gibi..

Bu arada ben beğenme olayına karşı değilim, yazılan düşünceleri onaylıyorsam beğeniyorum..

Burakkkk ve artears bunu beğendi.
  4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Evet iyi olmayı istemenin birçok sebebi olabilir.

Ama bana göre ya da benim açımdan anlamlı bir sebebi yok.

Sevmeyi 'iyi olmayı' istemenin sebebi olarak koymadım zaten. Bana göre salt 'iyi olmayı istemenin' hiçbir değerli sebebi yok.
    Sevmenin sonucu olarak bir insan bir alanda iyi olabilir. Bu da onun suçu olmaz.
    Diğer türlü suçlu mu olur? Belki suçlu olmaz da çok anlamlı gelmiyor bana.

Ya sevmiyorsa ne yapsın?
    Bunda da bir pozitif, bir de negatif döngü görüyorum ben.
    Seviyorsa başarılı olur, başarılı oldukça da daha çok sever. Pozitif döngü.
    Sevmiyorsa başarısız olur, başarısız oldukça da daha da çok sevmez. Bu da negatif döngü.

Hangi döngüde kalmak istediğine karar verirse, yavaş yavaş o yöne yönlenir herhalde.

---

Beğenme konusu tabii ki size kalmış. Karşı olan kimseye rastlamadım zaten. Karşı olanlar birbirlerine de karşılar çünkü. Biraz gıcığız biz.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Ben Berkhan'ı hiç bir şey yapmıyorum. Zaten öyle bir gücüm de yok. Sadece sizin gibi ben de fikrimi belirtiyorum. Yanlış bulursunuz, eleştirirsiniz, ancak niyet okumaya ve straw men argument'lara girmezseniz sevinirim.

Yönetim dahil o kadar çok insanın dile getirdiği üslup sorununu problem olarak görmeyebilirsiniz, ancak görenleri anlayışla karşılayamıyorsanız yapacak bir şey yok.

@VirtuFortuna'nın forumdan atılmasının tartışması bu kadar zamandır devam ediyor da değil. :) Bilakis, grip sonrası zayıflayan bağışıklık sistemini fırsat bilen uçuk virüsü gibi, Audiominor skandalı sonrası birden bire hortlatıldı, hâlâ kimliği belirsiz süperyancıların desteğiyle... Daha uygunsuz ve yakışıksız nasıl olabilirdi bilemiyorum.

Sizinle tartışmak çok kolay değildi...

Tabii ki forum ortamında ne hakareti, ne de serbest olmasını savunuyor değilim.

Anlamaya niyeti olan anlamıştır ne demek istediğimi. Tekrar etmek gereksiz. Siz de ekleyecek anlamlı sözler bulmakta zorlanıyorsunuz belli ki. Bu durumda ne tekrara, ne de laf salatasına gerek var.

#105 zxc, 2 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 3 Ağustos 2020
    synweap, fortress34 ve Nazım bunu beğendi.
  6. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    foruma uzun suredir girmiyordum madem konusu acilmis bende hakkim olan dusuncemi belirtmek isterim. Yukarida foruma yeni katilan uyelerin yorum yapmasi hakkinda bir seyler soylenmis. Burasi turkiye yonetiminde oldugu gibi tanidik vasitasiyla calismiyor. her uyenin kendi fikrini, yorumunu belirtme hakki vardir. senin eski olman, seni ustun yapmaz. hepimiz buraya bir seyler ogrenmek belki bir seyler katmak icin giriyoruz. diger deginmek istedigim konu ise, bu forumda gecen senenin yazinda aktif olmaya basladigimdan itibaren ikinci elin kapanmasi veya forumun kapanmasiyla ilgili muhabbetler donuyor. burayi seven biri olarak soyluyorum, forumdan sogutuyor. berkhan abiyle ise tanismisligim yok fakat kendisine soru sormuslugum bir kac sey danismisligim var. uslubu gayet duzgundu ki foruma yazilsa dahi kendi adima konusuyorum, anlamadigim seyler olabiliyor. zaten forumda olan bir seyi sormamdan dolayi tepki gosterseydi hakli bulurdum. Ki congofather ile ismini hatirlamiyorum fakat abim sagolsun ilk dac/dap arastirmaya basladigim zaman beni arayarak neredeyse 1 saat bilgi verdi. Bu bilgi karsiliksiz, ne bir sey satmak ugrunaydi ne de bi kotu bir niyet vardi. tamamen bilgilendirmek ve dostca bir yaklasimdi. berkhan abide gerek ikinci ele katkisi gerek danistigim seyler hakkinda bana olan tavri olsun yani genel olarak bu forumu ileri goturecek sayili uyelerden biridir. kamplasma yok tamamen kendi fikrimi dusuncelerimi belirtmek icin soyluyorum. zxc nickli kullanicinin agresif tutumunun berkhan abiden(berkhan abi agresifse eger) ondan daha fazla oldugunu dusunuyorum. madem usluptan dolayi boyle bir sey yapiliyor aynisi zxcye de yapilsin. Foruma girmememin sebebi ise hobiyi biraktigimdan oturu degil. diger forumlarda da bir ugrasim yok ama girip aktif oluyorum. bu forumda belli bir kesim kendini buranin sahibi zannediyor, her seyi en iyi bildigini yanlis uslupla ifade ediyor. bunun yerine herkes tecrubesini duzgunce paylassa belki benim gibi yeni uyeler bir sey sormaya cekinmek yerine, ozelden uslubu duzgun kisilere soru sormak yerine, konu acar herkesin fikrini alir ve ona gore yoluna devam eder. fakat eski ve her seyi ben bilirim havasinda olan uyeler oldukca benim gibi dusunup, ozelden soru sormak isteyen kullanicilar bence daha cok olacaktir. ve bence sonunda benim gibi aktif olmayi birakacaklardir. bunlar tamamen kendi goruslerim, belirtmek istedim. illa boyle bir sey var demiyorum. bence boyle. forumu seviyorum iyi ki boyle bir forum ve iyi ki ikinci el kismi var, ki bilgi edinip turkiyede olmayan kulakliklara sahip olup deneme firsati buluyoruz.

CongoFather ve zxc bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    @VirtuFortuna'ya karsi tavrimin agresif olarak nitelendirilmesini anlayisla karsilamakla beraber, binlerce paylasimim arasindan herhangi bir yeni uyeye karsi uslubu bozuk ve uygunsuz bir mesaj bulmanizin oldukca zor olacagini dusunmekteyim. Bilakis @VirtuFortuna'ya olan tepkim sahsimi terslemesi yaninda diger uyelere de benzer uygunsuz tavir icinde bulunmasiydi. Sizin tecrubenizin boyle olmamasi guzel. Ancak oyle olan yeterince insan oldugu da asikar.

"foruma yeni katilan uyelerin yorum yapmasi" olayi malesef su an anlasilmiyor, cunku yazdiklari mesajlari sildiler. Ancak kimliklerini gizlemek isteyen eski bir ya da birkac uye, ikinci uyelik alip, @VirtuFortuna'yi savunmak adina sahsima hesap sordular, ve bunu yaparken de "Biz burada yillardir birbirimizi taniriz, sen kim oluyorsun, senin kim oldugun bile belli degil" turu ifadeler kullandilar. Ironik yani, bunu yazanlarin kendini gizliyor olmasiydi :) Muhtemelen yazdiklari tepkisel sacmaliklardan pisman olup mesajlarini sildiler sonra. Belki de bu agresif tavirlariyla destekledikleri @VirtuFortuna'ya daha cok zarar verdiklerinin farkina vardilar.

Yoksa sizin gibi foruma girip samimi goruslerini ifade eden insanlar degillerdi. Siz dahil yanlis davrandigimi dusunen insanlar bu fikirlerini yazdilar. Bu dusuncelere saygi duydugum icin hic birine tepki gostermedim. Acikcasi yaptigimin dogru oldugundan kendim de emin degilim. Muhtemelen hic bir sey yazmamak en akillica olan yoldu. Ancak sahsim dahil bir cok uyeye karsi dan dun yazmis olan birinin forumun ortasina cikip sutten cikmis ak kasikmis gibi "naptim size?" diye hesap sormasi aymazligi karsisinda sessiz kalmak ta istemedim, kim olursa olsun...

#107 zxc, 16 Eylül 2020 15:38
    Son düzenleme: 18 Eylül 2020 01:49
    ahmet çekirdek, barocka ve bugra116 bunu beğendi.
  8. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Sizi bilmem ama Techno-Fi denilince benim aklıma 3 şey geliyor artık:

1. Boğaç
    2. Berkhan
    3. Sony Nefreti :)

Berkhan da bu konunun etkisiyle Phantom of the Opera mertebesine yükseldi. Kendisi burada olmasa da hayaleti her daim aramızda dolaşacak...

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Video süpermiş... Queen'in şarkı sözlerine besmele nerden girmiş hep merak etmişimdir...

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  10. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,404
    Teşekkür ederim, değinmişsiniz. Her zaman bu işte hevesli olup yeni başlayanlara, çabalayanlara takılıp/tereddüte düşüp sorduklarında, bildiğim bir konu ise, yardımcı olmaya çalışırım. Bu konuda ise daha fazla yazmaya gerek yok, başlığın soğumaya bırakılması lazım.

#110 CongoFather, 17 Eylül 2020 16:32
    Son düzenleme: 18 Eylül 2020 06:58