Vsonic Gr07 MKII İncelemesi

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda Engin tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,751
  Alınan Beğeniler:
  1,691
  Merhaba arkadaşlar,

  Bu yazımızda Gr07’lerin ikincisi Gr07 MKII’yi incelemek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

  Gr07 MKII neden çıktı? Bilmiyorum. Ben birinci nesilden de fazlasıyla memnundum. Ama Çinli dostlarımız “Harekette bereket vardır.” demiş olacaklar ki, “daha fazla gümüş” içeren kablosuyla ikinci nesil Gr07’yi piyasaya sürdüler.

  Konumuza geçelim..

  [size=10pt]Kutu ve Kutu İçeriği[/size]

  Yok arkadaş! Birinci nesil gr07’min kutu içeriği de eski içerikti. Yani birinci nesilde de ikinci nesil var. Benimki en birinci nesildi. Ama ikincinin birinci neslinde aşağıdaki içerik bulunmakta:

  -10 çift hibrid uç
  -3 çift silikon uç
  -1 çift köpük uç
  -1 adet sert taşıma çantası
  -1 çift "earguide"

  [​IMG]


  [size=10pt]Malzeme Kalitesi[/size]

  Gr07 MKII’mizin kasası birinci nesil ile tamamen aynı. Tek ve köklü değişiklik kabloda yapılmış.

  Kasa sert plastikten oluşuyor; yine kare şeklinde. Boyutları ufak, ağırlığı oldukça az. Ama sağlam meret..

  [​IMG]

  Kablomuz görünüm olarak tamamen farklı. Rengi daha koyu ve sarmal bir yapıya sahip. Malzemesi daha yumuşak, hissiyatı çok daha güzel. Yine firmanın söylediğine göre daha esnek.

  [​IMG]

  Jack yine L yapıda. Büyüklüğü ve sağlamlığıyla insana güven veriyor. Kablo yapısıyla da birleşince bence sorun yaşamak oldukça zor.

  Gümüş! Bildiğimiz kadarıyla birinci nesil Gr07’nin kablosu da gümüştü. Ama adamlar diyor ya: Bu daha gümüş!! Evet, sese etkisi var, bu konuya daha sonra değineceğiz.


  [size=10pt]Konfor ve Yalıtım[/size]

  Kulaklığı earguide’lar ile kullanmak zorundayız maalesef. Kablonun hafıza kazanma özelliği oldukça düşük. Diğer türlü tutunduramazsınız. Dedik ya kasamız küçük diye, kablo da biraz ağır kaçıyor kasaya. Biraz aşağıya doğru çekme gibi bir huyu var, klips kullanmazsanız can sıkabiliyor.

  [​IMG]
  [size=8pt]*Gr07 Shinji Kagawa'nın kulağında[/size]

  Evet, bu aletin nozzle’ı oynuyor! Nozzle’ı kulak kanalınız için uygun pozisyona getirip bir de uygun ucu yakaladınız mı kulaklığın konforu gerçekten iyi hale geliyor. Bununla beraber hareketli nozzle’la kulak kanalınızı tam kapatabildiğiniz için yalıtım da başarılı hale geliyor. Yalıtım çok üst düzey mi? Çok çok değil ama gayet yeterli.


  [size=10pt]Ses Kalitesi[/size]

  Yanlışlıkla mı bilmiyorum ama Uzakdoğu’lu dostlarımız bu alet ile gerçekten iyi iş başarmışlar.

  Gr07 için en önemli uyarım şudur: Burn-in süreci 100 saat falan değil bu alette. Kaç yüz saat çalıştırırsanız o kadar artıyor performansı. Aylar sonrasında bile “aaa” dedirtebiliyor insana(evet bunu yaşadım).

  Engin abartıyor dersiniz, ben Boğaç’tan alıntı yapmak istiyorum:

  “Senin gr07'ye ayrı bir hayranlık besleyerek yaklaşık 50 saat kadar low-mid-high gain’de karışık olarak pink ve white noise verdim. Daha da iyi durumda, yumuş yumuş

  … Kesinlikle çok iyi bir kulaklık. W4'ten eksiği yok vokal dışında. Hatta bazen daha sıcak, daha yumuşak sesi var. Çok çok iyi bir kulaklık hakikaten. Konforu da şahane.”

  Evet, Gr07’nin sesini en iyi tanımlayabileceğimiz terim: Yumuş yumuş :love:


  Bass Yapısı

  Bu kısım en önemli, farkın en çok olduğu yer bana göre.

  Birinci nesil gr07 burn-in sürecinden önce teneke gibi bir basslara sahipti. Kendini bulması da epey vakit almıştı. Ama MKII’nin bassları en baştan beri biraz daha güçlü, biraz daha derinlere inen yapıda. Güçlü derken yanlış anlaşılmasın. Hala yoğun basslı bir kulaklık değil. “Bass-head” olmaya gerek yok, bass karakterli kulaklıkları sevene de az gelebilir.

  Enstrüman içerikli müziklerde olması gerekeni sunuyor genelde. Basslar uzamıyor, gerektiği kadar derine iniyor. Miktarı kararında vuruyor. Bu rock, metal ya da klasik müzik dinlerken gayet yeterli, mutlu mesut dinlettiriyor. Ama iş elektronik müziklere geldi mi bir şeyler eksik dedirttiriyor. Bu arada pop(Serdar Ortaç değil, MJ) dinlerken de gayet tatmin edici. Pop’tan yukarısı olmuyor sanırım :)

  Burn-in süreci ile basslar daha da yerine oturmakta. Başlarda teneke tıngırdaması olarak hissettirebilir ama vakit geçtikçe derinleşip yumuşamakta. Unutmayın ve sabredin: Bu kulaklığın burn-in süresi epey sürmekte..

  Diğer frekansları etkiler mi? Hayır etkilemez. Kararlı miktarının yanında kendi kendine çalan bir havası var.


  Mid ve Vokal Yapısı

  Gr07’nin en dikkat çekici yönü: Sıcak, yumuşak midleri…

  Genelde armatürlü kulaklıklarla bilinir ya soğuk ses; bu alet tam zıttını göstererek aradaki farkı ispatlıyor. Enstrüman seslerinin, vokallerin sıcaklığı yüzünüze vuruyor ve evet, GR07’nin eğlencesi bu midlerden geliyor. Yine midleri diğer frekansların biraz daha önünde olarak değerlendirebiliriz.

  Sunum başarılı. Mid civarlarında gezen enstrümanlar net olarak servis ediliyor. Kontrollüler, sapıtma, parlama gibi huyları yok, fazlasıyla müzikal.. Önlerinde perde yok, ama sıcak hava dalgası var, dikkat!

  Kulaklığın vokal yapısı önde diyebilirim. Tamamen önde değil tabi. Enstrüman seslerinin önünde olduğu hissediliyor ama enstrümanları kapatıp buraların ağası benim demiyor. Sahne yapısından dolayı enstrümanlarla bir araya girme gibi bir huyu yok, efendi efendi yerinden söylüyor. Yine vokallerimizde bulunan hafif yankılanma havası, sahne derinliği ile birleşip hoş bir hava yaratmakta.


  Tiz Yapısı:

  Birinci nesil Gr07’mizde ilk başlarda gerçekten saçma sapan tizler vardı. Yüksek sesle müzik dinlemem ama o tizler epey bi’ sövdürmüştü bana. Sağolsun @chemist kardeşimiz Fatih’in “gr07 burn-in’le değişmiyor pek” demesiyle de iyice bozulmuştu sinirlerim; üçüncü ayında bile hala satacam diye geziyordum ama dedim ya ne kadar çalışırsa o kadar performans diye, sonraları kendine gelmişti. MKII’de gümüşün hikmeti midir nedir, tizlerimiz en baştan nispeten yerinde..

  Gr07’ler kayıt seçici kulaklıklar. Siz onu ne kadar kaliteli beslerseniz o kadar cevap verebiliyor. Kötü kayıtta kıstasım olan Hayko Cepkin albümlerinden sonra Hadi Bey’den edindiğimiz klasik müzik albümlerini dinlediğimde kulaklığın neler başarabildiğini daha net görebiliyorum. Kayıt kalitesine göre tiz sunumu da köklü olarak değişiyor: Ziller bizim için çalıyor.

  Üst frekansımız tane tane, kontrollü. Kulaklık kendini bulduğunda parıldamalar da yok oluyor, gerektiği kadar çıkıyor yukarılara. MKII’de gümüş kablo ile kalite artmış. Çözünürlük, tizlerin doğallığı(bir re272 olmasa da) daha seçilebilir hale gelmiş. Kayıt kalitesine göre metal müziğin o karmaşasında dahi kulaklık layığıyla sunabiliyor tizlerini.

  Bu arada belirtmekte fayda var, kulaklık sahip olduğu sıcaklıktan dolayı yavaş kalabiliyor. Gr07’ler daha dingin müziklerin kulaklıkları. Kafa sallamalardan falan yorulabiliyor, hoş bir seda arıyor. Tabi bu yavaşlık daha çok metal dinlerken hissettiriyor kendisini. Klasik müziğin hızlı pasajlarından, enstrümanların yoğunlaştığı anların altından layığıyla kalkıyor. Armatür sürücülü kulaklıkları dinledikten sonra da bu farkı net olarak anlayabiliyorsunuz. Tizlerimiz doğal ama az biraz yavaş.


  Sahne Yapısı:

  Gr07 MKII geniş bir sahne yapısına sahip. Enstrümanların, vokalin konumlandırılması başarılı, dolayısıyla seslerin bir araya girmesi gibi bir durum yaşatmıyor. Uygun dinleme koşullarında detayları duymak fazlasıyla mümkün.

  Sahnemiz gerek genişlik gerek derinlik olarak gayet tatmin edici. Vokalleri önde olarak tanımladık ama bu sahnenin derinliğinin az olduğunu getirmesin akıllara. Dinlenilen müziklere göre “orada” olan enstrümanları seçmek, mümkün olan sesleri gerilerden-derinlerden duymak oldukça kolay. Yukarıda dediğim gibi vokallerin hafif yankılı olması sahnede derinlik hissini artırıyor.


  Sonuç olarak Gr07 biraz zaman ve sabır isteyen bir kulaklık. Yavaş yavaş alıştırıyor kendisine; ama sonrasında kopmak zor(En azından benim için). Yapay sesler içeren müzik türlerine gitmez, gerçek enstrümanların olduğu müzikler ise büyük keyifle dinlenebiliyor. Özellikle daha önceleri dinlerken sıkıntı basan klasik müzikleri bu alet ile çoğu zaman arıyorum. Tabi ruh hali mühim... :)

  GR07 MKII ilk çıktığı vakitlerdeki $150’lık etiketiyle fazlasıyla tercih sebebi içeren bir kulaklıktı. Şu andaki $170’lık fiyatı ile arayanları çağırıyor ama bence yine de fiyat gayet uygun. Dengeli, sıcak yapısı ve ses başarımıyla üst seviye bir iem demek mümkün..

  Bir uyarı: Kulaklığı lendmeurears.com’dan alabilirsiniz. Kulaklığın fiyatı artmış demeden önce lütfen ABD doları olarak baktığınıza emin olun.

  Buraya kadar ulaşanlara her zaman olduğu gibi 10 tam puan veriyorum. Okuduğunuz için teşekkür eder, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim.

  Saygılar..

  [size=10pt]Teknik Özellikler:[/size]

  Drivers: 11mm CCAW high dynamic transducer with multi-layers bio-cellulose diaphragm
  Rated Impedance: 50Ω +/- 10%
  Sensitivity: ≥105dB (@ 500Hz)
  Frequency Response: 7Hz—30,000Hz
  Distortion: <0.2% @ 105dB (20&#956;pa)
  Channel Imbalance: <1dB (@ 500Hz) / &#8804;1.5dB (@ 20Hz&#65374;12.5KHz)
  Input: 10mW Max.
  Input: 50mW
  Stereo Plug: 3.5mm 8&#956; 24K Gold Plated
  Cable: 1.30M Silver Cable

  ©©©Engin©©© ©©©Techno-Fi©©©
   
  #1 Engin, 12 Kasım 2012
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  8 kişi bunu beğendi.
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,808
  Alınan Beğeniler:
  571
  Eline, koluna, kulağına sağlık Enginciğim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD
  Sponsor AudioMinor

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,010
  Alınan Beğeniler:
  1,627
  Ellerine sağlık Engin. Çok güzel bir kulaklık için çok güzel bir inceleme.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,165
  Alınan Beğeniler:
  2,252
  Teşekkürler Engin eline sağlık :-*
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,751
  Alınan Beğeniler:
  1,691
  Teşekkür ederim dostlar..
   
 6. neo1990

  neo1990
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesaj:
  472
  Alınan Beğeniler:
  13
  Arkadas nerden aliyosunuz hemen yaa bunlari, benim daha varligindan haberim yok bunun ;D
  Bi okuyalim bakalim incelemeyi, merak ettim ustune ne katmis 1. nin :)
   
 7. chemist

  chemist
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Nisan 2011
  Mesaj:
  356
  Alınan Beğeniler:
  251
  Eline sağlık engin güzel inceleme yazmışsın :eek:k

  Banada atıfda bulunmuşsun ;D ben o aralar er4p yi denedikten sonra pfe yide deneme şansı bulmuştum ve fena halde çözünürlüğe takmıştım. R07 yi nekadar süre kullanmıştım tam hatırlamıyorum, belkide burn in bile olmamıştı. Ben kayda değer bi değişme hissetmedim çünkü baslar hala teneke gibiydi. Armatürlüleride gördükten sonra r07 yi satıp pfe almıştım, ama sonra anladımki iş çözünürlükle bitmiyomuş :) durum böyle yani dostum
   
 8. DarkTemplar

  DarkTemplar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  2 Ağustos 2012
  Mesaj:
  514
  Alınan Beğeniler:
  74
  MK2 versiyonları hep merak etmişimdir hangi üründe olursa olsun ve nedense hep bana iyi gelmişlerdir hatta bazı ürünlerde mk2 iyiki oluyor diyorum.

  Ellerine sağlık Engin, referans türde bir inceleme bence.
   
 9. archieduke

  archieduke
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  19 Haziran 2012
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  9
  Eline eme&#287;ine saglik. gr06 dusunuyordum. Engin yanilmiyorsam gr06 da denedin sen ikisi arasindaki farklar konusunda bir yorum yapabilirmisin.
   
 10. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,565
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Güzel kulaklık, güzel inceleme. Teşekkürler.
  Um3x olmasa bunu düşünebilirdim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,751
  Alınan Beğeniler:
  1,691
  Teşekkür ederim arkadaşlar..

  Fatih, espri olsun diye yazdım o kısmı.. Sen de farketmişsindir o masanın başında beni düşürdüğün durumu ;D

  Cemil abi, Gr07 aslında gr06 karşısında abiliğini gösteriyor bana göre. Mid ve tizlerdeki kalite farklarının yanı sıra Gr06'da özellikle basslar daha önde, sahne daha dar. Tabi o fiyat aralığında yine gr06'nın üstünlüğü tartışılamaz..
   
 12. Sine nomine

  Sine nomine
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Kasım 2010
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  47
  İnceleme için teşekkürler. GR07'nin bir de Bass Edition diye bir modeli çıkmış. Hazır konusu açılmışken, lendmeurears'da birçok ürünün indirime girdiğini ekleyeyim. Özellikle Vsonic'in çift armatürlü kulaklığı GR01'de 40$ civarında çok iyi bir indirim söz konusu. GR06 ve GR07'lerin fiyatlarında da düşüş var :)
   
 13. sertac

  sertac
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesaj:
  295
  Alınan Beğeniler:
  371
  genelde elektronik ,trance ,house ,r&b ,Rap tarzı dinleyen biri olarak söylemeliyim ki .bu kulaklık gerçekten bu işi fazlasıyla görüyor.
  ekipmanım nokia lumia 920+fiioe6 olmasına ragmen cok iyi sonuç alıyorum. :wink

  bu kulaklığı tavsiye ediyorum arkadaslar :love:
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. puskuruk

  puskuruk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  21 Nisan 2013
  Mesaj:
  409
  Alınan Beğeniler:
  48
  Çok araştırdım fakat karar veremedim :b sizde bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim :evl
   
 15. chelaureux

  chelaureux
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Mayıs 2013
  Mesaj:
  416
  Alınan Beğeniler:
  57
  Çok övgü alan ve tavsiye edilen bu kulaklığı bugün aldım. ilk dinlemem beni büyük bir hüsrana uğrattı, hiç beğenmedim. şu an birkaç saattir dinliyorum ve şu kanıya vardım:

  Öncelerde tek beğendiğim kulaklık Sony EX300SL olmuştu, değişik model sony kulaklıklar alsamda bunun yerini tutmadı. Sonra yine çok övgülerini duyduğum Sennheiser CX300-II aldım sonuç yine hüsran oldu. Monster Beats dr. dre tour aldım yine beğenmedim, Sony EX300SL den vazgeçemedim o bambaşkaydı. Tane tane ses alıyordum her enstrumanı ayrı ayrı takip edebiliyordum basslar süperdi. Bunların hepsini sony playerda denedim.

  Ardından bir süre sonra iphoneda sennheiser ile dinlemeye başladım (yaklaşık 3 ay) sony'i tekrar çıkarıp dinlemeye başladığımda bu seferde sony'i beğenmedim:)
  Birkaç saattir Vsonic Gr07 dinliyorum ve yavaş yavaş beğenmeye başladım. (ama halen diğer kulaklıklarım kadar beğenmiyorum)

  Şunu anladım ki bir kulaklığa iyi kötü yorum yapabilmek için en az 1 ay dinlemek lazım. İlerleyen günlerde dinleye dinleye bu kulaklığı da beğeneceğimi düşünmeye başladım. İnşallah:) Bu arada şöyle bi gerçek var bunun tek beğendiğim yanı tizleri. Kötü yanı da bassları. Midler de fena deil.

  Şeytan diyor 1 ay hiç müzik dinleme sonra da hepsini dinleyip iyiyi kötüyü ayırt et:)
   
 16. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  En az 400 saat pişecek o. :cheesy: :angel: Keşke almadan soraydınız, daha iyi alternatifleri gelebilirdi.
  Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Bendede Bass edition'u var.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 17. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,165
  Alınan Beğeniler:
  2,252
  Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.İncelemeyi okursanız zamanla bazı şeylerin değişeceği belirtilmiş.Bu kulaklık ciddi bir süre burn-in yapılmalı.Keşke herşey sizin dediğiniz gibi olsa.Şu anki kulaklığınız daha önceki kulaklıklarınızdan bir değil birkaç gömlek üstün emin olun.
  Belki iyiyi kötüyü yanlış biliyorsunuzdur,üründen zevk almak başka şey iyi-kötü ürün başka şey bence.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  İlk taktığımda banada Gr04, Gr07den iyi gelmişti ama ilk 50 saatinden sonra fikrim anında değişti. Burne acayip yatan bir kulaklık. Böylesini görmedim. Gittikçe gidiyor. Asıl 300 saat sonra tam oturuyor. 300den sonra milim milim artık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. wmqpun

  wmqpun
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Ağustos 2012
  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeniler:
  9
  şahsen mk2 yi severek kullanıyorum ,bence dinlediğiniz müziklerin daha kayıpsız formatlarını bulmaya çalışın oldukça fark edecektir .
   
 20. chelaureux

  chelaureux
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Mayıs 2013
  Mesaj:
  416
  Alınan Beğeniler:
  57
  Burn-in olayına pek inanmayanlardanım, bana daha çok kulak alışkanlığı gibi geliyor ama inşallah siz haklı çıkarsınız:) satıcı arkadaşta öyle söyledi burn-in süresi çok uzunmuş bunda. kulaklığımı 24 saat aktif bırakıcam hep:)

  Yine marka/model tavsiyeleriyle arabamın müzik sistemini compenantlar hertz, ana ünite pioneer, subwoofer rockford fosgate, amfiler jbl, kapasitör stinger gibi değişik markalar yapmıştım. Bir türlü sevemedim pişman olmuştum. Sonra hepsini komple satıp tamamen sony'nin en üst serileri yaptım oh bee dedim :) galiba benim müzik zevkim farklı :idiot2: