Vsonic Gr07 MKII İncelemesi

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda Engin tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda Gr07’lerin ikincisi Gr07 MKII’yi incelemek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Gr07 MKII neden çıktı? Bilmiyorum. Ben birinci nesilden de fazlasıyla memnundum. Ama Çinli dostlarımız “Harekette bereket vardır.” demiş olacaklar ki, “daha fazla gümüş” içeren kablosuyla ikinci nesil Gr07’yi piyasaya sürdüler.

Konumuza geçelim..

[size=10pt]Kutu ve Kutu İçeriği[/size]

Yok arkadaş! Birinci nesil gr07’min kutu içeriği de eski içerikti. Yani birinci nesilde de ikinci nesil var. Benimki en birinci nesildi. Ama ikincinin birinci neslinde aşağıdaki içerik bulunmakta:

-10 çift hibrid uç
    -3 çift silikon uç
    -1 çift köpük uç
    -1 adet sert taşıma çantası
    -1 çift "earguide"

[size=10pt]Malzeme Kalitesi[/size]

Gr07 MKII’mizin kasası birinci nesil ile tamamen aynı. Tek ve köklü değişiklik kabloda yapılmış.

Kasa sert plastikten oluşuyor; yine kare şeklinde. Boyutları ufak, ağırlığı oldukça az. Ama sağlam meret..

Kablomuz görünüm olarak tamamen farklı. Rengi daha koyu ve sarmal bir yapıya sahip. Malzemesi daha yumuşak, hissiyatı çok daha güzel. Yine firmanın söylediğine göre daha esnek.

Jack yine L yapıda. Büyüklüğü ve sağlamlığıyla insana güven veriyor. Kablo yapısıyla da birleşince bence sorun yaşamak oldukça zor.

Gümüş! Bildiğimiz kadarıyla birinci nesil Gr07’nin kablosu da gümüştü. Ama adamlar diyor ya: Bu daha gümüş!! Evet, sese etkisi var, bu konuya daha sonra değineceğiz.

[size=10pt]Konfor ve Yalıtım[/size]

Kulaklığı earguide’lar ile kullanmak zorundayız maalesef. Kablonun hafıza kazanma özelliği oldukça düşük. Diğer türlü tutunduramazsınız. Dedik ya kasamız küçük diye, kablo da biraz ağır kaçıyor kasaya. Biraz aşağıya doğru çekme gibi bir huyu var, klips kullanmazsanız can sıkabiliyor.

[size=8pt]*Gr07 Shinji Kagawa'nın kulağında[/size]

Evet, bu aletin nozzle’ı oynuyor! Nozzle’ı kulak kanalınız için uygun pozisyona getirip bir de uygun ucu yakaladınız mı kulaklığın konforu gerçekten iyi hale geliyor. Bununla beraber hareketli nozzle’la kulak kanalınızı tam kapatabildiğiniz için yalıtım da başarılı hale geliyor. Yalıtım çok üst düzey mi? Çok çok değil ama gayet yeterli.

[size=10pt]Ses Kalitesi[/size]

Yanlışlıkla mı bilmiyorum ama Uzakdoğu’lu dostlarımız bu alet ile gerçekten iyi iş başarmışlar.

Gr07 için en önemli uyarım şudur: Burn-in süreci 100 saat falan değil bu alette. Kaç yüz saat çalıştırırsanız o kadar artıyor performansı. Aylar sonrasında bile “aaa” dedirtebiliyor insana(evet bunu yaşadım).

Engin abartıyor dersiniz, ben Boğaç’tan alıntı yapmak istiyorum:

“Senin gr07'ye ayrı bir hayranlık besleyerek yaklaşık 50 saat kadar low-mid-high gain’de karışık olarak pink ve white noise verdim. Daha da iyi durumda, yumuş yumuş

… Kesinlikle çok iyi bir kulaklık. W4'ten eksiği yok vokal dışında. Hatta bazen daha sıcak, daha yumuşak sesi var. Çok çok iyi bir kulaklık hakikaten. Konforu da şahane.”

Evet, Gr07’nin sesini en iyi tanımlayabileceğimiz terim: Yumuş yumuş :love:

Bass Yapısı

Bu kısım en önemli, farkın en çok olduğu yer bana göre.

Birinci nesil gr07 burn-in sürecinden önce teneke gibi bir basslara sahipti. Kendini bulması da epey vakit almıştı. Ama MKII’nin bassları en baştan beri biraz daha güçlü, biraz daha derinlere inen yapıda. Güçlü derken yanlış anlaşılmasın. Hala yoğun basslı bir kulaklık değil. “Bass-head” olmaya gerek yok, bass karakterli kulaklıkları sevene de az gelebilir.

Enstrüman içerikli müziklerde olması gerekeni sunuyor genelde. Basslar uzamıyor, gerektiği kadar derine iniyor. Miktarı kararında vuruyor. Bu rock, metal ya da klasik müzik dinlerken gayet yeterli, mutlu mesut dinlettiriyor. Ama iş elektronik müziklere geldi mi bir şeyler eksik dedirttiriyor. Bu arada pop(Serdar Ortaç değil, MJ) dinlerken de gayet tatmin edici. Pop’tan yukarısı olmuyor sanırım :)

Burn-in süreci ile basslar daha da yerine oturmakta. Başlarda teneke tıngırdaması olarak hissettirebilir ama vakit geçtikçe derinleşip yumuşamakta. Unutmayın ve sabredin: Bu kulaklığın burn-in süresi epey sürmekte..

Diğer frekansları etkiler mi? Hayır etkilemez. Kararlı miktarının yanında kendi kendine çalan bir havası var.

Mid ve Vokal Yapısı

Gr07’nin en dikkat çekici yönü: Sıcak, yumuşak midleri…

Genelde armatürlü kulaklıklarla bilinir ya soğuk ses; bu alet tam zıttını göstererek aradaki farkı ispatlıyor. Enstrüman seslerinin, vokallerin sıcaklığı yüzünüze vuruyor ve evet, GR07’nin eğlencesi bu midlerden geliyor. Yine midleri diğer frekansların biraz daha önünde olarak değerlendirebiliriz.

Sunum başarılı. Mid civarlarında gezen enstrümanlar net olarak servis ediliyor. Kontrollüler, sapıtma, parlama gibi huyları yok, fazlasıyla müzikal.. Önlerinde perde yok, ama sıcak hava dalgası var, dikkat!

Kulaklığın vokal yapısı önde diyebilirim. Tamamen önde değil tabi. Enstrüman seslerinin önünde olduğu hissediliyor ama enstrümanları kapatıp buraların ağası benim demiyor. Sahne yapısından dolayı enstrümanlarla bir araya girme gibi bir huyu yok, efendi efendi yerinden söylüyor. Yine vokallerimizde bulunan hafif yankılanma havası, sahne derinliği ile birleşip hoş bir hava yaratmakta.

Tiz Yapısı:

Birinci nesil Gr07’mizde ilk başlarda gerçekten saçma sapan tizler vardı. Yüksek sesle müzik dinlemem ama o tizler epey bi’ sövdürmüştü bana. Sağolsun @chemist kardeşimiz Fatih’in “gr07 burn-in’le değişmiyor pek” demesiyle de iyice bozulmuştu sinirlerim; üçüncü ayında bile hala satacam diye geziyordum ama dedim ya ne kadar çalışırsa o kadar performans diye, sonraları kendine gelmişti. MKII’de gümüşün hikmeti midir nedir, tizlerimiz en baştan nispeten yerinde..

Gr07’ler kayıt seçici kulaklıklar. Siz onu ne kadar kaliteli beslerseniz o kadar cevap verebiliyor. Kötü kayıtta kıstasım olan Hayko Cepkin albümlerinden sonra Hadi Bey’den edindiğimiz klasik müzik albümlerini dinlediğimde kulaklığın neler başarabildiğini daha net görebiliyorum. Kayıt kalitesine göre tiz sunumu da köklü olarak değişiyor: Ziller bizim için çalıyor.

Üst frekansımız tane tane, kontrollü. Kulaklık kendini bulduğunda parıldamalar da yok oluyor, gerektiği kadar çıkıyor yukarılara. MKII’de gümüş kablo ile kalite artmış. Çözünürlük, tizlerin doğallığı(bir re272 olmasa da) daha seçilebilir hale gelmiş. Kayıt kalitesine göre metal müziğin o karmaşasında dahi kulaklık layığıyla sunabiliyor tizlerini.

Bu arada belirtmekte fayda var, kulaklık sahip olduğu sıcaklıktan dolayı yavaş kalabiliyor. Gr07’ler daha dingin müziklerin kulaklıkları. Kafa sallamalardan falan yorulabiliyor, hoş bir seda arıyor. Tabi bu yavaşlık daha çok metal dinlerken hissettiriyor kendisini. Klasik müziğin hızlı pasajlarından, enstrümanların yoğunlaştığı anların altından layığıyla kalkıyor. Armatür sürücülü kulaklıkları dinledikten sonra da bu farkı net olarak anlayabiliyorsunuz. Tizlerimiz doğal ama az biraz yavaş.

Sahne Yapısı:

Gr07 MKII geniş bir sahne yapısına sahip. Enstrümanların, vokalin konumlandırılması başarılı, dolayısıyla seslerin bir araya girmesi gibi bir durum yaşatmıyor. Uygun dinleme koşullarında detayları duymak fazlasıyla mümkün.

Sahnemiz gerek genişlik gerek derinlik olarak gayet tatmin edici. Vokalleri önde olarak tanımladık ama bu sahnenin derinliğinin az olduğunu getirmesin akıllara. Dinlenilen müziklere göre “orada” olan enstrümanları seçmek, mümkün olan sesleri gerilerden-derinlerden duymak oldukça kolay. Yukarıda dediğim gibi vokallerin hafif yankılı olması sahnede derinlik hissini artırıyor.

Sonuç olarak Gr07 biraz zaman ve sabır isteyen bir kulaklık. Yavaş yavaş alıştırıyor kendisine; ama sonrasında kopmak zor(En azından benim için). Yapay sesler içeren müzik türlerine gitmez, gerçek enstrümanların olduğu müzikler ise büyük keyifle dinlenebiliyor. Özellikle daha önceleri dinlerken sıkıntı basan klasik müzikleri bu alet ile çoğu zaman arıyorum. Tabi ruh hali mühim... :)

GR07 MKII ilk çıktığı vakitlerdeki $150’lık etiketiyle fazlasıyla tercih sebebi içeren bir kulaklıktı. Şu andaki $170’lık fiyatı ile arayanları çağırıyor ama bence yine de fiyat gayet uygun. Dengeli, sıcak yapısı ve ses başarımıyla üst seviye bir iem demek mümkün..

Bir uyarı: Kulaklığı lendmeurears.com’dan alabilirsiniz. Kulaklığın fiyatı artmış demeden önce lütfen ABD doları olarak baktığınıza emin olun.

Buraya kadar ulaşanlara her zaman olduğu gibi 10 tam puan veriyorum. Okuduğunuz için teşekkür eder, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim.

Saygılar..

[size=10pt]Teknik Özellikler:[/size]

Drivers: 11mm CCAW high dynamic transducer with multi-layers bio-cellulose diaphragm
    Rated Impedance: 50Ω +/- 10%
    Sensitivity: ≥105dB (@ 500Hz)
    Frequency Response: 7Hz—30,000Hz
    Distortion: <0.2% @ 105dB (20&#956;pa)
    Channel Imbalance: <1dB (@ 500Hz) / &#8804;1.5dB (@ 20Hz&#65374;12.5KHz)
    Input: 10mW Max.
    Input: 50mW
    Stereo Plug: 3.5mm 8&#956; 24K Gold Plated
    Cable: 1.30M Silver Cable

©©©Engin©©© ©©©Techno-Fi©©©

#1 Engin, 12 Kasım 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    8 kişi bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Eline, koluna, kulağına sağlık Enginciğim.

Collapse Signature Expand Signature
  3. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,627
    Ellerine sağlık Engin. Çok güzel bir kulaklık için çok güzel bir inceleme.

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Teşekkürler Engin eline sağlık :-*

5. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Teşekkür ederim dostlar..

6. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Arkadas nerden aliyosunuz hemen yaa bunlari, benim daha varligindan haberim yok bunun ;D
    Bi okuyalim bakalim incelemeyi, merak ettim ustune ne katmis 1. nin :)

7. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    251
    Eline sağlık engin güzel inceleme yazmışsın :eek:k

Banada atıfda bulunmuşsun ;D ben o aralar er4p yi denedikten sonra pfe yide deneme şansı bulmuştum ve fena halde çözünürlüğe takmıştım. R07 yi nekadar süre kullanmıştım tam hatırlamıyorum, belkide burn in bile olmamıştı. Ben kayda değer bi değişme hissetmedim çünkü baslar hala teneke gibiydi. Armatürlüleride gördükten sonra r07 yi satıp pfe almıştım, ama sonra anladımki iş çözünürlükle bitmiyomuş :) durum böyle yani dostum

8. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    74
    MK2 versiyonları hep merak etmişimdir hangi üründe olursa olsun ve nedense hep bana iyi gelmişlerdir hatta bazı ürünlerde mk2 iyiki oluyor diyorum.

Ellerine sağlık Engin, referans türde bir inceleme bence.

9. archieduke

archieduke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Eline eme&#287;ine saglik. gr06 dusunuyordum. Engin yanilmiyorsam gr06 da denedin sen ikisi arasindaki farklar konusunda bir yorum yapabilirmisin.

10. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Güzel kulaklık, güzel inceleme. Teşekkürler.
    Um3x olmasa bunu düşünebilirdim.

11. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Teşekkür ederim arkadaşlar..

Fatih, espri olsun diye yazdım o kısmı.. Sen de farketmişsindir o masanın başında beni düşürdüğün durumu ;D

Cemil abi, Gr07 aslında gr06 karşısında abiliğini gösteriyor bana göre. Mid ve tizlerdeki kalite farklarının yanı sıra Gr06'da özellikle basslar daha önde, sahne daha dar. Tabi o fiyat aralığında yine gr06'nın üstünlüğü tartışılamaz..

12. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    İnceleme için teşekkürler. GR07'nin bir de Bass Edition diye bir modeli çıkmış. Hazır konusu açılmışken, lendmeurears'da birçok ürünün indirime girdiğini ekleyeyim. Özellikle Vsonic'in çift armatürlü kulaklığı GR01'de 40$ civarında çok iyi bir indirim söz konusu. GR06 ve GR07'lerin fiyatlarında da düşüş var :)

13. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    genelde elektronik ,trance ,house ,r&b ,Rap tarzı dinleyen biri olarak söylemeliyim ki .bu kulaklık gerçekten bu işi fazlasıyla görüyor.
    ekipmanım nokia lumia 920+fiioe6 olmasına ragmen cok iyi sonuç alıyorum. :wink

bu kulaklığı tavsiye ediyorum arkadaslar :love:

14. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Çok araştırdım fakat karar veremedim :b sizde bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim :evl

15. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Çok övgü alan ve tavsiye edilen bu kulaklığı bugün aldım. ilk dinlemem beni büyük bir hüsrana uğrattı, hiç beğenmedim. şu an birkaç saattir dinliyorum ve şu kanıya vardım:

Öncelerde tek beğendiğim kulaklık Sony EX300SL olmuştu, değişik model sony kulaklıklar alsamda bunun yerini tutmadı. Sonra yine çok övgülerini duyduğum Sennheiser CX300-II aldım sonuç yine hüsran oldu. Monster Beats dr. dre tour aldım yine beğenmedim, Sony EX300SL den vazgeçemedim o bambaşkaydı. Tane tane ses alıyordum her enstrumanı ayrı ayrı takip edebiliyordum basslar süperdi. Bunların hepsini sony playerda denedim.

Ardından bir süre sonra iphoneda sennheiser ile dinlemeye başladım (yaklaşık 3 ay) sony'i tekrar çıkarıp dinlemeye başladığımda bu seferde sony'i beğenmedim:)
    Birkaç saattir Vsonic Gr07 dinliyorum ve yavaş yavaş beğenmeye başladım. (ama halen diğer kulaklıklarım kadar beğenmiyorum)

Şunu anladım ki bir kulaklığa iyi kötü yorum yapabilmek için en az 1 ay dinlemek lazım. İlerleyen günlerde dinleye dinleye bu kulaklığı da beğeneceğimi düşünmeye başladım. İnşallah:) Bu arada şöyle bi gerçek var bunun tek beğendiğim yanı tizleri. Kötü yanı da bassları. Midler de fena deil.

Şeytan diyor 1 ay hiç müzik dinleme sonra da hepsini dinleyip iyiyi kötüyü ayırt et:)

16. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    En az 400 saat pişecek o. :cheesy: :angel: Keşke almadan soraydınız, daha iyi alternatifleri gelebilirdi.
    Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Bendede Bass edition'u var.

17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.İncelemeyi okursanız zamanla bazı şeylerin değişeceği belirtilmiş.Bu kulaklık ciddi bir süre burn-in yapılmalı.Keşke herşey sizin dediğiniz gibi olsa.Şu anki kulaklığınız daha önceki kulaklıklarınızdan bir değil birkaç gömlek üstün emin olun.
    Belki iyiyi kötüyü yanlış biliyorsunuzdur,üründen zevk almak başka şey iyi-kötü ürün başka şey bence.

18. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    İlk taktığımda banada Gr04, Gr07den iyi gelmişti ama ilk 50 saatinden sonra fikrim anında değişti. Burne acayip yatan bir kulaklık. Böylesini görmedim. Gittikçe gidiyor. Asıl 300 saat sonra tam oturuyor. 300den sonra milim milim artık.

19. wmqpun

wmqpun
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    şahsen mk2 yi severek kullanıyorum ,bence dinlediğiniz müziklerin daha kayıpsız formatlarını bulmaya çalışın oldukça fark edecektir .

20. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Burn-in olayına pek inanmayanlardanım, bana daha çok kulak alışkanlığı gibi geliyor ama inşallah siz haklı çıkarsınız:) satıcı arkadaşta öyle söyledi burn-in süresi çok uzunmuş bunda. kulaklığımı 24 saat aktif bırakıcam hep:)

Yine marka/model tavsiyeleriyle arabamın müzik sistemini compenantlar hertz, ana ünite pioneer, subwoofer rockford fosgate, amfiler jbl, kapasitör stinger gibi değişik markalar yapmıştım. Bir türlü sevemedim pişman olmuştum. Sonra hepsini komple satıp tamamen sony'nin en üst serileri yaptım oh bee dedim :) galiba benim müzik zevkim farklı :idiot2: