Vsonic VSD5 İncelemesi

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda MTRMSK tarafından 9 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  657
  Merhaba, başlıktaki kulaklığı dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

  Teknik özellikleri şu şekilde:
  • Driver Unit: CCAW Dynamic Drivers
  • Cable: 1.2m±0.3m Silver plated copper wire
  • Frequency Response:5-31.5KHz
  • Impedance: 32ohms
  • Sensitivity:108 dB
  • Distortion:1%
  • Channel difference :1.5dB
  • Rated power:10mW
  • Max power :30mW
  • Connector: 3.5mm plug
  • Cable: 1.3m
  İlk fotoğraf alıntıdır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kutu içeriği ve yapım kalitesi

  Cihaz vsonic'lerin yeni serilerinde standart olan siyah kare kutuda geliyor. İçerik olarak 3 boy single flange (M boy kulaklığa takılı), 1 çift double flange, 1 çift köpük uç ve kablo kancaları var. Kulaklık vsd3 ile aynı kasayı kullanıyor, fark renginin daha açık olması. Kablo sağlam bir his veriyor; kalın, enerjik olmayan bir yapıda. Kasa bağlantı noktalarında sıkıntı çıkabildiğini okudum ancak ben yaşamadım. Kasalar küçücük olmasa da kulakta rahatsızlık vermeden duruyor. Bana göre sıkıntılı olan tek tarafı GR07 vb.de kullanılan menteşeli nozzle'dan vazgeçilmiş olması, zira bu haliyle benim kulağıma tam oturmuyor.

  Ses

  Bas miktarı firmanın diğer modelleri kadar çok değil. Midbas bölgesinde biraz fazlalık hissettim. Dipbasa uzanması yeterince iyi, yalnız en alt frekansları vermede başarılı değil(fx750'ye kıyasla). Tabi burada kulağıma çok iyi oturmamasının etkisi olabilir. Genel olarak normalden koyu çalıyor, midbastaki bahsettiğim fazlalığa rağmen midlere çok girmiyor. Aynı şekilde dağılma, boğulma da ekstrem durumlar haricinde sözkonusu değil. Hız olarak kalburüstü, detay seviyesi çok iyi değil; yine de VSD1, VSD2S gibi cihazlardan üst seviyede olduğu çabuk anlaşılıyor. Detayın bol olmayışı katmanlılığı etkiliyor, zaman zaman tek notalılık oluşuyor.

  Mid Erkek vokaller açık renkli kalıyor. Detay seviyesi sınıf için normal. Elektrik gitarlarda iş biraz değişiyor, hem detay seviyesi iyi hem de katmanlandırmayı nispeten rahat kotarıyor. Tonlama çok doğru olmasa da sunumu eğlenceli buldum. Distorsiyon etkilerini verişi başarılı, üst notalardaki ısırık belirgin olarak hissediliyor. Kadın vokallerin tonu erkek vokallerden daha doğru, ancak yine biraz açık. Sibilans eğilimi çok fazla, her yerde ortaya çıkabiliyor. Vsonic ya bunu iyi bir şey gibi görüyor ya da sorunu gideremiyorlar çünkü dinlediğim neredeyse her kulaklıklarında var.

  Tizler kulaklığın en önde olan tarafı. Aynı zamanda en kalitesiz tarafı da diyebilirim. En üst frekanslara ulaşabiliyor. Ziller dağınık geliyor, dolayısıyla birbirine yapışıyor. Belli bir frekans grubunda plastiki bir rezonans oluşuyor, tahminimce kasanın iç yalıtımı düzgün olmadığı için. Çoğu kulaklıkta kumlanma(grain) oluşur, bu alette direk taşlanma var (daha düzgün bir tanım bulamadım) (#30 veya #50 elek yerine 4mm elekte kalacak parçacıklar düşünün). Standart halinde tizler için iyi konuşma şansı olmuyor, ancak kaybetmeden önce 75 Ohm adaptörle kullandığımda tizleri baya rafine edip bas miktarını azaltmıştı. Elde varsa denemek yararlı olacaktır.

  Sunum Sahne gayet geniş, derinlik fena değil. Normalde dinlediğim müziklerde gereğinden fazla esnetilmiş hissi bile veriyor. Bu sebeple gözünüzün önünde çok gerçekçi bir algı oluşamıyor. Oyunlarda yer belirtme keskinliği şimdiye kadar kullandığım IEMlerin hepsinden -fiyat bandı farketmeksizin- daha iyi (Müzik içinde enstrüman yerlerini belirtmede en başarılı değil ancak tiz fazlalığı bu konuda yararına çalışıyor). Müzik için de genel olarak bir ögeye yoğunlaşamk kolay diyebilirim. Tabii daha bol elementli civcivli kısımlarda tizlerden dolayı ortalık karışabiliyor.

  Sonuç

  Genel kullanıcıya (buluşmalarda deneyenlerin pek çoğu beğendi) hitap eden renkli, eğlenceli bir cihaz. Teknik olarak giriş seviyesi $30-$40 kulaklıklardan üstün, ancak fiyatının çok üstüne oynayacak kapasitede değil.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MTRMSK, 9 Ağustos 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağustos 2015
  12 kişi bunu beğendi.
 2. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  535
  Alınan Beğeniler:
  629
  Gayet güzel bir inceleme olmuş. Ellerine sağlık Burak.

  Bu aralıktaki fiyat bandındaki incelemelerin, çok daha pahalı ürünlerin incelemesinden daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

  Bir de hangi fiyat bandında ve ne ekipmanı olursa olsun, elindeki ürünü eleştirerek inceleme yazmak daha zordur her zaman, onun için de ayrıca tebrik ediyorum, zira pek böyle görüş ve inceleme görülmüyor artık.
   
  6 kişi bunu beğendi.
 3. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,494
  Alınan Beğeniler:
  3,123
  Ellerine sağlık Burakcim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 4. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  657
  Teşekkür ediyorum.
  Cihazın hem iyi hem kötü taraflarını belirteyim istedim de, şimdi uzaktan bakınca sanki perspektifi tutturamayıp fazla giydirmişim gibi geldi. Yakın zamanda 1-2 inceleme daha yazma planım var, bunda beğenilen/beğenilmeyen taraflara dair geri dönüş alırsam diğerlerinde o noktalara dikkat ederim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. weccer123

  weccer123
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Mart 2015
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  38
  Çok güzel bir inceleme olmus kulağınıza sağlık Acıkcası bassların mid bass seklinde toplanması benim gibi death metal türevlerini dinleyenler için bu fiyata bulunmaz nimet Su ana kadar brutal vokalleri vds5 gibi tane tane ve net veren kulaklık gormedim(fiyat aralığı dahilinde) Gövdeli sunum seven ve eğlenceli bir kulaklık arayan herkese tavsiye ederim parasını hakediyor

  NOT: Ekolayzırdan bassları 1 tık kısıp tizleri 1-2 tık yükseltince sibbilans kalmadığını belirtiyim nasıl oldu bende anlamadım ama bassları tizlere karıssıyo olabilir
   
 6. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,732
  Alınan Beğeniler:
  4,747
  Elinize sağlık hocam...
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  657
  @weccer123 Şahsen metal dinlemediğim için o konuda yorum yapmadım. Siz de düşüncelerinizi toplayıp yazsanız kulaklığın dediğiniz türlerdeki durumu da foruma eklenmiş olur. Şu an cihaz bende değil ama tizleri artırınca sibilansın nasıl gideceğini anlamadım. Tabi size göre güzelse bana laf düşmez.

  @moonstar Az çok fikir oluşturabildiysem ne mutlu
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 8. Ercan

  Ercan
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2015
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  4
  Vsd3s i ayrı olarak inceleseniz güzel olurdu. En çok satılan modellerinden biri.
   
 9. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,132
  Alınan Beğeniler:
  3,009
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.