Vsonic VSD5 İncelemesi

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda MTRMSK tarafından 9 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Merhaba, başlıktaki kulaklığı dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Teknik özellikleri şu şekilde:
    • Driver Unit: CCAW Dynamic Drivers
    • Cable: 1.2m±0.3m Silver plated copper wire
    • Frequency Response:5-31.5KHz
    • Impedance: 32ohms
    • Sensitivity:108 dB
    • Distortion:1%
    • Channel difference :1.5dB
    • Rated power:10mW
    • Max power :30mW
    • Connector: 3.5mm plug
    • Cable: 1.3m
    İlk fotoğraf alıntıdır.

Kutu içeriği ve yapım kalitesi

Cihaz vsonic'lerin yeni serilerinde standart olan siyah kare kutuda geliyor. İçerik olarak 3 boy single flange (M boy kulaklığa takılı), 1 çift double flange, 1 çift köpük uç ve kablo kancaları var. Kulaklık vsd3 ile aynı kasayı kullanıyor, fark renginin daha açık olması. Kablo sağlam bir his veriyor; kalın, enerjik olmayan bir yapıda. Kasa bağlantı noktalarında sıkıntı çıkabildiğini okudum ancak ben yaşamadım. Kasalar küçücük olmasa da kulakta rahatsızlık vermeden duruyor. Bana göre sıkıntılı olan tek tarafı GR07 vb.de kullanılan menteşeli nozzle'dan vazgeçilmiş olması, zira bu haliyle benim kulağıma tam oturmuyor.

Ses

Bas miktarı firmanın diğer modelleri kadar çok değil. Midbas bölgesinde biraz fazlalık hissettim. Dipbasa uzanması yeterince iyi, yalnız en alt frekansları vermede başarılı değil(fx750'ye kıyasla). Tabi burada kulağıma çok iyi oturmamasının etkisi olabilir. Genel olarak normalden koyu çalıyor, midbastaki bahsettiğim fazlalığa rağmen midlere çok girmiyor. Aynı şekilde dağılma, boğulma da ekstrem durumlar haricinde sözkonusu değil. Hız olarak kalburüstü, detay seviyesi çok iyi değil; yine de VSD1, VSD2S gibi cihazlardan üst seviyede olduğu çabuk anlaşılıyor. Detayın bol olmayışı katmanlılığı etkiliyor, zaman zaman tek notalılık oluşuyor.

Mid Erkek vokaller açık renkli kalıyor. Detay seviyesi sınıf için normal. Elektrik gitarlarda iş biraz değişiyor, hem detay seviyesi iyi hem de katmanlandırmayı nispeten rahat kotarıyor. Tonlama çok doğru olmasa da sunumu eğlenceli buldum. Distorsiyon etkilerini verişi başarılı, üst notalardaki ısırık belirgin olarak hissediliyor. Kadın vokallerin tonu erkek vokallerden daha doğru, ancak yine biraz açık. Sibilans eğilimi çok fazla, her yerde ortaya çıkabiliyor. Vsonic ya bunu iyi bir şey gibi görüyor ya da sorunu gideremiyorlar çünkü dinlediğim neredeyse her kulaklıklarında var.

Tizler kulaklığın en önde olan tarafı. Aynı zamanda en kalitesiz tarafı da diyebilirim. En üst frekanslara ulaşabiliyor. Ziller dağınık geliyor, dolayısıyla birbirine yapışıyor. Belli bir frekans grubunda plastiki bir rezonans oluşuyor, tahminimce kasanın iç yalıtımı düzgün olmadığı için. Çoğu kulaklıkta kumlanma(grain) oluşur, bu alette direk taşlanma var (daha düzgün bir tanım bulamadım) (#30 veya #50 elek yerine 4mm elekte kalacak parçacıklar düşünün). Standart halinde tizler için iyi konuşma şansı olmuyor, ancak kaybetmeden önce 75 Ohm adaptörle kullandığımda tizleri baya rafine edip bas miktarını azaltmıştı. Elde varsa denemek yararlı olacaktır.

Sunum Sahne gayet geniş, derinlik fena değil. Normalde dinlediğim müziklerde gereğinden fazla esnetilmiş hissi bile veriyor. Bu sebeple gözünüzün önünde çok gerçekçi bir algı oluşamıyor. Oyunlarda yer belirtme keskinliği şimdiye kadar kullandığım IEMlerin hepsinden -fiyat bandı farketmeksizin- daha iyi (Müzik içinde enstrüman yerlerini belirtmede en başarılı değil ancak tiz fazlalığı bu konuda yararına çalışıyor). Müzik için de genel olarak bir ögeye yoğunlaşamk kolay diyebilirim. Tabii daha bol elementli civcivli kısımlarda tizlerden dolayı ortalık karışabiliyor.

Sonuç

Genel kullanıcıya (buluşmalarda deneyenlerin pek çoğu beğendi) hitap eden renkli, eğlenceli bir cihaz. Teknik olarak giriş seviyesi $30-$40 kulaklıklardan üstün, ancak fiyatının çok üstüne oynayacak kapasitede değil.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MTRMSK, 9 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağustos 2015
    12 kişi bunu beğendi.
  2. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Gayet güzel bir inceleme olmuş. Ellerine sağlık Burak.

Bu aralıktaki fiyat bandındaki incelemelerin, çok daha pahalı ürünlerin incelemesinden daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bir de hangi fiyat bandında ve ne ekipmanı olursa olsun, elindeki ürünü eleştirerek inceleme yazmak daha zordur her zaman, onun için de ayrıca tebrik ediyorum, zira pek böyle görüş ve inceleme görülmüyor artık.

6 kişi bunu beğendi.
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Ellerine sağlık Burakcim.

2 kişi bunu beğendi.
  4. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Teşekkür ediyorum.
    Cihazın hem iyi hem kötü taraflarını belirteyim istedim de, şimdi uzaktan bakınca sanki perspektifi tutturamayıp fazla giydirmişim gibi geldi. Yakın zamanda 1-2 inceleme daha yazma planım var, bunda beğenilen/beğenilmeyen taraflara dair geri dönüş alırsam diğerlerinde o noktalara dikkat ederim.

5. weccer123

weccer123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Çok güzel bir inceleme olmus kulağınıza sağlık Acıkcası bassların mid bass seklinde toplanması benim gibi death metal türevlerini dinleyenler için bu fiyata bulunmaz nimet Su ana kadar brutal vokalleri vds5 gibi tane tane ve net veren kulaklık gormedim(fiyat aralığı dahilinde) Gövdeli sunum seven ve eğlenceli bir kulaklık arayan herkese tavsiye ederim parasını hakediyor

NOT: Ekolayzırdan bassları 1 tık kısıp tizleri 1-2 tık yükseltince sibbilans kalmadığını belirtiyim nasıl oldu bende anlamadım ama bassları tizlere karıssıyo olabilir

6. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,747
    Elinize sağlık hocam...

7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    @weccer123 Şahsen metal dinlemediğim için o konuda yorum yapmadım. Siz de düşüncelerinizi toplayıp yazsanız kulaklığın dediğiniz türlerdeki durumu da foruma eklenmiş olur. Şu an cihaz bende değil ama tizleri artırınca sibilansın nasıl gideceğini anlamadım. Tabi size göre güzelse bana laf düşmez.

@moonstar Az çok fikir oluşturabildiysem ne mutlu

4 kişi bunu beğendi.
  8. Ercan

Ercan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Vsd3s i ayrı olarak inceleseniz güzel olurdu. En çok satılan modellerinden biri.

9. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    2 kişi bunu beğendi.