Westone 3 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi ve custom UM 56 kulaklık ucu

'Westone' forumunda nurix tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,628
    uçları yaptırdım, alır almaz izmire geçtiğim için fotoğraf çekemedim. benimkiler um56 dan ziyade, custom es3 tarzı duruyor. okuduklarım kadarıyla a dying wash un yaşadığı kulağı acıtma problemini ben de yaşadım. kulağa giren uç köşeli gibi olursa sıkıntı yaratıyor. ben de ilk aldığımda farketmedim ama yolculuk sırasında farkettim. sağ uçla sol uç farklı yontulmuştu resmen. bugün izmirde sağ ucu da düzelttirdim. iki uç da yuvarlatılmış oldu şimdi, gayet rahatım. resimleri de en kısa sürede ekleyeceğim. emeği geçen, yönlendiren herkese teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. And

And
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Doğru yazın şu adamın nick'ini yahu ;D

3. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Haha :D Gece gece güldürdün vallahi ;D

@nurix
    Eline sağlık çok güzel olmuş. Ayrıca yakışmışlar touch ile de birbirlerine. Hayırlı olsun tekrar.

4. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    Doğru diyorsun yaw.ha allah... :gulme

@Bi Kreativ ;D

sağolasın....

5. EXcomZkko

EXcomZkko
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yanıt için teşekkürler..

Arkadaşlar şimdi soft mu, hard mı daha makbule geçiyor? :)
    Triple.fi'ye yaptırmayı düşünüyorum..
    Gerçi henüz dualflange uçlarla deneme fırsatım olmadı o da ayrı konu..

6. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    Yumuşak yaptırmanı tavsiye ederim.Sert biraz acıtır...

7. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    İnceleme için teşekkürler; fakat text olarak deaddy'e mail atarsan iyi olur.

8. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Sormak istediğim asıl soru şu, elektronik müzik konusundaki performansı nedir?

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    UM2 ile 3'ü burada ve DHde(tabii takip ediyorum) sıkça kıyasladığın için ben de direk kulak burn-in'i hikayesine girmeden UM2 ile ilgili kulakta yaklaşık 10 saatlik izlenimimi yazayım kısaca.

Öncelikle genel olarak aldığıma pişman olmadım, böyle bir şey lazımdı dışarıda. Ses bakımından öncelikle Er4p tercihim olurdu sanırım ama kasası ve konforunu bir türlü 30 dakikadan uzun süre katlanılır bulmadığım için gene Westone düşündüm. O konuda da UM1'deki izlenimlerim yanıltmamış beni, gayet memnunum.

Ses olarak da ilk olarak nadiren UM2 için gördüğüm "ham" yorumuna tamamen katılıyorum. Yeterli ama çok iyi tizleri yok UM2'nin. Ses seviyesi de 65%i geçince tüm IEMlerde ve en çok da UM1'de farketmiş olduğum dağılma/üst üste binme aynı şekilde UM2'de de var. Tizler üzerine kritik dinleme yapılamaz herhalde UM2 ile, ama ayrıntı ve miktar bakımından da yeterli denebilir.
    Orta sesler gayet iyi bence. Sesler dolgun (tizleşmeye tercihim dolgun midlerdir her zaman), normal olarak UM2'nin basslarından etkilenmişler biraz, ancak bence oldukça canlı ve ton olarak keyifli. Yine de Er4p'yi orta sesler konusunda IEMlerin kralı kabul ediyorum, hatta Dt880'i Er4 kadar canlı, K701'i de o kadar derli toplu bulmadığımı söylemiştim. Çok iyi bir ton yakalamış ety, biraz konforu ve kasayı önemsemeli artık.

Bassları için de çok güçlü deniyordu, ben de doğruluyorum. Takip edilmesi Westone3'ten daha zormuş duyduğuma göre, yer yer sadece dolgunluk duyulabiliyor ama bence 5 üzerinden puanlansa bassları 4.5 hakedecek kadar iyi. Genel olarak saf klasik müzik dinlemek isteyenler dışında herkes için iş yapar bence UM2. Yer yer tizler az geliyor, bazen de fazla coşup dağıtıyor sesi ama onun dışında büyük bir handikapı yok. Sesi maksimum %55 seviyesinde tuttuğunuz sürece ideal ayrıntı ve keyif alınıyor.

1 saat kadar denediğim kadarıyla kayıt ya da kayıt üstünde denemeler yaparken verdiği keyif dinlenirken verdiğinden daha fazla. Yamaha DD-55'i pc'ye bağlayıp kendimce kayıtlar yapıyordum Dt880 ile, ama açık kulaklık olduğu için dış sesler (elektronik baterideki "pat pat!" seslerinin ne kadar rahatsız edici olduğunu bilen vardır) kulaklığın sesiyle birleşiyordu, UM2 ile yapacağım sanırım onu da artık. Sonuç olarak iyi bir IEM diyorum, Westone 3 biraz daha iyidir sanırım diyorum, ve de beklentinizi aşırı yüksek tutmayın hiçbir kulaklıkta diyorum (mx500den geçilmediği sürece =)).

2 kişi bunu beğendi.
  10. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    Tizlerdeki sibilance sorunu varsa @Be Creative custom uç deneyebilirsin.tizler biraz öne geldi benimkinde ve daha temiz oldu.Ama baslar önede gelebilir o yüzden kesin konuşamam ama aklında bulunsun....

Bende 2 sini kullandım en büyük fark bence sesin temizliği......

Hangi uçları kullanıyorsun ?

11. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Shure'un black uçlarını kullanıyorum, ayrıca comply tips ve biflange de mevcut elimde um1'den kalma.

12. balbeyi

balbeyi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    IPhone 3Gs ile kullanabileceğim bu yada muadil kaliteli bir ürünü Istanbul içinde alabileceğim bir yer varmı.
    İlgi gösteren arkadaşlara teşekkür ederim...

13. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
  14. spydoctor

spydoctor
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    arkadaşlar custom uç ankarada nerde yaptırabilirim?yardım lütfen

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Genelde bildiğim kadarı ile yaptıranlar aşağıda adresini verdiğim yerde yaptırdı.. Ama sanırım pek memnun değillerdi..

http://www.idis.com.tr/aksesuarlar/kulak-kalibi.html

Yaptırıp memnun kalırsan, veya yaptıracak olursan W3 için benim de bilgim olsun belki sana katılabilirim..

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Sindirebilecek süredir Westone 3 sahibi olduğuma göre, artık benim de birşeyler yazmaya hakkım var sanırım :)

Şimdi öncelikle kulaklık bir IEM için mükemmel tizlere, enstrüman ayrımına, midlere sahip. Rahatlığı ve kablosu, kutu içeriği felan gayet iyi. İzolasyonu çok mükemmel değil ama yeterli. İyi olduğu konular hakkında çok bilgi var o yüzden uzatmak istemiyorum, özelleştirilmiş sorularınız olursa alabilirim...

Fakat ben herkesin bahsettiğinden çok bahsetmediği şeyleri yazmak istiyorum. Westone 3'ün eksi yönleri...

Öncelikle ses konusundaki sıkıntılarım;

Birincisi tabii ki sibilance. Kısa gri silikonlarla daha tizsel ama hem masaüstü sistem de hem de iPhone'da çok fazla sibilance yaşanıyor. 3flange'ler ile sibilance sorunu çözülüyor ama baslar artıyor ve tizlerin ayrıntısı biraz kayboluyor bu yüzden tercih sebebi olmuyor. Şu an Shure'un sarı süngerleri nispeten daha az sibilance yaşatıyor...

İkincisi hassasiyet ve transparanlık. Kulaklık o kadar hassas ve transparan ki sürekli kayıt seçiyor. Eski kayıtlarda dip gürültüsü, kötü kayıtlarda sibilance, mp3lerde karışıklık, konser kayıtlarında seyirci sesleri gibi sesler müziği dinlemenizi nerdeyse engelleyebiliyor. Buluşmada dip gürültüsü yok dediğimiz Darkvoice 336'da dip gürültüsü varmış... Masaüstü sistem veya LineOut>Fiio E1 şeklinde kullandıktan sonra iPhone normal kulaklık çıkışından dinlenmeyecek kadar kötü hissettirebiliyor, o kadar da acımasız malesef...

Üçüncüsü tabii ki benim en büyük düşkünlüğüm olan baslarda. Ne olursa olsun armatür sürücü kendini belli ediyor. (3flange hariç) Ama dinlediğim armatür sürücülüler arasında en iyi bas veren kulaklık orası ayrı.. Basların diğer problemi ise özellikle Pop, RnB gibi türlerde midbassın bassı ezmesi, veya derin basın hissedilememesi diyebilirim. Bu genelde büyük bir problem değil ama bazı şarkıları dinlenmez yapabiliyor.

Dördüncüsü ergonomik problemlerim. nurixYnin de bahsettiği nozzle kısalığı. Bir kanaliçiden çok kulakiçi kullanıyor gibiyim. Uçları nozzle'ın sonuna kadar yerleştirmeyip biraz daha derinde kullanabiliyorum.. İkinci ergonomik problem de kablonun ikiye ayrıldığı kısımdan sonrasını yukarıdan değil de normal takılan kulaklıklarla aynı uzunlukta yapmışlar. Orası kulaklık üstten takıldığı için nispeten kısa kalıyor. Özellikle montun fermuarını çekerken veya uzun olması gereken durumlarda küçük problemler yaratabiliyor...

Ama sonuç olarak, o enstrüman ayrımına ve transparanlığa bu kötü özellikler kesinlikle çekilir ve ben de dahil bir çok kişinin hiç umrunda değil... :)

[size=8pt]Dipnot: Bu forumdan kimsenin yapacağını düşünmüyorum ama; dışarıdan okuyanlara bu notum. Westone 3ün bu problemi varmış; IE8/etc. ondan iyi, süper, en iyisi gibi fanatik yorumlarınız için bu forumu veya bu mesajı referans göstermemenizi önemle rica ediyorum.[/size]

2 kişi bunu beğendi.
  17. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Hayırlı olsun Hasan tekrar. Tizleri iyi bir Westone milat, UM1 kullanmış ve UM2 kullanan biri olarak bunu söyleyebilirim. Westone 3'ün en büyük getirisi bu sanırım.

Sibilance'ı bilmiyorum ama dip gürültüsü duyurması özellikle düşük empedansından dolayı çok doğal. Amfiye de gerek yok hatta bende, UM2 ile yalnızca SB live bile elektrik süpürgesi gibi. Kanımca düşük empedanslı (IEM olması daha da bunu öne çıkarıyor sanırım) kulaklıklarda en hassas nokta bu. Hele Darkvoice zaten çok yüksek çıkışa sahip, 120 ohm aşağısında istenen performansı verememesi çok doğal. Onun esas olayı 250-600 ohm arasında başladığı için yine de dip gürültüsü yok kabul etmek lazım.

Westone UM2'yi Sennheiser HD6XX klonu yapan şey o midbas fazlalığıydı en başta, herhalde onu devam ettirmiş Westone. Tercih meselesi tabii, çok bir şey söyleyemiyorum ama özellikle akustik müzikleri bozduğunu düşünüyorum.

Tekrar güle güle kullan, bir 3-4 sene de IEM alma derim :)

2 kişi bunu beğendi.
  18. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Teşekkür ederim Metin..

Amfide empedans işini halledeyim diye PtoS adaptör yapıcam kendime sanırım. O şekilde dip gürültüsü gider gibime geliyor..

Midbass W3de mid ve tizler gerçekten çok ayrık çaldığı için enstrümanlara etki yapmıyor, o yüzden galiba enstürmentalde problem yaşamıyor olabilirim. Genelde Beyerden alıştığım hafif yankılı ve eğlenceli baslar biraz midbass çokluğundan dolayı o kadar eğlenceli olmadığından o türlerde biraz kötüleştiğini hissediyorum galiba...

2 kişi bunu beğendi.
  19. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,628
    eline sağlık Hasan, Ptos adaptör empedans işini çözecektir kesinlikle. 64 ohm luk bir empadansla bile dip gürültüsü gidecektir her türlü.

2 kişi bunu beğendi.
  20. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Empedans adaptörü dip gürültüsünü halleder ama akımı düşürmesi kulaklığın dinamiğini etkilemez mi? (Westone 3 için sormuyorum aslında, genel olarak)