Westone 4 İncelemesi

'Westone' forumunda UmutecH tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Merhabalar,

  Westone 4’ün popüler bir kulaklık olmasından dolayı ses haricinde,gereksiz ayrıntılardan kaçınarak, Westone 4’ün bende bıraktığı izlenimleri sizinle paylaşmak istedim. Westone 4 bundan sonrasında w4 olarak anılacaktır.


  [​IMG]  Genel Bilgiler;

  W4 adı üzerinde kasasında 4 adet armatür sürücü barındırıyor. Sürücüler üretici tarafından 2 bas,1mid,1tiz olarak tercih edilmiş.Dünyanın ilk 4 armatür sürücülü evrensel kulak içi kulaklığı olarak lanse edilen w4’ün, resmi sitesindeki satış fiyatı ise 449,00 $.


  Teknik Özellikler;

  Frekans aralığı: 10 Hz -18 kHz
  Empedans: 31 Ohms
  Duyarlılık: 118 dB SPL/mW
  Ortalama akustik separasyon: 25 dB

  Kutu İçeriği;

  [​IMG]

  Kulaklık
  3çifti boy comply foam olmak üzere toplam 9 çift uç
  Temizleme çubuğu
  Ses ayarlı Uazatma kablosu
  6,3m altın kaplama jack
  Taşıma Çantası
  Kullanım ve Tanıtım Cd’si


  YAPI;

  Kasa;
  Tombul kasası çok şirin ve sağlam.Ayrıca oldukça da hafif olduğunu belirtmek isterim.

  [​IMG]

  Kablo;
  Klasik Westone’un enseden askı aparatlı sarmal kablosu.Hafif ve yumuşak ve sağlam.Bence bir iem için kullanılabilecek en iyi kabloyu kullanıyor ürün.

  [​IMG]


  Jack;
  Altın kaplama L şekilli.Ses kontrollü uzatma kablosu yine altın kaplama ama I şeklinde.Sağlamlıklarından herhangi bir şüpheniz olmasın.


  [​IMG]  İzolasyon-Ergonomi;

  Kasa köşeli olmadığı için oldukça rahat,kablo da herhangi bir rahatsızlık vermiyor.Kulağınızda olduğunu unutabilirsiniz desem abartmış olmam herhalde.Kulağa çok iyi oturmasının da etkisiyle izolasyon fazlasıyla iyi.Mikrofonik etki ise yok.


  SES;
  Testler ipod video 5.5g ile yapılmıştır. Spesifik ürün incelemesinde diğer kulaklıklarla karşılaştırmayı sevmesem de sesine aşina olduğum kulaklıkları bilmeniz, izlenimlerimi daha iyi yorumlamanıza yardımcı olabilir. Bunları aşağıda belirttim.
  Earsonics Sm3
  Sony Ex-1000
  Ultimate ears triple fi 10
  Sennheiser ie8  Genel Ses Karakteri;

  W4 dengeli bir yapıda sunum yapıyor. İlk başlarda hiçbir öğeyi eksik ya da fazla vermiyor gibi görünse de, midbas olarak tabir ettiğimiz kısımlar biraz şişik kalmış. Bu şişiklik özellikle kötü kayıtlarda biraz sesi kirletebiliyor.
  Ses rengi için sıcak tabiri yanlış olmayacaktır. Burada aslında sıcak olan midbas ve midler, ancak sese hakim olan kısım bu olduğu için genel imza sıcak hissediliyor. Özellikle baslar için soğuk bile denebilir. Bu ara da ipod video ile uyumunu beğenmedim, üst midler sbilance'a kaçıyor ve tizleri bir hayli sert. Daha dingin çalan ancak midbas-mid bölgesi yoğun olmayan bir player çok iyi sonuç verecektir.

  Bas;
  Benim en çok merak ettiğim nokta ise bas’tı. 2 adet bas sürücüsü ne işe yarıyordu acaba? Bir mucize beklemeyin kesinlikle, renk olarak bildiğiniz armatür sürücü bas’larından pek bir fark yok.
  Mid veya tizlerden önde veya geride de değil gibi görünse de midlerden bir tık geride demek daha doğru bence. Baslar detaylı ve kaliteli. Baslar yukarıda dediğim gibi klasik armatür bası tenekemsi ama hızlı ve kontrollü. Burada memnuniyet tamamen size kalmış. Şahsen ben uzayıp birbirine giren bas’lardan ziyade daha kontrollü bas’ı tercih ederim. Kulağınızda subwoofer istiyorsanız yanlış yerdesiniz. İyi bir dinamik sürücü ile yarışamasa da birçok armatür sürücü kullanan diğer evrensel kulak içi kulaklıklardan daha kaliteli ve doğru olduğunu iddia edebilirim. Kısaca bas’lar hızlı, detaylı, kontrollü ve biraz sert.

  Midbas;
  Daha alt frekanslara oranla daha öndeler ama kulaklığın dengeli yapısına zarar vermiyorlar. Çok nadir olarak enstrümanların coştuğu bölümde gerektiğinden daha fazla öne gelerek gereksik bir boğukluk yaşatabiliyorlar. Midbas’lar biraz daha geride kalsaydı daha relax çalan bir alet olurdu tahminimce. Ayrıca tecrübeli kullanıcılar içim sahnesi de darmış dedirtmezdi :evl Yine bir w3 gibi midbas kamburu tabirini haketmediği de çok açık.

  Mid;
  Mid bölgesi yakın ve dolgun. W4'ün popüler bir kulaklık olmasının bence en önemli nedeni de bu. Çoğu armatür sürücüye göre doğal çalması da cabası. Çözünürlük olarak sıkıntısı olmasa da yine enstrümanların yoğun kullanıldığı bölümlerde üst üste binme yaşanabiliyor. Enstrüman seslerine kulaklık karakterini katıyor. Ancak yine de çoğu armatür sürücülü kulaklığa göre doğal olduğunu düşünüyorum.Kötü kayıtlara karşı da acımasız bir ürün w4. Ciddi oranda sbilance sıkıntısı ve tizlerin aşırı sertleşmesi çok net olarak görülmekte.

  Not:İlk başlarda kulaklığı nötr diye tabir etmiştim ama bu bölümü güncelledim.

  Tiz;
  Kulaklığı kulağıma taktığım an ilk dikkatimi çeken ilk nokta tizler olmuştu, diğer kulaklıklarımda bu kadar keskin tizler yoktu ilk başlarda çook beğensem de zamanla hataları gözüme batmaya başladı. Tizleri köşeli ve sert bir sunumla gerçekleştiriyor alet. Yukarı da bahsedilen kulaklıklara nazaran çok daha başarılı bir sunum yapsa da bazen can sıkıcı sertlikle karşılaşabilirsiniz. Tizleri dingin kaynaklar w4'de bence olmazsa olmazdır. Ancak elektronik-pop vb türler dinliyorsanız tizleri takmanıza pek gerek yok.

  Sahne/Enstrüman Ayrımı-Detay;
  Bu bölümde güncellenmiştir. /// Alt orta ve ortaların yoğunluğunun da katkısıyla sahneyi alnınızın çatına kurduruyor. Genişlik olarak çok birşey vaat etmese de derinlik olarak beğendiğimi belirtmek isterim. Ancak derin sahne fazla enstrüman yediğinde enstrümanları üst üste bindirebiliyor maalesef. Detaysız bir kulaklık olmasa da enstrüman ayrımı için vasat demek doğru olacaktır. Midbasların yoğunluğu ve sahnenin dar hissedilmesi eksi puan denebilir.

  Sonuç;
  W4 birçok kişi için güvenilir bir liman bence. Westone'un üretim kalitesinin yanında hiçbir şeyi abartmadan sunması çoğu kullanıcıyı memnun edecektir. Özellikle alt seviyelerden gelen kullanıcılar eğer bas kafa değillerse incelemede belirtilen eksileri görmezden çok rahat gelebilirler. Ancak w4'den keyif almanız için iyi kayıtların olmazsa olmaz olduğunu çok rahat söyleyebilirim.


  Değerli yorum,öneri ve eleştirilerinizle daha iyi bir kaynak olacağına inandığım,yazımı okuduğunuz için teşekkür eder,saygı ve sevgilerimi sunarım.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 2. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  75
  Benim de K2 SP ile beraber en çok beğendiğim universal iem'dir W4.

  Elinize, kulağınıza sağlık. :eek:k
   
 3. E2

  E2
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Ocak 2012
  Mesaj:
  144
  Alınan Beğeniler:
  13
  Ses başlığının altındaki kulaklıklarla ; Bass , mid , midbass , tiz - sahne ve detay anlamında ufak kıyaslamalar eklemeniz bence çok daha yararlı olacaktır .

  İnceleme için tebrikler [​IMG] .
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,815
  Alınan Beğeniler:
  620
  Eline sağlık abi :eek:k

  @E2: O alkışı da smiley'lere ekleyeyim :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. devoker

  devoker
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  31 Ocak 2012
  Mesaj:
  413
  Alınan Beğeniler:
  20
  Elinize sağlık. Ses rengi olarak armatürlü kulaklıklar arasında en beğendiğim kulaklık oldu W4. Basları armatüre göre çok iyiydi bana göre, aynı zamanda detayda hiçbir eksiklik hissedemedim. Hatta birkaç aya almayı düşünüyorum ama Sm3v2'nin değişebilir kablosu aklıma girip durmakta :) Değişebilir kablosu olsa hiç düşünmezdim.
   
 6. blackrx

  blackrx
  Expand Collapse
  Guest

  Umut abi.
  Armatürlü sevmem hatta nefret ederim ama olsun. :evil
  o kadar uğraşmıssın.eline kulağına sağlık.
   
 7. o_kan

  o_kan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  88
  Alınan Beğeniler:
  59
  Westone 4 R modelini dusunebilirsiniz.
   
 8. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  535
  Alınan Beğeniler:
  629
  Öncelikle inceleme için ben de teşekkür ediyorum.

  Zaten incelemede değinilmiş olan bir kaç konuda fikirlerimi ekleyeyim; ( kulaklığı uzun süreli kullanma şansım olmadı, hep buluşmalarda denediklerimle ama ::) )

  1. W4 kasa olarak gerçekten çok güzel, kullanımı çok rahat, ilk kullandığınızda nasıl bu kadar hafif olabiliyor diye hayret etmiştim.
  2. Bass olarak ben açıkçası biraz şaşırmıştım. Tamam, bass ağırlıklı dengesiz bir kulaklık beklemiyordum ama, o iki tane driver ne yapıyor merak ediyor insan, biri yedek sanki.
  Tabii yeterli gayet yeterli bass, ama fazla değil.
  3. Sm3 gibi bana göre gereksiz bir parlaklık yok. Tizleri şahane. Hakikaten şahane. Ancak bu kadar temiz olur herhalde.
  4. Kablo, w4 ün en saçma noktası. Bu seviyede bir kulaklıkta kablonun değişemiyor olması hakikaten ilginç. Zannediyorum 4r yi de bunun için yaptılar zati.

  Neyse her zaman olduğu gibi en iyi kulaklığın benim kulaklığım olduğunu söyleyerek konuyu kapatıyorum. :laugh:
   
 9. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Öncelikle herkese teşekkürler :)

  Ayhan,Armatür sürücülüler arasında benimde favorim w4 oldu.


  @E2 bu konu altında olması doğru değil bence,müsait bir zamanda ayrı bir konu açmayı düşünüyorum zaten.

  @devoker kabloyu kafana takma bu yapıyı bozmak her babayiğidin harcı değildir.Bende eskiden senin gibi düşünüyordum :)

  Aziz,yorumların için teşekkürler.Hatırlarsan westone4 yayınlandığında bozulmayan kulaklık diyorlardı,biraz ondan biraz da pazarlama stratejisi değiştirilebilir kablo.Bas konusunda da haklisin insan daha belirgin ve önde bekliyor ama değil.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 10. zarkabul

  zarkabul
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Ocak 2012
  Mesaj:
  68
  Alınan Beğeniler:
  0
  Eline sağlık Umut. Çok verimli ve faydalı bir inceleme olmuş, ne eksik ne gereksiz fazla.

  Şahsen SM3 ile birlikte W4 en beğendiğim universal IEM. Parasının hakkını sonuna kadar hakeden bir ürün.
   
 11. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Westone kablolarına ezelden beri hem dayanıklılık hem kalite bakımından aşırı güvendiği içindir bu konuda ek bir şey yapmamaları sanırım.

  Eline sağlık Umut hocam. Bu kulaklığın genel Westone karakterini koruduğunu görüyorum okuduğum her incelemede, ama bir yandan da genel Westone karakterini rock için yeterli bulsam da metal için biraz yetersiz buluyordum, zannediyorum o kadar driver hızda bayağı etki yaratmış. Bir de Westone'un 1 ve 2driverlı modellerinin genel bir kötü yanı uzamayan, çok üst frekanslara çıkmayan kesik tizlerdi, öyle bir izleniminiz de yok sanırım TF10'a nazaran bakınca.
   
 12. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Doğrudur Metin hocam,westone1'de bas ve mid dengesi iyi olsa da tizler boguk ve gerideydi.(Yanliş hatırlamıyorsam :) )
  W4 tf10'a nazaran,tf10'Öncelikle parlak ve midlerin geride olmasıyla da tizleri çok rahat sunuyor.
  w4 ise ayni işi hiçbir ögeyi geriye atmadan yapıyor.Yani parçada tiz varsa çok rahat seçebilirsiniz Herhangi bir roll off vb. Herhangi bir sorunu yok.tf10 gibi her zaman tiz vermeye çalışmıyor kısaca.dediğim gibi w4'ü tek kelimeyle anlatmaya kalksak bu nötr olurdu herhalde :)

  Teşekkürler Süleyman :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  SM3'ü de ben bayağı nötr bulmuştum aslında ama parlak bulanlar var, "onların nötrü" de W4 herhalde. :)
   
 14. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Bence sm3 hem parlak hem müzikal, w4 daha koyu ama nötr. Bu işin sonu yok bence ;D
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  986
  Alınan Beğeniler:
  1,255
  Ellerine, kulaklarına sağlık Umutuğum.

  4 sürücü ve 2'si bass amma kulaklık bass ağırlıklı değil. Öyleyse neden koymuşlar anlamadım. Dengeyi 2 bass sürücü ile ancak mı sağlamışlar :) Armatür sürücü bass'ını ben çok sevdim aslında. Dinlemediğim için yorum yapmam yanlış olur W4'ü fakat, eğer CK 90 pro tarzı bir bass karakteri varsa bence yeterli gelecektir. Fiyatını ise abartı derecede yüksek buldum. 1 ay çalışıyoruz o paraya ya hu.
   
 16. Be Creative

  Be Creative
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,685
  Alınan Beğeniler:
  125
  Haha bence de "parlak ses müzikal" zaten :evl Nötr olma meselesi aşırı tartışmalı ya forumda bayağı tartışmalar vardır onla ilgili. Kulaklıklarınızı headroom'daki verileri baz alarak nötrleştirmeye kalkarsanız (DAC'ın ya da amfinin etkisi yoksayılarak yapılacak basit bir test tabii) çok da arzu edilen bir sesin ortaya çıkmadığı görülüyor. İyiyse nötrdür, benim kriterim o. Bir de, klasik müziğe gidiyorsa kesin nötrdür! :)

  Bu arada Özgür abi aslında tek driverla gayet güçlü bas verilebiliyor zaten - daha dipte, alt frekansta duyulamayan pek bir şey yok zaten bir ie8'de de (daha fazla şiddet cidden mahveder müziği), ama başarım olayı çok farklı o yüzden 2 sürücü gayet faydalı olur bana göre her türlü.
   
 17. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,815
  Alınan Beğeniler:
  620
  İki bas sürücü kullanılmasının genel olarak sebebi "hız" oluyor.

  Yani belli bir bas sesi verebilmesi (havayı itebilmesi) için, sürücülerin belli bir hareketi yapması gerekiyor. Bunu da normal olarak tek armatüre daha çok hareket yaptırmaktansa, iki armatüre daha az hareketler yaptırıyorlar denilebilir basit şekilde.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  [quote author=Be Creative link=topic=4047.msg53300#msg53300 date=1337119416]
  Haha bence de "parlak ses müzikal" zaten :evl Nötr olma meselesi aşırı tartışmalı ya forumda bayağı tartışmalar vardır onla ilgili. Kulaklıklarınızı headroom'daki verileri baz alarak nötrleştirmeye kalkarsanız (DAC'ın ya da amfinin etkisi yoksayılarak yapılacak basit bir test tabii) çok da arzu edilen bir sesin ortaya çıkmadığı görülüyor. İyiyse nötrdür, benim kriterim o. Bir de, klasik müziğe gidiyorsa kesin nötrdür! :)

  [/quote]

  Benim sesi müzikal sunuyor demem için,dinlenebilirliği yüksek olabilmesi,kayıtdaki negatifliği göstermemesi gerekir.Parlaklıkla alakası yok bence 8)

  Nötr derken de adı üstünde,herşeyi olduğu gibi sunması gerçek sese etkisiz kalması durumlarında kullanıyorum.Müzikal ses dinlenebilirliği yüksekken nötr ses çoğu kullanıcı için renksiz tatsız tuzsuz olabilir. :)

  Teşekkürler çok sağolun.Bunu belirtmemin nedeni çift bas sürücüsü diyince,insanlar 2 sürücü 2 kat bas sanmasın diye.Bas dediğim gibi yetersiz değil sadece önde değil,çok iyi bir denge'de ancak tabiki bir cks90 kullanıcısına az gelecektir.
  Ck 90 dinlemediğim için yorum yapmamayım. :)Fiyat hakkında da hemfikirim ama ne yazık ki yapacak bir şey yok.

  Aslında,çift armatür sürücüsü konusunda Tahsin varken bana laf düşmez ;D
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. valdez

  valdez
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Aralık 2007
  Mesaj:
  364
  Alınan Beğeniler:
  25
  Bence de iyise nötürdür. Ben müziği çalındığı ana yakın veren kulaklıkları seviyorum. Doğal tınısı olsun, sahnesi ve çözünürlüğü iyi dengeli bir kulaklık olmalı. Kayıttaki negatifliği göstermemesini kulaklık nasıl yapıyor açıklayabilirmisiniz.
   
 20. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  75
  CK90PRO'nun bass şiddeti hatırladığım kadarıyla W4'ten birazcık daha üstün. Ama kalite olarak W4 çok daha iyi. Gerçi ben CK90'ın da bass'larını çok beğeniyorum, özellikle ER-CK100 uçlarla ama W4 dediğim gibi kalite olarak daha iyi.