Westone UM1 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Westone' forumunda noXious tarafından 19 Nisan 2007 tarihinde açılan konu

1. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Yanında verilen tri-flange hariç bir tek süngerler var onlarında kulaklığa nasıl takılacağını bir türlü anlayamayıp birinin içinden filtresini söktüm (bravo bana), sonra tekrar yapıştırdım. Tri-flange ilk başta ben bunu kullanamam dedirtti ama şu an sağ kulağımda hafif bir sürtünme hissi yaratıyor bazen onun haricinde çok rahat geldi.

2. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    evet evet, sungerleri kastediyorum. hijyen kismi handikap tabi be creative, haklisin. bi de yogun kullanimda 10 gun icinde falan deforme oluyorlar, atmak zorunda kaliyosun. hesap ettim, ayda bir cift harcasam yillik 15 dolara falan mal oluyor, az degil. bi-flange denemek de bir opsiyon tabii... ama ben o gicirdayan silikon hissine de alisamadim. (bu arada tri-flange takarken uclarini cok az islatmak, takarken ve kullanirken %1-1.5 arasında ekstra kolaylık sagliyor, tavsiye ederim :) )

bu arada deaddy, im616/716'lari head-fi'da siyah shure tip'lerle (sunger) ve future sonics'in sungerleriyle kullanip cok iyi sonuc aldiklarini soyleyenler var, bunlari da bi deneyebilirsin:

3. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    @ftt
    Saol valla baya bir bulmuşsun uyumlu uçları. Ama şu anlık elimde tek tri-flange var ve idealsound'dan ety tri-flangeleri sipariş etmeyi düşünüyorum (gri olanlardan). Bi-flange ses kalitesini ve izolasyonu etkileyecek gibime geliyor. Süngerleri ise hiçbir türlü takamıyorum zaten.

4. hammerusta

hammerusta
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkür ederim...
    Yani sizler işin uzmanısınız tabiki ama ben kendi hislerimin tercumanı olacağım...
    İtiraf etmek gerekirse iem kulaklıklar hem fazla pratik değil hem de kulağı zorluyormuş hissi veriyor.
    Yani biraz zaman veriyoruz kulaklarımıza alış diye...
    demir maskeli adamın maskeye alışması gibi :)
    bunun yerine px100 deniyeyim diyorum...olmazsa gene earbud'lara dönerim !!!
    belki gelecekte bi yuin pk1 veya 2 bakarım...

5. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    KİM'lerin olayı dediğim gibi her zaman önce izolasyon. Sonra da teknolojisinin (tek sürücü, çift sürücü ve üç sürücü vb. ) el verdiği miktar da başarılı ses sunmak. KİM'lerin konforunu uçlar belirliyor. Sert silikondan imal edilmiş uçlar her zaman kulağınıza tecavüz ediyormuş hissi yaratması doğaldır. Yüksek konfor için sünger uçlar her zaman ideal; ama konforun her zaman olduğu gibi belirli bir bedeli oluyor. :)

Alışana kadar UM1'in yanında gelen sünger uçları kullanmayı deneyebilirsin Hammerusta. Onlar da da başarı elde edemezsen KİM işi sana göre olmayabilir; çünkü her insanın kulağı kendine has bir yapısı ve şekli olduğu için her zaman kusursuz bir uyum sağlamak mümkün olmuyor.

6. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Arkadaşlar merhaba ve yeni yılınız kutlu olsun,
    Ben de um1 kullanıyorum ve bu flexy uçlardan elmasepeti.com dan sipariş ettim. ancak daha sonra araştırınca bunların uyumlu olmadıklarını öğrendim ve siparişi iptal ettim. uyumlu olanlar PA758 kodlu olanlarmış. elmasepetindekiler başka ve Ec2 ile uyumlu. müşteri hizmetleri ile konuştum ve kodlarının uymadığını gördüm. acaba başka nereden bulabilirz.
    http://www.earphonesolutions.com/shpanewsofls.html

7. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    @valdez

Bildiğim kadarı ile zaten shure etiy vs bu ürünleri garantili olarak TR pazarına ilk sokan firma elmasepeti bu firma dışında en azından benim bildiğim kadarı ile zaten yok o açıdan adaptörleri sadece yurt dışından alabilirsin earphone yada ebay üzerinden.

8. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Bu uçları ben de temin ettiğim zaman eBay üzerinden almıştım. Şahsen bu uçları fazla tavsiye etmem, çünkü izolasyon da büyük seviyelerde kayba sebep oluyorlar. Bulabilirsem sana bir çift yollamaya çalışırım.

9. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    İlginiz için teşekkürler arkadaşlar. Biraz daha araştırdım da head-fi de shure'nin black foam (olive) dedikleri uçları da oldukça övüyorlar. Acaba kullanan arkadaş var mı fikirlerini merak ediyorum. İzolasyona açısında daha iyi olabilir. Ama yine de soft flex lerin deformasyona daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler iyi olurdu :embarassed:

10. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    PX100 ile UM1 in ikisini de kullanmış olanlar bu ikisini kıyaslayabilirmisiniz?

Taşınabilirliği kolay olan bir kulaklık arayışındayım. UM1 in PX100 e göre izolasyon dışında daha ne gibi + ları var/varmı?

Diğer düşündüğüm model Super Fi3, fakat UM1 in hem ses hemde konfor olarak daha iyi olduğunu söylüyorlar.

İyi akşamlar.

11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İkisinide kullandım UM1 daha sınırlıydı(süre açısından) o konuda hoca daha detaylı yardımcı olur. PX100 e gelince portatif olarak gayet yeterli bir ürün izolasyon konusunda tabiki UM1 ile kıyaslanamaz belki o konuda yeterli seviyede olsa gerçekten kıyaslamak mümkün olabilirdi. Bence bu iki ürünü tercih etmeden önce kendine izolasyona ihtiyacım varmı? sorusunu sorman lazım bunun akabinde bir yol çizeriz.

12. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    İzolasyona ihtiyacım bazen oluyor, çünkü bi süre sora otobüsüte duyamaz hale geliyorum ses açmak zorunda kalıyorum ki yüksek sesle dinlemeyi sevmiyorum acı çektiriyorum gibi geliyor kulaklarıma :)

Ama ilk sırada taşınarbilirliğinin kolay olması önemli.

13. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İzolasyon ve otobüs kelimesini kullanıyosan PX100 ü ele derim bu konuda gayet tecrübeli olmakla beraber otobüs ortamında kullanmak işkenceye dönüşebiliyor mevcut izolasyon eksiğinden ötürü. UM1 fena seçim olmaz aslında ama onunda bazı eksileri söz konusu örnek olarak vermem gerekirse bass ları açıkçası beni tatmin etmemişti daha dengeli bir model, hoca gelirse UM1 konusunda o daha fazla yardımcı olur çünkü uzun süre kullandı.

14. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    um1 özellikle ilk çıktığı yıllarda kendi sınıfında fiyatında ses kalitesi ve malzeme kalitesi olarak iyi bir üründü ki hala öyle. elbette daha sonra yeni ürünler çıktı ama özellikle kalite olarak onun kadar iyi olamadı.yalnız iyi ses için kutudan çıkan kılavuzda anlatıldığı gibi doğru takılmalı. ucunu kulak kanalına deyim yerinde ise sıkıştırarak yarısı dışarıda kalarak takılırsa ses uzaktan gelir. yalnız hepimiz de biliyoruz iem kulaklıklarda sahne dar olmakta seste derinlik sağlanamamaktadır. ben dışarı çıktığımda um1 kullanıyorum. evde ise yıllar önce aldığım yamaha kulaklık (yaklaşık 15 yıl önce 105$ a getirtmiştim) kullanıyorum.
    kulaklıklarda zamanda yeni teknolojiler çıkıyor. bundan yıllar önce moda biraz buğulu ses karakterine sahip kulaklıklar ve özellikle sennheiser kulaklıklardı. şimdi ise sesi daha berrak olan kulaklıklar revaçta. yeni projem sizler de çok övdüğünüz için bir DT880 e sahip olmak. ebay de bir satıcı 299 $ a satıyor. 40$ da shipping var. sonra tabiki verim almam için bir anfi. önce bir bütçeyi denkleştirmek lazım.

15. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Hayırlı olsun Birdy Dizzy şimdiden :wink Sen yanlış hatırlamıyorsam "Jazzsever" biriydin. Bence DT880'e en çok uyan türlerden biri, çünkü buraya yazmakla tam olarak anlatamadığımız muhteşem tizlere ve çok dengeli bir sese sahip. Biraz dinlediğin zaman mutlaka anlarsın :wink. Ankara'ya olur da yolun düşerse, denetmeyi de isterim sen almadan önce fikir sahibi olman açısından...

16. Birdy Dizzy

Birdy Dizzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    bana 340$ a mal olacak fiyat nasıl

17. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Gümrüğe takılmazsa kötü fiyat değil. Biz de Dt231 hediyesi ile 435ytlye getirmiştik. Gümrük konusundan emin olman yeterli. [malum, kutusu dev boyutlarda.]

18. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    @Birdy Dizzy
    dt880 bh de 260 usd + 38 usd kargo oradan almanı tavsiye ederim güvenilir bir site.

19. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Dışarı da izolasyon lazım ise PX100 aynen hocanın da belirttiği üzere direk elenir.

UM1 ise bence müzik dinleyen birisinin değil, canlı performanslar veren günleri sahne de geçen birisinin alması gereken bir KİM. Kablosunun kaliteli olması ve mikrofon etkisinin olmaması nedeniyle avantajlı bir model; fakat bu avantajlarını ses kalitesinden kaybediyor. Açıkçası en kötü harcanacak 109$. Westone mühendisinin de dediği gibi UM serileri sıkıştırılmamış, insan eli değmemiş müzikler için tasarlanmıştır. O yüzden müziğin son kullanıcıya geldiği hali ile başarısız bir modeldir.

Bu saatten sonra tavsiye edebileceğim bir iki başka KİM var. Bütçe biraz daha sıkıştırılırsa UE Super.Fi 5 Pro (150 dolar civarı), ben müziğimi eğlenceli dinlemek isterim derseniz seçenek bu olmalıdır. Kalite ve kablo sorunlarını da aştıktan sonra bu cihazı seçmemek için bir sebep yok. Bol baslı ve bu basların diğer frekansları kesmediği, örtmediği bir cihaz. Ayrıntı manyakları için önerilmez.

Bir diğer cihaz ise fiyatının uygunluğu ve sağladığı yüksek performans ile Altec Lansing IM 616 modeli. eBay ya da Abazon'da 40 dolar seviyesine bulunabilen, Etymotic genlerine sahip bir cihaz. Fokusun mid ve tizler de olduğu, hızlı ve başarılı bir model. Tek sorunu, kablosunun mikrofon etkisinin yüksek olması (bir etymotic klasiği). Buna çözüm olarak ya Westone tarzı takılması gerekiyor ya da tişört ataşı ile kullanmak.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. :wink

20. mendini

mendini
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    diyecek bişi kalmamış um1 hakkında, super fi5 için daha doğrusu kulak içi bir kulaklığa o kadar para veremem ki yok zaten :)

im 616 ın fiyatı gerçekten uygunmuş.

super fi3 için ne diyorsunuz?