Xduoo X2 vs Sansa Clip+

'Müzik Çalar Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda AxiAziz tarafından 6 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629

Evet, başlıktan veya altındaki resimden anlaşılabileceği üzere bu yazımızın amacı; 1.500-2.000 –TL aralığında empeüç player alamayan benim gibi garibanlara kaynak tercihi yaparken yardımcı olabilmektir, ki tahmin ediyorum 2-3 kişi kaldık zaten.

Xduoo X2 ve özellikle de Sansa Clip+ hakkında milyon tane yazı ve bilgi olmasından mütevellit yazımız bunlar hakkında olmayacak sadece bunların birbirlerine göre farklarını içerecektir. Dolayısıyla madde madde bir doküman olacaktır. (Clip+’ a Rockbox kurulmuştur.) Birbirine göre kıyas yapıldığından bir hususta cihazlardan birine gömersem, unutmayın ki; diğerine göre kıyaslanmakta. Bir de yalın bir dil kullanacağım çünkü o; yok geçirgenlik yok organik yok diyapozon gibi kelimelerin ne olduğunu dahi bilmiyorum.

Şunu da belirtelim; cihazları Fidue A83 ile dinledim ve kıyasladım, hoş dediğim gibi sadece birbirleri arasındaki farklardan bahsedeceğim için dinlenilen kulaklık çok da bir önem arz etmemektedir. (Kulaklığı sırf hava olsun diye yazdım yani.)

Önce fiziki özellikler:

· Bir kere iki player da ebat olarak küçük. Ki bu benim için önemli, bir cihaz ne kadar iyi ses verirse versin cepte taşınmıyorsa benim için hiçbir değeri yok. Zaten HM-801 yada Lotoo alacak param da yok.

· Xduoo nun dahili hafızası yok. 64 GB a kadar kart destekliyor. 128 ile de çalıştığını iddia edenler var. Benim zaten o kapasitedeki hafıza kartını alacak param olmadığından bu bilgiyi umursamadım. Clip+’ın 8 GB dahili hafızası var ama zaten o da 32 GB a kadar kart destekliyor.

· Pil süreleri açısından iki cihaz da gayet iyi. Shuffle açık bir şekilde flac dinlediğim de düşünülürse bence ebatlarına göre şahane hatta. Pilleri doldurup saat ölçümü yapmayla uğraşmadım ama şöyle söyleyeyim; uzun süreli bir yolculuğa gayet rahatça çıkılabilir. Ve daha da iyisi iki cihaz da çok da hızlı şarj olmakta.

· Açılış süreleri yine beğendiğim bir başka husus, hafıza kartı ağızına kadar dolu olmasına karşın iki cihaz da 2-3 saniyede açılıyor. Kartın muhteviyatını değiştirdiğinizde de yine güncellemesi 2 dakika sürüyor ki bu da gayet başarılı.

· Ekranlar gördüğünüz gibi ikisinde de küçük ve tuş takımında da bir tekerlek yok. Yani yüzlerce şarkılık klasörler taramak falan pek mümkün değil. Clip+’ta aranılan şeyi bulmak biraz daha mümkün, x2’nin kendi içinde bir dünyası var bazen klasör içinde dosyaları kafasına göre bir sıralamada gösterebiliyor. Öyle tek tek bir oradan bir buradan şarkı dinlemek için ideal alet değil x2, açacaksınız klasörü, o çalacak.

Ses mevzusu: (kıyaslama yapıldığını unutmayalım)

· İki cihazda bir iem i rahat rahat besleyebilecek kadar güçlü. Ama x2 daha da güçlü. Çok abartı güç istemediği sürece pek çok kulak üstü kulaklığı dahi sürecektir.

· Altbaslar, burada bir az/çok durumu yok. İki farklı tür var; x2’ de daha derin ve hızlı, clip+’ da daha uzun ve haliyle daha yavaş.

· Midbass, x2 burada biraz daha fazla yani daha doğrusu subbass bölümünü kısa tuttuğundan midbass bölümü ile sese gövde veriyor. Dolayısıyla mecburen bu alanda daha şişkin. Benim şahsen hoşuma giden bir durum bu. Ben kulaklıkta da playerda da bu düzenlemeyi daha çok seviyorum daha ferah bir sunum sağlıyor.

· Midler; x2’ nin sunum şeklinde vokal yakın. Şimdi eğer kullanılan kulaklıkta da bu durum böyleyse burada bir sıkıntı doğuyor yani vokal inanılmaz şekilde yaklaşıyor ve enstrümanları örtüyor. Clip+’ da ise vokal daha geride konumlandırılmış. Yani kısaca eğer midleri biraz örtülü bir kulaklık ile kullanılacaksa ben x2’ yi tercih ederim. Eğer midleri açık/canlı bir kulaklık ile kullanılacaksa clip+ tercih edilmeli.

· Akustik sunumda x2 daha başarılı net.

· Üst frekanslarda; Genel olarak x2 daha canlı daha vivid (aklınıza hemen film şirketi gelmesin) daha şıkır şıkır :) bir sunuma sahip. Nicelik olarak da daha çok zaten. Clip+ ise x2’ ye göre daha çekinik daha soğuk daha geride daha kolay dinlenebilir bir sunuma sahip. Bunlardan dolayı x2 daha iddialı gibi görülebilir ve zaten öyle de ama bu da kulaklığa göre sibilans yapmaya ve kontrolü kaybetmelere sebebiyet verebiliyor. Clip+ da daha karanlık sunumuyla birlikte daha kolay dinlenebilir hale geliyor ama o da x2 nin ferahlığından havadarlığından feragat etmiş oluyor.

· X2 daha geniş, Clip+ ise daha derin bir sahne hissi veriyor.

· Enstrüman ayrımında clip+ daha iyi çünkü karakteri itibariyle çok sivrileştirmediğinden işi daha kolay. X2 tabii yine genel karakteri gibi iddalı dolayısıyla bazı enstrümanları duymak clip+’ tan daha canlı daha eğlenceli daha güzel ama bu bazen birbiri arasındaki mesafenin kapanmasına sebep oluyor.

· Xduoo da kayda değer bir dip ses var. Şarkı geçişlerinde artıyor tabii. Ben zaten gayet gürültülü müzikler dinlediğim için pek duymuyorum tabii ama sakin bir klasik müzik dinleyen insana taş plak dinliyormuş hissiyatı uyandırabilir. Clip+' ta bu konu çok daha az tabii. (Dip ses konusunu hatırlattığı için @MTRMSK ya teşekkürler.)

Kısa-Öz Sonuç: Tahmin edebileceğiniz gibi bu iki cihaz arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken temel nokta kulaklık. Anlattıklarımın tamamını özetleyip örneklendirirsem, ki bu; bu kadar şeyi boşuna yazdığımı gösterir:

Bu iki player arasında seçim yapılırken; koyu, eğlenceli bir kulaklığınız varsa Xduoo X2, açık ferah bir kulaklığınız varsa Sansa Clip+ alın.

Clip+ ı göndererek karşılıklı incelemenin yapılmasını sağlayan @radyo ' ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Edit 1: Dipses mevzusu eklendi.

#1 AxiAziz, 6 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Haziran 2015
    40 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Net olmuş hacı. Teşekkürler, merak ediyordum bu Duooyu. Ortadaki aleti de bekliyoruz.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Zıvanadan çıkmak üzere olan foruma ilaç gibi tokatlarınla hoşgeldin abi, eline sağlık :)

4 kişi bunu beğendi.
  4. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,317
    Elinize sağlık, ortadaki canavarı da bi değerlendirirseniz süper olur :)

2 kişi bunu beğendi.
  5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    657
    Abi eline sağlık. xduoo sopayla dürtülmüş çıngıraklı yılan gibi dipses veriyor diyorlardı, cliple karşılaştırınca durum ne?

2 kişi bunu beğendi.
  6. SercaN__

SercaN__
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Sanki karşılıklı muhabbet ediyoruz gibi.Eline sağlık hocam.

2 kişi bunu beğendi.
  7. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Güzel bir inceleme olmuş.
    ikisi hakkında Yazı çok olsada karşılaştırma çok az.
    Bu arada kulaklık baya ilgi çekmiş :)

#7 djalimarmaris, 6 Haziran 2015
  8. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    749
    Kulağınıza sağlık...Rica ederim.:eek:k

#8 radyo, 6 Haziran 2015
  9. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    129
    İnceleme için çok teşekkürler.X2'yi 2 haftadır kullanıyorum.Tuşları çok sert.Mesela yukarı tuşuna bastığımda bazen algılamıyor.Bir kaç defa basmak zorunda kalıyorum.Sizin cihazda durum böylemidir?

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
  11. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    eline sağlık @AxiAziz hazır başlık açılmışken ben de bişiyler yazayım.

1 ayı geçkin süredir ben de x2 sahibiyim. o sıralar x5 kullanıyordum x5+e12 ikilisi cebe atıp dolaşılacak boyda bir ikili değil, onun için bu cihazı denemek istemiştim. elimdeki sansa playerdan da sıkılmıştım. açıkcası çinlilerin hifi alemine kattığı cihazlara karşı da büyük bir sempatim var.

(boyut olarak ben de şöyle bir kıyaslama ekleyeyim.)
    1551 eklentisini görüntüle

cihazın boyu çok ideal, malzeme kalitesi çok tatminkar. sadece tuşlara basmak sinir bozabiliyor. ama benzer hisstiyatları çuval yüküyle para verdiğimiz daplarda da aldığımız için 50$lık player için hoş görebiliriz.
    ekran parlaklığı güzel x3II den daha başarılı sokakta. ama ekran kalitesi çok düşük ghosting gözlemlenebilyor. sonuç olarak bir müzik çalar olduğu için dert etmemize gerek yok. ekran aslında fiio e7 yi andırıyor...

cihazın amfi katı güçlü, eğer güç istemeyen bir kulaklığınız varsa bu dip sesin yanında ciddi oranda sese negatif yansıyor. tesadüftür ki o sıralar fidue bendeydi :) fidue a83ü bu playerla kullanmak malesef çok yanlış bir tercih oluyordu. ama elinizde re0 gibi bir kulaklık varsa, bir anda playerın değeri artıyor... re0 ile taşınabilir bir sistem kurma sevdasıyla yıllar önce sansa+rsa shadow 2lisini kullanmıştım. o zamanlar bir xduuo x2 olsaydı. direk bu cihazı alıp mutlu olabilirdim... gerçi bu cihaz deneme açlığı bizlerde oldukça o da zor iş ama olsun.. lafın gelişi diyelim :p

cihazı şuanda aktif olarak kullanmıyorum, neden derseniz, yazılımı derim. zaten elime geçtiği ilk saatin içinde rockbox yüklemeye giriştim fakat hüsran oldu. cihaza rockbox yüklenmiyor ve rom boyutundan dolayı uyumlu yazılımın çıkması bir hayal. bu cihaza rockbox beklmeyin şimdiden söyleyeyim. benim flac müzik arşivim .cue sheetli flaclardan oluşuyor. malesef cihaz .cue sheet tanımıyor. bir anda walkman günlerine dönüyorsunuz. :) ben de belki müşteri hizmetleri iyidir diyerek mail attım. firmware update ile .cue sheet desteği getirecek misiniz diye? sonuç olarak cevap da alamadım :) cihazın .cue sheet desteği yok bunu bilin öncelikle :)

güç seven bir kulaklığınız var ve bu fiyata bir lossless player arıyorsanız tavsiye ederim. ama sansa killer ibaresi ile ilgimi uyandıran bu cihazın bir killer olduğunu söyleyemem. sansadan x2'ye geçtiğinizde keşke dediğiniz durumlar olabilir...

herkese iyi haftasonları dilerim...

11 kişi bunu beğendi.
  12. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Oncelikle Aziz abi eline, kulagina saglik. Forumun %0.3'une hitap eden elmas ile odeme yapilan daplar yerine cogunluga hitap eden urunleri incelemen vakit ayirman cok guzel olmus.

UI ile ilgili bir sorum var abi cevaplarsan cok sevinirim. Simdi bu gavurlarin folder play dedigi, klasor klasor gorme olayi var mi bu cihazda? Sanki Windows'ta geziyormusum yani. Rockbox'lu cihazlarda var biliyorum, Files kismindan giriyorsun hic database kurmadan Windows'ta gordugun gibi seciyorsun. Peki X2'de durum nasil, boyle bir olanak var mi yoksa illa kendi kafasina gore database kuracak alet ve sen Artist, Album falan gibi seylerle mi ugrasacaksin.

13. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    Tek seçenek folder play

4 kişi bunu beğendi.
  14. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Benim de tek kullandigim secenek daima folder play olmustur. Oyleyse sikinti yasamam ben, bunu duyduguma sevindim. Tesekur ederim @KaraSinek

15. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Bendeki cihazda herhangi bir sorun yok. Tek seferde ve takılmaksızın çalışıyor düğmeler.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İyi dileklerini sunan tüm arkadaşlar sağ olsunlar.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Ben de iyi dileklerimi sunuyorum sana

17. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    5 kişi bunu beğendi.
  18. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    hemen indirmeye başladım, ama internetteki v6 daki değişikliklere bakınca tatmin etmedi, yine de fimware çıkarıyor olmaları ümit verici...
    (dosya 6mb bi türlü gelmiyor, 2 kere 2mb civarlarında fail oldu. sunuculara ciddi yük bindirdi demek fw bekleyenler :p sunucu da çin işi demek)
    *edit: dosyayı indirdim başka biryerden, firmware update windows toolu ile yapılıyormuş. artık akşam eve gidince update edeceğim. adamlar mac tool'u yapmamış bile..

#18 KaraSinek, 9 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  19. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
  20. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Xduoo X2'nin en büyük eksiği bence klipsinin olmayışı. Belli bir boyuttan ufak olan her oynatıcıda mutlaka olması lazım bence. Spor yaparken çoğu kıyafette (şort, t-shirt vs.) cep yok. Cepli olanlar da zaten çok hafif oldukları için bu ürünler sarkıyormuş gibi duruyor.