Xiaomi Anc 3,5 mm Noise Canceling Kulaklık incelemesi

'Xiaomi' forumunda Mr.Ahmet tarafından 10 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    İnceleme konusunda çok tecrübeli değilim. Ama belki birilerine faydası dokunur diye yapıyorum.

Tasarım:
    Tasarımı gerçekten şık. Rengi tam siyah değil. Hafif gri gibi fakat hoş görünüyor. Kulaklıkların silikonlarının olduğu kısım yuvarlak değil. U şeklinde tasarlanmış. Ayrıca açılı olduğu için kulağa çok iyi oturuyor. Tasarımın tek zayıf noktası gürültü önleyici sebebi ile ses ayarı bulunan bölüm biraz büyük. Ama ciddi bir sorun değil.

Malzeme Kalitesi: Kulaklığın malzeme kalitesi gerçekten iyi seviyede. Kullanırken ara sıra bir yerlere çarptığım oluyordu, telefonu elimden düşürdüğüm ve kablonun telefondan zorla çıktığı durumlar da oldu ama herhangi bir sorun çıkmadı. Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Sapasağlam, sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

Konfor: Konfor konusunda gerçekten beğeniyorum. Kulak silikonlarının U şeklinde olması ve kulaklığın açılı tasarımı sayesinde çok rahat bir müzik keyfi sunuyor. Rahatsız olmadan 3 saat müzik dinlenebilir. Kulaklıktan değil de uzun süre dinlemeden dolayı ağrı olacağını düşünüyorum ben :) Tabi bir de kulaklık silikonunun tam oturmama durumu var. Ama kutusundan 4 farklı boy çıkıyor. İlla denk gelen olur diye düşünüyorum.
    En büyük sorun ses ayarları bulunan kısmın boyutu. Maalesef onu yakanıza veya üzerinizde bir yere takmanız gerekiyor. Yoksa hareket ettikçe kulaklıklar kulağınızdan düşecektir. Bu kulaklığın bana göre tek dezavantajı bu. Ama gürültü önleme özelliği için ben katlanıyorum bu duruma.

Gürültü önleme: Gürültü önleme bence fiyatına göre muazzam. Otobüste, arabada veya büyük boyutlu odalardaki gürültüleri baya engelliyor. Tiz sesleri engellemiyor. Ama düşük frekanslı sesleri çok iyi engelliyor. Mesela otobüste oluşan uğultuyu %80-90 engelliyor. Ya da otoban kenarında oluşan o araba seslerini büyük ölçüde engelliyor. Ama yanınızda biri konuşuyorsa onun sesini anca %30 civarı engelleyecektir. O kişiyi duymaya devam edeceksiniz. Fakat her şeye rağmen fiyatını göz önüne alınca kesinlikle çok etkili.
    Bir diğer önemli detay ise gürültü önleme özelliği için şarj edilmesi gerekiyor. Maalesef ne kadar sürede şarj olduğunu bilmiyorum. Ama tam şarj ile 10 saat civarı rahat dayanıyor. Bu da yeter artar. Zaten her zaman çalıştırmıyorsunuz.

Ses Kalitesi: Ses kalitesi bence çok iyi. Ses oldukça temiz. Tabi fiyatına göre. 200TL ila 400TL arasında alabileceğiniz en iyi ilk 3 kulaklıktan biri kesin budur diye düşünüyorum. O derece beğendim ben. 24bit-192khz desteği olduğu için lossless müziklerin kalitesini daha iyi veriyor. Equalizer ayarlarına da çok iyi tepki veriyor. Ben tizleri sevmediğimden hafifçe kısıyorum mesela ve tam istediğim ses karakterine geliyor. Kulağınıza göre kulaklığın sesine müdahale edebilirsiniz. Kişiden kişiye zevkler değişiyor sonuçta.

Bass: Basslar fiyatına göre değerlendirirsek çok iyi. Bu fiyata daha iyi bas veren kulaklık zor bulunur. Tabi kafa üstü kulaklıkları saymıyorum. Basslara cidden önem veriyorsanız tam olarak tatmin etmeyebilir ama idare edecek seviyede olduğunu düşünüyorum.

Mid: Midlerden yana bir sorun göremedim ben. Gayet iyi.

Tiz: Tizler oldukça iyi. Bana biraz parlak geldi. Tizler hafiften baskın ama benim zaten tizler ile aram pek iyi değil. Eğer dinlediğiniz müzik kaliteli bir kayıt ise tizleri olması gerektiği gibi duyacaksınız. Tizlerden yana sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. En olmadı equalizerden hafifçe ayar yaparak istenilen seviyeye getirilebilir.

Dac Performansı: Hidisz sonata hd S2 usb dac ile denedim. Ses seviyesi telefonda %70 açmamı engelleyecek kadar yükseldi. Yüksek sesle dinleyenleri kesinlikle tatmin edecek yükseklikte. Pc de zaten en düşük seviyelerde kullanıyorum. Ses kalitesi olarak ise %10 gibi bir artış var diyebilirim. Bass, mid ve tizlerde iyileşmeler var ve netlik bir tık daha artıyor. Dac ın önemli etkilerinden biri ise ses yükseldikçe neredeyse sıfır bozulma olması. Normaldede pek bozulma olmuyor ama dac ile birlikte daha yüksek seste kalite kaybı olmadan müzik dinlenebiliyor. Sonuç olarak dac ile kendinden 2 kat pahalı kulaklıklar ile kapışacak seviyeye geliyor bence.

Kutu İçeriği: Kutudan üzerindeki hariç 3 farklı boyda silikon çıkıyor. Ayrıca 1 adaet taşıma torbası da çıkmakta. Rahatça taşımak için ideal.

Genel Değerlendirme: Verilen parayı sonuna kadar hak eden bir ürün. Gerek ses kalitesi gerek gürültü önleme özelliği olsun alanları memnun edecek bir ürün. Ayrıca gürültü önleme özelliğini de düşünürsek fiyatı çok uygun. Bir diğer detay ise xiaomi ses yükselticisi. Sadece xiaomi telefonlarda var ve xiaomi kulaklıklar için çalışıyor. Bu özelliği aktif edince ses seviyesi ve kalitesi tahminimce %10 civarı artıyor. Pc den dinlerken aldığım kalite ile telefondan aldığım kalite arasında gerçekten fark var. Telefonu xiaomi olanlar için bu kulaklık en iyi tercih. Tabi dac ile kullanırsanız çalışmaz. Fakat dac olunca gerek kalmıyor zaten o ayara.

Önemli not: Bu kulaklığın type-c modeli de var. Fakat ses kalitesi olarak aynı olmadığı söyleniyor. Ben test etmedim fakat bazı yabancı sitelerdeki incelemelerde gördüğüm kadarıyla baya puan farkı var. 3.5mm olan modelin çok daha iyi performans verdiği söyleniyor.

#1 Mr.Ahmet, 10 Mart 2020
    Son düzenleme: 9 Nisan 2020 20:07
    erdal ve Engin bunu beğendi.