XLR mi TRS mi kullanmalı

'Diğer Ekipman' forumunda gronyar tarafından 27 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. gronyar

gronyar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Arkadaşlar merhaba referans monitör aldım bugün M-Audio bx5a deluxe yalnız bilgisayara veya herhangi bir dap'a şuan bağlayamıyorum kablom olmadığı için 2 tip konnektör yuvası mevcut her bir monitör için bunlar XLR ve TRS diye adlandırılıyor ben 2 monitörden tek 3.5mm jack'lı dap'a veya bilgisayara bağlamak istiyorum stereo olarak bunun bir adet kablo buldum compelde Hosa marka ama balanced değil unbalanced 3.5mm to dual TRS diye acaba bunu almalı mıyım konuyla ilgili bilgisi olan birşeyler yazabilir mi acaba bu balanced unbalanced olayı nedir kablolarda biraz nette araştırınca xlr daha iyi izlenimi oluştu bende forum üyelerinin fikirlerini öğrenmek istedim.

2. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Balanced yapısı gereği daha iyi ses verir eğerki kullandığınız kablo biraz kalbur üstüyse.
    Bir diğer sorumda bu hoparlörü kullanma amacınız nedir acaba? XLR'yi zannediyorum Xlr çıkışı olan daclarla alırsınız.

Collapse Signature Expand Signature
  3. gronyar

gronyar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Tamamen keyfi müzik dinlemek için aldım amaç bu çöp sistemler ile müzik dinlemek istemiyorum artık şuan için bilgisayarda kullanıcam ama bilgisayarla monitörler arasına dac alıcam tabi ki zaman içerisinde.

4. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
  5. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Kaynak balanslı ise xlr ozaman anlam kazanıyor bence.Studyoda bx8 kullanıyorum ve xlr dan bağlı değil..Dahili amfileri olduğundan mobil cihazlar ile bile çok çok rahat besleniyorlar lakin korkunç çözünürlük ve tını problemleri oluyor.Bu arada bx8'ler son derece güçlüler ve asıl performanslarını gösterebilmek için doğru acı ve hacime ihtiyaçları oluyor.

6. gronyar

gronyar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Artun bey direk bilgisayardan 24 bit parçalarla veya 16 bit 44.1 khz parçalarla dinlemek için aldım sistemi compel de bir kablo şu şekilde http://www.compel.com.tr/P/29-52-3828 bunu almayı düşünüyorum ama performansı nasıl olur daha iyi bir şey mi almak gerekir bilemedim.

7. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Saffet Abi gerek yok öyle bir kabloya. Dac'ta zaten Left-Right XLR çıkışı olur. Ona uygun uzun Xlr alması gerekir arkadaşın. Dac alana kadar Xlr kullanmanız pek mümkün gözükmüyor. Ama normal bir ses kartıyla 3.5mm male to 6.5mm male (L-R) yaptırırsanız Saffet Abinin kablo gibi, kullanmanız mümkün.

Aktif hoparlörden normal'e geçmenizide tavsiye ederim. Bu tarz aletler genelde stüdyoda vs. yerlerde kullanılıyor. Özel bir amaç için kullanılıyor. Dinlemediğim için bilmiyorum ama müzik performansını merak ettim. Müzikal hoparlörler istiyorsanız normal hop + stereo amfi + bilgisayarda kullanılacaksa dac ve upgrade kabloları tavsiye ederim. Yine uygun fiyatlı ürünler var. Güzel ses elde edebilirsiniz.

Ben yazarken gelen iletiler; Compel'deki kablo ses almanızı sağlar, mükemmel bir ses sağlamaz ama. Zannederim Boğaç Abi yada Yağız Abi bu tarz bir kablo yapabilir.

8. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    İster rca ister xlr ister başka bir şey,bağlantı şekli aynı kalmak kaydı ile sadece kablo değişikliği bile olumlu sonuç veriyor. BX8'ler üst seviye olmasalar bile onlarda da rahatça duyulabilir farklar oluşuyor. Şu an kullandığınız bağlantı ve kabloyu bilmiyorum ama iyi kablo iyi netice demek oluyor. Compel deki kablo nasıldır bilemiyorum ama fiyatına bakarak,pek bir şey beklenmeyeceğini düşünüyorum.

9. gronyar

gronyar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    xlr kablosu ile kullanabilirim bu linkteki ürün gibi bir şey bulabilirsem http://www.sescom.com/product.asp?item=SES-IPOD-XLRM06 forumdaki kablo yapan arkadaşlar bu gibi bir kablo yapabilirler mi acaba yoksa diğer basit 3.5mm den 2 adet trs çıkışını kullanıcam bu kablolarda balanced dediği kısım nedir tam olarak neyi balance ediyor veya edemiyor bu noktada bilgim yok bir de neden xlr çıkışı trs'den iyidir veya kötüdür bu mono stereo gibi birşey mi yoksa analog digital gibi bir şey mi bilemedim.

10. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    TRS'den farkı Balanced'da ekstra toprak hattı olmasıdır. Siz Trs to Xlr yaparsanız anlamsız olur. Kabloya gelen dalgalar, shield aracılığı ile topraklanmaya verilir böylece cihazlar arası topraklanma sağlanır. Yanlış biliyorsam düzeltin. Trs'de negative'lerde ortaktır ayrıca. Xlr'de kablo başına birer negatif düşmekte. Xlr geniş bant gibiyken, Trs düşük bant gibi. Dac alana kadar orta karar bir Trs yaptırın, iyi halli bir dactan sonra güzelde bir XLR alırsınız keyfinize bakarsınız.