Youtube videosunu FLAC olarak indirme

'Müzik Genel' forumunda ayigittekdemir tarafından 28 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#41 Synchronicity, 6 Eylül 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    4 kişi bunu beğendi.
  2. xxyx

xxyx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    foruma ilk katıldığım zaman kendimce mp3 indirme programı falan önermiştim ve arkadaşlar konunun dağılıp uzayacağından bahsetmişlerdi nitekim öylede oldu gibi görünüyor :)
    Kulaklığı aldığımda ıpod cihazım da mp3 formatlı müzik dinliyordum cihazın ses kalitesi yeterince iyi gelmiyordu daha sonrasında flac müzik dinlemeye başladım ses kalitesinin kıyaslamak imkansız Aldığım cızırtı seslerini basların boğulması durumuyla flac müzik dinledikten sonra kesinlikle karşılaşmadım.
    Konunun ana başlığı dağılmaya başladı bence arkadaşların flac müzikteki ısrarları yada tidal gibi uygulamaları önermedeki amaç bence bu çünkü kaliteli ekipman alıp mp3 kullandığınızda cihazın yada kulaklığın hakkını kesinlikle alamıyorsunuz şuan daha iyi anladım youtube üzerinden mp3 indirip dilemek sadece işin kolayına kaçmakmış bu formdaki üyelerin ortak hobisi müzik ile ilgili bu yüzden bence kaliteli müzik dinlemeye özen göstermek gerekli diğer türlü dap ve kulaklıktan iyi performans beklemek çok zor bu benim nacizane fikrim

Saygılar.

#42 xxyx, 6 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Ben bu önermeye katılmıyorum. Tabii ki mümkünse en iyi formatı dinleyelim. Ancak orta halli bir MP3 parça dinlerken dahi amfi ve kulaklık çok büyük fark oluşturuyor. $1000 ile $3000'lik ekipman farkı gün gibi ortaya çıkıyor.

3 kişi bunu beğendi.
  4. xxyx

xxyx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Cevabınızdan şunu anladım hocam ürün fiyatı artıkça youtube üzerinden indirilen mp3 müzikler ile flac müzikler arasında fark kalmıyor.
    Fark var diyorsanız benim bahsettiğim duruma geliyor kaliteli ekipmanların hakkını tam olarak alamıyorsunuz demektir kesinlikle fark yok diyorsanız bahsetmiş olduğunuz ürünü bilmek isterim hali hazırda dap cihaz arıyorum flac müzik tedarik etmekten kurtulmuş olurum :)

Saygılar.

5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,313
    Anladığım kadarıyla bir taraf arşivini youtube'dan dönüştürülmüş mp3'lerden oluşturmayı, diğer taraf ise başka formatta ya da platformda bulamadığı müzikleri youtube'dan dinlemeyi (ve daha sonra dinlemek üzere indirmeyi) kastederek yanıtlarını yazıyor. Sonuçta anlaşamıyorsunuz.

Bu durumda, müsaadenizle şu köşede birazcık ahkam keseyim :) :

Başlığa dönecek olursak, youtube videosunu flac olarak indirmenin -boş yere- dosya büyüklüğünü arttırmak dışında bir etkisi olmaz, kalite artmaz.

Bir kişinin kendisini odyofil olarak tanımlaması ya da tanımlamamasının foruma katılım üzerinde bir etkisi yoktur.

Hatta -tartışma bu değil ama- kişinin kendisini odyofil olarak tanımlamamasının odyofil olup olmaması üzerinde de bir etkisi yoktur. (Günümüzde hiç bir muhafazakar siyasetçi ya da seçmen kendini sağcı olarak tanımlamamaktadır ama bu durum onların siyasi yelpazenin sağında yer aldıkları gerçeğini değiştirmemektedir. :) )

Müzikten zevk almanın, ekipman, format hatta kalite ile bir ilgisi yoktur. Kötü ekipmandan, düşük çözünürlüklü formattan, kalitesiz kayıttan ya da vasat müzik icrasından keyif alınabilir, bir odyofil de alabilir. Bu, seçme şansı olduğunda bir odyofilin pahalı ekipmandan DSD dinlemesine mani değildir, olmamalıdır. Bunun tersi de doğrudur.

3 kişi bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Herşey siyah beyaz olmak zorunda değil.

İyi ekipman, kaliteli kayıt, ve iyi kulak, MP3 ile FLAC arasında hissedilen ses kalitesi farkını arttıran faktörler.

Ancak iyi encode edilmiş bir MP3 te rezalet bir format değil, ki iyi ve kötü ekipman arasındaki farkı hissettirmesin. Hatta bazen FLAC ve iyi encode edilmiş bir MP3 aradaki farkı hissetmek mümkün bile olmayabiliyor.

6 kişi bunu beğendi.
  7. xxyx

xxyx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    İyi encode edilmiş mp3 müzikten bahsetmiyorum ki ben youtube üzerinden indirilen mp3 hakkında konuşuyorum

Benim yazdığım cevaplara farklı konulara çekerek cevaplar verdiğinizi fark ettim mesela ben youtube üzerinden indirilmiş mp3 den bahsediyorum siz iyi encode edilmiş mp3 bahsediyorsunuz lütfen sadece yazdığım kelimeler üzerinden konuşalım

Bir önceki yazımda sizden öneride bulunmanızı istemiştim o konuda ısrarcıyım aslında

Formda yeniyim daha önce kulaklık ve dap deniyim amatör şekilde oldu ama ben aracımda profesyonel ses sistemi evimde profesyonele yakın ses sistemleri kullanıyorum
    cihazlarda kaliteli olarak indirdiğim mp3 müzik kullanıyorum aynı kaynak üzerinden flac müzik açıp denediğimde sesin dağlar kadar farklı çıktığını gördüm bende kaliteli ekipman ile alakalı olduğunu düşünmüyorum aslında evet kaliteli ekipman farkı var ama sizin bahsettiğiniz düzeyde olacağına inanmıyorum dediğim gibi orta halli mp3 müziklerde kaliteli sorunsuz flac müzik kalitesindeses alabileceğim cihaz varsa öneride bulunursanız ben almaya talibim

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Ben her formatta müzik dinliyorum. MP3 te dinliyorum, Flac, DSD de. Kaynak olarak tidal, pikap, cd çalar, dijital player , kasetçalar , bluray audio hepsi var. Yeri geliyor youtube'dan dinlediğim de oluyor. Ama youtube'dan mp3 olarak indirip denemedim. Farklı formatları mevcut değilse, ve internet açmadan youtube'daki müziği dinlemek istiyorsak indirilebilir bence. Önemli olan müzikten keyif alabilmek.

2 kişi bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    @xyxx, amacım söylediklerinizi bir yere çekip haklı çıkmaya çalışmak değil.

Net konuşabilmek için genel ifadelerden kaçınıyorum.

MP3 dediğimiz şey tek bir şey değil. Youtube'dan parça indirip MP3 yaptık diyelim. Peki:
    Parçanın orijinal kayıt kalitesi (CD deki) nasıldı?
    Orijinal müzik videosunun audio track'inin encoding'i ne kadar kaliteliydi?
    Download edildikten sonra tekrar mp3 olarak encode edilmesi ne kadar kaliteli yapıldı?

Bu kadar çok değişken varken, "FLAC yerine MP3 dinlenildiğinde kaliteli ekipman fark oluşturmaz" demek ne doğru ne de yanlış olur. Geçersiz bir ifade, çünkü her iki yönde de istisna bulunabilir.

Ancak asıl değinmek istediğim nokta, formata gereğinden fazla takmamız. Kaliteli ekipman sadece çok kaliteli kayıt ve müzikte fark oluşturmuyor. Sadece çarpılan bir kapının sesi bile kaliteli ve vasat sistemlerde çok farklı geliyor. Halbuki çarpan kapı sesini encode etmek için 192Kbps bile fazla.

Hafif konu dışına çıkıp daha tartışmalı bir ifadede bulunayım, Youtube'dan indirilmiş ibo'nun pala remzi'sini dinlerken bile kaliteli ekipman farki gayet net belli oluyor. Daha zevkli oluyor mu? Çok değil. Çünkü asıl sorun başka yerde. Analiz edelim:
    Encoding sorunlu.
    Kayıt sorunlu.
    Edit sorunlu.
    Hepsini bırakın, söyleyenler bile sorunlu. Vokalin teki bariz geç bitiriyor... Ulan stüdyoda biri de vokali uyarıp "yeniden alıyoruz" dememiş ya... Yuh. Yahu ben bulaşık yıkıyorken daha dikkatliyim. Halbuki bir sonraki öğün yine kirlenecek. Senin ürettiğin müziği on yıllarca milyonlarca insan dinleyecek. Bu kadar mı umrunda olmaz insanın yaptığı şey?

2 kişi bunu beğendi.
  10. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Herkes kendince haklı..

2 kişi bunu beğendi.
  11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Tv teknolojileri zaten günümüzde tamamen dolandırıcılık üzerine kurulu...

En basitinden 60hz bile olmayan paneli yazılımla 1200hz diye satıyorlar. Peki bu yazılım ile alınan sonuç değişiyor mu? Elbetteki hayır...

Yada 2k panel kullanıp bu tv leri yazılım ile güya 4k diye satıyorlar.(Günümüz 4k tv lerinin %80i bu şekilde) Peki bu tvler ne kadar performans veriyor diye sorarsanız kesinlikle 2k dan daha fazla bir şey sunmuyor...

Ama en azından tv satıcılarının bir iddası var ki malesef ki youtube dan indirme sitelerin ses yada görüntü kalitesini arttırma gibi bir iddaları bile yokken verdiğiniz bu örnekler bana saçma geldi açıkcası...

12. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    569
    Yotube da müzik dinlemenin keyifli olma sebeplerinden birisi görsel eşliğinde dinlemek olsa gerek.

Geçen mahmut orhan mixlerini youtube dan dinlerken fark ettim. 192 mp3 olduğunu bildiğim halde gayet keyifli.

Ancak iyi bir kaydı flac olarak dinlemek çok daha keyifli.

Bu siteye üye olan youtube dan dinlemesin bir maksadını aşan ( bana göre iyi niyetle edilmiş ama yanlış anlaşılmış) bir söz.

Bence ortalama ekipmanla her kalitede media bir birinden ayrılabilir. 192 mp3 ile cd den ripleme mp3 ü ayırt edemeyenler olabilir. Herkes tilki gibi kulak sahibi değildir. Bu foruma has bişey değil bu. Aradan 300 500 hz frekans çıkartıldığını fark etmeyenler gördük. Veya fazı ters çevir anlamıyor adam. 10 12 bin dolarlık ses sistemi alıp hiç anlamayan afamlar var.

Keşke yotube da müzik dinleme işi daha ciddi olsa. Bi tidal olmasa bile spotyfy ayarında olsa yeterdi.

2 kişi bunu beğendi.
  13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    137
    Yok hocam içermiyor, tamamen sizin olmuş oluyor. Spotify/tidal tamamen stream için kurulmuş bir servis, offline dinleme özelliği olsa bile dosyaya erişilmesin diye bin takla atıyor. Ama yeterince gözünüz kara ise sıradan bir File Exploler programı ile müzik dosyalarını bulup, rastgele verilmiş isimlerini düzeltip sonsuza kadar arşivinize katabilirsiniz. Tidal'dan indirmiş olduğum dosyayı bilgisayara atarak uzantısını .flac olarak değiştirerek Media Player ile çalabiliyorum.

Hocam ben orada "bence bu forma üye olan kimse youtube'dan müzik dinlememeli dedim." Bu siteye üye olan youtube'dan müzik dinleyemez diye bir şey demedim. Sadece kendi görüşümü belirttim. Bir hakaret etmeden görüşümü belirtmekte özgürüm. Bence bu sitenin ismi kötü, tekno-fi yerine ottoman-fi olsun'da diyebilirim.:) Katılırsınız katılmazsınız o size kalmış bir şey.
    Böyle bir konuyu genelde donanımhaber'de, teknopat'da görmeyi beklerdim, Tekno-fi'de değil. Bu yüzden biraz şaşırdım.

Bu arada henüz Türkiye'de yok ancak, Youtube'un Youtube Music adlı bir platformu var. Youtube delisiyseniz AppStore'dan indirip VPN ile kullanabilirsiniz. :) Ayriyeten arka planda çalma v.b gibi bir sürü işlevi'de mevcut.

#53 PehliOne, 7 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  14. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Benim kızdığım nokta youtube üzerinden müzik dinlenmesi. Hayır yani deseler ki sallıyorun netd kanalındaki müzikleri dinlemek mantıklı mı? Evet derim, ancak youtube çok geniş bir platform ve buraya önüne gelen müzik yüklüyor ve en acısı ise, kimisi bilgisayardan açtığı müziği telefonuyla kaydedip yüklüyor. Kimisi öyle müzikler yüklüyor ki burak dip sesleri duymayı vokalisti duyamıyoruz. Bazı üstün zekalılar ise sanatçının albümünde bulunan müziği konserde telefonla kaydedip yüklüyor. Yav kardeşim madem konser kaydı yükleyeceksin bari parmağını mikrofonun üzerine koymada hoplayıp zıplaşdıkça ses gidip gelmesin...

Diyelim ki kaliteli müzik eldesinde kulaklığın %60, amp nin %20, dac ın ise %15 etkisi varsa müzik kaynağının etkisi %5 den az.

Açıkcası bu durum 500$ bütcesi olan birinin android dap alarak 100$ lık bütcesini ses yerine kullanışlılığa vermesinden farksız ki bazen pratiklik "en iyi ses" algısının önüne geçebiliyor bunun kanıtı olarak yeri geldiğinde ses kalitesi bi işe yaramaz bluetooth kulaklıklara binlerce tl vermemiz gösterilebilir...

15. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Anlamadım; ben şimdi buraya üyeyim ve düşük de olsa belli bir seviyede ekipmanım var diye YouTube' den müzik dinleyemez miyim?

Tartışma buraya mı geldi yani?

Durun ben biraz müzik dinleyeyim. İşin kötüsü bunun flac kaydı bile olmaz ama olsa da video gibi tadı olmaz. Kayıt kalitesiz diye dinletmemezlik etmeyin lütfen, ben bunlarla mutluyum...

Durun durun 4K ekran kartı ve monitörü olanlar da izlemesin, video 1080p ile çekilmiş ve görüntü kalitesi pek iyi değil.

Collapse Signature Expand Signature
    #55 mfya, 7 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eylül 2018
    3 kişi bunu beğendi.
  16. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    349
    bence başlığı açan arkadaş dosya boyutunun nasıl arttığını sormuş

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Orijinalinden guzel soyluyor yahu. Tartismaya son noktayi koymak icin kendimi deney faresi olarak kullanmaya karar verdim. Hemen bu video'nun audio'sunu internet uzerinden MP3'e cevirip $3000'lik ekipmanla dinlemeye baslayayim. Bakalim n'olacak? Simsek falan carpmasin durduk yere?

3 kişi bunu beğendi.
  18. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
  19. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Yukarıda kızdığınız noktanın YouTube' den müzik dinlenmesi olduğunu söylediniz de ben o yüzden netd gibi kanallarda bile olmayan örnek verdim. Yoksa sizin verdiğiniz örnek "sinema çekimi korsan film izlemeyin" der gibi :D Maşallah böyle bir kalite(!) yok.

Tabi şöyle de bir gerçek var, bir zamanlar amatör şarkıcılar mynet üzerinden tanınırdı, şimdikiler ses kaydı olmadan direkt video kaydedip YouTube gibi yerlerde tanınıyor. Eskiden Ekin Beril Spotify ve Tidal' de vardı lakin nedense artık yok. Yine kaldık YouTube' ye. Üstelik "Ben Nasıl Büyük Adam Olucam" şarkısı netd kanalında da var ama şarkının başı yok. ..

Collapse Signature Expand Signature
  20. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Bir şey offical olduktan sonra her türlü dinlenilir mesela joyturk akustik parçalarının bir çoğu için youtube'a muhtacız. Bunun dışında Deniz Tekin ve Nahide Babashli içinde youtube şart. Ancak bu kayıtar offical olmaktan çıkıp bide ses kalitesinden ödün verince iş çığrından çıkıyor. Umarım artık netd gibiden kastım daha net anlaşılmıştır:)

Şunlarıda buraya burakayım;
    https://www.youtube.com/user/joyturkakustik
    https://www.youtube.com/channel/UC40sX7xCzbsjym4gWWhhkSg
    https://www.youtube.com/channel/UCQvn3XEDTvv0FEEF0wH4e9Q

Bunlar gönül rahatlığı ile dinlenebilir.

#60 TanrıTelecasterıKutsasın, 11 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.