YP-U3QB

'Samsung' forumunda achfighter tarafından 14 Şubat 2008 tarihinde açılan konu

1. achfighter

achfighter
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Asıl adı YP-U3 olan ürün ülkemize geçen seneni sonlarına doğru giriş yaptı;

Cihazı USB bellek için almaya gittiğim anda gördüm, 2gb ve ya daha üstü bir USB belleğe ihtiyacım vardı aynı zamanda zen vision:m dışında daha küçük bir flash tabanlı mp3 player arıyordum ki karşıma bu mükemmel alet çıktı. Zen tecrübemden sonra aletin portatifliği ve kullanımı çok hoş geldi. Hele yuvasından sustalı çakı gibi çıkan USB soketi ayrı bir güzellik 4 satırlık mavi yeşil arası bir renk veren oldukça parlak bir OLED ekranı var tuşların hepsi ZEN’de olduğu gibi dokunmatik ve termal algılayıcı ile çalışıyor yine Zen’deki gibi(parmaktan farklı bir şey ile dokunulduğunda tepki vermiyor). Tuşların yeri ve büyüklüğü çok iyi ayarlanmış, sertliği ise sonradan bozulmaya meyil vermeyecek şekilde gibi gözüküyor zira Zen’in tuşları sonradan temassızlık yapabiliyor.

Sol tarafta kulaklığın bağlandığı yerde mavi neon ışığı var ışığı istediğiniz zaman yanması için menülerde ayarlar var bunun üzerinde fazla durmayacağım. Çünkü bence bu gereksiz bir süs gibi olmuş, açıkçası hiçbir işe yaramıyor desem yeridir. Aletin bir eksisi olarak ekran parlaklığının ayarlanamaması olarak gösterilebilir, çünkü çok parlak olan OLED ekran geceleri gözleri fena yoruyor. Dosya sistemi FAT32 olarak tasarlandığı için pc’ye bağlandığı anda şarkıları music klasörüne atıp dinleyebilirsiniz bir USB bellek olarak görülüyor. Dosya aktarım hızı ise Zen’den düşük; yazma hızı yaptığım testlere göre ortalama 3-4mb/sn hızında yazıyor, okuması da bundan biraz daha yüksek. İlk firmware ’den itibaren Türkçe menü ve ID3-tag desteği var. Ses kalitesine gelirsek: yanında gelen kulaklıklar ses kalitesi olarak ep- 480dan daha iyi diyebilirim, özellikleri basları daha doyurucu vermesi açısından fakat tizlerde ep-480 sanki biraz daha önde gibi kıyaslamayı cx300İe yapmadım bu hakaret olur. Aletin kanal başına 2omW beslemesi var bu da toplamda 4omW gibi oldukça yüksek bir değer Zen’de 15te dinlediğim seviyedeki şarkıları U3 ile de 15te dinliyorum fakat ZEN 25e U3 ise 40a kadar çıkıyor artık siz düşünün ne kadar yüksek bir ses çıkış gücünün olduğunu, bu kadar küçük bir aletten bu kadar yüksek ve kaliteli ses beklemiyor insan menüde birçok EQ ayarı var 3D eq ayarı bu cihaza hiç yakışmamış ve şu ana kadar da kimsenin kullandığını görmediğim bir efekt, sesi çok güzel çevresel verebiliyor fakat sesi aşırı boğuyor, öyle böyle değil yani rock eq modu ise çok güzel hazırlanmış sadece rock müzik için değil diğer müzik türleri için de güzel bir ayar seçeneği olarak gösterilebilir

Kullanıcı eq ayarı için ise 9 kanallı bir eq ayar seçeneği var, ister 3D mod ile kullanın isterseniz normal modda kullanın kutudan kulaklık ve mp3 player dışında; kulaklığı sarmak için bir aparat ve kullanımı gereksiz olduğunu düşündüğüm yazılım cdsi çıkıyor başlığa U3QB yazmamın sebebi aletin en az 5 tane versiyonu olması ülkemizde çoğunlukla U3QB bulunuyor yani radyosuz versiyonu, yurtdışında ise radyosuz versiyonu kullananlar azınlıkta yaklaşık 130 TL’ye bulabileceğiniz alet bence parasını hakediyor, ses kalitesi bakımından oldukça tatminkâr olan alet kendisinden bekleneni veriyor bence dijital fotoğraf makinem olmadığı için sadece internet üzerinden bulduğum resimleri verebiliyorum.

2. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Eline sağlık inceleme için. Bilgilendirici olmuş. Ben de rastlantı eseri bugün bu cihazı incelemiştim az da olsa. Gerçekte resimlerde görüldüğünden de şık duran bir model. Özellikle sustalı özelliğini güzel ve hoş düşünmüşler. Ayrıntılı olarak video da görebilirsiniz. Ses çıkışının ise bu kadar ufak bir cihazdan beklenmeyecek kadar yüksek olması da ilginç.

İncelemeye katkısı olması için ben de GenerationMP3 sitesinin yaptığı video incelemeyi koyayım;
    [youtube=425,350]

3. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    İnceleme için çok teşekkürler :wink

4. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Benimde bir aralar aklımdan geçti bu player baya da bir kararsızlık yaşadım. Bu arada incelemede bahsi geçen Zen hangisi?

5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    Eline sağlık :wink

Burada bahsi geçen Zen Vision:M'de Avrupa ses kısıtlaması olmadığına emin misiniz? Çünkü ses kısıtlaması olmayan bir ZV:M'de 25'teki sesin 40'taki halini düşünemiyorum açıkçası :)

6. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    achfighter eline sağlık güzel çalışma..

7. achfighter

achfighter
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    evet bahsi geçen ZEN Vision:M 30gb, 1.62.02eu firmware ile
    ZENi ilk aldığımda da ses seviyesi bu firmware ile aynıydı, kısıtlama yok sanırsam

U3e gerçekten çok şaşırdım, empedansı yüksek kulaklıklar ile de amplifikatör olmadan kullanıma izin verecek kadar yüksek bir çıkış gücü var
    Jays J-Jays'lerin 39ohm gibi bir empedansı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam, o kulaklıkarda sesin az gelmesi gibi bir sorun var mı bilmiyorum ama büyük kulaklıklar ile de amplifikatör olmadan diğer birçok mp3playerdan daha fazla ses alabileceğinizi söyleyebilirim
    şimdi büyük kulaklıkarı beslese de o kadar küçük mp3playerın yanında kocaman kulaklık taşımak biraz abes kaçar gibime geliyor

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    124
    hmm.
    Tahmin ettiğim gibi, sonunda "e" diyorsa ses kısıtlaması vardır :wink. Çünkü kısıtlama yokken Zen Vision:M'in çok güçlü bir sesi var, o yüzden sormuştum. Head-fi'de de Sony'nin yeni modellerinin ZV:M kadar güçlü olduğu falan söylenmişti, ben deneyince gördüm ki öyle değil. Daha sonra konunun sonlarında orada da eleman Avrupa firmware'ı olduğunu söylemiş.