Yulong DA8 DAC / Headphone Amp İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda cique tarafından 14 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  [​IMG]
  Bu markayla olan duygusal yakınlığını :) bilemiyorum, bana incelemem için D18 modelini de o göndermişti, Baran bu markanın tüm modellerini edinmeyi kafaya koymuş. O zaman da belirtmiştim D18 beklentilerimi tam olarak karşılamamış, özellikle de bu yeni sabre çipsetli uygun fiyata sunması onu bir F/P canavarı yapmaya yetmemişti. Ancak bu sefer on ikiden vurmuş ve kategori şampiyonu diyebileceğim bir ürün ortaya çıkarmışlardı. İşte nasılı burada, başlayalım…

  TEKNİK DETAY

  Her yerde bulabileceğiniz ama şimdi bahsetmeden geçemeyeceğimiz birkaç teknik detay şöyle:
  32Bit 384Khz örnekleme çözebilen Sabre ESS9018 çipset, Canadian Plitron toroidal trafo, OPA1632*2 buffer ve preamfi için, AD797*5 voltaj regüle filtreleri için, Panasonic FC, VISHAY BC046, WIMA MKS2, NPO kapasitorler ilgili devrelerde kullanılmış. Cihaz temelde DAC ancak preamfi ve kulaklık amfisi özellikleri de var. Ancak bence bütün bu teknolojik zavazingoların yanında en önemli bulduğum özelliği, sınıfına göre şaheser sayılabilecek USB arayüzü ve sürücüsü(yazılım). Ayrıca cihazın native 512 DSD çözebildiğini belirtmeliyim. DSD ne diyecek olursanız şu linke tıklamanız iyi olabilir. http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Stream_Digital Vaktiniz yoksa kısaca diyebilirim ki normalde PC’nizin çözüp PCM’e dönüştürdüğü bu kaliteli formatı DA8 kendi çözüyor. Başka bir deyişle bu formatın hakkını verebilecek çok havalı bir çözüm sunuyor. Cihaz ayrıca panelinde küçük LCD ekran bulunduruyor. Bu ekranda filitre, phase, jitter engelleyici ve ses ayarlarını görmenizi ve müdahale etmenizi mümkün kılıyor. Arka panelde ise XLR ve RCA soketlerinde bilumum giriş ve çıkışlara sahip. Çin üretimi cihazımızın fiyatı ise EBAY ve Amazon’da kargo dahil 1299USD.

  SES İMZASI
  Bi’ paragraf teknik eziyetten sonra işte sevdiğim bölüm. Sonda söyleyeceğimi başta söylüyorum. Bayıldım bu cihaza! Yanında Stello DA100 Signature, Vioelectric V800 ve aklımda Hegel HD11 ve Benchmark ile kıyas yaptığımda tüm bu DAC’ları bariz bir üstünlük sağladı. DA8 hem organik çalıp detayları es geçmeyen, bir yandan enstrümanların tınısını doğru verirken öte yandan sahnenin 3 boyutlu etkisini bozmayan, frekanslar arası son derece dengeli ve uyumlu olabilen, toplamda baktığımda son derece ölçülü, dengeli, sıcak, makul seviyede detaylı, hızlı, en önemlisi şurası sırıtıyor, bu frekansı becerememişler diyemediğim bir DAC.

  Bu seviyede daha belirgin olmakla birlikte genel anlamda da, üretici tüketicinin bir beklentisini iyi karşılarken diğer beklentileri orta seviyede ve bazılarını beklentinin altıda tutarak, tüketiciyi üst ürün gamına zorlamaya gayret eder. Demek istediğim aslında siz ürünü aldığınızda 6 ay sonra nerelerden şikayetçi olacağınız ve hangi ürüne yöneleceğiniz üç aşağı beş yukarı planlanmıştır. 21yy. pazarlama dünyasına hoş geldiniz. Ancak benim bu üründe takılmamın asıl sebebi bu kabul görmüş üretim modelinde bazı anomaliler taşıması oldu. Misal bu seviyede bir DAC’ta hem organik ses, hem çok başarılı holografik sahne hem hız(PRAT) hem de tını başarısını deneyimlememiştim. Cihazın yanında gelen teknik avantajları filan hiç saymıyorum bile. Üstelik üzerinde kulaklık amfisi ve preamfi var. Olacak şey değil doğrusu.

  DA8’in sahnesi karakteristik öne doğru şeklinde olmamakla birlikte bir miktar öne doğru olduğu gözden kaçmıyor. Sıcak analog vari ses rengi yine karakteristik özelliklerinden. Tını, doğallık, tonal denge, pürüzsüz bir doku, ipeksi orta ve üst frekans, abartısız ama güçlü alt frekans öne çıkan özelliklerinden. Mid bas kalite olarak değil ancak miktar olarak diğer frekansların gerisinde, zaten sahne başarısındaki püf noktalardan biri bu olsa gerek.

  Evet çözünürlüğü öyle göz kamaştırmıyor, basları HD11 kadar sert ve güçlü değil (şükür değil :) ), hangi frekansları iyi yapıyor diye sorulduğunda cevap hepsi veya hiç diyebileceğiniz kadar garip, evet sahnesi Stello DA100 ya da Hegel HD11 kadar geniş değil ama dengesiz ya da ölçüsüz hiç değil, içlerindeki en doğru sahneye sahip DA8 diyebiliyorum. Bir sahne düşünün boyu uzun, derinliği fazla, eni dar. İşte size garip bir sahne. DA8 in sahnesi ise dikdörtgen prizma gibi. Bu sayede hem enstrümanları konumlarıyla zihninizde doğru canlandırıyorsunuz hem arada yeterli boşluk kaldığından ayırt etme kabiliyetiniz artıyor hem de doğal tınılar olması gerektiği gibi çıktığından enstrümanları çözmek için ayrıca zihinsel bir performans sergilemenize gerek kalmıyor.

  GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR ARASI NÜANSLAR
  Cihazı USB ve Coax girişleriyle, XLR ve RCA çıkışlarıyla deneme şansım oldu. Buna göre:

  USB: bu cihazın olayının bu olduğunu düşünüyorum. Kendi ASIO sürücüleri var ve düz sürücüye göre ciddi farklılıklar taşıyor. Hemen her alanda. O sebeple şurası daha iyi şurası kötü diyemiyorum. Kendi ASIO sürücüsünü kullanınız. Bir diğer bilgi kullandığı USB modülü. Combo384 çip seti İtalyan Amanero ve Yulong firması mühendisleri özelleştirmiş. Bu USB modülü çalışmak için USB yolu üzerinde elektrik akımı ihtiyaç hissetmiyor. Yani PC nizden DA8’e sadece data sinyali gönderebilirsiniz. Hatta bu tarz data ve akım yolu ayrılmış bir kablo bulursanız kullanmanız faydalı olacaktır. DSD512 ye kadar çipset üzerinde çözümleme yapıyor. Ancak bu özellik sadece USB arayüzde mevcut. Ayrıca cihaz iyi kalite USB kabloya çok olumlu yanıt veriyor.

  COAX: Önceki model DA18’de de yaptıkları gibi giriş ve çıkışlarda küçük farklılıklarla tüketiciye bir nevi zenginleştirilmiş bir ürün sunmaya devam etmişler. Buradaki en belirgin fark coax girişin USB ye nazaran daha etli, gövdeli, sıcak çalması. Sahne burada biraz daha öne doğru, dar ama yüksek. Odayı daha çok dolduruyor. Enstrumanlar arası boşluk daha az ancak tınılar duygulara daha bi eşlik ediyor gibi. Bana soracak olursanız daha gerçek bir sahne deneyimi için USB girişi, yok ben bu gece eller havaya yapacağım, yanına rakı koyacağım diyorsanız coax arayüzü kullanın derim. Bu belirttiklerim nüanstır ancak topladığınızda bambaşka duygulara sürüklendiğinizi farkedeceksiniz.

  SINGLE ENDED (RCA) ÇIKIŞ: bu çıkışta sahne daha geriye yaslanmış şekilde olması ilk dikkat çeken unsur. Üründe böyle farklı sunulması beni çok memnun eden bir başka husus. Sahne duvarın içine doğru girdi ve hacim kazandı. Yani daha büyük bir dikdörtgen prizmaya sahibiz artık. Enstrumanlar arası daha da açıldı ve havayı artık ciddi şekilde hissediyorsunuz. Daha analitik, daha yüksek çözünürlüğe sahip oldu bu şekilde. Bu çıkışın diğer başarılı özelliği dinamik aralık başarımı. Bu bazen DAC’I agresifleştiriyor gibi dursa da, özellikle klasik orchestra dinlemelerinde ciddi avantaj sağlıyor. Sonuçta XLR’a kıyasla güzel ve farklı bir alternatif olmuş oldu.

  BALANCED (XLR) ÇIKIŞ
  : diğer çıkışa gore daha organik, sıcak, daha doğal, tınılarda avantajlı. Iki çıkışın hızları aynı (PRAT). Caz dinleyeceksem XLR, klasik için RCA çıkış kullandım. Ruh halinize ve damak tadınıza göre bir tıkla değiştirebiliyorsunuz.

  KULAKLIK AMFİSİ
  Giriş seviyesi ama class a çalışan bir amfiye sahip DA8. Benim eldeki imkanlar 140 ohm dan yukarı bir kulaklıkla eşleştirmeye izin vermedi. AKG K501 ve Q701, HifiMan HE-400, Beyer DT-660. Zannediyorum yüksek empedanslarda daha başarılı sonuç üretiyordur. Zira bu elimdekilerle 200USD lik bir amfinin yapabileceğinden fazlasını yapamadı. DA8 Dac olarak Heed CanAmp’a bağladığımda katogorik olarak üst seviye sonuç verdi. Daha fazlasını beklemek yerinde olurmuydu bilmiyorum, iş görme anlamında faydalı duruyor.

  SON-UÇ
  Fiyatı DIY şekilli bir ürüne göre biraz sıkıcı gelebilir ancak üzerindeki ekstralar ve çok başarılı sesi sebebiyle bu kategorinin tüm oyuncularını rahatsız edebilecek kalitede bir iş çıkarmış Yulong firması.
  Tavsiye ediyorum.
  Bu vesileyle de Baran’a elini taşın altına sokup böyle ürünleri yerli pazara kazandırması, yetmeyip incelemem için İstanbul’a getirmesi, yazmam için sürekli destekte bulunmasından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum :)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 2. puskuruk

  puskuruk
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  21 Nisan 2013
  Mesaj:
  411
  Alınan Beğeniler:
  48
  Ellerine saglik Cohan Abi, cebine saglik Baran Abi. ;D Cok guzel bit inceleme olmus. Uzun zamandir okudugum en guzel inceleme. :)
   
 3. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,208
  Alınan Beğeniler:
  3,608
  Vay vay..Dac çok güzel görünüyor,elinize sağlık. :) Bu yulong'un ürün gamına karşı bende bi sempati başladı nedense.Yulong A100 amfi çok güzel gözüküyor.Vu metre'ler falan :)
   
 4. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Elinize saglık. :) Baran'a da teşekkür ederiz.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. thejustice

  thejustice
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  13 Şubat 2010
  Mesaj:
  189
  Alınan Beğeniler:
  54
  Ellerinize sağlık. Baran gerçekten araştırıp iyi ürünler alıyor. Yapışıp bırakmamak lazım :yourock
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  :worship elinize sağlık
   
 7. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Cihan eline sağlık...

  [Baran'a da ayrıca teşekkürler.]
   
 8. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Bizim ülkede bu tip cihazlar (girişi çıkışı bol dac/pre-amp/h-amp kombosu olan) çok nadir galiba. Ben yana döne aradım çünkü baya çok az inceleme var ve cihaz bulmak imkansız gibi. O yüzden gerçekten Baran'ın cebine, Cihan abinin hem kulağına, hem eline sağlık. :) Yulong Cihan abi'ye bir ürününü beğendirebildiyse yazının çıktısını alıp ofislerine asması lazım bence :evl

  Ancak sanırım cihazı DAC ana konulu düşünmek daha mantıklı gibi değil mi abi? Cihaz hem 1200$'ı hakkediyor, hem de amfisi 200$ civarında kalıyorsa, 1000$lık (kulaklık alemine göre gayet orta-üst seviye) bir ürün çıkmış olur ki DAC anlamında çok zor bu fiyatlarda parasının hakkını veren ürün bulmak. Ama 1000$lık DAC'a da en az yine 700-800$'lık ( ve o fiyatı hakkeden) bir amfi gerekir. Burada sanırım hi-fi değil de head-fi düşünenler için 2000$lık bir bütçenin bir parçası olacak bir ürün olacaktır. Hele kurları düşününce maşallah dedim içimden, bu hobi cebimizin katili resmen :)
   
 9. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Yulong falan anlamam (dükkanda görsem dandik çin işi yeaa moduna girip kafamı çevirirdim) ama hem o fiyat hem de özellikleri ve giriş - çıkışlarla epey kıymetli bir cihaz olduğunu hissettiriyor. Elinize sağlık beyler :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,760
  Alınan Beğeniler:
  1,802
  Eline sağlık Cihan abi..

  Fotoğraf falan olsun bizden de..

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  #10 Engin, 16 Kasım 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
 11. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Eline sağlık Cihan abi. Yorumları okumam iyi oldu, her ne kadar cihazı Baranla birlikte almış olsak da, bir türlü yüzünü göremedim cihazın ;D
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,303
  Alınan Beğeniler:
  185
  Elinize sağlık. Yulong ess9018'i ehlileştirebilmiş yorumlarınıza bakılırsa. Detay seviyesi aşırı yüksek bir çip ve iyi dizayn edilmemiş cihazlarda rahatsız edici olabiliyor. Organik bir tını yakalayabildiklerine göre güç kaynağı için baya uğraşmışlardır.
   
 13. maserati2303

  maserati2303
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Nisan 2011
  Mesaj:
  99
  Alınan Beğeniler:
  25
  Emeğinize sağlık Cihan Bey.Tatmin edici bir inceleme.
   
 14. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  894
  Alınan Beğeniler:
  1,186
  Elinize sağlık.


  SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. ozgurozt

  ozgurozt
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Kasım 2011
  Mesaj:
  322
  Alınan Beğeniler:
  4
  Elinize sağlık, keyifle okudum.
   
 16. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Vakit ayırıp okuduğunuz ve güzel temennilerde bulunduğunuz için ben teşekkür ederim.
   
 17. MMMFFFCCC

  MMMFFFCCC
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2013
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Tesekkurler

  Gumruksuz ne kadara geldi? Bende almak istiyorum. Op amp mod a izin veriyor mu? Tesekkurler


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 18. mozeada

  mozeada
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ürünü nasıl temin edebiliriz yurtiçi şansımız var mı? Bu ürün ile matrix x-sabre arasında kaldım sizce goldenote pre/ power comb ile hangi ürün daha iyi match olur, genelde enstrümantel ve vokal ağırlıklı tane tane yormayan naturel parlak çalmayan sistemler hoşuma gidiyor ve müzikalitesi yüksek albümler dinliyorum.goldenote amp ise sıcak ve detaylı çalan bir yapıya sahip. Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkürler.
   
  #18 mozeada, 24 Haziran 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haziran 2014
 19. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  94
  Tarif ettiğiniz sese bire bir uyan bir üründür DA8. O fiyat seviyesinde tek seçenek gibi. Tabii ki şimdilik...
  Satınalma konusunda ürünü almış arkadaşlardan daha sağlıklı bilgi alırsınız.
   
 20. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Yurtici sansiniz ikinci el harici bildigim kadariyla yok. Yurtdisindan alma durumunda kalabilirsiniz.
   
  Collapse Signature Expand Signature