Yurt Dışı Alışverişte "Stopaj" Dönemi...

'Konu Dışı' forumunda yolgezer tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    peki şöyle yapsak nasil olur? almanya üzerinden vpn ile girsek, yabancı ülke yahut ön ödemeli banka bağlantısı olmayan herhangi bir kart ile alsak ve ürünü borderlinx üzerinden getirtsek? burda nasil stopaj kesecekler? :D bu bir siyasi politika sonucudur ve yurtdışı alışverişini bitirmek için atılan hamlelerden bir tanesidir. madem öyle devlet bu politika ile haksız kazanç sağlayacağına boderlinx kazansın diye düşünüyorum. stopaja gidecek parayı onlara veririm yine ürünü alırım :D

8 kişi bunu beğendi.
  2. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    200
    Dhta paylaşmışlar :)

10 kişi bunu beğendi.
  3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,464
    Bitcoin olayına hakim değilim ancak yabancı kart olayının çalışmayacağını düşünüyorum. Bu vergiyi yurtdışındaki firmalara uygulayamazlar. Firma 100 liralık mal sattı ise %20 stopaj deyip 80 lira aktarma yapamaz kimse. Bu sebepten örneğin amazondan aldığınız ürün için Türkiye adresinizi seçtiğiniz anda +%20 stopaj ekleyeceklerdir. Daha kurumsal olmayan yerlerde belki çalışabilir. Bu şekilde alınan ürünlerde de gümrüğe geldiği anda vergi+ stopaj alıyoruz derlerse hiçbir ürünü gümrükten geçirtmezler:)

Ülkenin dışarıdan imajı bireysel alışveriş konusunda son derece kötü bir durumda zaten. Birçok satıcı bu toprakların insanlarının sahtekar, beleşçi, dolandırıcı olduğunu düşünüyor. Bu algıyı yaratmak uzun zaman sahtekar olmayı gerektiren bir durumdur ki halkımız sağolsun bunu uluslararası alandan yaratmayı başarmış bir toplum. Şimdi ise dünyadan gitgide izole olan bir durum söz konusu. İnsanlar Türkiye'den birşey alınmaz satılmaz noktasına doğru gidiyorlar. Bu algınında yerleşmesi uzun zaman alıyor ancak devlet bu süreci gitgide hızlandırıyor. 2-3 yıl içerisinde böyle yapılmaya devam edilirse "sizden gelecek para olmaz olsun" algısı yerleşecek.

Birde bu olayları bizler çözebiliriz ancak yurtdışından alışveriş yapan insanların çok büyük bölümünün çözemeyeceğini düşünüyorum. Dolayısı ile yollar illaki bulunur ama nereye kadar? Sorun yol bulmak değil hakkın gasp edilmesi. Youtube yasaklandı çözüm bulundu, paypal yasaklandı zaten çok alıyorlardı denildi, gümrük sınırı 30 euroya çekildi yine aşılıyor ama özgürlükler, seçenekler bir bir elden alınıyor.

15 kişi bunu beğendi.
  4. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    200
    Kapat güzel abim kapat tabi hatta interneti de kapat ne gerek var bunlara masraf hep :)

2 kişi bunu beğendi.
  5. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,054
    borderlinx e gerek yok. mantıken yabancı bir kart ile ödeme yaparsak yeterli olur. stopaj kesme işini banka yapacak, yabancı banka kullanarak aşmak mümkün olur bence.

@baran88 noktası virgülüne kadar katılıyorum yazınıza.

benim anlamadığım nokta bu işi hukuk noktasında nasıl destekleyecekler? amazon almanya zaten almanyaya vergisini veren, vergi mükellefi bir şirket. buraya satarken de gümrük vergisi veriliyor. nasıl olacak da adam hem almanyada hem de türkiyede vergilendirilecek? o kadar mantık dışı ki...

olan yine hobicilere, esnaftan kazık yememek için ufak tefek şeyleri dışarıdan alanlara olacak.

8 kişi bunu beğendi.
  6. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    ödeme esnasında adrese dayalı vergi kesme durumu olabilir mi diyerekten borderlinx dedim de banka yapacaksa dediğin gibi gerek yok hocam.

2 kişi bunu beğendi.