Yurtdışından ürün getirtmek

'Konu Dışı' forumunda kuzey2011 tarafından 19 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    130
    Aynı şekilde ems nedense bana da biraz geç ulaştı. Çok fazla işlem görüyor yurtiçinde. Bir de 3.5TL ücret aldılar. Kutuya bişeyler yapıştırmışlar orda yazıyordu.

#41 Robius, 8 Ocak 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Gümrüğe girip çıktığı için ardiye parası olarak alıyorlar.

3. lantisim

lantisim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    99$ üstü alışverişlerde ürünlerin gümrüye takıldığını biliyorum.Peki bu şekilde bu fiyatın üstü alışverişlerde alım süreci nasıl oluyor.Ben Ankara'da oturuyorum.Gümrüğe takıldı ürün,nerden ne şekilde ve hangi maliyetle siparişimi alabilirim. :idiot2:

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Öncelikle kargo hariç 75€ üstü ürünler gümrük vergisini tabidir. Kargo hariç meselesi kanıtlayabilirseniz vardır. (Fatura vs. ile) Kanıtlayamazsanız kargo dahil rakam üzerinden ürününüz vergilendirilir. Gümrük vergisi oranı, ödediğiniz rakamın %20'sidir. Eğer ödediğiniz rakam yoksa veya kanıtlayamıyorsanız, emsal bedel üzerinden %20 gümrük vergisine tabi tutulursunuz.

75€ altı her ürün geçecek veya 75€ üstü her ürün gümrükte takılacak diye bir kaide yok. Herhangi bir ürünün süreci şöyle oluyor;

Ürünü alıyorsunuz, ürün posta yolu ile ülkemize geliyor. Hangi posta ile gelirse, o postadaki görevli gümrük memurları kargonuzun takılıp takılmayacağına karar veriyor. Takılmazsa evinize kadar geliyor.

Takılırsa;

PTT ile takılırsa, il/ilçenizdeki PTT ana merkezdeki gümrük bölümüne, cebinizde ürünün Paypal, kredi kartı ekstresi ve kimliğiniz ile gidiyorsunuz. Eğer 75€ üzerinde bir ürün ise, ürünün fiyatının %20'sini de cebinize koyuyorsunuz. Orada paypal ve kredi kartı ekstrenizi ibraz ederek ve verginizi ödeyerek ürününüzü teslim alıyorsunuz.

DHL, Fedex, UPS gibi özel kargolarda durum daha farklı. Ürününüz takılırsa İstanbul ana merkez sizinle iletişime geçiyor. Çeşitli belgeleri sizden istiyorlar, yolluyorsunuz. Vergiye tabii ise parasını ve çeşitli masrafları (belgeleri göndermeden konuşuyorsunuz) banka hesaplarına yatırıyorsunuz. Ürününüz kargo yolu ile elinize ulaşıyor. Özel kargolarda depo ücreti günlük işleyebildiği için eli çabuk tutmakta fayda var.

Bunun gibi birşeyler.

Mümkünse devlet postası tercih etmeniz lehinize olur, aklınızda olsun.

Collapse Signature Expand Signature
  5. Dorm

Dorm
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bazen gümrüğe takıldığı halde evinize kadar gelebiliyor.Vergiyi kapıda ödüyorsunuz.

6. Dorm

Dorm
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ems ile gelen kargolar çok yüksek ihtimal ile gümrüğe takılıyor fiyatına bakılmaksızın. En azından benim siparişlerimde hep öyle oldu.15 dolarlık silikon uçlar bile bile kontrole girdi.

#46 Dorm, 7 Nisan 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  7. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Daha bugün Belçik'dan EMS ile gönderilmiş bir paket geldi. Toplam 70 dolar olmasına rağmen kontrolden geçmiş, kontrol ve damga pulu parası alınmış :b
    EMS sevmeyiz bu sebeple :angry

8. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Komik, eskiden Uzakdogudan aldığım şeyler olurdu hepsi Ems ileydi. Ve tek bir pürüz olmadıydı.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

9. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
  10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Banka kartı ile alamazsın büyük ihtimalle kredi kartı olması lazım. Tabi yakın zamanda bir değişiklik olmadıysa. Ayrıca paypal'a para yüklemene gerek yok. Site seni alışveriş ekranından otomatik olarak paypal'a yönlendiriyor paypal kredi kartından çekiyor parayı.

11. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Banka hesabını paypal'a tanıttığın zaman hesabındaki parayı kullanabiliyorsun. Banka kartı değil yalnız, hesap tanıtılacak.

Not: Paypal'a para yüklemene gerek yok, paypal banka hesabındaki parayı otomatik çekip gönderiyor.

12. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Kredi kartının sanal kart eklentisini de yapabilirsin sanırım. Eğer güvenlikle ilgili tereddüt ediyorsan en basit çözüm olur. Ben senelerdir kredi kartımı pypal ile kullanıyorum gerçi hiç bir sıkıntı yaşamadım.

şimdi baktım 2006 da yapmışım ilk alışverişi :)

13. kareem1987

kareem1987
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Banka kartım ekli benim de.O sıralar müşteri no'su ,IBAN,hesap numarasının olduğu bir kağıt vermişti banka.Bu bilgilerden birini veya birkaçını girerek paypal hesabına banka kartını tanıtabiliyorsun...

14. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Kredi kartı kullanmak istemeyenler için paypal yakın zamanda nakit kart çıkarttı, ben incelemedim ama detayları linkten inceleyebilirsiniz, https://www.paypal.com.tr/nakit/

15. kareem1987

kareem1987
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ben bir siteden alışveriş yapmıştım.Sınırın üstündeydi ürünün fiyatı.Adamlar tableti gift olarak gönderdiler.Sorunsuz ulaşmıştı elime.Aynı yöntem uygulanabilir mi bilemiyorum...

Desilver dediğin kartın yıllık ücreti olması gerekiyor.Almak isteyenler bence iyice araştırmalı.

16. anil

anil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    Arkadaşlar Japonya'dan Japan Post ile takipsiz olarak gelen kargo kaç günde gelir bir bilgisi olan var mı?

17. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Onu @baran88 bilir ama takipsizin gelmeme ihtimalini de atlamayın.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Japon post'un takipsizimi varmış :) Ben hiç kullanmadım fakat ems olmayan kargolar dahi 3 4 günde Japonya'dan ayrılıyor. Ülkeye geldikten sonrası zaten bizim ülkemizin işlettiği bir süreç olduğu için bazen toplamda 1 hafta bazen 3 hafta sürebiliyor.

19. anil

anil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    O ihtimalin de farkındayım tabi ama amazon'dan aldığım için içim rahat.

Varmış, standard shipping dendi bana. Dün kargoya verildi, sizce en erken ne zaman uğramalıyım ptt'ye? (dağıtım epey geç yapıldığı için, doğrudan şubeden gidip alıyorum y.dışından bir şeyler satın aldığımda)

20. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Herşey yolunda giderse 7-10 gün diye düşünüyorum fakat benim her siparişim biraz sorunlu oluyor nedense:) Ems ile iki günde ülkeye gelen malzememi 3 hafta sonra posta işleme merkezinden anca alabilmiştim.