Yurtdışından ürün getirtmek

'Konu Dışı' forumunda kuzey2011 tarafından 19 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Benim ki de istanbul gümrüğe girmiş . Sanıyorum Umut Ağbey gibi Ankara gümrüğe sevkinden sonra vergisini ödeyip teslim alacam .Kargo hariç 410 euro olan ürüne ne kadar vergi ödemem gerekiyor ?
    SNİŞLEM / YER
    BİLGİ GİRİŞ TARİHİ

1.
    Gümrüğe Sevk Edildi - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
    18/06/2014 16:43:26
    2.
    Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(İSTANBUL UKİM/İSTANBUL UKİM)
    18/06/2014 16:43:26

2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Faturası var değil mi ve faturada kargo ücreti de ayrı belirtilecek. Bu şekilde %20'sini ödeyeceğim diye hesap yapabilirsin. Aslında bende faturam olduğu halde internetten fiyatına bakıp 100$ daha yüksek fiyattan hesaplamışlardı vergiyi. Delikanlılık her zaman işe yaramıyor onu da söyleyeyim :evl

Collapse Signature Expand Signature
  3. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    o zaman sesimi çıkartmayım ne diyorlarsa ödeyim :)

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Yani en azından duruma göre tavır al, olaya direk ben delikanlıyım diye girersen zararlı çıkabilirsin :evl

2 kişi bunu beğendi.
  5. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Kargom adresime kadar geldi .217tl de vergi :)

6. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Bildiğim kadarıyla yurtdışından ikinci el ürün getirtmek normalde yasak. Ama geldiği zaman faturası olmayınca ürüne sıfır muamelesi yapıp eğer vergilendirilecekse ona göre fiyat veriyorlar. Sizin kulaklık sıfırı 300 dolar ise ona göre vergi isteyeceklerdir, eğer alırlarsa.
    Buna yurtdışından ürün alıp garantisi nedeniyle tamire yolladığınız ürünlerin tekrar size geri gelmesi de dahil. Tekrar vergi alabiliyorlar.

Yurtdışından gönderilen paketlerin hepsi gümrükte açılıyor. Özellikle Amerika'dan gelen paketleri daha cok inceliyorlar. Ben Amerika'dan futbol ayakkabısı yollamıştım Türkiye'ye hediye olarak. Normal posta ile. 20 dolarlık orijinal satış fişi olmasına rağmen 50 dolar vergi almışlardı gümrükten .

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ben cok 2. el aldim yurtdisindan ve sattim yurtdisina ve hic problem yasamadim.

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,397
    Biraz şans işi bu işler .Gümrükten vergi isteyen de oluyor istemeyen de. Umarım siz bir problem yaşamazsınız siparişinizde.

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    İptal ettirmeyi gerektirecek bir durum yok. Merak etmeyin.

Edit: Express dışındaki First class mail 60 dolar gibi bir rakam tutmaz, tutamaz.

#89 MikePortnoy, 30 Haziran 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Haziran 2014
  10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Registered Service istemenize gerek yok. L ile başlayan label number ile hem Amerika ici hem de Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra takip ediliyor. Registry almanıza gerek yok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  11. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Başlık getirtmek ama benim sorum göndermek üzerine olacak.

Yurtdışına paket gönderimi için (küçük kayıtlı bir paket) herhangi bir PTT şubesi yetkili midir? Çok dangoz çalışana rastlıyorum, ülke, adres ve kargo ücretlerinde bir yanlışlık yapmalarından çekiniyorum açıkçası.

İşi sağlama almak için UKİM'e mi gideyim? UKİM'den gönderi teslim alıyoruz da, aynı rahatlıkla gönderim de yapabilir miyiz oradan acaba?

12. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bildiğim kadarı ile tüm ptt'lerden gönderim yapabilirsiniz, önemli olan kayıtlı posta olarak göndermeniz ve paketi orada kapatmanız çünkü içeriğini genelde görmek istiyorlar.

13. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Teşekkürler yanıt için. Biraz önce ptt müşteri hizmetlerini aradım, UKİM'den gönderim kabul edilmeyeceğini söylediler. Birkaç adres aldım, verdikleri ptt şube adresleri ufak şube olmayanlar. 72 TL gönderim ücreti hesaplandı ama sanırım koli olarak hesapladı karşımdaki kişi. Benim gönderim yapacağım şey kayıtlı ufak paket olacak. Gönderim yaptıktan sonra burayı da güncellerim, daha sonra başkaları için de bilgilendirici olacaktır.

14. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Rica ederim, ptt şubesine giderseniz orada tartım yapıp fiyat hesaplıyorlar yani telefondan verilen fiyata itimat etmeyin.

15. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    EMS ve normal kayıtlı posta olarak çalışıyor PTT. EMS göndermezseniz 10-20 lira gibi birşey tutar. Tabii biraz yavaş gider.

16. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Benim açımdan her zaman en mantıklısı kayıtlı normal posta oldu, türkiyeden gidişlerde kayıtlı posta ile bence makul sürelerde alıcına gidiyor.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,100
    Amerika'dan Turkiye'ye paket yollama ile ilgili:

1. Express USPS, UPS, Fedex, DHL, yani track edilebilen herhangi bir kargo, kucuk ve hafif bir IEM icin bile minimum $45.
    2. Normal posta (USPS First class) kucuk ve hafif paketler icin $12 civari, ancak tracking yok. Kaybolursa ardindan el salla.
    3. Normal postayi "iadeli taahhutlu" yani "registered mail" yapabiliyorsunuz. Extra $13'a mal oluyor. Amerika'dan ciktiktan sonra track etmek mumkun degil. Benim boyle bir paketim kayboldu.

Ben soyle yapiyorum:

1. ille de lazim birsey degilse yollamiyorum.
    2. buyuk ve agir birsey ise kesinlikle yollamiyorum.
    3. Sadece kaybolmasini goze alabilecegim seyleri, sadece guvendigim kisilere yolluyorum: Korumali zarfa girebilecek, yahut posta kutusuna girebilecek kucuklukte kutulari, en ucuz yolla, mektup gibi yolluyorum (yani gumruk bilgisi girmeden). Simdiye kadar kaybolan olmadi ve en gec iki hafta icinde ulasti.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bu arada artık registered yapmanıza gerek yok USPS'te, label number ile hem Amerika içinde hem de Türkiye'ye giriş yapınca takip ediliyor. Boşa registry parası vermeyin derim :) En azından ben son gönderilerimi hep bu şekilde registry olmadan takip edebildim.

19. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    USPS registered ile Rochester, NY'dan kayıtlı olarak gelen bir gönderinin bana maliyeti $21 olmuştu. Houston'dan ise $22. Houston'dan gelen koca bir paketti hatta. Ülke içi takipli, çıktığında ise PTT ile takip devam ediyor bu yöntemle. Sorun yaşamadım.

Kayıtlı göndereceğim, ayrıca ABD'ye gönderim yapmıyorum şu bahsettiğim konu dahilinde. Hong Kong'a göndereceğim. 10-14 gün arası süre veriyor PTT. 3 gün içinde yurtdışına çıkmış olur, 4 iş günü içinde de adrese ulaşır sanıyorum.

20. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154

Hocam ben hd558 için 30$ kargo ödemiştim. Ufak-orta arası bir kolide gelmişti. Takip koduda vardı. (Usps)