Zana Deux Kapsamlı Upgrade

'Amfi' forumunda witness tarafından 1 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88

Selamlar,
    kronik bir karın ağrısı ile kullandığım zana deux amfim ile sevgi ve nefret ilişkim epeydir devam ediyor-du.
    Kendisine tam alıştığım zamanlarda bir şekilde arızalanıp yollara düşmüşlüğü çok olmuştur.

Daha evvel sevgili Boğaç ve Sigma Ses'ten Muzaffer Bey'den yardımlar almıştım bu konuda. En son potansiyometre değişimi için Yağız'a yolladıktan sonra gene yollarda kendinden geçtiği anlaşıldıktan sonra, bu sefer epey kapsamlı bir güncelleme içerisine girmek gerektiğini anladım. (Sevgili Yağız'a yardımları için teşekkür ediyorum bu arada.)

Bu amaçla amfiyi Tayf Audio'ya yollamaya karar verdim. Aydın Bey ile epey telefonlaştıktan sonra çok detaylı bir yükseltme-yenileme çalışmasına girmeye karar verdik.

Amfinin devre şeması çıkarıldıktan sonra büyük bölümü söküldü. Sıvı conta ile sabitlenen kapasitorler temizlendi ve tekrar kaplandı ve sabitlendi.

>Mevcut devre elemanları, daha kaliteli kablolar ile tekrar bağlandı. (bazı noktalarda gümüş kaplı bakır dh labs bulk kablo kullanıldı -sarı renkle görünen-)

>Devre yerleşiminde çeşitli düzenlemelere gidildi, ısınma etkileri minimuma indirildi (ki zana gerçekten çok ısınır, küçük bir odada iseniz sizi bunaltacak kadar hem de), direnç yerleşimleri değiştirildi.

>Line in ve line out rca soketleri WBT 0210AG saf gümüş soketlerle yenilendi.

>6c33'lerin altında yer alan iki adet kapasitor Mundorf 400 uf serisi kapasitörlerle değiştirildi.

Bu arada Aydın Bey, büyük kapasitörlerin değişimi için de birkaç deneme yaptığını dile getirdi. Ancak belirgin farkların olmaması ve gerçekten çok pahalı oldukları için bundan vazgeçildi.

Daha evvel Yağız'da potansiyometreyi Tkd 2cp 2511 ile değiştirmişti.

Böylece yenileme-yükseltme çalışmaları son bulmuş oldu.

İlk dikkatimi çeken ve gözlerimi yaşartan şey, lambalı amfilerde sıklıkla gözlenen ses değişimi, input değişimi sırasında ya da lambalar ısınana kadar geçen zamanda duyulan cızırtılardan eser kalmaması oldu. Amfi tam anlamı ile solid state gibi davranmaya başladı.

Özellikle -amfinin karakterinde de olan- üst seslerdeki biraz vurgulu yalinin epey yumuşadığını ve daha az stresli çaldığını keyifle farkettim.

Genel tepkileri daha transparan, kolay hazmedilir, tabiri caizse su gibi akan bir kıvama geldi denilebilir.

Hangi parçanın bunda ne kadar etkisi vardır bilemiyorum. Tüm değişiklikler tamamlandıktan sonra dinleyebildim. Ancak sonuçtan çok memnunum.

Aydın Bey'in işçiliği ve titizliğinden de bahsetmeden geçmeyelim, gerçekten her parça özenle birleştirilmiş.
    İlk defa bozulmayacağını bilerek keyifle müzik dinlemenin tadına varacağım derken, 6c33 lambalardan birini kırdım :) Olsun bir lamba gider öteki gelir. Kapasitörler bir olsun yeterki :)

Bu arada Sevgili Mesut abinin RWA Isabellina'sına da tayf audio'da benzer bir yükseltme uygulaması yapıldı. Birçok parça değiştirildi. Kendisi de çok memnun olduğunu dile getiriyor.

Böyle kapsamlı işçilik gerektiren konularda kendisini gönülden tavsiye edebilirim.

DrWhite, refuserQ, cique ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Dış görünüsü Zana kaldı sadece sanırsam. Kazasız belasız kullan inşallah

5 kişi bunu beğendi.
  3. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Markayı da değiştirseydiniz, keyifli dinlemeler.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  4. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Uzun bekleyişin başariyla son bulmasina sevindim Tanık. Bu surece değdiğini gordum yazinda. Keyifli dinlemeler:)

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  5. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bilgi için teşekkürler, keyifli dinlemeler :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Başka bir sevgili bulmak daha kolay olurmuş sanırım.:)

4 kişi bunu beğendi.
  7. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Ever Yağız uzun sürdü biraz ama böyle belirgin farklarla gelince değdi kesinlikle.

Fatih abi hiç kolay olmazdı:)
    Birincisi amfiyi satmak gerekiyordu böyle bir durumda, tüm sorunları son bulmadan ne değerine satmak mümkün ne de insanın içine siniyor satmak.

İkincisi henüz kendisinden daha iyi bir amfi ile karşılaşmadım. Elektrostatik modeller dışında, binlerce dolar farkla alacağım yeni bir modelin fiyat farkına değeceğinden emin olamadım. Şu saatten sonra ancak elektrostatik bir seri ile devam etmek eldeki sistemden belirgin farklar elde etmeyi mümkün kılacak gibi.

Gerçi dikkatli olmak lazım, üst seviye elektrostatik modeller aşırı transparan, kayıt kalitesi, alt yapı nın durumu v.s. kat be kat kritik olmaya başlıyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Haziran 2014, İlk mesaj zamanı 1 Haziran 2014 ---
    Bu arada birçok upgrade projesi denk geldi zana deux için ama böylesi detaylı bir çalışma daha evvel olmadı sanıyorum.

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Gözün aydın Tanık. Zana'nın üzerinde oynama yaparak doğru yapmışsın bence de. Yeni sistem biraz şans işi sonuçta . Okurken başım döndü bu arada :))

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Hayırlı olsun, ciddi bir uğraş olmuş ZANA üstünde. Bir de bilinçli yapılması daha da hoş olmuş.

10. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Hayırlı olsun Tanık mutlu olmana sevindim

11. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,213
    Bugün Ataşehir'e uğradım ve ben de tanıştım Aydın beyle. Instagram'dan da yaptığı reconditioning çalışmalar ile ilgili videolarını sıkça görüyordum. Çok sıcak karşıladı ve yardımcı oldu. @witness sizin de başka bir amplifier'a geçme gibi bir düşünceniz mi var? Açıkçası bu kadar iyileştirme sonrası nasıl çaldığını merak ettim..

#11 CongoFather, 10 Eylül 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Eylül 2017