Zero Audio: Carbo Basso İncelemesi

'Zero Audio' forumunda Mair tarafından 5 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069

Geçenlerde ününü çok duyup aldığım Zero Audio'nun Carbo Basso modeli incememizdedir.
    Neden Carbo Basso? Çünkü ucuz. Hafif. Sağlam. Geniş sahneli. Sağlam baslı.

Malzeme Kalitesi, Kutu, Kablo, Mikrofonik Etki, Jak, Y Ayrımı, İzolasyon, Fit
    - Karbon ve alüminyumdan imal edilmiş bu kulaklıklarda malzeme olarak pek bir şey yok. Olanlar da sağlam görünüyor.
    - Kutusu ufak, şeffaf plastikten. Ön ve arkasında görseller, logo ve teknik veriler vb var.
    - İnce bir kablosu var. Pek dayanıklı durmuyor.
    - Mikrofonik etki normal takışta var.
    - Jak epey ince, L şeklinde.
    - Y ayrımı şaşırtacak kadar kaliteli. Sert, siyah iki silindir Y ayrımını oluşturuyor.
    - İzolasyonsa ortalama, özel birşey yok.
    - Fit ise fiziksel olarak sorunsuz ama psikolojik fiti biraz problemli.. Er4 gibi kulak zarınıza değmesi gerekmiyor. Ama taktıktan sonra kablo aşağı süzülmek yerine neredeyse 45 derece açıyla aşağı uzanıyor.

Ses
    Bas odaklı, net denebilecek bir sesi var. Ve işini çok iyi yapıyor. Ama özellikle dx50'de pek çok parçada metalikleşme hissedilebiliyor.

Bas
    Tek kelimeyle güçlü. İki kelimeyle çok güçlü. Üç kelimeyleyse çok güçlü ve derin :) Yeri geldiğinde uzasa da sert. Ancak bir Sd-3 değil ve dubstepde bass drop kısmında onla dinlerken ağzınız açık kalabilecekken bunda"hmm iyiymiş" demekle yetiniyorsunuz. Zira frekanslar arası farkları anlatan dinamiği ve çözünürlüğü hem basta hem de genel olarak çok iyi değil. Ancak takdirimi de kazandı zira Il Divo'dan Ave Maria dinlerken hafiften basa dönüşen gitar tıngırtıları vokale sızmadı. 24bit bir Muse - Supermassive Black Hole'daysa girişte başlayan baslar hiç bırakmakdı, her ritimde basa maruz kalındı :) Mac Air'de dx50'den daha hafif bir bas alsanız da, çoğu şarkıda dx50'deki gibi eşlik eden bir alt bas var. Mid-bas kamburu dediğimiz uğuldama gibi vuruşlara rastlıyoruz yer yer, özellikle Metallica'da.

Mid
    Dubstepde başarılı, parçaların müzikal taraflarını duyuruyor. Rock dinlerken de keza. Vokal de diğer herşey gibi nispeten yakınınızda ve net. Air'de tam önde değil, daha çok ortada. Sentenced - May Today Become The Day dinlerken baştaki kısa bas solosu hafif çamurlu. Ancak mesela Ahmet Kaya - Bahtiyar'da Kaya kristal netliğinde olmasa da, tam yanımızda bize söylüyor ve sazlar arkasında. Amorphis gibi metal müzikte vokal enstrümanlarla boğulmuş gibi biraz.

Tiz
    Rockta girişte tizler vururken farkediyorsunuz ki biraz metalik. Ve bu alanda çözünürlük pek yok. Air'de adı gibi hem artan ferahlık hem de tizler var. Tabii kalite değil de miktar. Ancak hiçbir şekilde bol tizli olmuyor Metallica'da dahi. Amorphis'te de aynı, daha pahalı kulaklıklarda da görülebilen tizlerin artması - karışması durumu yaşanmıyor. Kontrol hep onda.

Sahne, Enstrüman Ayrımı, Detaylar
    Sahne ummayacağınız kadar geniş ve enstrüman ayrımı da keza. Arkaplan detaylı olmasa da, epey dolu geliyor çoğunlukla sub-bass sayesinde. Air'da dubstepte alt baslar içinize işliyor :) Genel olarak metalikleşme olsa da, fiyatını düşününce şahsen maruz görebilirim. Sahne tüm genişliğine rağmen derin veya yüksek değil.

PRAT *
    Anlıyoruz ki bunun için fiyat veya asla uygun çalma pek önemli değilmiş. Yoğun bas vurgusu ve hızlı müziğe ayak uydurabilmesi sayesinde bu özelliği de yüksek.

Sibilans
    Yok.

Sonuç
    Sonuç itibariyle 50 küsür dolar fiyatı ile metalikleşme ve derinlik yokunluğunu pas geçerseniz fena değil diyebileceğiniz ufacık tefecik bir kulaklık.

Son Sözler / Öneriler
    - Ben 50 saat kadar burn yaptım. Ve etkisi inanılmaz!
    - Bu tek sürücülü dinamik kulaklığı sürmede hiçbir sıkıntı olmadığı için ideal bir yedek/acil durum kulaklığı olabilir.
    - Clip+ta dahi iyi ve hissettiren basları koruyor dinamiklerdeki ve vokal netliğindeki bir tık azalma ve uzaklaşma pahasına.
    - Clip+ da dahat sürebilse de orta-iyi bir dapın kıymetini anlamanıza yarayabiliyor. Clip+taki Show Must Go On ile dx50'deki aynı şarkı çok farklı.
    - Rock/Metal müzikler değil de, daha sakin ve/veya Özgün, Arabesk veya Balad gibi distorsion pek içermeyen genelde sakin ve enstrümanlı müzikler daha iyi gider. Veya halihazırdaki baslı yapılarını bununla daha da perçinleyen elektronik müzikler.

* prat: Pace (yürüyüş hızı), Rhythm (ritim) ve Timing (zamanlama) kelimelerinin kısaltılmışıdır. Cihaz yada kulaklığın müzikten aktardığı enerjiyi anlatırken kullanılır. Müzik hızlı - tempoluysa Prat faktörü yüksek bir kulaklık gerekir. Yumuşak çalan kulaklıklarda bulmak zordur.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Mair, 5 Nisan 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Elinize sağlık. Bir ara merak ediyordum bunu. Prat in 'A' sı da attack olsa gerek :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    A and anlaminda :)

PRaT : pace rhtym and timing

4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Mahir bey elinize sağlık efenim. İncelemeden pek bişey anlayamadım ama fiyatı dahilinde iyi bir bass kulaklığı olduğunu çıkardım. Doğrumudur?

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Teşekkürler Fatih. Anlatamadığım kısım varsa söyle. Ve evet dediğin gibi bir kulaklik.

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,590
    Eline saglık mahir abi.Ckm500den iyimidir?

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    O kesin :) Şöyle diyim sana, ckm500 atiyorum 75-80'se cx300-2 65 idi. Aldığım dinlediğim o günlerde böyle bir kıyas yapmıştım. Ve bu Carbo 100 diyebilirim cx 65'ken. (Bu rakamları onları aynı ligin oyuncuları olarak görüp de verdim)

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

8. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    İnceleme için teşekkürler. Resimden sanki kablosu hemen kopacakmış gibi geldi :)

9. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    Güzel bir inceleme, ellerine sağlık.

10. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Teşekkürler beyler :)
    @muzikadami: aynını ben de hissettim. Ama suruculer birbirine çarpınca çıkan misket çarpışması sesini duyunca peki dedim :)

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

11. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Elinize sağlık, anladığım kadarıyla sıradan eğlenceli bir kulaklık olmaktan daha fazlası Carbo Basso.

12. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    264
    trance, tarzı için önerebilirmisiniz?

13. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Teşekkürler. Doğru evet. İşini ortalamadan biraz daha iyi yapıyor.

Buluşmadaki iki elektroniksever üyemiz de pek beğendi :evl

14. berktu

berktu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Dinlediğim kulaklıklardan bas olarak en tatlı ve temiz dinamik kulaklık. Hemde bu fiyata edinmeyi düşünüyorum bende bir sistem kurduktan sonra tavsiye edilir gerçekten :)

15. orhun5454

orhun5454
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    27
    Kulaklık gerçekten fiyatının çok üstünü hakediyor . Bu arada bu kulaklık dinamikmiymiş , ben bi armatürdeki hızı aldım . Demekki kulaklıktaki doğallık dinamik oluşundan geliyordu . Eğer ben bir fiyat belirlemek istesem 150 derdim en az .

16. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Definetely :love: Yes :eek:k

Kulaklığı elime aldığımda premium bi hava verdi bunuda belirtmek isterim , benim için negatif yönü ise çok narinimsi bi yapısı var

ondan dolayı bana gelmez , güzel kullanırım diyorsanız tercih edilebilir :eek:k

17. emrahcatak

emrahcatak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar bu kulaklığı CKS99 kullanıcılarıda test etti mi? Yorumları nedir?

18. orhun5454

orhun5454
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    27
    Çok iddialı gelecek biliyorum ama carbo basso cks99dan da daha iyi

#18 orhun5454, 6 Mayıs 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Mayıs 2014
  19. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Çok iddialı gelmedi.

3 kişi bunu beğendi.
  20. emrahcatak

emrahcatak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Hangi yönlerde daha iddialı? Yada çok iddialı gelmedi diyen arkadaşımızın ve bu yorum katılan diğer arkadaşlarımında düşünce ve yorumlarını öğrenmek isterim. İşin özü şu ben Mahir kardeşime yeni aldığım CKM99 kulaklığı çok sevmeme rağmen eşimin el koymasından dolayı (genelde tersi olurdu :) ) uygun fiyatlı bildiğin güzel bir ürün var mı diye sordum. Saolsun bana bu kulaklığı önerdi bas severlerin bile hoşuna gitti dedi. Bende sipariş verdim ama gelene kadar dinleyenlerden yorumlar almak isterim, daha doğrusu daha önce dinlediğim veya kullanıcı yorumlarını çokca okuduğum kulaklıklar ile kıyaslandığında aradaki farkları öğrenmek istiyorum.