Zero Audio Carbo Doppio(BX700) İncelemesi

'Zero Audio' forumunda MTRMSK tarafından 17 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  659
  Merhabalar, başlıktaki cihazı dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Zamanında Carbo Basso'yu çok gözledim de kısmet bunaymış.

  Teknik özellikler
  - Çift dengeli armatür
  - 8-16k Hz frekans aralığı
  - 12 Ohm empedans
  - 30 mW max. giriş gücü
  - 113 dB/ 1 mW hassasiyet  Kutu içeriği ve yapım kalitesi

  Kutu çok sıradışı değil; kartondan yapılma ve şeffaf plastikten bir pencereye sahip. Kulaklığın sabitlenme şekli enteresan, dikkatli olunmazsa çıkartırken kablo zarar görebilir. İçerik olarak fazla bir şey yok. Kullanım kılavuzu/garanti belgesi(sadece Japonya içinde geçerli), sahte deriden bir taşıma çantası ve küçük-büyük boy uçlar bulunuyor. Orta boy uç da cihaza takılı olarak geliyor. Taşıma çantasında derinin kalın oluşu dışında bir koruma tabakası yok, boyut olarak iyi diyebilirim; kulaklığın kendi ve küçük bir dap(clip türevleri vs.) sığar. Kulaklığa gelirsek, gövdesi sert plastik veya hafif metalden, nozzle kısmı da pirinç benzeri bir malzemeden(bilgim yok, kendi tahminim) üretilmiş. Gerilim alıcılar kasa ve jak bağlantılarında var, y ayrımında yok. Jak 90 derece,telefon kılıflarından rahat geçecek yapıda. Kablo zayıf bir his verse de şimdiye kadar günlük kullanımda sorun çıkarmadı. Kasa küçük çaplı bir silindir şeklinde, sonuç olarak fit baya derinde(bir ety değil) ve yalıtım çok iyi düzeyde.
  [​IMG]

  Ses

  Normalde cihazı sony hybridlerle kullanıyorum ama incelemeyi (her ne kadar uyduruk bulsam da) kutudan çıkan uçlarla yaptım.

  Bas

  Kulaklığın karakterinden dolayı bas en az ağırlığa sahip kısım. Frekans testlerinde derine inebiliyor fakat başka sesler de işin içine girince dipbası duymak pek mümkün değil. Midbas tarafı da pek belirgin değil. Yine de şarkı içinde bir bas gitarı başkalarının işine karışmadan kendi halinde çalarken duymak gayet mümkün. Detay seviyesi fena değil; ara sıra bişeyler kaçırıyormuşum hissi verse de genel olarak tatmin edici düzeyde. Tek tondan çalma durumu yok. Doku olarak çok iyi değil ama rezil de değil.

  Mid

  Midler gayet temiz. Cihazın potansiyeli yüksek; kaynak iyileştikçe detay seviyesi baya yukarılara çıkabiliyor. Gitarlar nispeten yakında çalıyor,çok gövdeli değil ama canlı ve havadarlar. Erkek vokaller kayıtta özellikle baskın değilse biraz gövdesiz ve yer yer kuru kalıyor. Maksat klişe kotası dolsun; vokalistin nefes verişinde küçük diline asılı kalmış tükürük zerreleri duyulabiliyor. Kadın vokaller biraz açık tonda kalıyor, buna rağmen genellikle kulak tırmalama durumu yok. Son olarak üst midlerde ufak bir spike ara sıra kendini belli ediyor(frekans aralığını bilemiyorum).

  Tiz

  Tizler baskınlık olarak midleri az farkla geçiyor. Yine baya detay verme kabiliyetleri var. Ton olarak gereğinden fazla açıkmış gibi geldi.Ayrıca biraz sertlik var, yer yer kulak tırmalıyor. Zillerin sönümlenmesi anlık değil, hızı bence iyi ancak buluşmalarda metal dinleyip biraz dağıttığını söyleyenler de oldu. Tizlerin çokluğu sibilans yatkınlığını ve kayıt seçiciliği beraberinde getiriyor.

  Ayrım-Sahne

  Enstrüman ayrımı başarılı. Kimse kimseye karışmıyor ancak yine de bütünleşik bir sunum sözkonusu. Arkaplan temiz ve sessiz. Sahne genişlik olarak çok iç açıcı değil, derinlik kalburüstü. 3 boyut hissi pek yok. Son olarak oyunlarda(fps) yer belirleme konusunda çok keskin değil.

  Soru olursa cevaplayabilirim, belli bir şarkıyla merak ediliyorsa deneyebilirim.

  Ek: Yukarıda Sony hybridlerle dinliyorum yazmışım fakat altı boş kalmış. Stok uçlara kıyasla:
  Bas miktar olarak -özellikle midbas kısmı- artıyor, doku ve gerçekçilikte gelişme var. Bunlarla beraber sahne yerleşiminde keskinliğini koruyor.
  Midbas artışı sayesinde erkek vokaller gövde kazanıyor. Bunun dışında midlerin miktar ve çözünürlüğüne pek bir etki söz konusu değil.
  Tizlere gayet pozitif ve hissedilebilir bir etki var. Genel olarak bir miktar azalma var. Ziller kulak tırmalamaktan vazgeçiyor, sönümlenme süresi biraz uzuyor.Tabi bu yankıyı ve havadarlığı tamamen götürmüyor. Detayda ufak da olsa bir artış hissettim.[​IMG]
  Soldan sağa ZA stok - Sony hybrid - JVC spiral dot
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MTRMSK, 17 Kasım 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Ocak 2015
  6 kişi bunu beğendi.
 2. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Elinize sağlık :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  659
  Doppio vs. Pfe

  Umut abi sağolsun Pfe'sini yaklaşık 3 haftalığına bana verdi. Ben de hem Doppio'yu aynı fiyat bandında ve yakın ses karakterinde iyi bilinen bir cihazla karşılaştırsam insanlarda bir fikir oluşur, hem de yaptığım incelemeyi arsızca günyüzüne çıkarırım diye böyle bir halt yedim. Pfe'de gri filtreler ve sony hybrid uç, Doppio'da sony hybrid uç kullandım.

  Bas: Pfe'nin bası biraz daha belirgin. Özellikle midbas kısmı hissedilir derecede. Belki bundan dolayı; Pfe'de bas gitarlar daha detaylı geliyor, Doppio sanki bütün tel tıngırtılarını vermeye üşenip bazısını düz geçiyor gibi. Dipbas da yüksek ama o gurultuyu oluşturmada iki kulaklık da gayet yetersiz kalıyor. Bunun dışında ikisinde de tepki hızında eksiklik, çamurlanma gibi durumlar yok.

  Mid: Pfe'nin erkek vokalleri bir miktar geride ve detay eksikliği var. Bununla beraber elektrik gitarlar açık ve metalik geliyor(veya Doppio koyu. Hangisinin daha "doğru" olduğunu ayırt etmek güçleşiyor). Doppio genel olarak daha akıcı geldi bana. İki kulaklık da gayet temiz ve detaylı çalıyor. Detay seviyesi doppio'da biraz daha iyi derim ama farklar çok da büyük değil.

  Tiz: İki kulaklıkta da tizler yükseltilmiş. Yalnız Pfe gereğinden fazla açık hissettiriyor; bir spike var(6-8 KHz aralılığnda olduğunu tahmin ediyorum. Doppio daha lineer bir biçimde yükseltilmiş. Çözünürlük işi Doppio'da biraz garip; bazı şarkılarda ziller dertop olup saman balyası gibi geliyor, bazısında pozitif olarak çüş dedirtiyor. Pfe sürekli olarak kalburüstü bir seviyede. Sönümlenmede Doppio daha iyi.

  Sunum: İkisinde de kimse birbirine karışmıyor, her bir elemana odaklanmak mümkün. Doppio'da sahne daha derin ve geniş, yarım simit gibi bir sunumu var. Pfe daha çok gözünüzün önünde ortaya topluyor. Haliyle arkaplan temizliğinden biraz kaybediyor.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  3 kişi bunu beğendi.