ZTE Axon 7'deki yeni NIRVANA tık'ım:) belki android/nougatlı cihazlardan direkt dinleyen herkeste..

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda barocka tarafından 28 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

?

Ayarı denediniz, sahne genişledi mi?

1. Denedim, sahne genişledi...

2 oy
    100.0%
  2. Denedim, bir halt değişmedi...

0 oy
    0.0%
  3. Denemedim, zaten böyle kullanıyordum.. Ne cahilmişsin arkadaş...

0 oy
    0.0%
  4. Denemedim... başka bir müzik çalar kullanıyorum...

0 oy
    0.0%
  1. barocka

barocka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    213
    Mümkün olduğunca portatif ve geniş sahneli ses arayışım; beni çift dac lı ZTE Axon 7' ye götürmüştü 1 sene önce. İlk dinlemelerde Huawei mate S sesiyle arasında farkları göremesem, hatta sahne konusunda gerilediğimi düşünsem de sonra sonra enfes seslere kavuştuğumu, Huawei sahne yanılgısının mate s'in dolby yazılımından kaynaklandığına aydım.

IT01 le sonlanan daha üst düzey bir kulaklık arayışım, benim için yeni bir NIRVANA ydı..

Bir zaman sonra IT-01 sahnesi bana yetmez olunca daha geniş sahneli bir kulaklık bakayım dedim, bu sefer de Pinnacle P1 le bitti bu arayışım, istediğim sahne Axon 7 de bir tık ferahladı sanki…

Dedim ki bu kulaklık 50 ohm, ZTE nin bunu yeterince süremeyeceği belliydi zaten ben en iyisi mi bir dac / amp alayım da şöyle geniş bir sahne yakalayayım. Bi taraftan dragonfly black almaya kilitlenmişken bir taraftan da telefonu kurcalıyordum ki , bugün bir kaç saat önce muradıma erdim… :)

Yaptığım ( Pasif hale getirdiğim) bir tıkla, inanılmaz genişledi sahnem, 10 katı desem abartmış mı olurum bilemiyorum hadi 5 katı diyeyim :)

Bilemiyorum sırf benim cahilliğimdir belki, ama androidli ( benim ki Nougat 7 ) telefonundan direkt dinleyenler bir baksın beni Nirvana ya çıkaran şu tıka… Belki birilerinin daha işine yarar...

Ayarlar – Gelişmiş Ayarlar – Erişilebilirlik – Mono ses

#1 barocka, 28 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,161
    Mono Ses, sol ve sağ stereo kanallarındaki sesi her iki kanalda da çalınan tek bir (mono) sinyalde birleştirir. Sağ veya sol kanalda daha fazla ses yüksekliği için mono sinyalin ses dengesini ayarlayabilirsiniz.
    Mono ses aktif olduğunda sesde bir yükselme ve vurgu oluşuyor, bunu net gözlemledim. Özellikle stereoda kaçırılan bazı detayları mono'da duymak ve tespit etmek daha kolay.
    Stereo'da örneğin piyano sağdan baskın çalınırken,soldan daha az gelebilir. İşte mono bu durumları ortadan kaldırıyor.
    Ya da metalde hihatler genel olarak soldan gelir. Monoda aynı zilleri hem sağdan hem de soldan eşit olarak duyabilirsiniz. Sesde bir vurgu,sinyal eşitliği ve ferahlık oluşturuyor mono.
    Fakat yine stereoyu tercih ettim.:D Kulak zilleri soldan duymaya alışmış, aynı zillerin sağdan da gelmesine alışamadı.

Collapse Signature Expand Signature
  3. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    689
    Mono sesi kafamin üstünde ortaya topluyor ve bana diğerinden daha güçlü ve temiz geldi sesler. Özellikle baslar.

4. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Cd den plağa döndük istermisin şimdi de stereodan monoya dönelim :)

5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    Çift kanal kaydedilmiş bir sesi monoya çevirmek onu tek kanala düşürüyor. Stereo ile elde edilen gerçekçi sahneyi direkt öldürmüş oluyorsunuz. Bazen bir ayar yaparsınız önceleri hoşunuza gider fakat sonradan farkedersiniz yanlışlarını. Stereo bu işin doğası. Tek hoparlör yada tek kulaklıktan dinlemedikçe mono kullanmak mantıklı değil. Tabi zevkler tartışılmaz orası ayrı.

Collapse Signature Expand Signature
    barocka ve trexmilennium bunu beğendi.
  6. erdal

erdal
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Mono olunca her enstrümanı daha net duyuyorum. Ama kullandigim kulaklik çok kötü belki steril nun bile hakkını veremiyor.

barocka bunu beğendi.
  7. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    289
    Sahne daraldı seçeneği yok mu? Çoğu enstrüman birbiri içine geçip kayboluyor, üst frekanslar tamamen ölüyor :) Bazı şarkıları dinlemek zevkli olabilir çünkü sağ sol farkı kalktığı ve sesler bir araya geldiği için sanatçının sesine daha iyi odaklanabiliyorsunuz.

10 tane parçada denedim ve hiçbirinde beğenemedim açıkçası.

Edit: Telefondan ziyade windows'ta daha başarılı buldum bu ayarı. Benim telefonda dinlenemez bir hal alıyor ama bilgisayarda o kadar dramatik bir değişim yok. Yine de stereo'yu tercih ederim tabii ki. Bu yüzden telefondan telefona da fark oluyor demek ki. Axon 7'de tam sizin istediğiniz kıvama geliyorsa hayırlı olsun o zaman, insan daha ne ister :)

barocka bunu beğendi.
  8. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    689
    Bir de arkadaşımızin telefonunda o ayar aktifmis de pasiflestirmis. Yani monoymus da stereo yapmış , stereo halini beğenmiş yanılmıyorsam.

barocka bunu beğendi.
  9. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    289
    Ben de öyle anladım ama o ayarın default olarak pasif olması gerektiği için ve zaten herkes stereo dinlerken böyle bir konu açıldığı için stereodan monoya geçiş gibi geldi bana.
    Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

barocka bunu beğendi.
  10. barocka

barocka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    213
    "Denemedim, zaten böyle kullanıyordum.. Ne cahilmişsin arkadaş..." seçeneği de bu yüzden var hocam :) Nasıl oldu bilmiyorum telefonun bu arada 1 kez de serviste yazılımı değişti, ben ne zamandan beri mono kullanıyormuşum bilemedim, böyle bir opsiyondan haberim olmadığı için... Arada elimden geçen bir çok chi-fi kulaklık oldu :) şimdi onları daha çok merak eder oldum :)

11. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    166
    Hocam hakikaten epey talihsiz olmuş. Hep tecrübe bu işler :)