Ölüm grubu: Hifiman 400i vs Akg 712

'Kulaklık Genel' forumunda hasanali tarafından 21 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    @hasanali Ben tekrardan ve son kere yazıyorum.Dt770 80 ohm sürülmesi basit bir kulaklık.Neredeyse masaüstünde baglayacagınız her cihaz ile sıkıntısız dinlersiniz.Mp3 player ile dinlıyordum diyebilirim...Yukarıda telefon ile de dinledigimi yazmıstım...Bundan yaklasık 9 yıl önce Dt770 80'i hic unutamıyorum 2.el aldıgım bir ''fiio e7'' ile dınlıyordum :) Daha sonra yanında fiio e9 alıp komboladım.Ama e9u dt770 icin değil hd650 icin almıstım.E9 ile bile e7'ye nazaran acayip seyler olmamıstı.Benim son mesajım buraya dt770 demekten yoruldum : ).Bol şans ,şimdiden hayırlı olsun .:)

2 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,999
    Bu forumda 2.elde temiz cihaz bulma ihtimaliniz aksinden daha fazla. Genelde herkes cihazlarına iyi bakıyor. Zaten bir sorunu varsa da söylüyorlar ilanlarında.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  3. hasanali

hasanali
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    Fikir veren herkese sonsuz teşekkürler; birçok açıdan aydınlatıcı oldu benim için. Ben tercihimi Sennheiser 599'dan yana yapma kararı aldım. Sebeplerim ise fiyatının benim için fazlasıyla makul olması, sevdiğim ses tarzı için daha uygun bir kulaklık olması, garantili ürün olması ve oynanmış dahi olsa daha yumuşak bir ses vadetmesi-sitesinde belirttiği gibi benim için neredeyse odyofil iyi bir tanımla.- Ben yüksek ve sert vuran bir bass kulaklıkla yapamayacağım muhtemelen, sesi az da olsa yumuşattığını, daha sıcak bir ses verdiğini düşündüğüm ve genel olarak ürünlerini hep severek kullandığım için Sennheiser bana en uygun kulaklık. Amfi olarak forumdan bir arkadaştan O2 almayı düşünüyorum yanına da, fark yaratmasa bile bulunmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Durumum fazlasına el verdiğinde aynı markanın 650 isimli kulaklığına geçiş yaparak seviye atlamayı planlıyorum. Şimdilik düşüncem bu yönde, büyük ve kararımı değiştirecek bir sebeple karşılaşmazsam 599 alacağım, 770 çoğu anlamda bu bütçe için çok iyi bir kulaklık olsa da, yoğun ve fazla kuvvetli bass sesi ve 599'a göre daha soğuk olduğunu düşündüğüm-belki daha gerçek demeli- tiz ve midleri bu kararı almama neden oldu, dilerim Allah utandırmasın :)

4. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Artık bende bir 770 pro 250 ohm sahibiyim ve iş yerinde az önce ilk defa deneyimledim. Herşey evde olduğu için telefonla denedim, Huawei p10. Hissettiğim şey sadece önümde bir ziyafet var ben diyet yapıyor gibiyim :D Masa önümde kurulu ama dokunamıyorum. Evet dinlemek için dinlenir ama alacağım verim hiç hazır olmayan Sergen gibi yüzde 50 60 larda olacaktır (oranı kafamdan uydurdum). Buna rağmen gerçekten çok çok güzel.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Bilmiyorum yazmakta geç mi kaldım fakat ben DT770 tavsiye ederim.

Ölüm grubu demişsiniz fakat M50x'i dinlemedim ama M50yi dinlemiştim, DT880 veya 770 ile kıyaslanamaz bir kulaklıktı. Yenilense bile performansının o kadar artacağını sanmam.

Sennheiser 599'ı da yine dinlemedim fakat seviye/segment olarak Beyerdynamic ürünlerinden aşağıda olmasının yanında Sennheiser HD600/650 ve üstündeki kulaklıklarda kendini kanıtlamışken, alt grup kulaklıklarda genelde audiophile'den çok, müzisyen veya ev kullanımı için sevilecek ürünler yapıyor.

DT770 ise Note 5 üzerinden Beats dinleyen bir kişiyi her halükarda tatmin eder. Ve karakterleri benzerdir.

Bunun yanında yükseltme açısındna bakarsak 599'u ikinci elde çok zor satarken, muhtemelen 770 ona kıyasla çok çabuk gidecektir. Ayrıca DT770 için küçük de olsa bir amfi almanız, ileride HD650ye geçerken belki HD650yi o amfiyle bir süre kullanma şansı verebilir. Aksi taktirde 599'u sattığınız zaman HD650 için komple bir sistem gereksinimiz olacak.

DT880 ile kıyasındaysa, zaten iyi bir sistem gerektirir. Bir de DT770/880/990 modelleri seviye değil de, ses karakteri farklarını gösterir. 770 alt model diye düşünmeyin.

Bunun dışında @fosther 'ın ilk sayfada bahsettiği sert vurma DT770 serisi için ohm yükseldikçe artar. 80 ohm'da daha yumuşak baslar varken, 600 ohmda deprem gibi sert baslar vardır. (Kendisinde 600 ohm vardı)(Ben DT770,880 ve 990'ın tüm empedanslarını denedim/kullandım)

Son olarak DT770 ve küçük bir amfi vs. konusunda bütçe meselesi devreye girmiş. Zaten 599 da alsanız DT770 de alsanız, bir Samsung Note ile bu kulaklıklarda müzik dinlemek boşa para yatırmak olur. Mutlaka daha iyi bir kaynağa sahip olmalısınız.

Düzenleme: HD599 değil de, eski versiyonu olan 598 dinlemiştim, hatırladığım kadarıyla bas ağırlıklı bir kulaklık değildi. HD600'ün biraz daha yumuşağı gibi hatırlıyorum. Ama fiyatına göre beğenmiştik sanırım. (Üstünden neredeyse 10 yıl geçtiği için tam emin değilim) Ses karakteri hakkındaki yorumlara bakın, dediğim gibi yumuşak karakterdeyse istediğinizi bulamayabilirsiniz.

#25 MuttFTS, 25 Eylül 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Eylül 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  6. hasanali

hasanali
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    Aslında geç kalmadınız, karar verdiğimi sanmama rağmen hala delice araştırıyorum, söyledikleri gibi bu konuda insan bir türlü tam olarak budur diyemiyormuş hakkaten.

Ses olarak denemememe rağmen çok iyi olduğunu tahmin ettiğim bir kulaklık olan Shure 1540'ı forumdan birinden ikinci el almayı düşünüyorum şu an. Amfi olarak ise yine forumdan bir tanıştan ikinci el O2 almayı düşünüyorum.

Bu alacağım kulaklığı ev için istiyorum, dışarıda sesini sevdiğim bir iemim var onu kullanıyorum, Beats severler alınmasın ama solo 3 'ü birkaç kez dinledikten sonra ne olsa dinleyen, ses ayrımı yapmayan bir arkadaşıma hediye ettim, kendime bu kötülüğü yapamazdım.

880'in daha yumuşak, ferah ve daha temiz ses verdiğine dair bir şeyler okumuştum o yüzden hala kafamda O2 ile birlikte dt 880 250 ohm -pro değil- versiyonunu almak yok değil. Fakat Shure benim için çok daha ideal olur diye tahmin ediyorum. Bu arada dac olarak bir süreliğine kendi harici ses kartımı kullanmak durumundayım, iyi değil, ama rezalet bir sunumu da yok.

Bu arada 599'dan vazgeçtim sayılır çünkü multimedya özellikli, oyun ve film için de kullanılabilen bir kulaklık ki bu ses anlamında onu az da olsa kısıtlar diye tahmin ediyorum, oyun ve film için ayrı beş artı bir sistemim var zaten, ben sadece temiz, sıcak, etkileyici bir şekilde müzik dinlemek istemek istiyorum; hangi alet sağlarsa bunu, bütçem el verdiğince ona niyetliyim.

Gördüğünüz üzere kafam hala fazlasıyla karışık, bir önerisi olan varsa çok sevinirim.

İyi günlerde kullanın, hayırlı olsun. Evde kullanımınızın ardından fikirlerinizi duymak isterim :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    880 daha havadardır doğru, bası da yeterli gelecektir. Fakat 880 amfi ve dac'a karşı hassastır ve ister. Basit bir sistemle verim vermez.

Shure konusunda ise hiçbir fikir yürütemiyorum ama eğer aynı şehirdeyseniz satan kişinin ayağına gidip bir denemenizi tavsiye ederim. Çünkü yeterli gelirse çok uğraşmadan sonuca ulaşırsınız.

8. hasanali

hasanali
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    770 daha makul geldi şimdi, ev tipi bir ses kartı ve O2 amfi dt 880 250 ohm için yeterli olmayabilir galiba. O zaman dt 770 250 ohm O2 ile beslenebilir mi. Ya da yine forumda satılam sedef III isimli lambalı amfiyle tatlı güzel bir ses alınır mı.

Shure 1540'ı, denemek için satan kişiyle anlaştım, bir problem olmazsa onu denemeyi ve almayı düşünüyorum; sedef III amfiyle, çok güzel bir uyum yakalarlar diye düşünüyorum ama bu konularda çok amatör olduğum için limit bilmeden türev çözmeye çalışıyor gibi hissediyorum çoğunlukla.

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Sedef konusuna bir şey diyemeyeceğim, dinleyen arkadaşlar yazacaktır. :eek:k

10. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Ben arkadaşın dt770 alması taraftarı değilim beats gibi perdeli çalan bir kulaklıktan sonra dt 770 pro dinlemek ringe çıkmak gibi olur. Dt 770 pro yu çok uzun süre dinlemedim ancak dinlediğim kadarıyla sert vuran bass ların yanında oldukça sibilans vardı kulaklıkta dedim ki bu kulaklığı şöyle 1 saat dinlesem dayak yemiş gibi olurum. Bass lar çok sert tizler kılıç gibi.

11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,746
    Buyrun benim :)

Şaka bir yana forumun sedef audio temsilcisi gibi hissetmeye başladım kendimi, başka kimse yazmıyor. Yoksa bu amfiyi bir tek ben mi kullanıyorum?

Neyse, gelelim sedef seIII'e, sıcak çalan, tizleri kontrol altına alan, basları vurgulu, sahnesi geniş bir amfi. Sıcak çalan kulaklıklarla fazla sıcak olabiliyor bir de He400i ile pek uymadı (sanırım planarlarla pek iyi geçinmiyor), onun dışında fiyatına göre gayet güzel bir amfi. Dt770 ile fena olmaz tahminimce.

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Ozellikle parlak calan kaynaklarla ve tam beslenemeyince sivrilesme olabiliyor, Beyerlerin genel karakteristigi. Ohmaj yukseldikce ve beslenemedikce de iyice ortaya cikiyor.

Malesef bu seviye kulakliklarda bazi seylerden feragat etmek gerekiyor.

Bir de dinlenen muzik turu acisindan tizler genelde goze batmiyor.

@Mikrobiyolog un dedigi gibi sicak bir sedef amfi ile cok guzel olabilir.

13. hasanali

hasanali
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    Sağolun verdiğiniz bilgiler için. :) Peki sizce, 880 250 ohm sürebilir mi bu amfi, olmadı 770 250 ohm modelini? Yoksa maksimum 80 ohm mu sürer. Bu arada çok yüksek sesle müzik dinlemeyi sevmem. Yüksek sesli severim ama kulak delen değil.

Sivrileşme tabiri dahi beni kulaklıktan bir nebze soğuttu. Ben yumuşak, sıcak, dengeli bir şeyler istiyorum. Eğer Shure 1540 olmazsa bile -ki sedef ııı ile çok tatlı olur gibi geliyor- O2 ile AKG K702 düşüneceğim sanırım. En olmadı amazondan he400i getirtip bir süre amfisiz kullanacağım.

14. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Sivrileşme değildi pek direkt sivriydi :evlçünkü sağolsun Hayri hocam hd 6xx de getirmişti benim k7xx de vardı bunların yanında kemik kırıyordu dt770 pro.

#34 Penguen, 25 Eylül 2018
  15. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,746
    Rica ederim, sedef rahat sürer hocam. Zayıf bir amfi değil.

Bir de He400i'yi amfisiz kullanmayı pek tavsiye etmem. Kolay sürülür diye reklamı yapılsa da, ve bu yönde yorumlar okumuş olsam da, benimki Hd600'den daha kolay sürülmüyordu. Hatta tur için gelen fiio x5 III son seste bile sürememişti he400i'yi. Dinlenemeyecek kadar yüksek ses çıkmasına çıkıyordu ama şarkı resmen darmadağan oluyordu.

16. hasanali

hasanali
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    He400i'yı O2 sürebilir mi peki. Bir de konu aslında şu hale geldi He400i vs Shure 1540 vs dt880 250 ohm vs AKG K712

peki burayı okuyan ve deneyimi yahut bilgisi olan herkes; yumuşak ve sıcak ses seven, pop-caz-rock türleri dinleyen biri için; hangisini önerirsiniz?
    @Mikrobiyolog, @Penguen @MuttFTS

#36 hasanali, 25 Eylül 2018
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,999
    DT770 pro 250 ohm u kısa süre dinleyebildin sanırım hocam ve bilgisayardan mı aktarmıştın müziği O2 ye?

Çünkü Bilgisayar (Foobar 2000'de gerekli ayarlar yapılmalı ve harici DAC a uygun Wasabi yada Asio driver ile çıkış alınmalı) > Meridian Explorer 2 > O2 (low gain full ses) > DT770 250 ohm kombinasyonu şu ana kadar dinlediğim en etkileyici kombinasyonlardan biriydi, yorucu veya delici de olmuyordu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Eylül 2018, İlk mesaj zamanı 26 Eylül 2018 ---
    Bu yoruma katılıyorum ek olarak yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi benim setupımda DT770 O2 ile de etkileyici ve uzun süre dinlenilebilir bir ses veriyordu.

Tizler DT770 yetersiz bir kaynakla beslendiğinde ortaya çıkan rahatsız edici surumdan baya baya uzaktı.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Eylül 2018 ---
    Herneyse arkadaşımız zaten DT770 i elemiş durumda. Kısa yoldan dertsiz bir kulaklık alması daha uygun olur.

18. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    838
    Sitede 400i ' yi satan bir arkadaşımız var. Yurtdışı alternatifi yerine ilk önce bir konuşun derim. Ve evet 400i kesinlikle amfi istiyor .

19. Penguen

Penguen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    M2 - o2 - dt 770 şeklinde olması lazım hocam ben çok fazla sibilans duydum dt 770 de çok sivriliyordu.Özellikle kayıtta varsa uçuyordu hatta :evl. HD 6xx karanlık çalıyor ona göre daha sivri olması mantıklı ancak k7xx e göre de sivriydi baya. Bilmiyorum belki de ben çok hassasım bu konuda.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,999
    ME2 nin PC nin otomatik olarak tanıdığı sürücüsü ile sitesinden indirilen ve gerekli ayarlar yapıldıktan sonra foobarda kullanımı arasında ciddi fark var hocam. DT770 ün tizlerinin bilincindeyim ama dediğim gibi ehlileştirilip ve hatta çok derin bir sahneye sahip olabileceğini deneyimlediğim için net olarak söyleyebilirim. DT770 farklı tarzlarda olsa bile aynen HD650 gibi çok düzgün beslenme istiyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Eylül 2018, İlk mesaj zamanı 26 Eylül 2018 ---
    Hatta DT770 i ilk dinlediğim zamanlarda tizleri sebebiyle anlamlandıramamıştım böyle bir kulaklık nasıl dinlenir diye :)

4 kişi bunu beğendi.