100-300$ arası Kafaüstü Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda Baran tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Siz aslında daha ilginç bir durum yaşamışsınız. Bende kendilerine müşteri mağduriyeti yaşanmamasından ötürü farklı bir kargo şirketi ile gönderim yapabileceklerini söyledim. Bana öyle bir lüksümüz yok gibi cevap verdiler.
    Siz şanslıymışsınız, güzel günlerde kullanın :)

2. ckn

ckn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114

Merhaba saydığınız kulaklıklar arasında benim deneyimlediğim Sennheiser HD58x Jubilee oldu. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum bu kulaklığı. Fiyat olarak bence değerinin çok üstünde bir performans sunuyor. Sahne genişliği çok dar sayılmaz ama geniş de değil. Dardan genişe 0 ile 10 arasında değer vermek gerekirse bence 6 verilebilir. Sahne genişliği denilince akla gelen HD800s, AKG K712 veya uygun fiyatlı Philips SHP9500 gibi kulaklıkların yanlarından dahi geçemez. Dengeli ve doğal ses arayışındaysanız, bir taraftan alt frekansların tok etkisini isterken diğer taraftan üst frekansların ince ayrıntısını duymak istiyorsanız HD58x size hitap edecektir. Kolay sürülüyor olabilmesi de kendine özgü güzel bir avantajı ama ben ne zaman daha güçlü amfilerle denesem daha çok zevk aldığımı söylemeliyim. Fiio BTR3K ile balanced kabloyla 2.5" üzerinden çok keyif alarak dinleyebiliyorum.

Konudan bağımsız olarak benim de Drop'tan Kasım ayında satın aldığım Drop+ THX AAA 789 amfi malesef kayboldu. Ben de @ANATHEMA gibi para iadesi istemedim ve zaman sorunum olmadığından aynı üründen talep ettim. Geçen hafta aynı ürünü tekrar gönderdiler. Kaybolan kargoyu DHL e-commerce ile göndermişlerdi. Daha önceki Drop alışverişlerimde de DHL e-commerce Türkiye'ye geldikten sonra taşıma kısmını PTT'ye devrettiği için hizmetlerinden hiç memnun kalmamıştım. Bu sefer de kaybetmeyibaşarmışlar bu kadar kargoyu ve sizlerin yazdıklarını ilk defa görünce baya şaşırdım açıkcası. Dünyanın en büyük kargo taşıyıcısı olan şirketin aynı yerden çıkan bu kadar paketi kaybetmesi çok entresan. Drop ikinci gönderimi UPS yaptı ve Amerika'dan Türkiye'ye gelmesi sadece 3 gün sürdü.(DHL e-commerce'de 3 günde ancak Amerika'daki aktarım merkezine gidebilmişti) Türkiye'ye geldikten sonra ise bugün itibariyle 3 gündür gümrükte bekliyor olacak ve işlemlerin bitmesi hala bekleniyor. (Bu da işin trajikomik kısmı sanırım) Kısmetse 2 ay sonra kavuşacağız.

MagicSound ve pyken123 bunu beğendi.
  3. Blackwolf

Blackwolf
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Sennheiser HD58x Jubilee almak istiyorum ama vergi cidden can sıkıcı. Fiyatı da artmış Drop'ta zaten. Aliexpress'ten kuponla Philips SHP9500 falan alınabilir duruyor ama orada da her şeye orijinal yazmışlar. İnsan güvenemiyor.:)

MagicSound bunu beğendi.
  4. MagicSound

MagicSound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Drop üzerinden Sennheiser HD 6XX aldım, 16 martta kargoya verileceği söyleniyor. Daha önce sorunsuz olarak droptan alışveriş yapan arkadaşlar varsa kargo sürecinin kaç gün sürdüğünü söyleyebilir mi?

5. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Ben biraz şanssızdım galiba.
    Bana başta 3-6 hafta dendi sonra Alamanya da kayboldu dendi ve iade aldım, 4 ay sonra kayboldu dedikleri kargo artık nasıl olduysa elime ulaştı :)

Ayrıca kaybolan kargo için farklı bir kargo firması ile göndermelerini rica ettim fakat kabul etmediler(sonra iade istemiştim), ama bir forumdaşıma ups ile göndermişler. Nasıl olabiliyor anlamış değilim...

Umarım siz böyle bir problem yaşamazsınız.

Elinize ulaşırsa şimdiden güzel günlerde kullanın, ulaşmazsa da bende bi tane fazlalık var belki size nasip olur.

MagicSound bunu beğendi.
  6. MagicSound

MagicSound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Umarım sorun yaşamam, sipariş verirken evimin konumunu haritada bile gösterdi artık kaybolmasın bir zahmet :) Siz iade aldıktan sonra mı kaybolan kargoyu alabildiniz ? Elinizde fazlalık HD6XX mi ? :)
    Gümrük ücreti daha önce çin üzerinden bir kulaklık aldığımda çok düşük bir vergi ödemiştim, 96 dolar için 40 lira gibi komik bir ücretti. Ptt adres bulamadığı için bayiye gidip almıştım ve gümrük ücretini memur önümde hesaplamıştı
    Sanırım memurun insafına göre değişiyor %20 üzerine %20 alınmıyor sanırım düzenli olarak. Ben gümrük ücretini ürün kapıma geldiğinde mi ödeyeceğim ? Teşekkürler

7. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Evet kapıda ödüyorsunuz. Bana vergi 450 gibi bir sayı çıktı, aslında forumda bana geliş fiyatına veriyorum fakat kur ve bankanın makas farkından ötürü size gelen fiyat farklı olabilir, ayrıca 100 lira vergi gelen rahat 5-6 kişi gördükten sonra aldım ama karşıma pek öyle bir tablo çıkmadı, ayrıca kayboldu dedikleri kutu ptt tarafından incelenmişti.

MagicSound bunu beğendi.
  8. ckn

ckn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    "Memurun insafı" kısmı hem doğru hem yanlış bir kısım olmuş. Sizi şöyle düzelteyim.

Ürün yurtdışından geldikten sonra Gümrükten geçiyor. Yani şöyle düşünün ürünü taşıyan uçak havalimanına iniyor sonra boşaltım işlemi ile kargo şirketinin geçici deposuna aktarılıyor. Ardından havalimanında bulunan gümrük birimine ürün yönlendiriliyor. Gümrük işlemleri sırasında eğer kargo şirketiniz gümrük işlemlerini kendisi üstlenmediyse;

-Birinci seçenek olarak kendi gümrük müşavirliğinize konu hakkında bilgi verip ürünün gümrükten çekilmesi için işlemleri başlatmasını isteyebilirsiniz.
    -İkinci olasılık ise ürünü getiren kargo şirketine yetki belgesi vererek ürünün sizin adınıza gümrükten çekilmesini talep edebilirsiniz.
    Üçüncü olasılık ise ürün yurtdışından geldikten sonra ülke içi teslimatını yapacak olan kargo şirketinin PTT olması durumunda PTT kendisi gümrük işlemlerini yapar kapınıza kadar getirir ve ürün üzerine barkod olarak yapıştırılmış hesaplanmış tutar üzerinden gelen memura veya şubeden teslim alacaksanız gişe memuruna ödeme yaparsınız.

Normal şartlar altında Avrupa'dan gelen kargolarda gümrük bedeli ürün bedelinin %18si kadardır. Diğer ülkelerde ise (Drop/Massdrop'un olduğu Amerika da dahil olmak üzere) bu oran %20'dir. Bu bedellerin dışında bir de standart gümrük sunum bedeli adı altında 10-20'TL arası bir ücret alınmaktadır. Eğer aldığınız ürün ayrıca Özel Tüketim Vergisi'ne tabi bir ürünse (Mesela Kulaklık :( ) bu tutara ekstra olarak değişen oranlarda ÖTV eklemeniz gerekiyor. (Kulaklıkta en son %20'ydi.)

Şimdi "memurun insafı" konusu tam olarak ÖTV kısmında ve ürünün rayiç değeri veya fatura bedeli kısmında ortaya çıkıyor. Gümrük esnasında memur kulaklık olduğuna gözden kaçırır veya kulaklığın ÖTV'ye tabi olduğunu gözden kaçırırsa çok şanslısınız demektir. Diğer yandan AliExpress gibi sitelerde satıcılar bazen ürün bedelini düşük yazabiliyorlar. Bu gibi durumlarda gümrük memuru eğer ürün bedelini inandırıcı bulursa işlemleri bu tutar üzerinden yaptığından çok düşük gümrük bedeli ve ÖTV çıkabiliyor. Ama bazen gümrük memuru ürün bedelini üzerindeki bedelden yüksek olduğuna kanaat getirirse ürün muadili üzerinden hesaplamalarını yapabiliyor.

jamesdean0701, MagicSound ve pyken123 bunu beğendi.
  9. MagicSound

MagicSound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim gayet güzel aydınlattınız. Sanırım kulaklığın kendi kutusu dışında dış kutu olarak üzerinde sadece massdrop yazısı yazan sıradan bir kutu oluyor. Umarım sadece %20 vergi alırlar :)

10. ckn

ckn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    Rica ederim. Yararlı olduysa ne mutlu.

İçinizi karartmak istemem ama şunu da eklemem gerekecek. Şimdiye kadar drop'tan yaptığım alışverişlerde öncelikle DHL e-commerce ile Türkiye'ye kadar gönderiyorlar daha sonra onların deyimiyle "Local Postal Courier" yani ülke içi teslimat kuryesi olarak PTT'ye veriyorlar. PTT ise gümrük işlemlerini yaptırdığında ürün kutusu hep açılmış oluyordu. Kutunun açılmış olduğunu ürünü teslim aldığınızda üzerindeki "Gümrük tarafından kontrol amaçlı kutu açılmıştır"(net ibare bu olmayabilir ama anlam bu yönde) yazılı koli bandından anlıyorsunuz. Çin'den gelen ve "Local Postal Courier" yine PTT olan ürünlerde bu işleme çok nadir denk gelsem de Drop'tan aldığım her üründe karşılaştım diyebilirim.

MagicSound ve pyken123 bunu beğendi.
  11. Space Bound

Space Bound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sadece evde dinlemek için "kablolu" bir kulaklık arıyorum. Sony'nin DAP'ı ile kullanacağım. Yaptığım araştırmalarda MDR1AM2'nin çok tavsiye edildiğini gördüm ama sadece Amazon Almanya'da var ve fiyatı aşağı yukarı 1850 liraya geliyor. Sizin görüşünüz nedir? Bu fiyatın altında daha iyi bir kablolu kafaüstü seçeneği var mı?

12. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    bana göre ath-m50x daha iyi bir secenek. 1600 civarina satiliyor bazi sitelerde.

Collapse Signature Expand Signature
  13. Space Bound

Space Bound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu kulaklığı araştırırken AKG K371 önerenleri de gördüm. Bu kulaklık hakkında bilginiz var mı?

14. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    o modeli degil de akg k551 uzun muddet kullandim. akg'leron ses rengi daha notr'dur baslar cekinik tizler on plandadir. eglenceli bir ses karakteri ariyorsaniz akg sizin kulakliginiz degil.

Collapse Signature Expand Signature
  15. Space Bound

Space Bound
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aslında önceki mesajımda belirtecektim ama unutmuşum. Benim müzik zevkim çeşitli olsa da daha çok elektronik karakterli trip-hop dinlerim. Basshead değilim ama dinlediğim müziklerde bas az da olsa ön plana çıkıyor. M50x çok övülmüş ama onun da bas yönünden iyi olmadığını okudum. Şu an MDR1AM2, M50x ve AKG K371 arasında gidip geliyorum.

16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    254
    K371 ölçümleri çok iyi. Basları nadir kaliteli kulaklıklardanmış ve distorsiyonu çok düşük frekans eğrisi mükemmele yakın. Bir diğer ucuz iyi kulaklık Sony mdr Zx110. Eq ile efsaneymiş
    https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/9-headphone-review-sony-mdr-zx110.19484/

17. Metatron

Metatron
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Merhabalar,
    2000tl bandında kulaklık bakıyorum özellikle beyerdynamic dt 770 pro, dt 990 pro, Philips Fidelio X2HR ilgimi çekti. X2hr cidden bu kadar iyi bir kulaklık mı çünkü hem fiyat olarak hemde kablosu çıkarılabilir olması bakımından biraz daha işime geliyor ama nedense philips güven vermiyor.
    Bilgisayarda kullanacağım anakartım msi x570 ace modeli
    Aktif olarak soundmagic e80 ve bose qc15 kullanıyorum. Yazdığım modeller dışındaki önerilere açığım. Yurtdışından almak zorunda kalmayacağım bir kulaklık olması tercih sebebimdir.
    Müzik olarak hemen her tarz dinliyorum ama genellikle enstrümantal ağırlıklı şarkılar oluyor.

@theodyofil

#197 Metatron, 15 Mart 2021
    Son düzenleme: 15 Mart 2021
  18. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Anakart bi yere kadar.Dac/amfi alınması gerekıyor bahsettiğiniz kulaklıklar için...Özellikle anakartların ses cıkışı biraz fazla bassli ve fazla dijital.Kesinlikle doğal çalmıyor ve harsh denebilecek sese sahipler...O ayrı tavsiye tabii.

Ben aralarından X2'yi tavsiye ederim.Diğer beyerdynamic kulaklıklara göre daha doğal ,daha midli ,daha az bassli ,daha rahat dinlenilebilen bir kulaklık.Özellikle 990 pro fazla tizll ,bana göre tizleri sert bir kulaklık.770 pro da o şekil.Ama elektronik müzik ve türevlerine çok iyi gidiyor.

X2 iyidir onun dışında dac amfi alacaksanız hd600 de olur.

19. Metatron

Metatron
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Fiio k5 gözüme kestirdim ileri odaklı bir yatırım olur diyorum sizce x2 ile nasıl olur ? Birde inanması gerçekten zor ama philips gibi bir marka 770 pro dan daha iyi bir kulaklık yapabilmiş olması ilginç geliyor. Hd600 çok pahalı hocam Philips X2Hr/00 1500tl ye geliyor.

20. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Philips iyi bir firma ,ben kötü malını görmedim.Beyerdynamic olunca en süperi veya sennheiser olunca en süperi olmuyor.Ayrıca firmanın hi-fi geçmişi de vardır bilenler bilir :) Philips fidelio kulaklıkları için ayrıca özel bir departman kurmuştu diye hatırlıyorum hatta.Sony de aynı şekil zamanında bu tarz laflara maruz kalmıştı.Dinledigim en iyi kulaklıklar'dan birisi Sony zr1 olunca büyük konuşamıyorum.Tabii mantıken yoğurdu yoğurtçudan ,sütü sütcüden icmek lazım gibi gelebilir ama artık firmalar büyük ataklar yapıyor.

Bence fidelio x2 770 pro'dan daha iyi bir kulaklık....İkisini de deneyin ,yine ona göre alın :) Belki denetecek arkadaşlar çıkabilir.

Hazır Sony zr1'in lafı geçmişken @zxc hocam belki bu kulaklıga bakar :D

Metatron bunu beğendi.