128,320 ve wav testi

'Müzik Genel' forumunda ax tarafından 4 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Ben de kendimden çok umitli değilim ne yalan söyleyeyim. Ama en azından ofiste doğru düzgün bir DAC, amfi ve kafaüstüyle denemek istiyorum.

2. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    309
    laptop ve kca06 ile yaptığım testte sadece 128 likleri ayırt edebildim. 320 mp3 ve kayıpsız format arasındaki farkları duyamadı kulaklarım ki evde yaptığım testlerde de durum aynı:)

Collapse Signature Expand Signature
  3. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    hort olacak ama bunun gibi başka testler var mı bildiğiniz? bu sitedeki testi çok başarılı bulmadım.

Collapse Signature Expand Signature
  4. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,489
    Hortlatmanız üzerine bir deneyeyim istedim, 6/6 çıkardı yarı-yaşlı kulaklarım, "biz daha buradayız" diyerek mutlu ettiler.

Süper bir test değil, fakat fena da değil ; parçalardan hangisinin 128, hangisinin 320 kbps ve hangisinin kayıpsız olduğunu pek zorlanmadan çıkarabildim anakart üzerindeki ses kartı + Microlab Solo 7C stereo hoparlörlerle.

Daha da iyi ve mp3'ün bize aslında neler kaybettirdiğini daha belirgin biçimde gösterecek bir test nasıl olur?
    Test içerisine doğal dinamik aralığa sahip (kompresyon mağduru olmayan) ve yüksek frekans datasının bol olduğu kayıtlar koyarsınız. Örneğin bolca telli enstrümanların veya konser kaydının olduğu bir test mp3'ün müzikal data açısından ve enstrüman / ortam gerçekçiliği açısından kötü performansını daha fazla belli edecektir.

Öte yandan yirmili yaşlar civarındaki genç arkadaşların da bu konuda avantajları olduğu aşikar.

Geçmişte Logitech X530 (gibi oldukça ortalama) hoparlörleri stereo olarak kullanarak 80'li yıllardan kalma Scorpions kayıtlarında 128 - 160 ve 192 kbps'lik rip'leri kolayca ayırt edebiliyordum ; şu an bunu başarabileceğimden şüpheliyim.

pyken123 bunu beğendi.