200-500TL arası Kafaüstü Kulaklık Tavsiye Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda MuttFTS tarafından 15 Mart 2012 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
  1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Kafaüstülerde (genelinde) IEM gibi yalıtım yok. Earbud'lara göre baya iyi yalıtanları var.

Kapalı, deri padli ve başı sıkan modellerde izolasyon fena olmuyor ama metro/metrobüs vs. sesi kesmesini çok beklemeyin.

Bazıları uzun yol, uçak, yürürken felan kesebilir bir çok sesi.

Açık olanlar ise dışarıda kullanılamaz. Kısa ve net :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  2. blackrx

blackrx
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar yarı açık kafaüstü önerebilirmisiniz.
    hem basıklık hissi olmayacak hemde sesi gövdeli olacak.
    bütçe belirtmiyorum.
    en az 15 tane kafaüstü denedim sevemedim.
    en son akg k540 hoşuma gitti oda sesi biraz boğuktu.
    hareketli müzik dinlerim.
    sesi ie4 benzemeli.
    tavsiyelerinizi bekliyorum.

3. rimpo

rimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Dün İstiklal cadesindeki Satürndeydim, oradaki çoçuk dedi yeni AKG-ler gelmiş, bugün raftlarda olacakmış.AKG k 451 denemeni öneririm.

4. blackrx

blackrx
    Expand Collapse
    Guest

Sağol tavsiye için İsmail abi.
    ben bi bakayım o zaman.

5. The MasteR

The MasteR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladığım kadarıyla Grado dışarıda kullanılacak bir kulaklık değil. Peki marshall bu konuda nasıl acaba ?

Artık yalıtımı geçtim. Yapacak birşey yok :)

En basitinden şöyle sorayım,
    400 TL'ye kadar kullanabileceğim en iyi kafaüstü kulaklık nedir. Çok enstrümanlı müzikler için..

Saygılar.

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    [quote author=The MasteR link=topic=3454.msg53215#msg53215 date=1337097590]
    Anladığım kadarıyla Grado dışarıda kullanılacak bir kulaklık değil. Peki marshall bu konuda nasıl acaba ?

Artık yalıtımı geçtim. Yapacak birşey yok :)

En basitinden şöyle sorayım,
    400 TL'ye kadar kullanabileceğim en iyi kafaüstü kulaklık nedir. Çok enstrümanlı müzikler için..

Saygılar.
    [/quote]

Marshall yalıtım konusunda nasıl bilmiyorum işin aslı.

Sıfır alma durumunuz kesinse, Türkiye'den ne alınır onun hakkında da tam emin değilim. HFI580 olabilir herkese önerdiğimiz gibi. Rock ve metalle süppper uyumlu olmaz ama ses karakterinden dolayı başarısız olacağını da sanmıyorum.

7. exelante

exelante
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    iyi akşamlar arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım, adım uğur.
    sizlerin önerisine ihtiyacım var. Maksimum 500 tl bütçeli, sıfır veya ikinci el farketmez bir kafa üstü kulaklık almayı çok ama çok ciddi düşünüyorum. Bu anlamda alacağım ilk elle tutulur bir alet olacak. Kulaklığı pc'de kullanmayı düşünüyorum. Bilgisayarımda panelli creative fatalty champion ses kartı mevcut. DAC veya amfi kullanmam gerekli mi sizce? Herşeyden önce ses olarak en çok mid ve tizi güzel sahne sesi berrak olması önemli. Ağır bir bas hastalığım yok anlayacağınız.
    Biraz baktım, bir kaç kulaklık aklıma yatmıştı ama onlar hakkında da detaylı bilgi sahibi olamadım hiç. Bunlar hakkında da bilgisi olanlar yorum yaparsa sevinrim.

AKG K-181
    AKG K-701 (2. el geçen gün bir arkadaş burada sattı)
    Allen Xone Xd-53
    Audio Technica ATH-AD700

şimdiden vereceğinz cevaplar için teşekkür ederim.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    AD700 veya AD900 işinizi görecektir.

K701'i elinizdeki kart ile süremezsiniz malesef.

Diğer belirttiğiniz kulaklıklar hakkında malesef bilgim yok.

9. exelante

exelante
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevabiniz icin tesekkurler. farkli tavsiye ve yorumlara acigim

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    K181 falan değil de amfiniz olmayacaksa K271'i araştırın. Daha sonra alacak olursanız amfiye de olumlu tepki verir, aradığınız kriterlerde bir model. Sadece bulmanız biraz zor olabilir. Ayrıca Sennheiser HD555 ve HD595 de amfisiz iyi performans verebilecek kulaklıklardır. AD700-900 önerilmiş zaten. Onun dışında eğer müzik türü olarak daha net bir şeyler söylerseniz, rock veya metal gibi türleri tercih ediyorsanız Gradolar da devreye girer.

11. exelante

exelante
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Tavsiyelerinize gore AD700 e yoneldim gibi. peki yeni baslayan birisine gore amfi tavsiyeniz ne olur.

12. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,802
    Tavsiyem, amfiler için ilgili bölümü incelemeniz, gerekirse birilerine danışmanız..

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Yazılanların altına imzamı atarım.Sahnesi,dengesi,bas derinliği,midlerin kıvamı yerli yerinde.Bas biraz daha fazla olabilirdi ki sanırım o da 580'de var.

[quote author=Siyah Nur link=topic=3454.msg45903#msg45903 date=1333139925]
    Ben okuduğum yorumlarda 580'in eğlenceli, 780'in nötr ses verdiğini okumuştum da, Şimdi sizden böyle duyunca şaşırdım.
    [/quote]

ATH A-900 ile karşılaştırırsam kesinlikle eğlenceli bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim.Müziği saymıyor,yaşıyorsunuz daha çok.Nötr değil bence.
    580'e göre nasıl kalıyor doğrusu merak ediyorum.

Not:Yakında 780 için detaylı bir inceleme yapacağım.

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Beyer konusu balık ağı gibi.Düştün mü sarıp sarmalıyor çıkamıyorsun içinden.Karar da veremiyorsun.

Bu sitede Beyer'i bilen çok arkadaş var.Eğer sizi yormayacaksam hadi benim için bi seçim yapalım. :)

İki modelimiz var:

1-Beyerdynamic DT 770-PRO 250 Ohm
    2-Beyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm

Kararlı,sağlam ve diğer frekansları ezmeyen temiz baslar istiyorum.Bas şiddetinden daha çok derinliğine ve kalitesine önem veriyorum.Evet sitede yeterince bilgi var,okudum da.Bu sayede bu iki modele(ohm dahil) indirgedim.Şimdi de nokta atışı yapmak istiyorum.

Hangi Beyer'i seçmeliyim?

Yorum yapan tüm dostlara şimdiden sonsuz teşekürler...

Not:DT 990 hakkında okuduklarım yeterince şekilllendirmedi kulaklığı kafamda.770 ve 880 hakkında bilgiler çok açık ama 990 biraz muallak kalmış.Bir arkadaşımız 990 incelemesi yapsa ne güzel olurdu :)

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
  16. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    887
  17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Şimdiden kısa ve öz tek cümle ile açıklamam gerekirse,

Hepsi az çok birbiri ile aynı. Nüans farkları ile ayrılıyorlar diyebilirim. Yani biri HD650 biri AD900 değil. Kafana bir beyer taktıysan gerisi de onun azcık değişiği :)

18. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    887
    Ooo feci aydınlattın bizi..
    İnsafsıza bak şimdi ya..
    O nüans farklarının ne olduğu önemli işte ve bence epey de fark vardı aralarında..
    DT770 Pro 80 Ohm kullanmıştım ben ama bundan sonra ne alacağıma ancak o nüans farklarına göre karar verebilirim..

İlk (ve son oldu aslında) katıldığım Ankara buluşmasında 2 tane kablolanmış Beyer vardı, onlar baya hoştu mesela.. Benim ki onların yanında epey acemi kalmıştı..

Bundan sonra Beyer alırsam o tatlı basları için alırım zaten.. Birde çözünürlüğü iyi olursa tamamdır benim için..

19. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Beyer konusu balık ağı gibi aynen, aynı "isimde" birçok kulaklık olunca haliyle. Mesela, beyerdynamic'lerde (özellikle 880 ve 990 için) PRO değil PREMIUM öncelikle tercih edilir genelde, ikisinin farkı PRO olanlarda daha dar bulunan sahne. Genel olarak empedanslar arasındaki farka baktınız sanırım, buna rağmen 250 ohm olan serilerden tercih ederseniz kalitede biraz kaybı göze aldınız demektir.

Bu modellerin arasındaki karakter farkı genel olarak şöyle özetle:
    - 770: Baslar tok, dağılmıyor (nispeten), midler daha fazla ve bir arada, tizler daha geride. Detay bakımından sınırlı performans.
    - 990: Baslar tok, dağılıyor, midler daha ince ve daha silik, tizler bayağı önde ve sivri. Detay bakımından üst düzey.

Genellikle beyer'lerin yarı açık ve açık kasalarında midler daha uzun ama daha soluk. 770 daha bas-mid ağırlıklı bir ses verirken 990 bas-tiz (V şekli) tarzında genel karaktere sahip.

Bunlar iki model arasındaki genel farklar. Daha sorularınız olursa detaylandırmaya çalışırım. :)

Modeller arasında kayda değer farklar var tabii genel karakter beyer olmak şartıyla. Senin Ankara buluşmasında baktığın iki beyer 770/600 ve 880/600'dü abi. Kaliteli kablonun etkisi var tabii ki, ama esas büyük somut fark 600 ohmluk beyerlerin çok daha iyi olmasındaydı. 80 ohm 770 ile bas miktarı bakımından bir kıyaslamaya gitmiştik o zaman ama 80 ve 250ohmluk beyerlerle 600 ohmluklar ses çözünürlüğü, detay ve şeffaflıkta asla yarışamaz. Empedans arttıkça bu üç beyer modeli birbirine daha da yaklaşıyor bu arada, çünkü 770/600 bile mesea 770/80'e göre bariz olarak daha nötr geliyor kulağa daha şeffaf ses, bas-mid tokluğunu bozmadan aralardan geçen tizler vesaire sayesinde.

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    [quote author=Be Creative link=topic=3454.msg54595#msg54595 date=1338074772]
    Genel olarak empedanslar arasındaki farka baktınız sanırım, buna rağmen 250 ohm olan serilerden tercih ederseniz kalitede biraz kaybı göze aldınız demektir.

Bu modellerin arasındaki karakter farkı genel olarak şöyle özetle:
    - 770: Baslar tok, dağılmıyor (nispeten), midler daha fazla ve bir arada, tizler daha geride. Detay bakımından sınırlı performans.
    - 990: Baslar tok, dağılıyor, midler daha ince ve daha silik, tizler bayağı önde ve sivri. Detay bakımından üst düzey.

Genellikle beyer'lerin yarı açık ve açık kasalarında midler daha uzun ama daha soluk. 770 daha bas-mid ağırlıklı bir ses verirken 990 bas-tiz (V şekli) tarzında genel karaktere sahip.

Bunlar iki model arasındaki genel farklar. Daha sorularınız olursa detaylandırmaya çalışırım. :)

[/quote]

Ben bas-mid dengesinde tam tersi olduğunu düşünüyordum.Yani 770 bas-tiz'den ibaret ve 990 daha dengeli.Açıklamanız çok faydalı oldu.

Ohm seçimimde asıl kriterim itiraf etmem gerekirse besleme sorunu oldu.1-2 yıl içinde çok üst düzey bir amfi almayı düşünmüyorum.Aklımda olan FiiO E9 şimdilik.Bu da 600 ohm Beyer'in hakkını veremez diye düşündüm.

Aslında işin içinde çıkılamamasının bir sebebi de doğrudan Beyer'in ta kendisi.Zira bu kadar farklı model çıkarıp bu kadara az bilgi verirsen ve üstüne kulaklıklarını kategorize etmezsen böyle olur.(Sanırım bilerek yapıyorlar)

Şöyle bir soru sorsam daha net olacak benim adıma:

Senn. HD 600-650 sürekli kullanacağım kulaklıktır.Bunun tam zıttında olan Beyer hangisi?Bu sayede iki farklı renkte iki kulaklığım olur.

Cevaplar içinde Hasan ve Metin'e teşekkürler.

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.