5k iMac'i satmak

'Diğer Ekipman' forumunda Ibanez tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Collapse Signature Expand Signature
  2. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
  3. Ibanez

Ibanez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    55
    Hocam benim satma sebebim kullanım şeklime tamamen fazla ve pahalı bir cihaz almış olmam.
    Photoshop programı ve dota 2 çok hafif uygulamalar. Belki ileride video işine girerim fakat yine yeterli olur 2.500 liralık bir pc.

Yani bu bilgisayarı alacak olsam zaten mac'i satmam; çünkü bu cihaz gerçekten harika ve linkteki asusla aralarında pek fark yok fiyat olarak. Ekranı, ses kalitesi, hızı, sorunsuzluğu müthiş. Özellikle mac os acayip tatlı bir deneyim yaşattı bana; gel gelelim bu kadar para verdiğim cihazı photoshop açıp 5-10 fotoğraf işleyip dota 2 oynayarak kullanmak kafamda soru işaretleri yarattı. Bu cihaz biraz zengin işi kalıyor. Zaten zengin olsam kafaya takmaz kullanırdım fakat fakir adama böyle cihaz verince böyle oluyor sanırım. İleride kendimi geliştirip daha iyi işler yapmaya başladığım zaman ve para kazandığım zaman tabii, kesinlikle tekrar alacağım :)

Şimdilik kafamda 9.000 liranın 3.000 aileme vermek. 3.000 e pc toplamak, kalan 3.000 ile de jbl lsr 305 ve bisiklet alıp tatil yapmak var.

Teşekkür ediyorum. Sanırım kemdi sorumu cevaplamış oldum. :D

#23 Ibanez, 22 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Bana sorarsanız mükemmel plan :)

5. BiLims

BiLims
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    O da olabilir fakat dusuredebilirsin, ortalama oc ile 4.2de calisiyor stressde 45-55 derece arasinda geziniyor. Yabana atilcak bir islemci degil yani. Fiyat olarak da uygun. Her neyse ısrar etmiş gibi hissettim kendimi :)

#25 BiLims, 22 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2016
  6. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    konuyu hortlatmak gibi olacak ama forumda fazla imac konusu göremedim bende bu ara imac düşündüm ancak dövizden dolayı biraz beklemek zorunda kalıyorum sıfır fiyatları 20bin civarında.

Bu konuyu açan arkadaş imaci sattımı acaba bilmiyorum ama şuan 2017 imacler bile 14bin ile 20bin arası değişiyor.

2014 yılından beri biri laptop ikisi pc toplama kasa olmak üzere 3 bilgisayar aldım laptop hp almıştım garanti bittikten sonra zamanla performansında yarı yarıya düşme oldu ram arızası yaşadım vs. İlk topladığım pc kasası i3 işlemci ve düşük ramli bir bilgisayardı şuan satsam 800tl bile zor ediyor.

Son bilgisayarım şuan kullandığım i5 - 16gb 2133mhz bir bilgisayar gforce gtx 1060 var oyun pek oynamıyorum en fazla eve online gibi veya basit 3d oyunlar oynarım sürekli toz temizliğini vs yapmama rağmen kesinlikle 3. yılında performans kayıpları yaşıyorum photoshop gibi programlarda bu kayıplar bariz hissediliyor. PC nispeten ucuz ama donanım ömrü daha az ayrıca markaya göre ekran kartı gibi parçaların performansı çok farkediyor.

Şimdiki aklım olsa 3 bilgisayara verdiğim paralar ile mac mini ile başlar ve Imac alarak devam ederdim en azından şuan 5k güncelliğini yitirmeyen ve uzun ömürlü bir bilgisayara sahip olurdum. İşi gücü bilgisayarda olan veya sürekli bilgisayar başında olan kullanıcılar için kesinlikle mac hem donanım hemde maddi olarak karlı diye düşünüyorum

refuserQ, coolblue ve AeroKnight bunu beğendi.
  7. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    620
    Ben de masaüstü bilgisayarımla 6. senemi bitiriyorum. 2 ay önce işlemci soğutucusunu değiştirdim, ilk günkünden daha iyi çalışıyor :)
    Seneye de ekran kartını değiştirir, ram takviyesi yaparım. 3 sene de öyle devam ederim.

zxc ve refuserQ bunu beğendi.
  8. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Tebrikler gercekten 6 yil bir bilgisayar icin uzun sure. Neredeyse hic yorulmamistir diye dusunuyorum. 6 yillik anakartinizla guncel.ekran karti alip verimli kullanabileceginiz konusundan emin degilim acikcasi

9. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    570
    8 yıllık kasamı geçtiğimiz mayıs satmıştım, ekran kartı dışında bir değişiklikte yapmadım yıllar boyu. Parçalar,kasa dolayısı ile soğutma iyi seçilirse uzun süre kullanılmama durumu yok. İşlemci/ekran kartı macununu yenilemek,ekseriyetle tozunu temizleme yapıldığı sürece masaüstü uzun süreler götürür. Bu haziran güzel bir masaüstü sistem topladım güzel 2k 144hz bir monitör ile fiyat olarakta ayırdığım bütçenin yaklaşık 2 katı üzerine çıktım ama gözüm kapalı 3 yıl çıkacak oyunları en üst ayarlarda oynayabileceğim. Uzun süre götürsün isteniyorsa kesenin ağzını biraz açmak gerekiyor. Bizim hobi gibi burada da giriş seviyesi,orta segment ve high end kısmı mevcut. Konuyla alakasız ama şuraya da kendisini bırakıyım.

refuserQ, fosther ve karakedi bunu beğendi.
  10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    467
    Bilgisayar donanımının performansında zamanla herhangi bir düşüş olmaz. Oluyorsa yazılımsal bir durumdur. Windows zamanla tabii ki yavaşlıyor ama eskisine göre çok daha iyi durumda. 1.5 senedir format atmadığım ve iş dolayısıyla günde 6-7 saat kullandığım pc hala ilk günkü performansına yakın.

Windows'un yavaşlamasının sebebi yüklenip kaldırılan programların bıraktığı artıklar. İhtiyacımız olanları yükleyip kalitesiz, reklamlı programları yüklemezsek yavaşlamıyor.

6 senedir aynı kasayı kullanıyorum ve hala aynı donanımı kullanıyor olabilirdim ama eninde sonunda AMD'ye geçmenin mantıklı olacağını düşündüğüm için 2 sene önce anakart + işlemci değiştirdim. 2 sene sonra iyice ucuzlayacak olan 5900X gibi bir işlemci ile bir daha değiştiririm muhtemelen. Elimdeki anakartı değiştirmeme gerek yok. 4 sene aradan sonra alacağım işlemci için kart değiştirmem bile gerekmeyecek yani. Bu açıdan bakınca başta seçilecek güzel bir sistem 1-2 güncelleme ile senelerce güncel kalıyor.

iMac fiyatlarını bilmiyorum ama 4 çekirdekli demode işlemciye sahip 3 senelik iMac 15-20 bin arasına mal oluyorsa, parasını pc'ye göre daha fazla hak ediyor demeniz garip geldi açıkçası. Mesele MacOS kullanmaksa bu durumu anlarım ama Mac'ler hiçbir zaman PC'lere karşı güç avantajı sağlamamıştır. Genellikle thermal throttling yaşatan en yeni ürünleri bile buna dahil. 2-3 kat pahalı olup daha az performans veriyorlar sürekli.

#30 Awésomé, 9 Kasım 2020
    Son düzenleme: 9 Kasım 2020
    fenrir bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Break in süresini doldurduğundandır :p

Ben de desktop'ın içini 7 senede bir değiştiriyorum. Bilgisayar 7 gün 24 saat açık... Ola ki elektrikler kesilirse reboot oluyor.

Ufaklığa da 9 yaşındaki ThinkPad'i verdim. Yaptığı Legolarin videosunu çekip YouTube'a yüklemek istiyordu. Video editing icin Kdenlive kullanmayı öğrenmesini tavsiye ettim, yine youtube videolarını izleyerek. İlk başta zor geldi, ama biraz yardım edip gaz verince kotardı. Açıkçası benden daha iyi kullanıyor Kdenlive'i şu an.

Becerebilirsem Windows/Mac/Chrome OS kullanmadan sadece Linux ile büyümesini sağlamak niyetim :D

pea bunu beğendi.
  12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Bu windows yavaşladı ,mac daha hızlı açıldı ,o çöktü ,şu şöyle oldu muhabbetleri belki 15 sene önceydi.Hatta bence o zamanlar bile yoktu.Bir bilgisayar bakımsızlıktan yavaşlıyor.En büyük düşmanı tozlanma ,termal macununu yenilememe gibi faktörler.Bir de yukarıda bahsedilen kullanım şekli.Ben 3 sene önce topladıgım 8.nesil işlemcili bilgisayarımın ekran kartını yenilemiştim yazın.Lakin 1 ay önce sistemi kasa dahil yeniledim ve 10.nesile geçtim.Yine intelci oldugumu bi kez daha kanıtladım sanırım :D .Sadece ramleri değişmedim.Diğer bilgisayardan cıkan ssd'yi taktım.Hatta ssd'ye windows kurulu idi yeni sisteme taktım format bile atmadım.Doğru düzgün driver bile kurmadım :D İyi toplanmış ,parçaları kaliteli bir kasa hiç bir zaman yarı yolda bırakmaz.Benim sistemi değişme sebebim ise yeni nesil oyunları çok fazla oynamam.Yoksa adım gibi eminim ki bi 4 sene daha sorunsuz giderdi.Yine karşılıyordu ama bi yere kadar maalesef.Son olarak iyi toplanmış ,kararlı bir windows hiç bir sıkıntı çıkarmaz.Benim bilgisayarım bir kere bile çökmedi.Çökmeyi bırakın kilitlenmedi bile.Bu da yeni sistem.Güvenin yani ,mac'e o kadar para vermezdim ben olsam.

fenrir ve karakedi bunu beğendi.
  13. karakedi

karakedi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    güzel pc kasaları geliyor ben led olayına pek ısınamadım açıkçası hala eski düz kasaları seviyorum

mac vs pc olayına ben uzun yıllar kullanımda baktığım zaman maddi anlamda pcden hep zarar ettiğimi görüyorum 98 den beri aldığım her pc eskidikçe bir tanıdığa verilmiş durumda ancak mac kullananların aynı iphone gibi veya bir vw araba satar gibi kayba uğramadığını (pc kadar) görüyorum bu benim için artık önemli bir kriter ve ilk mesajda dikkat çekmek istediğim konu buydu.

Donanımsal olarak tozlanma dışında pcde de telefonda da yavaşlama performans kayıpları mutlaka oluyor ancak yukarda dediğiniz gibi 6 bin tlye de pc toplarsınız 20 bin tlye de pc toplarsınız işte benim bakış açıma göre 20bin tl veriliyorsa mac bir bilgisayar almak artık daha mantıklı geliyor.

yazılımsal olarak karşılaştırmaya hiç girmeyeceğim tabiki windowsla büyüdüğümüz için her türlü sorunu çözmeye veya her programın crackli versiyonlarını bulmaya alışmış durumdayız tabi virüs malware vs olmayan crackli yazılımda yok bir taraftan her türlü sisteme zararlı yazılım giriyor