Akıllı Telefonlar ve Müzik

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda madmaxzek tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,490
    Inceleme cok iyi olmasa da "kor test nasil yapilmaz" icin cok iyi bir video olmus :)

2. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    108
    Farklı telefonların Bluetooth ses performansları arasında bir fark olması mümkün mü? Aynı codec'i (mesela LDAC) kullanırken

3. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Tek şarkı, makul bulmadığım bir kulaklık ile yapılmış. Ses seviyesi dışındaki yorumları güvenilir bulmadım pek. Bir de Meizu'dan daha umutluyum nedense. :)

4. st_johnworthy

st_johnworthy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Hocam LG'ye karşı yeminim vardı. Ses performansı bu bahsettiğimiz üst segmente telefonlardan daha mı iyi şimdi? Ününü duydum V30'un, DAC ile ilgili sanırım.

mc_technosoft bunu beğendi.
  5. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    196
    Benim bugüne kadar deneyimledigim telefonlar arasında, LG de buna dahil V20 ve g6-5-4. En iyisi Zenfone 3'tu. Basslar çok belirgin değil ancak tizler ve midleri çok beğenmiştim tertemiz bir alet.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    346
    Ben de LG'ye karşı önyargılı idim ancak garanti politikası (6ay içinde değişim veya para iadesi) nedeni ile v30 aldım. Pişman da değilim,iphone dan geçiş yaptım ve ne yalan söyleyeyim zerre pişman değilim :) harici dac kullanmayı bıraktım. Yüksek empedans modu fazla fazla yetiyor bana

7. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    196
    Ses yüksekliği sizin için kistaslar içindeyse bir şey diyemem ama bu aletlerden çok da bir şey beklememek lazım. İçinde kamera var o var bu var. Bazı firmalar daplarda ( hifiman) şarj ünitesini bı yerlestirmiyorlar, laptop gibi şarj aletleriyle ediyorsunuz içinde Bluetooth vs belli katmanlar bile yok. O nedenle ben artık telefona az para verip kalanı Dap'a verme taraftarıyım ya da dac/AMP vs

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    346
    beklentimi karşıladı öyle söyleyeyim o zaman :) benim için kafidir, kimisini memnun etmez yetersiz kalır tabi siz de haklısınız.Ancak şu koşullarda hem güzel bir telefonum olsun hem de kaliteli müzik dinleyeyim diyorsanız tercih edilecek cihazların başında gelir. Dap ile karşılaştırmak doğru olmaz elbette.

9. st_johnworthy

st_johnworthy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Öneriniz var mıdır hocam? DAP kullanımım olmadı pek. Ve çok çekici gelir her zaman.

10. Onr9

Onr9
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Lg ye benimde önyargim vardi cok arastirdim artik eski g3-4-5 modellerindeki sorunlar yok baya bi pisman olup üzerine cok calismislar. V30 herseyiyle iyi bi telefon 2400 dü en son hepsiburadada. Sikinti yok. Sabre quad dac cip var icine evet.

11. st_johnworthy

st_johnworthy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Teşekkür ederim yorumunuz için

Onr9 bunu beğendi.
  12. Probis

Probis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Lg v60 gelse keşke Türkiye'ye.

13. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Merhabalar. Bir suredir kafami kurcalayan bir durum var. Yaklasik 300 dolar civarinda bir butce ayirdim bu DAP olayina. Yalniz kafami kurcalayan pek cok faktor var ve en basinda gelen de LG V serisi telefonlarda kullanilan Sabre cipler.

Simdi Aliexpress uzerinden baktigimda refurbished olarak butcemin altinda bir tane edinebiliyorum. Haliyle bu telefonlarin tam odagi muzik olmadigi icin sadece bu amaca yonelik uretilmis ( HiBy R5 gibi) bir urune kiyasla acaba arada ucurumlar var midir onu merak ediyorum. Dikkatimi ceken nokta su: Head-fi uzerindeki konularda okudugum kadariyla v30 iyi diyenler var kimisi de v20 diyor(bataryasi kolayca cikarilabilir olmasini sevmisler V20'nin.) Lakin V30, V40 derken LG degistirmis icindeki ses ciplerini tabi guncellenen ana islemcileriyle birlikte.

HiBy R5'i ele alayim:

Kullandigi ana islemci Snapdragon 425. Haliyle Snapdragon 835,845 kullanan bir LG telefona gore performansli olmayacak bunu biliyorum. Ama ses konusunda aradaki fark nedir bunu anlamlandiramiyorum hic deneyimim olmadigi icin.

Bir diger faktor de Android versiyonu. Gordugum kadariyla HiBy R5 Android 8.1 kullaniyor(Android tarafindan hala desteklenmekte olan bir surum) ama bu DAP daha ne kadar guncelleme alir onu bilmiyorum( soz konusu LG'ye gelince uzun sureler destek vermiyor elbet ama Android 10'a kadar cikiyor mesela V40'ta bu da telefonun daha uzun sure guncel kalacagi gercegini bize sunuyor).

Ben simdi gidip bir LG telefon ya da DAP aldigimda onu temel gunluk kullanimima dahil etmeyecegim elbet. Amacim Android'in sundugu ayricaliklari kullanmak (Iste efendim Tidal, Spotify kullanmak gibi). Ama su an elimde olan kulakliklari iyi besleyebilecek, elimdeki butceye gore en iyi ses kalitesini alabilecegim, bluetooth uzerinden LDAC, Aptx-Hd gibi destekleri sunabilecek ve mumkunse de uzun sure performansli.guncel kalabilecek bir sey ariyorum. Anliyorum cok istiyorum ama bu fiyat kategorisinde mumkun gibi duruyor.

Forumda benden kat kat tecrubeli arkadaslar mevcut. Onlardan ricam bana ne tavsiye edersiniz? Ileride kesin bir ihtimal bu alacagim urunu de satip daha yuksek seviye urunlere yonelirim bu belli (R6 pro, m11 ve belki m15 gibi). Ancak su an ki odaklanmakta oldugum urun gami, ses kalitesi anlaminda iyi ses cipine sahip telefonlara yakin gibi duruyor. Ya da dusundugumden de uzak mi onu bilemiyorum.

Bana ne tavsiye edersiniz? Orta segment Android destekli bir DAP alip devam etmek mi? ya da LG telefonlara bir sans vermeli mi? Elimdeki kulakliklarin buyuk cogunlugu IEM ve kolay surulebilir durumdalar. Tabi bu onlardan en iyisini cikarmak istedigim gercegini degistirmiyor. R5 ten cok konustum. fiyat araligi yaklasik 260 dolar civari ve refurbished bir LG V40 da hemen hemen o civarlarda. :)

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,962
    Hocam 300 dolara alacağınız DAP V20 den daha iyi ses verecektir ama aradaki farka değip değmeyeceğini ikisini dinleyerek kararlaştırabilirsiniz sadece.

V20 kullanıcısıyım geçmişte (sanırım 2 sene kadar önce) 200-250 dolar bandında dinlediğim bazı DAP larla sesini kafa kafaya bulmuştum ama 2 yıl sonra bugün 300 dolarlık bir DAP ın V20 den ses olarak sizi kesinlikle daha memnun edeceğini düşünüyorum.

İşlemci ve yazılım performansı anlamında cep telefonuyla DAP ı kıyaslamak yanlış bir noktaya götürür. Tercihinizi işlemci veya yazılım etkileyecekse bu herhangi iki DAP arasında kalırsanız anlamlı bir veri olur.

Collapse Signature Expand Signature
    brsdrgn bunu beğendi.
  15. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    346
    Merhaba;

DAP ile telefon karşılaştırmak doğru olmaz. Sonuçta birinin görevi müzik çalmak birinin iletişim kurmak. İkisinin ana işlevi farklı ancak LG V serileri bu dengeyi az biraz kırmış durumda bana göre. V40 denemedim ancak v30 hakkında konuşacak olursam güzel işler çıkarıyor. Normal hifi modda pek fark görmüyorsunuz hatta ses seviyesi yetersiz gelebiliyor çoğu zaman ama yüksek empedans (50 ohm) modunu tetikleyip kullandığınız vakit quad dac hakkını veriyor tam olarak. Bunu da basit bir aux Kablo ve 50ohm aparatı ile yapabilirsiniz. Forumda konusu mevcuttu, ben de oradan öğrendim yoksa hayatta farkında olmayacaktım :) bu arada merak ettim aliexpress den nasıl getireceksiniz? Gümrükte farkedilirse direk şut biliyorsunuz. Geri göndermeleri de biraz uzun sürebiliyor. Bir de refurbished cihaz ne kadar güvenilir olur. Bunları da dikkate alın derim. V40 malesef ülkemizde mevcut değil evet ama refurbished olarak alınması da tercih meselesidir.

brsdrgn bunu beğendi.
  16. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    264
    Android versiyonu veya işlemci gibi teknik özellikleri birebir telefonla karşılaştırmak yanlış olur kanımca. Mesela 2016 yılında aldığım daptaki Tidal desteği halen problemsiz devam ediyor. "Ben simdi gidip bir LG telefon ya da DAP aldigimda onu temel gunluk kullanimima dahil etmeyecegim elbet." demişsiniz, dolayısıyla kullanmayacağınız bir sürü özelliğe( oyun oynamak, fotoğraf çekip işlemek vb.)para vermektense, ben olsam işi ses olan, streaming destekli, paramın yettiği en üst dapı tercih ederim. Offline desteği olursa wifi olmayan yerlerde de dinlersiniz veya sd karta attığınız arşivinize ulaşırsınız. Bir de yurtdışında yaşamıyorsanız refurbished telefon getirmeniz imkansız.

Collapse Signature Expand Signature
    brsdrgn ve mc_technosoft bunu beğendi.
  17. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Tesekkur ederim yanitlariniz icin.

@Chaturanga Head-fi forumlarinda okudugum kadariyla; V40 ve G8 telefonlari serinin en basarililari diye geciyor. Gerci hala bazilari V30,V20 iyi demis ya da yukseltme gerekliligi duymamis(V20'nin degistirilebilir bataryasi gercekten guzel bir ozellik keske LG devam etseymis demiyorum degil). Ve gordugum kadariyla Meridian oldukca iyi isler cikarmis ses kalitesini adapte etmek anlaminda. Onceki seriler Bang&Olufsen tarafindan yapilmis ve Meridian'in daha basarili oldugu kanisinda kullanicilar. Beni sasirtan durum Fiio, HiBy DAP'larini satanlar olmus LG V serisi telefon edindikten sonra. Acikcasi su yorumlari gordukce DAP tarafindan, LG tarafina kayiyorum ister istemez.

@Makale_Helvetia Evet, High Impedance modunun nasil surekli aktif hale getirebilecegini okurken bu kablo meselesine de denk gelmistim. :) Yurtidisinda ikamet ediyorum Aliexpress uzerinden cok alisverisim oldu ve su ana kadar gumruk problemi ile karsilasmadim(DHL ile getirmemeye ozen gosteriyorum). Acikcasi ben de sizin gibi refurbished cihaza guven sikintisi yasiyorum ama saticinin puanlari ve aldigi geri donusler oldukca olumlu. Bir kac kez de mesaj yolladim oldukca aktifler ilgi gosterme konusunda. G8 gibi bir telefonu su an 300 dolardan asagi getirebiliyorum. V40 200 dolar civarinda.

@border66 Evet haklisiniz. Soz konusu ses olunca onlara bakmamam gerekir. Ama bir yandan Android isletim sistemli bir DAP alayim diye dusundugum icin ister istemez ana islemciye de odaklaniyorum. Gunluk kullanimim icin yeni sayilabilcek bir telefonum mevcut evet o yuzden DAP olarak alacagim buna dahil olmayacak. Ama ne yalan soyleyeyim disari cikarken yanima alacagim bir cihazin farkli ozellikler de sunmasi onu cazip kilmiyor degil. Head fi forumlarinda genel olarak 200-300 bandinda bir dap almaktansa V30-40'a yonelmek gibi bir durum sergiliyor kullanicilar. Gercekten merak ediyorum su Sabre Quad DAC'larla neler basarmis LG ve Meridian ama bir yandan da odagini sadece sese yoneltmis firmalarin daplari var Fiio, HiBy, Cayin vs gibi.

Acikcasi farkli bir konu daha kafami kurcaliyor bir tane DAC alip telefonuma baglayip kullanmak gibi ama bu da onun tasinabilirligini problemli kiliyor. Ciddi anlamda kafam karisik. :D

18. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    346
    Hocam yurtdışında yaşıyorsanız zaten sizin açınızdan problem olmaz. Şanslısınız bu konuda. Biz toplu iğne ucu bile getirirsek vergiye tabi oluyoruz artık :) dediğim gibi gene de refurbished olayına dikkat edin. Hatta mümkünse sıfır olarak alabileceğiniz farklı sitelere de bakın derim

19. brsdrgn

brsdrgn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Dikkat edecegim tesekkur ederim. Bakalim zaman icinde su konuya bir aciklik getirirsem bir tane LG telefona sans verecegim ya da biraz daha fazla biriktirip iyi bir DAP alirim diye dusunuyorum. :)

20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    346
    Hayırlısı olsun hocam şimdiden :)