Ambient Acoustics MAD 24 iem İnceleme

'Kulaklık İncelemeleri' forumunda semsal tarafından 10 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194
    Merhabalar,

İş gereği Ukrayna sıkça gittiğim bir ülke. Headfi dünyada son dönemde adından söz ettirmeye başlayan Ambient Acoustics ile bu seyahatler sırasında tanıştım.
    Ambient Acoustics, 2009 yılında kurulmuş. Öncelikle müzisyenlerin custom iem ihtiyaçlarına çözümler geliştirirken, son kullanıcı için custom ve universal iem pazarına da adım atmış.
    LAM serisi ile ayarlanabilir tuning’i sayesinde dikkat çekmeye başladılar bende LAM 7 custom alarak Ambient Acoustics ile tanışdım . LAM7 alırken MAD 24 ( her kulakta 24 sürücü, toplam 48 sürücülü dünyadaki tek iem) çok fazla dikkatimi çekmiş ve çok beğenmiştim hatta o dönemde uzun zamandır bir iem’den bu kadar etkilenmemiştim demiştim ancak finansal olarak biraz uzak durmuştum
    Son seyahatimde artık bu sese karşı koyamadım ve MAD 24 dünyasına adım attım.

Yapı ve ergonomi

MAD24 her şeyden önce büyük bir IEM, her iki tarafında 24 dengeli armatür barındıran bir IEM için hayal edebileceğiniz gibi.
    Ancak bu büyüklük kulak yapısına oturan hatta kilitlenen bir iki dizayn hareketi ile tamamen ergonomik bir yapıya çevrilmiş.
    Bana çok başarılı bir şekilde uyum sağladı. Kulak yapısına göre biraz farklılık olabilir sanırım. İzolasyon ve fit bu anlamda benim için oldukça başarılı. Saatlerce sıkıntısız dinleti yapabiliyorum.

Üst yüzeyi ahşap sevdiğim için ben ahşap tercih ettim. Ahşap üst yüzeyin alt kısmı akrilik ve çok pürüzsüz ve başarılı.

Kutu açılımı ve aksesuarlar

MAD24, oldukça iyi tasarlanmış bir karton kutuda, kutu üzeri bol miktarda teknik özellik ve diyagramlar ile açıklayıcı bir hale getirilmiş. Açıldığında, sert köpük tabakasına gömülü özel yuvarlak taşıma çantasıyla karşılaşyorsunuz. Kutu suni deri sanırım ama şık ve kullanışlı. Kutu içinde nem çekici kapsül, markalı temizlik bezi ve 6,3 mm jak adaptörü, tipsler bulunmakta.

Birlikte verilen kablo, 8 çekirdekli tasarımda ultra yumuşak bakır kablo. Karbon fiber görünümlü 3.5 mm konektör üzerinde firma amblemi var ve şık duruyor. Ancak kablo 3500 usd lık bir iem için biraz ucuz görünüyor. Ben MAD 24 ile labkable samurai 3 kullanıyorum.

Sesle ilgili ilk izlenimler

MAD 24 iem modelinde sadece bir sürü sürücüyü( 24x2) bir araya getirmekle yetinmeyen Ambient Acoustics, bazı ilginç teknolojileri de bu küçük alana koymayı başarmış. MAD 24 bu anlamda her kulakta 24 BA driver’ı koyarken SOER yani basınç azaltıcı bir teknoloji, ANOR yani akustik çentik resonatörü, LEP lineer elektrik fazı gibi pek çok teknoloji kullanmış. Ayrıca crossover olmaksızın bir dizayn ve endüktif olmayan dirençler ile desteklemiş. Kısacası ciddi bir teknoloji yüklenmiş MAD 24.

İlk taktığınızda kulaklığı dikkat çeken şey yüksek düzeyde temiz ve ayrışmış ses.
    Bas, katmanlı ve güçlü, yoğunluk ve vuruşta neredeyse dinamik sürücü bası gibi bu anlamda şaşıtıcı gerçekten. Uzaması bir BA driver için şaşırtıcı başarılı.
    Midler kesinlikle geride değil, öne doğru ve yoğun. Üstlerde yüksek düzeyde detay, mikro detay var, ayrışım çok başarılı, herşey tane tane geliyor çok net bir şekilde.
    Genel sunum çok dengeli ve referansa çok yakın ancak müzikal bir sunumda var.

Bas
    Alt bastan başlayarak, frekans düştükçe gerçek bir "yuvarlanma" hissi olmadan parçanın gerektirdiği kadar derine inerek derin alt bas bölgesine çok başarılı iyi bir genişleme sunumu var. Bu iem bir bas canavarı değil, ancak gerektiği yerde alt baslar ortaya çıkıyor ve hiçbir banda bulaşmadan işini yapıp çekiliyor. Mid baslar ise alt baslardaki dinamik sürücü havasından dengeli sürücü havasına geçtiği yer midlere ulaşana kadar son derece temiz ve düzgün bir şekilde devam ediyor. Oldukça hızlı tepkilere sahip bu alanda da. Özellikle Bas gitar ve vurmalı çalgılar rezonans ve dokuları ile hayran bırakıyor.

Mid
    Midlere alt frekanslardan hiçbir sarkma olmuyor bu çok net. İleri bir yapıda midler, aynı zamanda organik bir algıda oluşturdu bende. Yorucu olmayan ama detaylı bir mid sunumu var. Burada arka plan karanlığı da etkili sanırım. Gelen her nota katman katman geliyor.

Tiz
    Daha önce de belirttiğim gibi, tiz sunumu pürüzsüz ancak son derece ayrıntılı ve bu sayede sahne olgusu çok başarılı.
    Detaylar o kadar yoğunken bile kesinlikle ayrışımdan taviz vermiyor. Buna karşın harş konumada girmeden saatlerce dinleti yapabilecek bir konumda. Notalar arası hava boşlukları gerçekten etkileyici. Tizleri net, pürüzsüz, ayrışmış ve hafif ışıltılı olarak tanımlayabilirim.

Uç Seçimi

İçinden çıkan uçlar bence orta düzey bir performans sergiliyor. JVC Spiral Dots, Spin Fit, Final Audio, Azla Sedna Xelastic denemelerim neredeyse tüm gün sürdü. Benim için en iyi performasnı JVC spiral dots verdi.

Güç ve sinerji

MAD 24 ü Sony Wm1z ile ve Lotoo Paw S1 ile kullanıyorum. Zaten Mad 24 çok güç ihtiyacı olan bir iem değil.
    Her ikisi ile de çok başarılı bir sinerjiye sahip.
    Mad 24 referansın çok az sıcak tarafında kaynak seçimini o şekilde değerlendirmek lazım. Düşük kalite kayıtlarda hemen cezayı kesiyor ne yazık ki. İyi kayıtlarda ise performans akıl almaz boyutlara çıkabiliyor.

Sonuç benim için; Tek kelimeyle harika!
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

SM-N985F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baran, Picasso16, savall ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,788
    Hocam hayırlı olsun, güle güle kullanın. Merak ettim fiyatı ne kadar acaba?

3. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194
    Çok teşekkür ederim, 3.500 usd

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  4. yhymix

yhymix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    neden ? (bu rakama kulaklık almak ne kazandırıyor evrenin hiç duyulmamış seslerini mi duyuruyor bize, kulağımızı mı yeniliyor şarkı için, davulcu, gitarcı vb. yanıma gelip mi çalıyor şarkıyı ) hayırlı olsun, o ayrı tabi.

onurdogan4 bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,788
    Oo kulaklık harbi TOTL’mış. Güzel günlerde dinleyin inşallah

6. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194
    Çok teşekkür ederim inşAllah

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

İnceleme uygun bölüme taşınsa güzel olur, arada kaybolmasın.

Fiyatı o kadar da yüksek degil bence, sürücü başına düşünün :D

8. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194

Teşekkürler, çok sağolun

9. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Hayırlı olsun, güle güle kullanın. İnceleme için ayrıca çok teşekkürler

10. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194
    Çok teşekkür ederim,

jamesdean0701 bunu beğendi.
  11. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    108
    Bir ara ben de bakiyordum bu kulakliga. Iyi gunler de kullanin. Buyuk yapisindan dolayi fit sorun oluyor diye okudum bu kulaklikla ilgili, siz yasadiniz mi boyle bir sorun?

12. semsal

semsal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    194
    Çok teşekkür ederim, fit sorunu yaşamadım, gerçekten büyük yapısına karşın ilginç bir kaç dizayn hareketi ile çok başarılı oturuyor. Saatlerce sıkıntısız kullanım testini geçti:)

refuserQ, o_kan ve Mikrobiyolog bunu beğendi.