Android telefonda hangi müzik çalar uygulaması kullanılmalı?

'Yazılımlar' forumunda TechnoRom tarafından 15 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Android telefonlarda ses kalitesi olarak en başarılı müzik çalar uygulaması sizce hangisi?

2. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Ses kalitesi olarak - UAPP
    Görsel tasarım ve kullanım kolaylığı olarak - Poweramp

3. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Hangi telefonda denediniz hocam?

4. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Xiaomi redmi note 5. Bu arada ben usb dac ile kullanıyorum genelde. Yani telefonun etkisi ortadan kalkıyor. Fakat dac olsa da olmasa da UAPP ses kalitesi olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bit perfect modu çok işe yarıyor.

5. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    UAPP’ı ben de çok beğendim. Bir de Poweramp kurdum. Fakat Poweramp daha iyi geldi bana. Özellikle ekolayzır modunu açınca çok daha dinamik bir ses sundu. Aynı sesi UAPP’tan alamadım. Bit perrfect modu nedir?

6. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    UAPP da alt kısımda 5 seçenek var. Ayarlar seçeneğinin yanında EQ ayarları kısmında Bit-Perfect diye bir seçenek var. Bu bildiğim kadarıyla sesi olduğu gibi aktarmayı sağlıyor. Bu sayede telefonda ses işlem görmüyor. Dac kullanıldığı zaman çok işe yarıyor.

Ayrıca UAPP da EQ ayarları var. Parametrik EQ ayarlarını parayla açabiliyorsunuz.

7. majesthion

majesthion
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Uapp kesinlikle en iyi seçenek. Tidal'ı da uapp üzerinden çalıştırabilirsiniz.

emin50 bunu beğendi.
  8. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    140
    Arayüze alışırsanız uygulama mağazasında Neutron kadar iyisi yok.

9. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    UAPP’ın ön yüklü ekolayzır ayarı yok maalesef. Ne kadar uğraştıysam da kendim randıman sağlayamadım. Poweramp ile açınca ses dinamikliği UAPP’ı 3-4 gömlek solladı.

10. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Tekrar alıntı yapıyorum ama dikkatimi çeken birkaç husus var. Bit-perfect modunu bilmiyordum. Bu modu şimdi açtım ve dediğiniz gibi ses herhangi bir işlem görmüyor. Çünkü ekolayzır açmama izin vermiyor bu mod. Poweramp ekolayzır modu ile UAPP bit-perfect modunda birkaç dinleme yaptım. Özellikle parçadan parçaya değişen bir durum söz konusu. Yani bazı parçalarda Poweramp bazılarında ise UAPP Bit-perfect daha iyi sonuç veriyor. Bu biraz da parçanın aranjesiyle ilgili bir durum. Ama çoğunda UAPP'ın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Poweramp ekolayzır ile yapay bir ses veriyor. Bir de Bit-perfect modunda MQA dosyalarında örnekleme hızını nedense maksimum seviyeye çıkarıyor. Mesela 44.1 kHz dosya işlenirken 176.4 kHz oluyor ya da 48 kHz ise 192 kHz oluyor. Sadece MQA dosyalarda bu durum geçerli. Bit-perfect kapalı olduğunda orijinal örnekleme hızı neyse onu veriyor. Ayrıca MQA dosyalarıyla ilgili iki uygulamada yine birkaç fark var. Mesela bazı MQA dosyaları 24/48 olmasına rağmen yazılımla 24/96 oluyor. Bit-perfect kapalı olsa da otomatik 24/96 oluyor. Cihazın kendi müzik çaları da bunu destekliyor. Ama Poweramp bu özelliği desteklemiyor.

Bu arada cihazım LG V30. Dahili Hi-Fi DAC barındırdığı için USB DAC kullanmama gerek kalmıyor.

11. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    226
    Ben poweramp kullanıyorum. Uapp ise sevmedim

12. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    UAPP için PEQ eklentisi gayet başarılı. Bir de bazı arkadaşlar üşenmemiş 2000 küsur farklı kulaklık için olması gereken PEQ filtre değerlerini bulmuşlar. Bazı kulaklıklarda gayet iyi sonuç verirken, bazılarında kulaklığın kendi rengini tercih ediyorum. Bir de tabii after market kablolara göre değil, standart kablolara göre bu değerler. Oynamaya değer bence... Android telefonlarda senelerdir UAPP kullanıyorum, çok memnunum...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    TechnoRom bunu beğendi.
  13. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Hocam PEQ bu değerleri nereden bulabiliriz? Ön ayarlarda yüklü bir ayar yok.

14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Değerleri kendiniz girip oluşturuyorsunuz. Link de şöyle:

github.com/jaakkopasanen/autoeq/tree/master/results

TechnoRom bunu beğendi.
  15. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Hocam PEQ bölümündeki "preamp" yazan bölüm UAPP'ta yok. PEQ'e girince üstte Output level yazan yer var. UAPP'ta standart ekolayzır ile PEQ var sadece. Burada PEQ ile birlikte FixedBandEQ ve GraphicEQ da mevcut. Ayrıca PEQ'teki tüm filtrelerin yanında otomatik olarak "Analog bell" seçili durumda.

Bunları neye göre ayarlayacağız?

https://github.com/jaakkopasanen/Au...nacle/harman_in-ear_2019v2/Hidizs Mermaid MS4

16. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Hocam filtreleri değiştirebiliyorsunuz. Seçili filtre üzerine tıklarsanız diğer filtreler gözükecektir. Ayrıca aşağıdaki resimde paylaştığım gibi üst bölümde yer alan output level ve gain ayarları da değişebiliyor. O ayarların üstüne tıklarsanız değiştirmek için pencere açılacak.

Son olarak sağ üstte yer alan 3 noktaya tıklarsanız orada "10 bands" diye bir seçenek var. Ayarlanabilir bant sayısını 10 a çıkarıyor. Belki lazım olur.

17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Ayarlarda preamp = output level
    Standard equalizer denen meret de fixed band eq aslında. Şekil size ayarlar yapıldığı zaman standart haline göre farkları göstermek için. PEQ kullanmayı tercih edebilirsiniz de, etmeyebilirsiniz de, orası size kalmış. Benim tercih ettiğim durumlar da oldu, olmadığım da. Tamamen zevk meselesi.

Analog bell ile peaking tip olarak aynı diye hatırlıyorum, sadece o frekansta değişiklik yapmak için, low cut, high cut vs onlar farklı çalışıyor, bulundukları frekansın ötesine de etki ediyorlar, 6 band peq grafiğini bu opsiyonlarla oynayıp değiştirerek bu etkileri görebilirsiniz.

Umarım yeterince yardımcı olmuşumdur. Kalanı biraz da oynamaya bakıyor.