Apple AirPods Max

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Apple’ın geçtiğimiz günlerde ilk kablosuz kafaüstü modelini tanıttı. Türkiye fiyatı baya bir yüksek. Karşısında Sony WH-1000XM4, Sennheiser Momentum 3 gibi daha ucuza ve daha yüksek bitrate destekli modeller varken fiyat olarak bana biraz abartılı geldi. Sizler ne düşünüyorsunuz?

2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    885
    Apple’ın fiyatlandırma politikası ve döviz kurlarının etkisi bu tatsız sonucu doğuruyor ülkemizde.. Yine de karar vermeden önce dinlemek gerekli..

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ ve AdReNaLiN bunu beğendi.
  3. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    240

Ben bu şekilde düşünüyorum :)

Baran, u.taskiner, Italoman ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  4. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    548
    Şekli pilot kulaklığı gibi olmuş. Beatslerin güzelliğinin yanında bu çok çirkin ve kaba kalmış. Apple konu olunca insan estetik de bekliyor. Bence apple homepod gibi rafa kalkacaktır fiyatı dolayısıyla. O fiyata elma logosu olmadan hava atamayacaklara da satamayacaklarından teknik ve kalite bakımından yeterli değilse fiyatına göre odyofil yada meraklılara da satamayacaktır.

AdReNaLiN bunu beğendi.
  5. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    Kablolu kullanım yok, tasarım itici, kafa bandı bi' garip, kontrol tuşu ay pardon "digital crown" rahatsız bir yerde, inceleyenler gürültü engellemenin Sony'nin altında olduğunu söylüyor.
    O fiyatı hak etmesi için kalan tek şey, ses kalitesinin HD600+ seviyesinde olması gerekiyor. Bu da Apple'ın müşteri profilinin dışında. 'Casual' müzik dinleyen adam kaliteyi çok umursamaz, müzik yapımcıları da kablosuza sıcak bakmaz diye düşünüyorum.

Ekleme: Kablolu olarak kullanılabiliyormuş ama kutudan çıkmıyor. Sağolsunlar 35$'a lightning-3.5mm adaptör satıyorlarmış.

#5 pea, 15 Aralık 2020
    Son düzenleme: 16 Aralık 2020
  6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,178
    "L'art pour l'art"

Türkçesi:

Apple, Apple içindir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

theoldman, Picasso16 ve refuserQ bunu beğendi.
  7. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,014
    kablolusu'nu 10.000.-tl'ye satacaklar onun altyapısı..

8. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,690
    Apple'ın bu piyasaya kafa uzatmasını olumlu buluyorum. Ürün saçmalıkları vs bir yana yaptıkları ürünlerden sonra insanların kulaklığa verilecek para eşiği birden yükseliyor. Öncesinde "saçmalama kulaklığa o kadar para verilir mi?" diyen insanlar birden "Apple yapıyor bu işi" demeye başlıyor. İşin özünde alttaki sebep genel olarak Apple ürünü kullanmak, beyaz yaka statüsü olsa da bluetooth kulaklıkları insanların kulaklığa bakış açısını değiştiriyor ve hobiye uzun vade de katkısı olacağını düşünüyorum.

Psikon, refuserQ, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,434
    Hobiden ziyade, zaten absürt dolar cinsinden bile yükselen fiyatların insan algısında "normal"leşmesine katkı sunacağı için, üreticilerin yüzünü güldürecektir. Genişleyen ve sunduğu fiyatları "normal"leşen pazara yeni oyuncuların da girmesi ile rekabet yaratıp, bu da ürün kalitesine de katkı yaparak hobiyi zenginleştirebilir tabi. Hobide olan son kullanıcı hala yüksek fiyatlar ile almaya devam edecek, ne de olsa "niche market":)

10. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Fiyatlandırmayı aslında firmanın potansiyel müşteri coğrafyasına göre değerlendirirsek yaklaşık olarak en fazla aylık gelirin çeyreğine denk geliyor .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

zxc ve fortress34 bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Genel olarak ses imzasi olumlu bulunmus headfi'da bile... Beklenenden iyi sanki.

12. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181
    Audeze LCD2’den iyi olduğunu söyleyenden tut’da, en iyi closed back kulaklık diyene kadar var. Ben siparişi bekliyorum 26’sında elime geçecek bakalım setup sattıracak mı bize....

(Kulaklık elime ulaştı, 3.sayfada fikirlerimi sundum.)

#12 Metalingus, 19 Aralık 2020
    Son düzenleme: 14 Ocak 2021
    AdReNaLiN ve fortress34 bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Wow! Saniyede 8 milyar mı? Ben 3 tane bile yapamıyorum yahu. Ve on çekirdek üstelik! Yahu kral oyun bilgisayarları 8 çekirdekli. Vay be!

Bu rakamları piyasaya sürenler, bizi böyle tepkiler verecek mallar zannediyorlar belli ki.

1. Sound stream decoding çok işlem kapasitesi gerektiren bir şey değil. Pentium MMX devrinde yaşamıyoruz.

2. Saniyede 8 milyar işlem de etkileyici bir rakam değil.

"Ses’in metadata bilgisi kulaklığa iletiliyor ve ses çipte çözünüyor."

Bunu hiç anlamadım. Sesin çipten başka bir yerde çözüldüğü bir bluetooth kulaklık mı var ki?

Metadata veriye eşlik eden tanımlayıcı ek verilerdir. Nedir bu ses verisine eşlik eden metadata?

Ya da en kısa şöyle sorayım: Diğer bluetooth kulaklıklarda bu iş nasıl farkli oluyor?

Yok aynıysa bu cümle "anlamsız ama etkileyici laf salatası" mı sadece?

Bu arada H1 çipi Beats kulaklıklarda da kullanılıyormuş...

Ama HD800S’e tercih eden "Alman odyofil kanalı"nı merak ettim... Kaynak var mı?

Eli yüzü düzgün hangi kaynağa baktıysam, olumlu şeyler okudum. Ancak aralarında "HD800S’e üstün" gibi acaip bir iddiada bulunana rastlamadım daha.

HD800S'in ses karakteri, kendim de dahil bir çok insanın tercihleriyle örtüşmüyor. Lakin iki katı fiyata dahi daha iyi sahne sunan bir kulak duymuş olan var mı? Ve $550'lik bir DAC, amfi ve kapalı kulaklık kombosu HD800S'ten üstünmüş he mi? İçimden çok terbiyeli bir ses "temkinli yaklaşmak lazım" diyor :)

#13 zxc, 20 Aralık 2020
    Son düzenleme: 20 Aralık 2020
  14. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    İsterse 20 milyar yapsın. Oyunlarda gecikme yaptıktan sonra hiçbir kıymeti yok. 1ms altına ne zaman düşerlerse işte o zaman kablosuz kulaklık alınabilir.

15. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181

Apple her zaman süslü kelimeleri seçer ki sen öyle demesen bile genel kitlesinin öyle dediğine emin olabilirsin.

Bekleme süresi 12-14 haftaya çıkmış bile.

bu hi-fi insider yorumu.

bu da 800s’e tercih eden arkadaş.

benim kastettiğim o sesin bilgisinin aktarılması olayını hifi insiderdan duymuştum o daha iyi açıklıyor

Böyle incelemeler de var ama iPhonedo gibi türk ve güvenilir kaynak da Sony kadar iyi değil diye tweet atmış. Öyle ise zaten kablolu kulaklıklarla yarışamaz.

Bu arada apple’dan aldığınız tüm ürünlerin koşulsuz 14 gün iadesi var. Merak eden alsın incelesin derim.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    İlk videodaki "hifi insider"ın yorumları malesef trajikomik.

Parçayı değil, "meta data"yı aktarıp "computational audio" ile kaliteyi arttırdığını iddia ediyor...

Öncelikle yoktan detay var edemezsiniz. Bluetooth üzerinden tüm parçalar zaten sıkıştırılıp yollanıp açılıyor sonra. Ve tabii ki tüm bu işlemler "computational"... E peki bu kulaklık neyi farklı yapıyor o zaman? Örnek vereyim deyip bambaşka bir şey olan surround DSP'ye giriyor, ki tamamen alakasız bir konu. Ve orijinal bir kavram da değil. Bose'tan Jabra'ya yıllardır başarıyla uygulanan örnekleri mevcut.

Kısacası vatandaş anlamsız jargon sallayıp "game changer" lafını tekrar ediyor bol bol. Gel gelelim kurduğu cümleler anlamlı bir içeriğe sahip değil.

İkinci videoda nerede HD800S’ten üstün olduğu iddia edilmiş? Kaçırdım mı ki? "izolasyonu daha iyi" falan dediyse anlayacağım :) ya da ses rengini beğenmiştir, vs. Ancak "daha üstün" aşırı iddialı bir ibare...

#16 zxc, 20 Aralık 2020
    Son düzenleme: 20 Aralık 2020
    Cyril bunu beğendi.
  17. rawkid1

rawkid1
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3

iPhonedo şöyle güzel bir video yayınlamış. ANC özelliğiyle ilgili güzel bir test olmuş.

18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Biz şöyle böyle diyelim duralım, kulaklık piyasada tükenmiş ve karaborsaya düşmüş durumda (yüksek gözüken fiyatından da daha fazla fiyatlarla). Minimum HD6XX+ seviyesinde olduğu söyleniyor.

Umarım şu bluetooth altyapısı ve codec'lere de el atarlar. Geliştirme yapmak gayet mümkünken, uzun zamandır yeterli gelişmemiş bir alan diye düşünüyorum (sebep; çünkü ortalama insana yetiyor)

Malum, apple bir alana girince ardından bir sürükleme etkisi, bir çekim yaratıyor. Böylece ortalamayı (ortalama insan beklentilerini) yükseltiyor. Yoksa kimsenin şu bluetooth donanımını/yazılımını biraz daha iyileştireyim diyeceği yok gibi.

BeatMaster bunu beğendi.
  19. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    195
    Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Dediğiniz gibi ortalama insana (yani kaliteye önem vermeyen/her telden dinleyen/önemsiz/kategoriye sokmaya gerek bile yok) yetiyor diye sallanmıyor profesyonel - hi fi kategorisine taşınmıyor.

Yılbaşında m50x aldım ancak hem ileri müzik dinleme (miks) hemde günlük kullanıma sahip olsun diye m50xbt almak istedim.
    İşin komik tarafı audio technica ya mail attım hem de farklı kıtalardaki teknik birimlere. Hepsi de ürünün arkasında durmadı. Mecburiyetten kablolu aldım. Şimdi kablosuza geçmek için fiio nun kulaklığa uygun aparatını alsam 500tl vergi ile.

pyken123 bunu beğendi.
  20. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    240
    Bu arkadaş çok çok detaylı bir şekilde kulaklığın tonalitesini ve teknik performansı hakkında ki görüşlerini anlatıyor.

zxc bunu beğendi.