Apple Music HiFi

'Haberler' forumunda veterinerci tarafından 3 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Kayıpsız kalite için DAC öneriyorsa burada kastedilen şey sanırım kablolu bağlantı. Çünkü Apple’ın kablosuz iletim için kullandığı AAC kodek maksimum 16/44.1 destekliyor. Yani kayıpsız standardı olarak belirdiği 24/48 ve 24/192 için uygun bir kablosuz teknoloji değil. Bildiğim kadarıyla Apple’ın kendine ait kablosuz kayıpsız iletim protokolü de yok. Bu durumda da kastedilen şey yukarıda belirttiğim üzere kablolu bağlantı olsa gerek.

2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Apple da hifi işine girdiyse doğru düzgün hifi a uygun bir bt protokolü görebiliriz demektir. Yada bt yi çöpe atıp kulaklık ile telefon bağlantısını sağlayan yep yeni bir chip geliştirebilir ler. Bütün diğer markalarda apple i takip ettiği için sonunda gerçek bir kablosuz hifi codec e ulaşabiliriz . Bakalım yeni airpods lar nasıl olacak.

mc_technosoft ve veterinerci bunu beğendi.
  3. heja-maica

heja-maica
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Harika haber rekabet her zaman iyidir

mc_technosoft ve AdReNaLiN bunu beğendi.
  4. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Sadece kablolu bağlantı değil. Dahili DAC 24-bit/48 kHz çıkış sağlıyor. Yüksek kalite kayıpsız istiyorsanız harici DAC şart. Dediğiniz gibi kablosuz olarak sadece AAC protokolü mevcut. ALAC diye belirtmemim sebebi oydu. Bakalım bu hamlelerinden sonra gerçek bir “pro” kulaklık çıkartıp farklı bir codec ile LDAC kalitesinden de üstün bir şey çıkartabilirler.

Collapse Signature Expand Signature
  5. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Dahili DAC kötü hocam. N91’im iPhone SE’den daha iyi ses veriyor. DAP kalitesinde bir DAC maalesef yok. Hele hele V30 gibi cihazların yanına yaklaşamaz o dahili DAC ile.

6. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Android için beta uygulamaları başlamış. Yakında android için kararlı versiyonu çıkar.

7. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    LDAC bile yeterli değilmiş. Bende 24/96 dosyalar var. Güya bu LDAC 24/96 destekliyormuş. Yok öyle bir şey. Maksimum bitrate 990 kbps. 16/44 dosyaları anca kayıpsız iletir bu teknoloji. Bakıyorum 24/96 dosyalara ortalama 2700 kbps. 990 nere 2700 nere.

8. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    LHDC ve LDAC haricinde elimizde başka bir yüksek kalite kodek yok malesef. 256 kbps SBC'den iyidir. :)

9. yhymix

yhymix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    33
    şuanda çok fazla dolby atmos desteği yok her şarkıda , deneyimim bu ayarı açınca şarkının sesi azalıyor sanki enstürümanlar azalıyor gibi ama bass yoğunluğu artıyor ve enstürümanlar dağılıyor sağa sola sesin azalması dışında eğlenceli bir sunum geldi bana ama sanırım yazılımsal bir problem var örnek olarak marvin gaye şarkısını sunmuşlar ama şarkıyı sunum dışında tek başına dinleyince aynı tadı vermiyor kayıt farklı gibi biraz daha denemem gerekli ama tabi herzamnki gibi iphone kullanmama rağmen arayüz yavaş hele kayıpsız olunca yüklemesi sorun şarkıyı kimi zaman, ama nnormalde de spotify dan sesi daha keyifliydi zaten şimdide yükseltme yapmışlar dolby siz dinleyince ses daha gümbür gümbür geliyor. dolby bana göre klasik, cazz gibi türleri dinlerken daha zevkli bir de ben amfim yok hidizs sonata ve philips 9500 ile deneyimlediğim kadarıyla 24/48 khz oluyor diğer seçenek 24/192 khz hiç olmadı belki ekipmandandır. airpods ile dinelmekte zevkliydi ama şimdilik spotify hertürlü daha güzel geçmek için zaman lazım daha.

10. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Hocam sizce LDAC çok farkeder mi? Amazon indirimlerini bekliyorum ve Anker’in Q30 ile Q35 arasında kalmış durumdayım. Anladığım kadarıyla sürücüleri aynıymış. Q30 AAC, Q35 AAC ve LDAC destekliyor. Aradaki tek fark LDAC olması. Daha doğrusu Q30’un LDAC versiyonu denilebilir. Zaten çok fazla bir yenilik olmadığı için daha önceki 10’lu isimler yerine (Q10-20-30) Q35 olarak geldi. Yoksa Q40 olurdu.

Asıl sorum da şu LDAC için fazladan 200 vermeye değer mi? Gerçi elimde hem LG V30 hem de iPhone var. V30 LDAC destekliyor. Bu da beni acaba Q35 mi alsam diye düşündürüyor. Ayrıca çoğu dosyam 16/44 FLAC dosyalarından oluşuyor ve neredeyse tamamı ortalama 800-1000 kbps arasında. Yani kayıpsız alma durumum da var. Ama AAC ile bu kaybı farkeder miyim bilmiyorum.

veterinerci bunu beğendi.
  11. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Açıkası ben plasebo olarak görmeye başladım bu olayı. Wh1000xm3 kullanıyorum. Özellikle işe giderken kullandığımdan LDAC farkını anlamıyorum bile. Alacağınız kulaklık ve sony türevlerinin LDAC farkını duyurabileceğini çok sanmıyorum zaten. Mesela DT990'ın bt modeli olup LDAC desteklese aradaki bitrate farkını anlardık gibime geliyor. Bu kulaklıklar eğlence için üretilmiş kulaklıklar ve kullanıcı kitleleri de belli. Ama kağıt üstünde şu an en iyisi o. Ben plasebo etkisine yenik düşüp yine LDAC modelini tercih ederdim herhalde. İnsan en iyisini istiyor çünkü :D.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Xm4 incelemelerine göre LDAC kullanıldığında kulaklığın pil ömrü ciddi oranda (yüzde kırk civarı) azalıyor, bağlantı kalitesi ve mesafesi de azalıyor. Bağlantı kayıpsız da değil. Üstüne üstlük aradaki kalite farkı da çok farkedilebilir seviyede değil. Xm4 ısmarladım, ancak LDAC ile kullanmayı düşünmüyorum, çünkü pil ömrü ve bağlantı kalitesi çok daha önemli.

TechnoRom bunu beğendi.
  13. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Yuh! Yüzde kırk nedir? LDAC bu kadar pil tüketiyorsa Q35’e bu kadar vermeye gerek yok açıkçası. Muhtemelen onda da aynı seviyede tüketim vardır.

14. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    LDAC ve NC açıkken yaklaşık 30 saat pil ömrüne ulaşıyorum. 2 haftada bir şarja takıyorum. Ama son zamanlar da ben de LDAC kapatıyorum çünkü telefonum (mi note 10 lite) leşler ötesi bir daca sahip olduğundan şarj kısmı daha ağır basıyor. Şunu da unutmamak lazım ki artık bu cihazlar 4-5 dakika şarj ile 1-2 saat müzik dinletiyorlar. Bu olayın %40 pil tüketimini götüreceğini düşünüyorum. Fakat yine de LDAC buna değer mi bilmem. Son olarak şunu söyleyeyim; kulaklığı onlarca cihaz ile dinledim. En çok hoşuma giden iPad Pro (AAC) ile idi. Bazen işe giderken kulaklığı iPad ile eşleyip spotify üzerinden dinliyorum. Telefonumu da spotify kumandası olarak kullanıyorum.

TechnoRom bunu beğendi.
  15. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Bende dt1770 ve idsd bl var bunlarla bile spotify tidal arasında fark duyuyor musun dersen emin değilim derim. :D Kulaklarda sıkıntı olmadığına eminim frekans testlerinde 20.154hz e kadar duyuyorum, muhtemelen dinlediğim müzik türü(edm) yüzünden böyle.

16. C73

C73
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Herkese selamlar, Apple Music denemelerine devam ediyorum. İphone 7 ifi idsd bl ile yeşil renk. Apple Music ayarları iPhone 11 den sonra olsa gerek. Dac yeşil renk. Tidal mqa mor renk görüyorum. Apple Music iTunes laptop denemelerimde dac beyaz ışık görüyorum. Dsd kayıtlarında beyaz ışık oluyor. Apple Music ses sisteminden bütün parçaları beyaz Işık görmek etkileyici.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi