ASUS Bilgisayar Hakkında 1-2 Soru

'Konu Dışı' forumunda DefinitioN tarafından 29 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Ben Yağız'ın samimiyetine güveniyorum.Ve öyle bir çabası olduğunu düşünmüyorum hocam.Siz yanlış anladınız bence.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Adam "ben şundan şundan şaşmayın derim" diye tavsiye vermiş. Tek amacın ortalığı bulandırmak. Sanki adam o ekran kartlarını kendisi tasarladı da kendini kanıtlama çabasına girecek. Kendisi aynı tavsiyeyi bizzat bana ve Dünya'ya da vermiştir, ve bundan dolayı da kendisine teşekkür etmişizdir. Zira bu konulardaki bilgisi forumda bilinmese bile tarafımızdan bilinir.

2 kişi bunu beğendi.
  3. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Konu bilip bilmemekte degil.

4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Ben neyi göstermeyi çalışıyorum hocam anlamadım, beni tanıyan tanıyor zaten. Evimde kullandığım sistem belli, diğerlerine kurduğum, önerdiğim sistemler belli. Dediğiniz olay 2014 ortası vs. olsa mantıklı olabilirdi, intel çok yeni bir yonga seti değişimi yaşadı. 729$'a depolama disksiz, 8GB daha az ve daha yavaş belleğe sahip, IPS ekran olmayan bir dizüstü önerdiniz. Ben de kendime alsam 200 küsür dolar daha fazla verir, aşağıdaki +ları olan bilgisayarı alırdım diyorum.

*Daha güçlü işlemci (6700HQ)
    *Yeni seri anakart (usb 3.1 type-c, solder daha sağlam vs.)
    *M2 SSD'leri direk takabilme şansı ( Link ) (Ayrıca rahat ulaşılabilir RAM slotları da cabası)
    *IPS ekran (daha canlı renkler vs)
    *DDR4 2133 mhz en güncel bellek türü ve yüksek saat hızı
    *1TB 7200 rpm disk (çok fark yaratmasa da söylemekte fayda var, çoğu üretici hala 5400 kullanıyor)
    *Metallic Rog kasası
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Kasım 2015, İlk mesaj zamanı 29 Kasım 2015 ---
    Ekleme: Konu benim orada "850M'e para vermeyin" demem mi? Eğer öyleyse evet, 850m'e para vermeyin. :)

5. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Konu benim onerimi sey yapman da degil.

Bak, yukaridaki mesajin cok samimi.

Bir onceki mesajinda ''ben zenginim'' edasiyla yazmisken yukarda tamamiyle okurken samimi gelen bir mesaj var. Bilmek ayri, gostermek ayri.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Kasım 2015 ---
    Iste siz kendiniz 200 dolar verip alirsiniz daha fazlasini, 200 dolar eksigini adamlar bosuna yapmiyor, ki bence o bile fazla Fatih abiye.

6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Tamam

7. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Benim yazdıklarımı tartışma dışında tutarsanız sevinirim.

Ben oyun vs değil de günlük kullanıma ve hafif oyun çözümlerine odaklı bir sistem önerisinde bulundum zaten iki uçtan da. (günlük kullanım - oyun)

Benim anladığım kadarıyla definition hocanın aradığı fiyat/performans. Hem eşime alayım, kendim de nemalanayım derdinde yani kaba tabirle. O yüzden ben Asus'un bilgisayarına biraz şüpheyle baktım, çünkü standart laptoplara göre kabaca. Bir de verdiği paranın kullanılamadığı için %20-25'lik kısmının çöpe gitme ihtimali var.

Ha bir de şu var, her ne kadar kağıt üstünde bazı tek fanlı (gpu ve cpu'nın kanallarının tek soğutma sisteminde birleştirilmesi, yakın tutulması) bilgisayarların çift fanlılarla eşit, bazen daha sessiz ve soğuk çalıştığı gösterilse de, o benchmarklar ve testler 15dakika ile bir saatlik süre zarflarında yapılan değerlendirmelerdir. Kimse fişe takılı %80-90 yükte 7-8 saat oyun sonrası performansına bakmaz. Ben, yüksek bir gpu ve cpunun kullanıldığı bir sistemde şiddetle çift fanlı bir sistem kullanılması taraftarıyım.

Şu da var tabii, aynı fiyata yada salt ekran kartı bazında arada 20-30 hatta 50 dolar oynasa bile aynı serinin (x50m) almakta fayda var, hele ki mimari değişmişse, ürettiği FLOPS başına daha verimli çalışır; güç tüketimi düşer, nispeten daha yüksek performans verir.

Ama şunlar da var, misal günlük kullanıma ddr4'ün ddr3 üzerinde ciddi bir üstünlük kuracağını düşünmüyorum, çok yakın zamanda zaten yapılan benchmarklarda (aynı anakart üzerinde kendimiz de demedik, benzer sonuçlar çıktı) zaten arada ciddi fark oluşturabilecek bir durum görülmüyor. Ha şu var bu böyle mi devam eder, etmez. Adamlar ddr3leri eritene kadar böyle olacak gibi ama. Ama ddr4 desteği de geleceğe daha uygun düşüyor.

IPS ekran konusunda da, IPS her zaman iyi değil hocam. Hatta gtg tepkime süresi ve siyah beyaz renkleri doğru aktarabilmesi baz alınırsa, vasat kalıyor diğer üst teknolojilere göre. Bir de dışarıda kullanımı sıkıntı. Benim daha önceki ekranım ipsti, kalbur üstü bir ekrandı, arkadan, güneşlik kapalı olsa bile, parlama yapıyordu.

Özetleyecek olursam, sınırsız para olduğunda tabii ki direkt performans odaklı yürümekte fayda var, ama f/p isteniyorsa ve minimum maliyetle tamamlanmak istiyorsa, diğer seçenekler daha iyi olsa bile, kullanılmayacak yada fazla gelecek donanımlara para yüklememek gerek.

Not: 850m ile 950m arasında mimari farkı da yok. Driver desteği farkı da yok. Aynı çipset üzerine kurulu, sadece saat hızı birazcık yüksek galiba.

#27 Sechtdamon, 29 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Kasım 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  8. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    @Solanahtarı
    Herhangi bir yorumumda ben zenginim edası taşıdığımı düşünmüyorum. Bakarsanız zaten hep f/p oranı yüksek sistemler kullandığımı görürsünüz.
    Neyse, söylediklerinize katılmamakla birlikte size hayatta başarılar diliyorum.

#28 Synthyss, 29 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Kasım 2015
  9. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Mustafa gecenin bir vakti bunları yazarkenki haleti ruhiyeni bilmiyorum; ama şu yukarıda yazdığın şeyleri tekrar okur musun? Bence şimdiye kadar senin yazdıklarına forumda kimsenin "arkadaş, ne yazıyorsun sen?" dememesinden ötürü şirazenin ayarı fazlasıyla kaçmaya başladı.

Kim olursa olsun, konuda soru soruluyor, adam gelip tavsiye ediyor; kullandığın ithamlara bak. Biraz köşeye sıkışınca da yok sana inanırım, ona inanmamlar; zengin gibiymiş, yok ben ile giriş yapmış cümleye. Türkçe'de kurallı bir cümleye özneyle başlanır; tıpkı bazı "de" lerin ayrı yazılması gerektiği gibi. "Mahmut" mu yazıp girsin adam cümleye?

Synthyss'in çıkarı neymiş, bir yaz biz de öğrenelim bildiğine bu kadar eminsen. Yoksa öyle bir şey, açıklayamıyorsan ithamını, devamında da "Aslında öyle de değil" diyip saçmalamak içine siniyorsa, ilk attığın mesnetsiz mesaj da kalsın orada, bakıp bakıp ders alalım. Sen kendini ifade edemiyorsun çoğu zaman diye zaten bugüne kadar kimse art niyet aramamıştır eminim yazdıklarında; ama işin ayarını kaçırmanın da anlamı yok.

#29 compicat, 30 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Kasım 2015
    3 kişi bunu beğendi.
  10. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    En sevmediğim olay da, birinin birilerine dayanağı ya da ispatı olmadan bir şeyler ile itham etmesidir. Bilgisiz,zengin,çıkarcı,trol..vs.
    Tamamen kalıp ve kısa cümlelerle vur-kaç metodu ile ilerleyen bu tür yazışmaları ara ara forumda okuyorum ve bundan da bu forumun naçizane üyesi olarak çok rahatsızım. Kimse kimseye bu kadar kolay saldırıda bulunmamalı.

Forumda kimsenin bilgisi, tecrübesi kimseyle eş değer de olmadığı gibi, kimse de aynı ekonomik seviyede olmayabilir. Ama, bizi burada bir araya getirip ortak payda da buluşmamızı sağlayan şey bu hobi. Bu bağlamda kimse aldığı ekipmanı paylaşmasın, kimse sahip olduğu şeyleri önermesin böyle kuru kuru bir forum olalım. Aman oradan biri kalkıp ne der diye ne yazasım ne de bir şey paylaşasım geliyor artık.

3 kişi bunu beğendi.
  11. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123
    Tavsiye vermek için girdim konuya lakin şok oldum, yağız aslında tamamen konuyu açan kişinin çıkarlarını düşünmüş ve nazikçe "paranı çöpe atma, kendini biraz daha zorla ve güzel bir cihaz al" demiş, masaüstü sistem kurulsa hani, şimdilik bu kadar büyük ve pahalı bir grafik işlemcisine yada kartına gerek yok gel 850' ler 940' lar işini görür denilse bir nebze ama 2015' in sonunda o grafik işlemcilerle alınan notebooklara verilen paralara yazık olur asıl, yağızda bunu belirtmeye çalışmış anladığım kadarıyla ki kazanç sadece grafik işlemciside değil.. Ben bütün cevaplarının altına imzamı atıyorum ve samimiyetinede sonuna kadar inanıyorum.

Ekleyebileceğim tek şey cihazı kanlı canlı görebileceğiniz bir teknomarket varsa gidin önce bi bakın ekranına, klavyesine, kasasının verdiği hisse, ağırlığına vs... notebook alırken teknik veriler dışında bakmadığımız çok önemli parametrelerdir bunlar.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Ya arkadaşlar, vicdan azabı hissettim yersiz yere, gerçekten tartışma dışıyım ben. Şu zenginlik - fakirlik mevzusu beni hiç mi hiç alakadar etmez.

Definition hocama iki uçtan da bilgisayar önerdim ben. F/p ve günlük kullanım için bi tane, bi tane de oyun bilgisayarı. Alienware de indirime girmiş. GTX970m'li bir bilgisayar 100 dolar daha pahalı asus g serisi olandan, onu önerdim. Hani hangisi işine gelirse diye.

@postgres hocam, yazık olup olmaması istenene/beklenene bağlı, harcanmak istenen paraya bağlı. Progamer olunsa bile moba, action rpg vs oynandıktan sonra gtx950mler de full ayarlarda laptop ekranından alınacak maksimum fps ile oyun oynatır. Harici ekran vesaire alınacaksa ve ciddi oyunlar oynanacaksa zaten laptop büyük hata. aynı seri aynı ayarda masaüstü gpusuyla mobil gpu arasında %30-40 fark oluyor. Kaldı ki hiçbir mobil kart uzun süre kullanıma (aralıksız 6-7 saat ve ötesi) sonuna kadar uygun değil.

Kazancın salt grafik işlemcide olmadığını da biliyorum. Ondan da bahsettim zaten.

Benim niyetim kimseyi yermek yada övmek, yada ben daha fazla biliyorum da benim lafım dinlensin de değil. Ben sadece tecrübelerim doğrultusunda farklı bakış açıları getirmeye çalıştım.

Yanlış anlaşıldıysam gerçekten özür dilerim.

13. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Geri vites yapmıyor Boğaç, sadece anlaşıldığımı düşünmüştüm.

@Sechtdamon Birşeyler yazarken düşündüklerin yazının içerisinden yansıyor Özgür, seni töhmet altında bıraktıysam özür dilerim.

14. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Yok abi, senden dolayı değil Mustafa, üslubum bazen sert oluyor, bazen bilmişliğim tutuyor. O yüzden böyle bir açıklama ihtiyacı hissettim..

15. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123
    Hocam yazdım yazdım sildim konu çok uzamasın diye, orada yazdığım cümle düşünülmeden tek seferde yazılmış ve aslında çok çirkin haklısın, bunun içinde senden ve herkesten özür dilerim aslında söylemek istediğim daha uzun süreli ve memnun edici kullanım, tekrar özür dilerim böyle bi tabir kullandığım için.

16. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Önemli değil @postgres hocam, agresif bir biçimde algılamadım zaten. 2. paragrafta da haklısınız.

Ben şundan korktum, biraz bilgiçlik taslayabiliyorum bazen. Bilgisayar donanımları konusunda da, son kullanıcı üstünde (ticari ve teknik) bilgim olduğu için yardım istendiğinde sonuna kadar inmeye çalışıyorum. Hem gereksiz derecede detaylı bilgi veriyorum, hem de biraz bilgi gösterişi yapıyormuş gibi oluyorum. Bu da anlatımda agresifliğe neden olabilir, benim amacım bu doğrultuda olmasa da.

Ben, daha önce de söylediğim gibi aynı fiyat gamında farklı bir markadan bilgisayar da önerdim. Hani sürekliliği yüksek ürün de sunmak için. Ama kıstasları anlamak önemli tavsiye verirken. Bir de şu var gtx X50m (gddr5 kullanılan çipsetler için konuşuyorum) ile gtx X60m arasındaki farklar genelde çok düşük olmasına rağmen, aradaki fiyat farkı % olarak daha üst modellerdeki fiyat farkı gibi konuşlandırılır. Satış politikası diyelim buna.

Daha da detaylandırmak istemiyorum konuyu ama sade bir dille açıklamaya çalışayım, laptoplarda kullanılan "mobil" ekran kartlarındaki ramlerin veri yolu, çalışma frekansı, gpu'nın çalışma frekansı, görüntü üniteleri (shader) veriyi vram - gpu ve ekran arasında işleyen üniteler (ROP), pixel dolruran üniteler, vesaire hep kırpılmış olduğu için zaten klansmanlar arasındaki performans farkları masaüstü sistemler kadar yüksek olmuyor. Aynı şeyler üç aşağı beş yukarı ana işlemciler için de geçerli.

Bu kırpılmalar yüzünden (ki zorunlu zaten mobil hale getirlebilmesi için) harcanan para doğrultusunda edinilen performans da düşük zaten mobil olan bütün işlemcilerde. Yani harcanılan paranın artışıyla edinilen performans artışının aralığı da dar. Bir de mobil tüm işlemciler, sabit sistemlere nazaran düşük performanslı olmalarına rağmen, daha pahalılar. (şimdi laptop üretimi daha doğrusu montajı, yapan yerli bir firma birkaç sene öncesine kadar parça değişimi de yapıyordu, oradan biliyorum fiyatları.)

Vram ve çalışma frekansı muhabbeti de bu yukarıda anlattığım şeyler yüzünden tamamen göz boyama. Yani, algoritmayı tarayacak, pixellere dönüştürecek, yüzeyi dolduracak yeterli altyapı olmadıktan sonra, kısaca 4gb video rami dolduramadıktan sonra 4gb vram koymanın zaten bir alemi yok. Bu anlattığım şeyler eğer vramle ve çalışma frekansının (aslında çalışma frekansı da tam açıklamıyor işlem gücüne bakmak gerek de neyse) hakkını karşılamayacak kadarsa, "aaa 4gb vram var ben 4k görüntü tararım, yada aa açarım" diyip afaki performans düşüklüğüyle karşılaşılıyor.

Zaten bu kırpılma yüzünden taşınabilir sistemlerde ne kadar yüksekten gitseniz de verimlilik ömrü masaüstü sistemlere göre çok daha kısa oluyor. Dolayısıyla yatırılan paranın da değer yitimi hızlı gerçekleştiğinden, bu da aslında pek sürekliliği tatmin edici bir adım olmuyor.

Bir diğer konu da ram, ben d3te bütün ayarlar sonuna kadar açık, full hd oyun oynarken (arkada başka ufak tefek web siteleri, sesli iletişim araçları da açıkken) bir taraftan full hd yada 720p kayıt alıyordum ve bana 2X4 gb ram yetiyordu. Şu an da yeter. Yani Ramin ağzına kadar dolmaması tabii önemli de, hani hakikaten rami sonuna kadar doldurmayacak bir (video editleme, yüksek çözünürlüklü foto editleme, çizim, yüksek boyutlu sıkıştırılmış dosyaları açma vs gibi.) işlem yapılmayacaksa fazladan rame de para vermeye gerek yok diye düşündüm.

Neyse ben kafa bulandırmayayım daha fazla. Özetle kimseye alınmadım. :) Herkes kendi bakış açısına göre tavsiyede bulunabilir tabii. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

#36 Sechtdamon, 30 Kasım 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Kasım 2015
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Ben zenginim :D tam öyle değil de laptop'ımın parasını ben vermiyorum.

5-6 sene önceye kadar illa ki ayrı ve kaliteli bir grafik kartında ısrar etsem de son iki laptop'ı tümleşik kartlı aldım, sadece pil ömrü, fan sesi, boyut ve hafiflik kazanımları daha önemli olduğu, ve tümleşik sistemlerin de oyun dışında her işi fazlasıyla gördüğü için.

Bir de laptop olayında ekran ve klavye hissi çok önemli. Kötü IPS'e rast gelmedim hiç ama Apple dışında iyi TN ekran da görmedim şimdiye kadar. Çoğu fiyat performans ürünün ekranı malesef içler acısı. Özellik olarak rakamlara dökülmediği için muhtemelen en ucuz paneli koyuyorlar, onun da düzgün bir şey olma ihtimali düşük oluyor.

2 kişi bunu beğendi.
  18. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Bence GTX960 oyun oynamak için Desktop bir sistemde bile sınırda bir kart ki 960M'den bahsediyoruz. Oyun oynamak için olacaksa en azından 970M tavsiye ederdim ama DX12 çıktığında 12 kat Draw Calls, 20 kat poligon artışı olacağından grafikler de buna bağlı olarak büyük ölçüde iyileşecek. 960M yeterli olacak seviyeye gelecek diye tahmin ediyorum. En azından 960M, 965M, 970M veya 980M tavsiye ederim. DX12 CPU yükünü alacağından işlemciye o kadar önem verilmesi gerekmiyor artık. Buna göre seçilmesi doğru olur gibi duruyor.

3 kişi bunu beğendi.
  19. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    2 kişi bunu beğendi.
  20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Konu sahibi olarak dolayli da olsa sebep oldugum tartismadan dolayi uzuldum acikcasi.esimin kisitlamasi sebebiyle(cocuga kotu ornek oluyorum bilgisayar basinda cok vakit gecirerek.Yasak geldi sonunda :) ) telefondan takip ediyorum yazilanlari.Konuya yazan tum arkadaslara cok tesekkur ediyorum.

Benim acimdan tek kriter verecegim parayi son kurusuna kadar haketmesi ve madem yurtdisindan aliyorum,kalitesiyle buna degmesi.esim icin hizli olmasi ve asla takilmamasi oldugunu belirtmistim.Iyice arastirip bi karara varacagim.Tekrar tesekkurler,bu zamana kadarki ve sonraki yorumlar icin.hepsini okudum ve faydali bilgiler edindim.

Not:Imla icin ozur dilerim.Siteye telefondan yazmaya alisik degilim.