Audeze Lcd3 İncelemesi

'Audeze' forumunda witness tarafından 26 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Audeze Lcd2’yi denedikten sonra Lcd3’ü epey merak eder olmuştum. Nitekim fiyatı ve soru işaretleri yanaşmama engel oldu. Sağolsun Ankara ekibi oldukça meşakatli yolların ardından bir adet edindi. Ben de bu vesile ile dinleme imkanına kavuştum.

  Kulaklıkla ilk tanışmamız hiç iyi olmadı. Ben Ankara’ya gidip Hasan’ın evine ayak bastıktan 1.5 dakika sonra kulaklığı düşürüp kablonun sağ jakını kırdım. Neyseki kötünün iyisi bir çözüm bulduk da orada dinleyebildik. Sonrasında kendisini Denizli’de misafir ettim uzunca bir süre. Nedir ne değildir anlamak için yeterince süre dinleyebildim.

  Kullanılan Amfiler:

  -Zana Deux Se
  -Violectric V200
  -Ear Stream Black Pearl

  Kullanılan Dac lar:

  -Hegel Hd20
  -Violectric V800
  -Matrix Mini-I

  Karşılaştırılan Kulaklılar:

  -Sennheiser Hd800
  -Audeze Lcd 2

  [​IMG]

  [size=12pt]Teknik özellikler genel yapısı
  [/size]


  Bilindiği üzere klasik dinamik sürücüler yerine Planar Magnetic sürücüler kullanıyor. Teknolojisinin ayrıntıları epey ilgimiz dışı. Ancak iddaa edilen en büyük avantajı frekans tepkilerinin daha lineer olması ve çok düşük distorsiyon oranı.
  Lcd 3-2 ve Hd800’ün frekans tepkilerini incelediğimizde, daha kağıt üzerinde hd800’ün (doğal olarak) farklı bir karakteri olduğu söylenebilir. Audeze’nin sürücü yapısının avantajı ile daha yüksek frekans bandında kadar oldukça lineer bir davranış gösterdiğini söyleyebiliriz.

  [​IMG]

  Planar magnetic teknolojisinin bir sonucu olarak direnç-frekans tepkisinde hiçbir değişiklik yok. Bu da demek oluyor ki her frekans bandı için aynı direnç tepkisini veriyor. Hd800’ün direnci alt mid-mid bandında 600 ohm’a kadar çıkıyor. Ses karakterlerini betimlemeye çalışırken bu grafikten epey faydalancağız:

  [​IMG]

  [size=12pt]Malzeme kalitesi-konfor
  [/size]


  Ahşap ve deri karışımı kesinlikle çok çekici. Lcd2’ye göre daha sıcak bir tonda kasası var. Onun dışında boyutlarında pek bir değişiklik yok. Yeni kullanılan pedler yumuşak ve deri hissini çok iyi yansıtıyor. Dahası kullanım sırasında vakum hissi yaratıyor böylece kulağa tam oturuyor hissini veriyor. Bu disiplinde oyum Lcd3’e.
  Kablosu için hiç iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Hem kulaklığın fiyatı düşünüldüğünde kesiti ve dokusu çok ucuz duruyor, hem de ilk 1.5 dakikada soketlerini kıran biri olarak xlr uçlarının plastik kalitesini de hiç beğenmedim. Lcd2 ile aynı stok kabloyu kullanıyorlar; gerçi 1000 dolar bandında bir kulaklık için daha kabul edilebilir bir şey ama Lcd3 için kesinlikle daha iyisi lazım.

  Herhalde Hd800’ün kablosu bir kulaklık için en iyi görünen ve işçiliği en iyi olan kablodur (ses kalitesini bir yana bırakıyorum elbette). Burada üreticiler “nasıl olsa bu kulaklığı alan kablosunu değişirecek” diye düşünerek kabloya hiç önem vermiyorlar sanırım. Konforu kötü değil, ama gayet ağır. Benim gibi kocaman kafası olan biri dahi derinden hissediyor. Konfor konusunda gerçekten rahat ettiğim tek kulaklık Hd800. Hem hafif hem de baskı çok az hissediliyor.

  [​IMG]

  [size=12pt]Genel Ses Karakteri
  [/size]


  Grafiklerden yola çıkan birisi Lcd2 ile çok benzer bir ses bekliyor olabilir. Ama öyle deği; Lcd3’ü ilk kez dinleyen birisinin ilk dikkatini çeken daha derin midleri olacaktır. Klasik Audeze tonunu daha derin midlerle duyuruyor. Yani iki kulaklığın da ses rengi birbirine çok benziyor. Üst midlerin aniden düştüğü yer aynı. Ancak sahne sunumu konusunda ilk etapta birbirlerinden ayrılıyorlar.

  Lcd3 gerçek anlamda derin sahnesi olan bir kulaklık. Bu konuda şöyle bir notasyon kullanmaya çalışacağım:

  “Sahne Derinliği” derken dinleyicinin sabit, orkestra dağılımının derin olduğunu kastediyorum.
  “Sahne Konumu” ise orkestranın sahneye olan uzaklığı anlamına gelecek.


  Bu bağlamda, sahnesi oldukça derin bir kulaklık. Elbette Lcd2 ve 3 arasındaki ilk anda göze batan fark bir tek bu değil. Lcd3 daha transparan, daha yumuşak ve sıcak çalan bir kulaklık. Amfiye olan tepkileri de iki kulaklığın çok farklı. Dahası her ne kadar Lcd2 ve 3 ün ses tonunun birbirine benzediğini söylesem de Lcd3 biraz daha karanlık bir kulaklık. Sahne derinliği, havadar yapısı, biraz daha yumuşak çalması böyle bir fark yaratıyor. Amfiye verdikleri tepki farklı demiştim, gerçekten de öyle.

  [​IMG]

  Örneğin Lcd2 ve violectric v200’ün uyumu dinleyenler tarafından çok beğenilir. Ancak Lcd3 ile hiçte iyi çalmıyor. Özellikle Ankara’da denerken bu biraz hayal kırıklığına neden oldu. Lcd3’ü Vioelectric v200 ile birlikte dinlerken enstrümanların karıştığını hissettik. Yani sunum yelpazesi biraz daha kapandı. Dahası tepkiler sivrildi. Lcd2 ile dinlerken böyle bir şey hissetmedim. Sanırım sahnenin geriye yerleşmesi ile ilgili bir durum. V200’ün sıcak tonuyla birlikte istenen dirilik yok oluyor. Hd800’ün ise sahne konumu çok derin. V200 ile denerken en çok beğendiğim kulaklık Hd800 oldu.
  Zana .Deux ile dinlemeye geçince taşlar yerine oturdu diyebilirim. Yelpaze açıldı, enstrümanlar arası boşluk arttı ve daha diri çalmaya başladı.

  Ben low gain modunda dinlerken Lcd3’ü daha çok beğendim. Hem düşük dirençli olması hem de frekans bandı boyunca direncin değişkenlik göstermemesi sayesinde gayet başarılı. Lcd3 çıkış direnci düşük ancak besleme potansiyeli yüksek amfilerle en iyi performansı verir diye düşünüyorum.

  Hd800 için işler biraz karışık. Amfinin gain i yükseldikçe gövde kazanıyor ve ses sıcaklaşıyor. Ancak distorsiyon artıyor ve kontrol kaybolmaya, alt sesler homurdamaya başlıyor. Düşük gain de ise daha sakin, ancak gövdesiz bir ses duyuruyor. Dengeyi bulmak oldukça zor. Dahası kötü bir kaynakla ya da amfiyle dinliyorsanız, düşük ses seviyesinde alt seslerin ve midlerin sakinleşmesi ile yüksek enerji barındıran üst frekans bandındaki dijital kirlilik kulağı tırmalamaya başlıyor. Neyseki Qls-660 müzik çalar ile bu kamburu da aştık.

  [​IMG]

  [size=12pt]Alt Sesler[/size]

  Bas tepkileri iki Audeze modeli için de benzer karakterde, son derece renkli, sıkı ve kontrollü. Planar teknolojisinin avantajı ile bas tepkilerini kontrol etmek daha kolay. İlla bir fark aranacaksa Lcd3’ün alt midlerinin biraz daha renkli olduğunu söyleyebilirim. Tabi daha transparan karakteri sayesinde daha fazla mikro detay sunuyor. Ayrıca Lcd3’ün bas tepkileri ve midleri arasında Lcd2’ye göre daha fazla hava var.

  Hd800’ün midleri daha “hafif”. Frekans tepkilerini vermek konusunda sıkıntı yaşatmıyor ve oldukça doğal. Ama özellikle renkli müzikler için biraz geriden geliyor. Herhangi bir kontrolsüzlük yok. Sadece belirttiğim gibi, yüksek gain seviyesinde biraz homurdanmaya başlıyor.

  [​IMG]

  [size=12pt]Orta Sesler[/size]

  Audeze Lcd3’ün kardeşine göre en büyük değişimi midlerin sunumu konusunda gerçekleşmiş. Belirtmeye çalıştığım gibi derin ve daha yumuşak çalan midleri var. Ayrıca daha transparan ve detaylı. Enstrümanlar arası ayrıma daha kolay varılıyor. Lcd2 daha yakın ve “içindeymiş” hissini veren bir kulaklık. Lcd 3’ün Mid seslerin daha yüksek çözünürlüklü olduğunu ve daha çok detay barındırdığını söylemeliyim. Yalnızca orkestral eseler için değil, vokal ağırlıklı müziklerde de durum böyle. İki kulaklıkta sürücü teknolojilerinin yapısı gereği çok hızlı zaten. Lcd3 daha fazla transpranlık ve derinlik ekleyerek geniş orkestral eserlerde daha başırılı hale gelmiş. Müziği takip etmek daha kolay.

  Ayrıca Lcd2 dediğim gibi biraz daha köşeli çalıyor denilebilir. İlk dinlemelerde üst midlerin biraz stresli çaldığını düşündük. Ancak Alo Audio 8 kablo ile dinlemeye başlayınca hissedilen o sivrilik törpülendi. Kablonun hem Lcd3 hem de Lcd2’ye olan etkisi tartışılmaz. Stok kablo ile sesler sivriliyor ve genel sunuma yorucu bir hava ekleniyor. Her iki kulaklık için de üst midlerdeki “klasik” audeze imzası mevcut. “Kırpılmış” atmosferi ses karakterinin bütününü oluşturuyor. Lcd2 için daha önceki incelemelerde yaptığım yorumlar bu kulaklık içinde geçerli. Bilinçli olarak kırpılmış üst sesler yetersiz değil. Sadece farklı bir karakterde sunuma sahip. Detay, hız ve tınılar kaybolmuyor. Özelllikle renkli müziklere daha iyi uyum sağlayan “Amerikan Ekolü” nü yansıtıyor.

  Hd800’ün midleri çok tartışıldı. Benim için hala klasik müzikte tek favori. Lcd3’e enstrümanlar için daha fazla yer mevcut. Bunun da ötesinde üst seslerde bir kırpılma olmadığı için tam bu noktaya düşen enstrümanlar daha doğal duyuluyor. Dolayısıyla keman sesi ve orta-üst bandında duyulan ne varsa kapalılık hissi olmadan daha gerçekçi.

  [size=12pt]Üst Sesler[/size]

  Lcd3’ün nasıl en büyük değişimi mid sunumunda gerçekleştirmişse en büyük iyileşme de tizlerinde olmuş. Transparan ve lcd2 ye göre biraz daha yakın konumlu. Bunun da ötesinde köşeli çalmıyor, hatta daha analog bile denilebilir. Gerçekten Lcd2’den çok daha iyi bu konuda. Tabi daha transparan olması karakteriyle birlikte, daha fazla kayıt seçiçi, kaynağa daha duyarlı bir hale gelmiş. Yine de epey ilerleme sağlanmış.
  Hd800’ün üst midlerini ve tizlerini birbirinden ayırmak zor. Lcd3’te ise üst midler daha pasif, tizler daha enerjik. Dolayısıyla doğallık konusunda tahmin edileceği üzere Hd800 önde. Ama Lcd3’ün daha sakin yapısı vokallerdeki sibilance’ı biraz daha dinginliyor. Lcd2’ün tizlerdeki köşeli yapısı yapay bir tat ekliyor.

  [size=12pt]Sahne[/size]

  Üç kulaklığında birbirinden ayrıldığı en bariz noktalardan birisi sahne yapısı. Kabaca tarif edecek olursak, Lcd3 derin sahneli, Hd800 sahnesi uzak konumlu, Lcd2 ise yakın sahneli olarak değerlendirilebilir. Tabi hd800 genişlik ve derinlik kavramlarına ek olarak 3 boyut etkisini de işin içine sokuyor.Lcd3 derin sahnesi sayesinde önde ve arkada olan enstrümanların dağılımını güzel yansıtıyor. Özellikle az enstrümanlı ve vokal yoğunluklu müziklerde enstrümanların ayırt edilmesini kolaylaştırıyor. Lcd2’de biraz daha cümbüş havası var. Enstrüman ayrımı yine de çok iyi ancak sunum dinleyene çok yakın. Midlerde herhangi bir konum değişikliği yok.

  [​IMG]

  Hd800 ise kendi açısından fenomen sayılacak sunumuna devam ediyor. Sahnesi Lcd3’ün mü derin yoksa Hd800’ün mü buna cevap veremeyeceğim. Ancak Hd800’ün sahnesi daha geride, Dahası genişlik ve derinlik dışında enstrümanların açılı bir dağılımı da sös konusu. Çok enstrümanlı karmaşık pasajların takip edilmesi en kolay Hd800’le yapılıyor. Buna karşılık Yakın sahneli olması gereken müziklerde (caz, pop, rock v..s.) biraz daha sesi açma isteği uyandırıyor. Oysa sunumunun karakteri gereği böyle çalıyor. Bunu yanlarda çalan ekipmanların sesi gelipte irkilince anlıyorsunuz. Böyle tür müziklerde Lcd3’ün sahnesi daha bir eğlenceli.

  [size=12pt]Sonuç[/size]

  Lcd3 ne için alındığı bilinmesi gereken bir kulaklık. Ses sunumunu 1 cümle ile tarif etmeye çalışırsam, kardeşinden bir ton daha karanlık, daha transparan, derin bir sahnesi ve tizlerinde önemli gelişmelerin kaydedildiği bir kulaklık. Ancak genleri Lcd2 ile aynı. O ses rengini beğenmeyen birisi, lcd3’e geçip şok geçirmez. Lcd2 ve Lcd3 aynı alakasız iki kulaklık ya da Lcd3 apayrı bir sınıfa ait yorumlarına katılmıyorum. Gelişmeler bariz, sonuçlar kolayca hissedilir ancak Lcd2’yi “çöp” haline getirmiyor. Tersine iki adım gerisinde ancak hala çok keyifli.
  [​IMG]

  Lcd2 ile dinlediğiniz sistemin Lcd3 ile uyumlu olmasının garantisi yok. Mümkünse hoparlör amfisi ya da çıkış gücü yüksek, direnci düşük ve transparan bir amfi ile sürülmeli. Kablo yükseltmesi kesinlikle gerekli, hem lcd3 hem de 2 için. En büyük eksisi fiyatı. 2000 dolar iddalı bir rakam. Hifiman gibi F/P markaları varken biraz daha rekabetçi olabilir. Çünkü bu fiyata kafadan 400-500 dolar kablo fiyatı eklenmeli.

  Hd800 hala yaptığı iş konusunda kimseye yenilmedi. Transparanlıkta değil belki doğallıkta sunumu gereği daha iyi. Ama lcd3 daha iyi bir “all rounder” kulaklığı. İki farklı ses rengi ve karakterden bahsediyoruz. Param olsa ikisini de tutmak isterdim.
   
  #1 witness, 26 Ocak 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
 2. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ayrıldı
   
 3. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  -Bir iki kez daha okumam gerek.

  Eline sağlık Tanık.İşi gücü bırakıp okutturdu yine.Usta işi olmuş.Tam anlamıyla her satırı bilgi fışkıran üst perdeden bir inceleme.


  LCD3'ün daha karanlık olmasına rağmen daha detaylı olması gibi güzel detaylar iki kulaklığı merak ettiriyor.Tekrar eline sağlık.
   
 4. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Teşekkürler Fatih Abi.
  Evet Lcd3 daha karanlık ve transparan bir kulaklık.

  Midlerin geriye yaslanması ve alt seslerin biraz daha önde olması daha karanlık hissettiren bir sunum ortaya çıkarıyor.
  Midlerin şeffaflığı Lcd2'den daha iyi ve tizleri daha analog.
   
 5. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  891
  Alınan Beğeniler:
  1,171
  Eline sağlık Tanık.
  Kafaüstü ile ilgilenen arkadaşlar için ayrı değerde bir yazı.

  Gerçekten 2-3 kere üstünden geçerek okunması gerekiyor.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Tanikcim elllerine kulağına saglık. Yine dokturmussun.

  LCD3 dinlediğim kadarıyla elektronik müziğe pek gitmeyen, koyu sistemle baygin düşen bir kulaklik. Ama analogvari sunumu hoşuma gitmişti.
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ateş abi dediğin gibi vioelectric v200 ile gerçekten karışık ve baygın ses veriyordu.
  Ama Zana Deux ile ciddi ölçüde kendini toparladı. V200 ile uyumunun kötü olduğunu söyleyen
  birçok yoruma da rastladım.
   
 8. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Bu arada, vaktin olursa qls 660 incelemesi de bekliyoruz. :)

  Tekrar eline sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,909
  Alınan Beğeniler:
  6,502
  İnceleme için teşekkürler. Bir ekleme, bir soru, ve bir yorum:

  Artık tüm LCD serisi padlerinin dolgu malzemesi aynı yumuşak ve kulağı vakumlayan materyalden yapılıyor.

  LCD-2'nin midlerinde, hem HD800 hem de LCD-2'ye göre bir uzaklık, daha doğrusu sesin bir tünelden geliyormuş hissi vardı. Aynı durum LCD-3'te devam ediyor mu?

  LCD-X neredeyse 100 gram daha ağır. Aman aman...
   
 10. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Benim kullandığım Lcd2 yumuşak padli olan seri değildi, dolayısıyla Lcd3'deki vakum etkisini hissetmedim. İşin aslı sese olan etkisini de tam bilmiyorum - ama muhakkak vardır -

  Tünel etkisi dediğiniz tahmin ettiğim kadarıyla üst midlerin aniden inmesi ile ortaya çıkan bir durum. Evet Lcd3'de bu ses renginde çalıyor, aynı his üst midlerde var.
   
 11. tsn141

  tsn141
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesaj:
  1,460
  Alınan Beğeniler:
  2,488
  Tünelden anladığım şey sesin çaktırmadan perdelendirlip sahneninde ferahlığını kullanarak uzağa atılması gibi biliyorum.
  LCD3 tekü durumunu da bir şey diyemem, ama HD800 ün grafiklerinde bir perde gözüküp duyulmama durumu mevcuttu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,909
  Alınan Beğeniler:
  6,502
  Anladığım kadarıyla tüm LCD serisi aynı başarılı "house sound"u genel olarak koruyup belli ilerlemeler ve değişiklikler yapıyor.

  Açıkçası bu tünel hissini sadece LCD-2 ile hissettim. Aynı karşılaştırmada HD800 ve HE-500 gayet yakın çalıyordu.
   
 13. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Yakınlık hissi mid bandında enstrümanların konumu ile ilgilimiydi acaba?
  He500'ü dinleme şansı buldum ben de, dediğiniz gibi üst midlerde Audeze'deki gibi bir kırpılma yok. Ama Hd800'ün sahne kurulumunun Lcd3, Lcd2 ve He500'e göre epey geride olduğunu düşünüyorum. Hatta çoğu kayıtta orta midlere kanıp ses seviyesini arttırdığınızda bas ve tiz seslerle bir anda irkilebiliyorsunuz.

  Edit: Yeni pedlerle birlikte midler biraz daha geriden gelebilir belki Lcd2'nin.
   
 14. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Bana kalırsa hd800 sistemden sisteme farklı karakterlere bürünüyor. Bir sistemle analitik, diğeriyle analog bir başkasıyla renkli çalabiliyor.

  Hatta uzun süreli beraberliğimizden sonra Hd800'ün midlerine parlak bile diyemiyorum artık. Gain seviyesi yükseldikçe sıcaklığı da artıyor. Mesela Sigmases'ten sevgili Muzaffer Bey'in prototip olarak tasarladığı bir kulaklık amfisi vardı, onla dinlerken bildiğiniz eğlence kulaklığına dönmüştü. Aynı hissi Cihan abinin Almanya dan getirdiği adını hatırlamadığım bir başka prototipte de hissetmiştim.

  Lcd 2 ve 3'e öyle diyemiyorum. Daha baskın karakterde ses renkleri var. Kaynağın önüne geçtiği durumlar da oluyor.
  Ama transparanlık konusunda iki modelde de bir eksiklik yok benim kriterlerime göre. Ses rengi kapalı, midler kırpık ama o ses karakterini, kırpık midleri yeterince transparan ve detaylı şekilde duyuruyor.
   
 15. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,909
  Alınan Beğeniler:
  6,502
  Herhalde tizlerin geride olması ile oluşmuş ve yeni padler'le daha da öne çıkmış bir problem olabilir. Ancak benim için kötü bir deneyimdi. Yazık, çünkü padler gayet lüks, rahat ve yumuşak.

  Bir de bence Audeze'nin, insanın kafasına tek noktadan bastıran headband olayına bir çözüm bulması lazım. $2K kulaklık yahu. Hifiman, Audeze'den daha kavisli ve rahat olmasına rağmen yeterli bulmayıp yeniden dizayn ediyor headband'ini.
   
 16. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Audeze ürünleri için dediğini gibi sevgi-nefret ilişkisi var.
  Ses tonu çoğu kulaklıktan farklı, beğenmediyseniz ne olsa yine beğenmiyorsunuz.

  Konfor konusunda ben de çok şikayetçiyim. Yani kafa çapım daha küçük olsa etkileri azalırdı belki bilemiyorum ama beynimin içine bastırıyor gibi hissediyorum dinlerken:)
   
 17. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,909
  Alınan Beğeniler:
  6,502
  Benim için kulaklardan bastırma sorunu olmadı, hatta padler süper rahat geldi, ama tepeden bastırma rahatsız attı. Velhasıl kafa şekline göre, yarım kilo öyle veya böyle birşeylere dayanacak :)
   
 18. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  Elinize sağlık Tanık Bey. İnsana keşke LCD3 gibi kulaklığım olsa dedirtiyor :naughty
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. witness

  witness
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesaj:
  1,181
  Alınan Beğeniler:
  90
  Lcd3 gibi kulaklığı olsun 100000 dolar borcu olsun insanın.
  Ankaradan uzakta olan inceleme birincisine verecek olmanız beni derinden üzdü.
   
 20. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  2000$ borcun olsa olabilir aslında :evl
   
  Collapse Signature Expand Signature